Jump to content

Şoferii idioţi !

Desire
 Share

Recommended Posts

Azi dimineață, mi-am luat inima-n dinți și le-am făcut la vreo câțiva semn, cu degetul, să folosească varianta sensului giratoriu. Vreo doi au înțeles... al treilea a înțeles că trebuie să mă ocolească prin spate!  #-O       Da, era bărbat la volan.

... al treilea a înțeles că trebuie să mă ocolească prin spate!  #-O       Da, era bărbat la volan.

Doar idiot =P~  ...  generalizand inseamna ca 1/3 dintre soferi te-ar fi ocolit prin spate.  8-}

• 2 weeks later...

ca de obicei urc pe faleza, dinspre elice catre ITM, pe banda I, cu o viteza civilizata (70-80 km/h). I-) la inevitabila intersectie de la VIVA parc, un l-) cu minicooper argintiu 77-XYZ, intra dinspre mazepa, la 2 m in fata mea. il semnalizez sonor corespunzator, iar reactia lui instinctiva - incetineste pana la limita opririi, apoi imi arata acele degete folosite pentru prietena de langa el. Dupa care demareaza scaparand pietricele in directia IVAS. Ma incercau simultan doua sentimente: de ura fata de ceausescu (pentru interzicerea avorturilor - poate ca mama lui ar fi fost mai fericita daca nu-l pastra) si de "iarta-l doamne ca nu stie ce face" - pe cele ce i-o dat permis pe mana :-W

• 1 month later...

Buna seara!

Ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarea intrebare: cine administreaza semafoarele din Galati, daca si unde au un sediu? (o denumire ceva, restul caut pe net, adresa sau nr de tel). Va multumesc anticipat si scuze eventual daca intrebarea a mai fost pusa! 

Cu respect.

Femeile sunt mai slabe si intra in panica mai usor, se pierd cu firea, se sperie si calca acceleratia in loc de frana sau altele...  Ar trebui masini speciale pentru ele, hidramate sau cine stie. Nu zic ca toate dar oricum.

Se intampla si la barbati, mai rar dar barbatii fac accidente din cauza teribilistului, a vitezei, smekeriei... sunt mai nervosi. :)

Aseara era unul parcat pe spatiul verde din zina semaforului din Tiglina (Barladeanu). O masina scumpa, sport, incerca sa iasa de acolo dar derapa din cauza noroiului. Peisaj sub denumirea generica "Chemarea pamantului".

... imi pare rau ca nu am apucat sa-i fac o poza! Era dovada clara ca incepem sa ne civilizam si sa iesim de sub "conceptul comunist" de a nu calca spatiul verde.

• 2 weeks later...

Azi dimineață la 5,40, ceață deasă cu vizibilitate sub 200 de metri, niscaiva polei pe drum... Mai sus de Neacșu, un Cielo, GL-09-MER, parcat pe contrasens, țășnește în fața mea, tăind linia dublă continuă... Mă credeți dacă vă spun că individul nu se obosise măcar să-și curețe geamurile laterale de pojghiță?

• 2 weeks later...

Semne bune anul are....

in jurul orei 17.30, la semaforul de la IREG (bd.Scanteii) , la 2-3 metri de semafor, un audi A3 argintiu GL-XX-MWA opreste. Se aprind luminile de avarie, iar soferul se duce la chiosc pentru a cumpara ceva. Evident se aseaza civilizat la rand, urmand ca circulatia sa se desfasoare prin ocolirea carutzei lasate-n drum  8-} sa mai comentam ceva despre comportamentul indus de tipul de masina condus??