dcp100168 Posted October 22, 2008 Posted October 22, 2008 Accident mortal pe trecerea de pietoniLa data de 21.10.2008, ora 06.30, M. VERGIL, de 58 ani, din mun. Galaţi, posesor pemis de conducere categoria B/1992, fără ocupaţie, în timp ce conducea autoturismul Chrysler, cu numărul de înmatriculare GL-026366, pe str. Siderurgişrilor, din Galati, a accidentat mortal pe N. Maria, de 57 ani, din Galaţi, care s-a angajat in traversarea regulamentară a străzii, pe marcajul pietonal.Conducătorul auto a fost condus la Spitalul Sf. Apostol Andrei din municipiul Galaţi, unde i s-a recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei şi este cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1702
dcp100168 Posted October 28, 2008 Author Posted October 28, 2008 Şosele însângerate de Sf. DumitruÎncălcarea repetată a regulilor de circulaţie s-a soldat, la finele săptămânii trecute, cu consecinţe deosebit de grave, la Galaţi. Într-o singură zi, o persoană a murit şi alte două au fost grav rănite * Vinovaţi - un pieton şi doi şoferi.Ziua de duminică a fost una neagră pentru statisticile evenimentelor rutiere petrecute pe raza judeţului Galaţi. Seria a debutat la Lieşti, unde un bărbat de 76 de ani, imobilizat într-un scaun cu rotile, a încercat să traverseze Drumul Naţional 25 printr-un loc nemarcat. Nu s-a mişcat însă destul de repede şi a fost spulberat de un autoturism condus de un tânăr de 20 de ani din Iveşti, care nu a mai avut timp să evite impactul. În urma ciocnirii cu vehicolul, septuagenarul a murit pe loc.Rănit în depăşireLa un pas de moarte, de data aceasta din cauza imprudenţei unui şofer, se află acum şi un tânăr de 27 de ani din Tecuci, care tot duminică, era pasager pe locul din dreapta al unei Dacii. Maşina de fabricaţie românească a fost lovită puternic, în timp ce depăşea un biciclist, de un Volkswagen Golf, care a venit din spate şi a încercat să depăşească, deşi carosabilul nu permitea acest lucru. Atât maşina germană, cât şi Dacia s-au răsturnat pe partea stângă a drumului, în urma impactului Ionuţ P. suferind un traumatism cranio-cerebral prin fractură parietală cu înfundare de craniu. Şoferul Volkswagen-ului, Cosmin Florin P, de 24 de ani din Tecuci, s-a ales cu dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.Victimă a propriului bolidMaşinile puternice constituie o cauză frecvent întâlnită la accidentele grave. Chiar dacă construcţia acestora asigură (cel puţin teoretic) un grad crescut de protecţie pentru pasageri, caii putere îi duc în ispită pe şoferi şi astfel, până la producerea unor evenimente neplăcute nu este decât un singur pas. Aşa s-a întâmplat şi cu un gălăţean de 37 de ani, care în noaptea de duminică spre luni gonea cu BMW-ul personal pe strada Traian. Calitatea pavajului şi viteza au făcut ca şoferul să piardă controlul volanului şi să ajungă pe contrasens, ciocnindu-se violent de o dubiţă parcată. În urma impactului, conducătorul auto s-a ales cu o fractură gravă a piciorului stâng şi o bună bucată de vreme nu va mai putea urca la volan.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=7
dcp100168 Posted October 28, 2008 Author Posted October 28, 2008 Trei morţi şi trei răniţi, în urma unui grav accident rutier Trei oameni au murit şi alţi trei, dintre care doi copii, au fost răniţi în urma unui grav accident rutier petrecut în apropierea comunei gălăţene Drăguşeni, după ce tânăra care conducea maşina în care se aflau cele şase persoane a pierdut controlul volanului, iar autoturismul s-a izbit de un copac. Potrivit poliţiştilor gălăţeni, printre cei accidentaţi sunt şi doi copii, unul de trei ani, iar celălalt de opt ani. Accidentul s-a petrecut, luni după-amiază, în apropierea comunei Drăguşeni, pe drumul judeţean 242, din vina unei tinere de 28 de ani, aflată la volanul unui autoturism Dacia Logan, transmite corespondentul MEDIAFAX. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Galaţi, Cristina Tatulici, a informat, marţi, că N. Cristina, de 28 ani, din comuna vasluiană Boteşti, care avea permis de conducere din anul 2007, nu a adaptat viteza într-o curbă şi a pierdut controlul volanului, moment în care maşina a ieşit de pe carosabil şi s-a izbit violent de un copac de pe marginea drumului. "În urma impactului, N. Ionel, de 25 ani, pasager pe locul din dreapta faţă, P. Doina, de 50 ani, pasageră pe locul din dreapta spate şi P. Ana, de 80 ani, pasageră pe locul din spate stânga, toţi din comuna Boteşti, au decedat. În urma accidentului, N. Dragoş, de trei ani, a fost diagnosticat cu fractură de femur drept şi traumatism cranio-cerebral, în timp ce conducătoarea auto şi pasagera N. Lorena Mihaela, de opt ani, au fost accidentate uşor", a mai declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Galaţi, Cristina Tatulici.
