dcp100168 Posted October 8, 2008 Posted October 8, 2008 Afaceri pe “picior mare“,Cu profit mic, tot înainte!* Raioane goale şi vânzători plictisiţi. Este peisajul ce defineşte supermarketurile gălăţene în această perioadă a anului, în condiţiile în care “chiriaşii“ acestor magazine plătesc adevărate averi lunar pentru a avea un loc de prezentare şi comercializare a mărfii.Fie că e Real, Selgros, Billa sau orice alt supermarket ce se regăseşte şi în oraşul de la Dunăre, chiriaşii care “ţin în picioare“ afacerile marilor patroni par tot mai nemulţumiţi, cel puţin în această perioadă a anului, practicând astfel preţuri tot mai mari. Din surse neoficiale, am aflat că pentru a ocupa un metru pătrat timp de o zi într-unul din supermarketuri costă între 25 şi 50 de euro, cu ceva reduceri pentru suprafeţe mari. Astfel, pentru un chioşc de flori, la nivel de o lună, ocupantul a câţiva metri pătraţi din marele magazin ajunge să cotizeze la buzunarul proprietarilor câteva mii de euro, având ca bonus muzica oferită pentru a atrage clienţi într-un număr cât mai mare, şi aia schimbată odată la câteva luni. Astfel, o jumătate de pepene de seră frumos ambalat, ajunge la vânzare cu aproape 5 lei, un tricou simplu produs de o firmă necunoscută la 70 de lei, o pereche de şosete - 9 lei şi exemplele pot continua. Pe parcursul săptămânii, vânzătorii pot fi văzuţi cum stau degeaba, sperând doar ca cei maxim 50 de clienţi prezenţi în marele magazin să treacă şi pe la ei. Asta datorită faptului că cei mai mulţi dintre oameni preferă să se deplaseze ceva mai mult pentru preţuri rezonabile, supermarketul care “găzduieşte“ tot ce-şi poate dori cineva reprezentând doar o curiozitate sau un loc unde mergi în cazuri extreme. “Unul din supermarketuri se laudă că au transport gratuit pentru clienţi. Când pleci de acolo trebuie să te împingi cu cei pentru care o economie de 1 leu reprezintă un adevărat motiv de bătaie, ca la un moment dat să-ţi spună şoferul că nu mai ai loc. Mai mult, preţurile nu sunt mai mici decât în oraş, în unele magazine sunt chiar mai mari. Singurul avantaj este că dacă nu vrei să te plimbi prea mult prin oraş, le găseşti pe toate într-un loc, dar de multe ori prefer să mă lipsesc de asta”, a declarat Dorina în vârstă de 50 de ani. Un alt dezavantaj “oferit“ de marile lanţuri de magazine este că de multe ori, după ce ţi-ai făcut un calcul cu valoarea produselor achiziţionate, la casă plăteşti cu totul alt preţ. “Se întâmplă ca la unele produse să fie două coduri de bare, sau să fie aplicat un preţ pentru un alt produs, din lipsă de organizare. Noi nu avem nicio vină, dar oamenii se iau de noi“, a declarat o casieră, care a preferat să îşi păstreze anonimatul. Astfel, comercianţii care au ales să îşi prezinte produsele într-un astfel de magazin nu le-a mai rămas decât speranţa sărbătorilor de iarnă.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=2
Recommended Posts