dcp100168 Posted November 6, 2008 Author Posted November 6, 2008 Accident mortal la CosmeştiLa data de 05.11.2008, ora 21,30, A. IOAN, de 51 ani, din municipiul Iaşi, director vânzări, posesor al permisului de conducere categoriile „B,C” din anul 1982, în timp ce conducea autoturismul marca Opel Vectra cu numărul de înmatriculare IS-22-REV pe D.E. 581, în localitatea Cosmeşti la km. 9+500, a accidentat mortal pe F. PETRU, de 50 ani, din comuna Cosmeşti, judeţul Galaţi, agricultor, care s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis şi fără să se asigure. Conducătorul auto purta centura de siguranţă.
dcp100168 Posted November 10, 2008 Author Posted November 10, 2008 Accident teribil in Galati: o tanara a ajuns in stare grava la spitalLupta disperata pentru viata s-a dat pe o sosea din judetul Galati, si apoi in sala de operatie a spitalului de urgenta din oras. In joc era viata unei tinere insarcinate grav ranita dupa ce masina in care era s-a rasturnat de mai multe ori. Medicii au reusit s-o salveze nu insa si pe fatul ei de cinci luni. Alti patru oameni printre care un copil de cinci ani, care o insoteau, au fost raniti. Cand echipajele SMURD au ajuns la locul accidentului, tanara in varsta de 24 de ani abia mai avea puls. Medicii s-au chinuit zeci de minute sa o stabilizeze. Femeia a fost transportata de urgenta la spital unde a fost operata. Si celelalte patru persoane aflate in masina - soferul, un tanar de 21 de ani, o fata de 17 si un copil de 5 ani au fost raniti, dar spun medicii viata acestora nu este in pericol. Se pare ca soferul a apasat prea tare pedala de acceleratie intr-o curba periculoasa si nu a mai putut controla masina care s-a rasturnat de mai multe ori. Conducatorul auto a povestit ca un alt autoturism i-ar fi taiat calea. Politistii au inceput o ancheta in acest caz.http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... pital.htmlEvenimente rutiere La data de 09.11.2008, ora 16,30, D. SORIN, de 24 ani, din comuna Slobozia Conachi, judeţul Galaţi, fără ocupaţie, posesor al permisului de conducere categoria „B” din anul 2006, în timp ce conducea autoturismul marca Dacia Logan cu numărul de înmatriculare B-49-RZD, pe D.J. 255, pe raza comunei Slobozia Conachi, la km. 2+850 nu a redus viteza de deplasare în curbă, a pierdut controlul direcţiei de mers, a părăsit partea carosabilă şi s-a răsturnat în câmp pe partea dreaptă a direcţiei de mers. În urma impactului a rezultat rănirea gravă (traumatism cranio-cerebral acut grav, comă profundă) a numitei D. NICOLETA, de 21 ani, din comuna Slobozia Conachi, judeţul Galaţi, şi a lui G. MARIAN, de 20 ani, din Galaţi (fractură claviculă stânga), rănirea uşoară a numitei R. MĂDĂLINA, de 18 ani, din comuna Slobozia Conachi, judeţul Galaţi, toţi pasageri în autoturism şi rănirea uşoară a conducătorului auto.Victimele şi conducătorul auto un purtau centurile de siguranţă.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1726Viteza l-a costat viaţa soţiei şi a fiului nenăscutTragedie pe şosea. O femeie însărcinată în şase luni şi-a pierdut viaţa, în timp ce soţul ei şi încă alte două rude au ajuns la spital. Cei patru se aflau într-un Logan care s-a răsturnat de mai multe ori pe şosea, între Slobozia Conachi şi Izvoarele, după ce soţul femeii, aflat la volan, a intrat cu viteză în curbă. În maşina în care şi-au pierdut atât de tragic viaţa o viitoare mămică, care de-abia împlinise 21 de ani, se mai aflau soţul, fratele femeii şi doi veri, dar şi fetiţa cuplului, în vârstă de 1 an şi 4 luni. Accidentul s-a petrecut seara trecută la ieşirea din satul Izvoarele. Se pare că şoferul nu a luat piciorul de pe acceleraţie, iar autoturismul s-a rostogolit de câteva ori pe carosabil. Cel mai grav a fost rănită femeia gravidă, care a intrat în stop cardio-respirator. Destul de grav a fost rănit şi fratele femeii. Cele două echipaje SMURD care au ajuns la faţa locului s-au chinuit zeci de minute să o resusciteze pe Nicoleta Donea, femeia însărcinată. Singura care a scăpat fără nicio zgârietură a fost fetiţa de 1,4 ani a cuplului. Copila era în braţele unei rude şi plângea de frică pentru că e prea mică ca să poată realiza ce i s-a întâmplat. Adusă la Spitalul Clinic de Urgenţă, femeia a fost băgată în sala de operaţie. "Am încercat în primă fază să salvăm copilul, de aceea a fost făcută o cezariană mică, dar viaţa fătului nu a putut fi salvată. Mama a fost dusă în Reanimare, dar în jurul orei 5:00 dimineaţa a decedat din pricina leziunilor craniene incompatibile cu supravieţuirea", a declarat dr. Dumitru Işfan, director medical din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă. Mai groaznic este că la volanul maşinii se afla chiar soţul femeii, Sorin Doană. "Din primele cercetări a reieşit că şoferul a intrat în curbă cu viteză excesivă, a pierdut controlul volanului şi maşina s-a răsturnat. Acea porţiune de drum unde s-a petrecut accidentul era proaspăt asfaltată şi de atunci se mergea cu viteză. Chiar am trimis de mai multe ori radarul acolo încercând să prevenim tocmai astfel de evenimente", a precizat scms. Viorel Cojocaru din cadrul Serviciului Judeţean al Poliţiei Rutiere Galaţi. Soţul femeii însărcinate şi-a revenit ieri dimineaţă şi a aflat de groaznica veste. El va fi cercetat pentru omor din culpă.http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=4
dcp100168 Posted November 12, 2008 Author Posted November 12, 2008 Accident mortal pe DE 584* Un brăilean a murit, după ce căruţa în care se afla a fost spulberată de un BMW condus de un tânăr din GalaţiIeri seară, în jurul orei 17,30, pe DE 584, în dreptul localităţii brăilene Albina, a avut loc un accident de circulaţie soldat cu moartea unui om şi cu rănirea uşoară a altuia. Radu Neagu, din Tichileşti, venea cu căruţa de pe un drum secundar şi a încercat să traverseze şoseaua fără să se asigure. Dinspre Brăila venea un autoturism marca BMW X5, la volanul căruia se afla un tânăr de 22 de ani din Galaţi. Din cauza faptului că atelajul nu era semnalizat, şoferul l-a observat târziu şi nu a mai putut să-l evite. Căruţa a fost spulberată şi aruncată de pe drum. Radu Neagu, cel care ţinea hăţurile atelajului, a plătit scump faptul că nu cunoştea regulile de circulaţie. În urma impactului, el a murit pe loc. Şoferul autoturismului BMW era şocat de cele întâmplate şi a fost atenţionat de un martor că avea câteva zgârieturi pe faţă. Subinspectorul Jenel Şogor, purtătorul de cuvânt al IPJ Brăila, a declarat: "S-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, iar în cauză s-a întocmit dosar penal".http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=28117
dcp100168 Posted November 24, 2008 Author Posted November 24, 2008 Adormit pe şoseaLa data de 23.11.2008, ora 21.00, M. COSMIN RĂZVAN, de 26 ani, din Galaţi, posesor permis de conducere categoria B, din anul 2006, în timp ce conducea un autoturism marca Dacia Logan, pe DN 26, la km 5+850, a accidentat grav (fractură tibie stângă) pe G. CRISTIAN, de 48 ani, din comuna Vânători, jud. Galaţi, care se afla culcat pe suprafaţa carosabilă.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1752Pietonii beţivi îngroaşă rândurile victimelor* Consumul de alcool în rândul pietonilor, precum şi iluminatul slab al localităţilor din mediul rural sunt două dintre cauzele care determină frecvent tragedii pe drumurile publice. Un bărbat a murit la Iveşti şi un altul, de la Vânători, a fost rănit grav, după ce au fost loviţi de maşini.Circulaţia pe drumurile din mediul rural devine, odată cu lăsarea întunericului, o veritabilă loterie, deopotrivă pentru pietoni, dar şi pentru şoferi. Traversarea neregulamentară, deplasarea pe marginea şoselelor, precum şi unii localnici-pietoni bine ameţiţi de băutură, care merg haotic pe carosabil, fac ca multe dintre accidentele soldate cu victime să se producă în sate şi comune. La acestea se adaugă şi iluminatul străzilor, insuficient, care îi împiedică pe conducătorii auto să aibă o vizibilitate optimă şi să evite astfel, la timp, eventualele coliziuni cu pietonii. Două astfel de situaţii, provocate de cauzele mai sus menţionate, s-au produs la finele săptămânii trecute. Prima dintre ele l-a avut ca protagonist pe un bărbat din Iveşti, care, după lăsarea întunericului, în jurul orei 17.00, se deplasa pe Drumul Naţional 25. Bine ameţit de băutură, omul a ajuns pe carosabil, fără să ţină cont de traficul, destul de intens. A nimerit în faţa unui tir care se deplasa dinspre Tecuci spre Galaţi şi al cărui şofer nu a avut vreme să-l evite. Impactul cu vehicolul de mare tonaj i-a fost fatal chefliului, acesta decedând pe loc. O soartă asemănătoare era cât pe ce să aibă şi un bărbat de 48 de ani din Vânători, care, în urmă cu două seri, a fost călcat de o maşină al cărei şofer, un gălăţean de 26 de ani, nu l-a observat că era întins pe carosabil. Pietonul a suferit o fractură de picior şi a ajuns în spital. În schimb, şoferul va da socoteală pentru vătămare corporală din culpă.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=4
dcp100168 Posted November 26, 2008 Author Posted November 26, 2008 Viceprimarul unei comune gălăţene, transportat cu un elicopter SMURD la un spital din Bucureşti Viceprimarul comunei gălăţene Smârdan, Ştefan Pastia, a fost preluat, miercuri, de un elicopter SMURD şi transportat la Spitalul de Urgenţă "Bagdasar-Arseni" din Capitală, după ce, în urmă cu două zile, a fost implicat într-un accident de circulaţie în timp ce transporta materiale electorale. Potrivit medicului coordonator al SMURD Galaţi, Angel Trifan, pacientul, în vârstă de 42 de ani, a fost diagnosticat după accident cu luxaţie a vertebrelor şi este imobilizat, însă starea sa este stabilă.Viceprimarul comunei gălăţene Smârdan a fost implicat, în urmă cu două zile, într-un accident de circulaţie în apropierea localităţii gălăţene Mihail Kogâlniceanu. Potrivit reprezetanţilor SMURD Galaţi care au intervenit la acest caz, bărbatul a fost proiectat prin parbrizul maşinii pe care o conducea, după ce a pierdut controlul volanului, iar autoturismul a lovit un copac de pe marginea drumului. După accident, s-a constatat că în maşină erau transportate materiale electorale. Imediat după producerea accidentului, viceprimarul a fost transportat la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, iar miercuri acesta a solicitat transferul la un spital din Bucureşti pentru terapie de specialitate, a declarat medicul Angel Trifan. Elicopterul SMURD a decolat de la sediul Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Galaţi la ora 11.30.
dcp100168 Posted November 26, 2008 Author Posted November 26, 2008 Cu maşina peste digDin primele cercetări rezultă că gălăţeanul Marius Daniel Potop, posesor de permis categoria “B” din ianuarie a.c., din cauza lipsei de experienţă şi a neatenţiei în conducere, în timp ce se deplasa pe şoseaua dig Brăila-Galaţi, dinspre Galaţi spre Brăila, a observat prea târziu o căruţă care mergea pe acelaşi sens de mers cu el. Şoferul a reacţionat întorcând volanul spre stânga şi a sărit peste dig. Din fericire, în urma evenimentul nu au fost victime, dar s-au înregistrat pagube materiale. Întrucât nu s-a produs o ciocnire între căruţă şi maşină, şoferul cascador va trebui să suporte singur cheltuielile de reparaţie. Agentul Dragoş Pascu, din partea Seviciului Poliţiei Rutiere, a declarat: ”Căruţaşul va fi amendat pentru conducere pe DN 22B. Accidentul s-a produs în condiţiile în care şoferul a văzut târziu atelajul hipo, iar în încercarea de a evita impactul s-a răsturnat în afara părţii carosabile”. În cauză s-a deschis o anchetă.http://www.ziaruldebraila.ro/observator ... e_dig.html
dcp100168 Posted November 29, 2008 Author Posted November 29, 2008 Pandurii au acordat primul ajutor unei familii implicate intr-un accident autoPlecati de la Galati spre Targu Jiu imediat dupa meciul cu Otelul din aceasta dupa-amiaza, fotbalistii de la Pandurii au salvat victimele unui accident auto. Jucatorii au trecut prin mari emotii dupa ce s-au oprit sa scoata dintr-un autoturism victimele unui accident acordand primul ajutor unei familii care a fost implicata in aceasta seara intr-un accident auto la 10 km de Galati. Ajunsi primii la un accident auto grav, un autoturism parasind carosabilul in urma coliziunii cu un tir si rasturnandu-se peste un terasament de peste 10 metri adancime, jucatorii au coborat imediat din autocar si au mers impreuna cu antrenorul Sorin Cartu sa ajute victimele. Autoturismul se rostogolise peste terasamentul drumului de cateva ori fiind complet distrus si deformat. Jucatorii si echipa medicala au scos dintre fiarele masinii membrii familiei aflate in interior, un barbat o femeie si un copil, medicul echipei acordandu-le acestora primul ajutor timp de o jumatate de ora pana la sosirea ambulantelor. Ranit mai grav decat parintii sai copilul a fost ingrijit chiar de antrenorul Sorin Cartu care nu a plecat de langa acesta pana la sosirea medicilor de la ambulanta. Tot fotbalistii si antrenorul Sorin Cartu au fost cei care au chemat la fata locului echipe de descarcerare si ambulantele care au transportat victimele la spital. Fotbalistii de la Pandurii au continuat drumul abia dupa ce ranitii au fost preluati de medicii de la ambulanta.http://www.pulsulzilei.ro/330331/3578343
dcp100168 Posted December 2, 2008 Author Posted December 2, 2008 Necunoscut accidentat mortalLa data de 02.12.2008, ora 03,00, D. MARIUS CĂTĂLIN, de 26 ani , din Galaţi, posesor permis de conducere categoria B din anul 2006, în timp ce conducea un autoturism pe D.N.25, pe raza comunei Braniştea, a surprins si accidentat mortal o persoana de sex maculin de circa 45 – 50 ani, cu identitate necunoscută, care a apărut brusc in faţa autoturismului pe partea carosabilă. Se continuă cercetările pentru identificarea victimei.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1766
dcp100168 Posted December 8, 2008 Author Posted December 8, 2008 Zece accidente de circulaţie în weekend* La 05.12.2008, orele 08.15, numitul C. Constantin de 40 ani din Galaţi, în timp ce conducea autoutilitara pe strada Oţelarilor din Galaţi, a accidentat pe L. Lucreţia de 57 ani, pensionară din Galaţi, care s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis şi fără să se asigure. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Serviciului Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.* La 05.12.2008, orele 14.00, numitul A. Adrian de 19 ani din satul Toflea, comuna Brăhăşeşti, în timp ce conducea autoturismul pe strada 1 Decembrie 1918 din Tecuci, nu a respectat semnificaţia indicatorului „STOP”, şi a intrat în coliziune cu o motocicletă condusă de P. Cristinel de 24 ani din Tecuci. In urma impactului a rezultat rănirea motociclistului. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Poliţiei Rutiere Tecuci.* La 05.12.2008, orele 19.30, numitul P. Constantin de 47 ani din comuna Negrileşti, în timp ce conducea mopedul pe DJ 240, pe raza comunei Negrileşti, pe fondul neatenţiei a acroşat şi accidentat, pe C. Gheorghe de 26 ani din aceeaşi localitate, în timp ce staţiona în calitate de pieton pe partea carosabilă. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Postului de Poliţie Negrileşti.* La 06.12.2008, orele 17.10, numitul S. Sorin de 41 ani din comuna Vânători, în timp ce conducea autoturismul pe DJ 251, în comuna Smârdan, a accidentat pe B. Nicu din localitate, care s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis şi fără să se asigure. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Serviciului Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.* La 06.12.2008, orele 15.00, numitul F. I. Adrian de 21 ani din Tecuci, în timp ce conducea autoturismul pe strada Dacia din localitate, la efectuarea manevrei de depăşire a unei biciclete condusă de H. Ionel de 56 ani din Tecuci, nu a păstrat distanţa laterală faţă de acesta, acroşândul. Din impact a rezultat accidentarea biciclistului. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Poliţiei Rutiere Tecuci.* La 06.12.2008, orele 11.45, numitul M. Cătălin de 20 ani din comuna Bălăbăneşti în timp ce conducea autoutilitara în localitatea Bursucani, la efectuarea manevrei de întoarcere nu a acordat prioritate unui alt autoturism, intrând în coliziune cu acesta. Din impact a rezultat rănirea numitului N. Tudor de 57 ani din Bucureşti, pasager în autoturism. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Poliţiei Oraş Bereşti.* La 06.12.2008, orele 22.30, numitul S. Ionuţ de 18 ani din comuna Tudor Vladimirescu, în timp ce conducea mopedul pe trotuar, în faţa unui magazin din comună, a acroşat pe C. Ionel de 40 ani din aceeaşi localitate, care se deplasa pe trotuar. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Postului de Poliţie Tudor Vladimirescu.* La 07.12.2008, orele 14.15, numita O. R. Nicoleta de 26 ani din mun. Adjud, în timp ce conducea autoturismul pe raza localităţi Smulţi, pe fondul neadaptării vitezei, în curbă, a pierdut controlul direcţiei de mers, intrând într-un copac. Din impact a rezultat rănirea conducătoarei auto cât şi a numitei O. Ioana de 47 ani, din aceeaşi localitate, pasageră în autoturism. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Postului de Poliţie Smulţi.* La 07.12.2008, orele 09.00, numitul T. Petrică de 39 ani din Galaţi, în timp ce conducea autoutilitara pe strada Brăilei din Galaţi, la intersecţia cu b-dul G. Coşbuc, a pătruns în intersecţie pe culoarea roşie a semaforului şi a intrat în coliziune cu un alt autoturism condus regulamentar de B. Adrian. Din impact a rezultat rănirea numitei P. Mirela de 36 ani din Galaţi, pasager în autoturism. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Serviciului Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.* La 07.12.2008, orele 16.05, numitul A. Mihai de 33 ani din Galaţi, în timp ce conducea autoturismul pe Drumul de Centură din Galaţi, pe fondul neadaptării vitezei, la un carosabil umed, a pierdut controlul direcţiei de mers, a pătruns pe contrasens şi a intrat în coliziune cu un alt autoturism condus de B. Lucica de 42 ani din Galaţi, accidentând-o. Cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Serviciului Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1774
dcp100168 Posted December 10, 2008 Author Posted December 10, 2008 Accident mortal de circulaţieLa 10.12.2008, orele 00.50, G.M. Manuel, de 58 ani din Galaţi, în timp ce conducea autoturismul pe strada Basarabiei din Galaţi, nu a respectat semnificaţia indicatorului „STOP” şi a intrat în coliziune cu un alt autoturism condus de V.C. Stefan, de 20 ani din Galaţi. Din impact a rezultat decesul conducătorului primului autoturism şi rănirea gravă a numitei B.G. Florentina de 23 ani, pasageră în acelaşi autoturism.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1781Accident pe BasarabieiBaie de sânge în Renault* Un tânăr a murit, iar însoţitoarea lui este în comă * Descarcerarea a durat 40 de minute * Resemnare în faţa morţii, după trei sferturi de oră de resuscitare * Victimele nu aveau puse centurile de siguranţă!SMURD a intervenit marţi noaptea la unul dintre cele mai grave accidente rutiere petrecute în Galaţi, în ultima vreme. Un bărbat a decedat, iar tânăra care îl însoţea agonizează, în comă, la Terapie Intensivă.În jurul orei 1.00, cei doi, aflaţi la bordul unui autoturism Renault Clio, circulau pe strada Basarbiei. Potrivit comunicatului Inspectoratului de Poliţie Judeţean, ajuns în intersecţia cu strada Domnească, automobilul Renault a acroşat un Volkswagen Passat. În urma impactului, maşina în care se aflau cei doi tineri, Manuel G. în vârstă de 28 de ani, şi Florentina G., de 23 de ani, a fost proiectată într-un stâlp."Primii au ajuns paramedicii de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi echipajul de la Descarcerare. Renault-ul avea uşile blocate şi nu se putea ajunge la victime. M-am strecurat prin cadrul lunetei sparte şi aşa am constatat că bărbatul de la volan era în stop cardiorespirator. Colegii de la Descarcerare au tăiat stâlpii, iar eu am încercat între timp să-l resuscitez atât cât se putea. După 40 de minute, s-a reuşit scoaterea lor dintre resturile maşinii. Tânăra era în comă profundă şi a fost trimisă în mare viteză la Unitatea de Primiri Urgenţe. Bărbatul începuse să aibă puls slab în urma medicamentelor administrate, aşa că am început să-i facem manevre energice de resuscitare. Am continuat timp de aproape trei sferturi de oră însă, din păcate, inutil, căci, în final a decedat. Ne-am oprit în jurul orei 4.00. Intervenţia la accidentul ăsta fost o adevărată baie de sânge. Nu numai victimele erau pline de sânge, ci şi noi şi aparatele. Înainte fusesem chemaţi la o vârstnică spânzurată, care era decedată de mai bine de 48 de ore. A fost o noapte grea!", ne-a spus, după ieşirea din gardă, doctorul Angel Trifan, medicul coordonator al UPU-SMURD.Culmea este că Passat-ul acroşat a fost puţin avariat la o bară, iar şoferul acesteia, Ştefan V., de 20 de ani, s-a ales doar cu o sperietură zdravănă văzând ce au păţit cei doi tineri din Renault.Potrivit poliţiştilor rutierişti, nici una dintre victimele accidentului nu purta centura de siguranţă.http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=28733
dcp100168 Posted December 17, 2008 Author Posted December 17, 2008 Accident mortal la VlădeştiLa 16.12.2008, orele 22.30, numitul H. Ruslan de 27 ani din Republica Moldova, în timp ce conducea autoturismul pe DN 26, în afara localităţii Vlădeşti, a pătruns pe contrasens intrând în coliziune frontală cu un atelaj hipo. Din impact a rezultat decesul lui T. Ion de 35 ani şi rănirea lui T. Adrian de 27 ani, ambii din comuna Vlădeşti, cât şi a numitei I. Tatiana de 36 ani din comuna Oancea.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1795Accident mortal de circulaţie lângă VlădeştiO clipă de neatenţie, dublată fără rost de grabă sunt două dintre cauzele care au dus la producerea unui grav accident de circulaţie. Tragedia care a costat viaţa unui om, rănirea gravă a altor doi şi rănirea uşoară a altor patru persoane, s-a petrecut în apropierea comunei Vlădeşti, ieri în jurul orei 22.30. Un autoturism tip minivan în care se aflau mai mulţi cetăţeni din Republica Moldova rula pe DN 26 când, în apropierea comunei Vlădeşti, şoferul maşinii, un moldovean în vârstă de 27 de ani, a intrat în depăşire. Nu s-a asigurat corespunzător şi a intrat pe contrasens, lovind în plin o căruţă care circula regulamentar şi în care se aflau doi bărbaţi şi o femeie. În urma impactului bărbatul de 35 de ani din Vlădeşti, care conducea atelajul hipo, a decedat pe loc. "Un alt bărbat de 27 de ani aflat în căruţă, rudă a conducătorului atelajului, se pare chiar fratele acestuia, a fost rănit, având o fractură la unul dintre membrele superiore. Femeia de 36 de ani din Oancea, aflată şi ea în căruţă, a suferit contuzii la nivelul capului. Din minivan au fost uşor rănite trei-patru persoane. Cei doi grav răniţi au fost transportaţi la Spitalul de Urgenţă", a declarat directorul Serviciului Judeţean de Ambulanţă, dr. Mihai Polinschi. Cercetările în acest caz sunt efectuate de lucrătorii Serviciului Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=3
dcp100168 Posted December 18, 2008 Author Posted December 18, 2008 Din neatenţie, spre moarte* Neatenţia cumulată cu fenomenele meteorologice specifice iernii, dar şi cu consumul de alcool la volan creşte numărul evenimentelor rutiere grave în Galaţi. O persoană a murit şi alte patru au fost rănite în trei accidente produse, într-o singură zi, pe şoselele din judeţCel mai grav eveniment înregistrat pe 17 decembrie s-a produs lângă Tuluceşti, pe DN 26 şi l-a avut ca protagonist pe un septuagenar din Cuca. Costică C., în vârstă de 79 de ani, conducea maşina personală avându-l alături pe fiul său, Octavian C.. La un moment dat, bătrânul a intrat pe contrasens şi a intrat în plin într-o maşină condusă regulamentar de Ştefan C., de 63 de ani, din Brăila. În urma impactului frontal, Costică C. a decedat iar fiul său, aflat pe scaunul din dreapta, a fost grav rănit.Tot pe fondul neatenţiei dar şi al consumului de alcool, s-au petrecut şi celelelate două evenimente. Unul dintre acestea a avut loc la Matca, unde un căruţaş din localitate, aflat în stare de ebrietate şi având atelajul nesemnalizat pentru noapte, a intrat pe sens opus, luând-o prin surprindere pe o tânără de 19 ani, aflată la volanul unei maşini. Şoferiţa a încercat să evite impactul în ultimul moment, dar a intrat într-un stâlp de pe marginea drumului, accidentându-se.Din cauza consumului de alcool a provocat un accident şi Mircea R., de 27 de ani, din Tecuci. În timp ce conducea un autoturism pe strada 1 decembrie 1918 din localitate, tânărul nu a adaptat viteza în condiţiile în care carosabilul era acoperit cu mâzgă şi s-a ciocnit de un alt autoturism, care vira la stânga. În urma impactului, şoferul vinovat precum şi o femeie de 33 de ani, pasageră în aceeaşi maşină, au fost răniţi. În toate cele trei cazuri, poliţiştii de la Circulaţie au demarat cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-au produs cele trei evenimente şi pentru tragerea la răspundere a vinovaţilor.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=7
dcp100168 Posted December 19, 2008 Author Posted December 19, 2008 Accident grav! Abia au fost scosi dintre fiarele contorsionate ale masiniiSoferul unui autoturism a pierdut controlul volanului si s-a izbit masina de un stalp de pe marginea drumului, la Galati. Cel aflat la volan si un pasager au avut nevoie de ajutorul echipei de descarcerare, care i-a scos din automobilul complet distrus. Cei doi au fost transportati de urgenta la spital, iar starea lor este stabila. Politistii continua cercetarile pentru a afla cu exactitate care au fost cauzele accidentului.http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... sinii.htmlGrav accident in Galati! O masina s-a facut praf dupa ce a intrat in stalp!Potrivit martorilor, masina circula cu viteza mare, desi afara ploua torential. Cum pe portiunea respectiva de drum sunt doua denivelari, dintre care una chiar in curba, soferul nu a mai putut controla masina, care a derapat si a intrat intr-un stalp. Izbitura a fost atat de puternica, incat masina a fost distrusa aproape complet. De altfel, una dintre rotile autoturismului a sarit la o distanta destul de mare de locul impactului. Oamenii care au asistat la accident spun ca in masina se mai aflau, in afara soferului, si doua fete. Cei trei au fost scosi cu greu din fiarele contorsionate de echipele de la descarcerare.http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile ... stalp.htmlLa 18.12.2008, orele 22.30, numitul S. Dragoş de 21 ani, în timp ce conducea autoturismul pe strada Brăilei din Galaţi, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum (carosabil umed), a pierdut controlul direcţiei de mers şi a intrat în coliziune cu un stâlp din beton, situat în afara părţii carosabile, pe partea dreaptă a direcţiei de mers. Din impact a rezultat rănirea conducătorului auto (comă). Cercetările sunt efectuate de lucrătorii Serviciului Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.http://gl.politiaromana.ro/index.php?ac ... iu&id=1799
dcp100168 Posted December 21, 2008 Author Posted December 21, 2008 14 accidente grave în 30 de oreTrei gălăţence pot spune că s-au născut a doua oară duminică dimineaţă, numai norocul făcând ca ele să scape cu viaţă dintr-un accident de circulaţie provocat de una dintre ele. Incidentul s-a petrecut la intrarea pe podul din satul Traian, maşina în care se aflau cele trei, o KIA Ceed, venind pe drumul de la Braniştea la Galaţi. Şoferiţa de 27 de ani a intrat cu viteză în curbă şi a derapat, izbindu-se de balustrada podului. Celelalte două femei, rude ale tinerei, de 57, respectiv 64 de ani, au rămas blocate pe bancheta din spate după ce maşina s-a răsturnat. Chiar dacă balustrada podului a oprit maşina de la o cădere de 20 de metri în gol, cele două echipaje SMURD şi cel de la Descarcerare au intervenit cu dificultate deoarece maşina era instabilă şi se putea oricând răsturna, agravând starea victimelor, dar şi rănind membrii echipajelor de salvare. Cele trei au fost transportate la Spitalul Clinic de Urgenţă. Doar femeile vârstnice au suferit traumatisme grave, şoferiţa scăpând doar cu vreo câteva vânătăi. "A fost un sfârşit de săptămână în care echipajele noastre de salvare, SMURD şi Descarcerare, au fost solicitate de foarte multe ori pentru a acorda asistenţă medicală victimelor. Numai de sâmbătă dimineaţa şi până duminică în jurul orei 11-12 au avut loc 14 accidente rutiere grave pe raza judeţului Galaţi", a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi, lt. Eugen Chiriţă.http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=3
dcp100168 Posted December 25, 2008 Author Posted December 25, 2008 Buzau: Trei victime in urma unui accident rutierTrei persoane au fost ranite, miercuri diminea, in urma unui accident intre DN1B cu DN2 E85. Potrivit autoritatilor locale, seful de post din comuna Mihailesti, aflat la volanul unui autoturism, a fost implicat miercuri dupa amiaza intr-un accident rutier produs la iesirea din municipiul Buzau. Se pare ca un alt sofer, din Galati, nu a acordat prioritate de trecere langa un pasaj ce face legatura dintre DN1B cu DN2 E85, informeaza Centrul INFOTRAFIC din cadrul Politiei Romane.Potrivit purtatorului de cuvant al IPJ Buzau, subcomisar Florina Crucianu, in urma coliziunii dintre cele doua masini, trei pasageri au fost raniti. "A fost ranit un pasager aflat in masina sefului de post din comuna Mihailesti, iar ceilalti doi pasageri raniti se aflau la bordul autoturismului cu numar de Galati. In urma testarii alcoolscopice s-a constatat ca seful de post avea alcoolemia zero", a mai spus Florina Crucianu. Cei trei raniti au fost transportati la sectia de urgente primire a spitalului judetean din Buzau pentru acordarea de ingrijiri medicale.
dcp100168 Posted December 28, 2008 Author Posted December 28, 2008 O gălăţeancă, accidentată mortal în NeamţSâmbătă, în jurul orei 10.30, un accident rutier soldat cu decesul unei persoane şi rănirea gravă a alteia s-a produs pe DN 15, km 337+500, în afara localităţii Podoleni, comuna nemţeană Podoleni, informează, într-un comunicat, Poliţia Română. În timp ce băcăuanul Nicusor R. (21 de ani) conducea un autoturism, pe DN 15, în afara localităţii Podoleni, de la Piatra Neamţ către Bacău, s-a angajat in depăşirea unui alt autoturism, iar la efectuarea manevrei de reintrare pe sensul său de mers, din cauza carosabilului acoperit cu zăpada, a pierdut controlul volanului, a părăsit partea carosabila şi a intrat in coliziune cu un copac situat pe acostamentul neconsolidat al sensului de mers Piatra Neamţ - Bacău. Din primele cercetări s-a stabilit că vinovat de producerea accidentului se face conducătorul auto R. Nicusor care a efectuat manevra de depăşire a unui autovehicul, fără a adapta viteza la condiţiile de drum, pe un carosabil acoperit cu zăpadă. În accident a murit Cătălina P. (29 de ani), din Galaţi şi a fost rănită grav Aurica R. (51 de ani), din Bacău, ambele pasagere pe bancheta din spate a autoturismului. Conducătorul auto nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice.
tomcat0 Posted December 29, 2008 Posted December 29, 2008 din pacate fata care a decedat e vecina cu mine... Dumnezeu sa o ierte!
dcp100168 Posted January 1, 2009 Author Posted January 1, 2009 Accident infiorator la Galati! Un tanar si-a pierdut viataO moarte cumplita a sfaramat planurile frumoase ale unui tanar plin de viata din Galati. Barbatul a pierit azi noapte in drum spre viitoarea lui sotie in urma unui accident infricosator. Masina omului s-a rupt in doua dupa ce s-a izbit de un stalp. Impactul nimicitor l-a ucis instantaneu pe bietul sofer din pacate mult prea grabit. Locul accidentului arata inspaimintator. Parca o bomba ar fi explodat sub masina. Anchetatorii au masurat cu precizie: bucati din autoturism s-au imprastiat pe 10 metri. Barbatul de la volan avea 29 de ani. Cand s-a intamplat accidentul, Cornel mergea intr-un suflet la iubita lui. Tanara a primit un telefon si a aflat ca iubitul ei s-a stins. Anchetatorii au reconstituit accidentul: soferul alerga cu peste 100 de kilometri pe ora. Intr-o curba, a derapat pe soseaua uda, iar masina s-a lovit lateral de un stalp de beton. Parintii lui Cornel se pregatesc sa-si inmormanteze singurul copil dupa Revelion.http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... viata.htmlAccident mortal în GalaţiÎn jurul orei 2:15 pe data de 31-12-2008 în oraşul Galaţi pe faleza superioară a Dunării s-a întamplat acest grav accident care a provocat moartea conducatorului auto.http://www.realitatea.net/video_586736_ ... 26166.htmlhttp://www.realitatea.net/video_586436_ ... 26281.html
Desire Posted January 1, 2009 Posted January 1, 2009 Dupa ce am citit articolul si am vazut video-urile, sincer...m-am intristat...pentru ca mi-am imaginat ce este in sufletul parintilor baiatului decedat. Ce trist, ce durere apasatoare... Dumnezeu sa-l ierte !
riaji Posted January 2, 2009 Posted January 2, 2009 Cineva mi-a zis ca avea vreo 240 la ora in momentul impactului, ca acolo s-ar fi blocat acul vitezometrului.. Oricum, am trecut si eu aseara prin zona si erau ramasitele adunate. Unul dintre scaune era intors ca un prosop stors.. deci imi inchipui ce viteza o fi avut.. Oricum, Dumnezeu sa-l ierte si sa ne fereasca de cazuri din astea. Bine ca nu a mai luat si alti nevinovati cu el.
cristian10oronaldo Posted January 2, 2009 Posted January 2, 2009 Dupa ce am citit articolul si am vazut video-urile, sincer...m-am intristat...pentru ca mi-am imaginat ce este in sufletul parintilor baiatului decedat. Ce trist, ce durere apasatoare... Dumnezeu sa-l ierte ! Unde se grabea asa ???
riaji Posted January 2, 2009 Posted January 2, 2009 Unde se grabea asa ???Cand s-a intamplat accidentul, Cornel mergea intr-un suflet la iubita lui. Tanara a primit un telefon si a aflat ca iubitul ei s-a stins.
Recommended Posts