Jump to content

Viermi la pachet vanduti la tarabele moldovenilor


Recommended Posts

Posted

A cumparat mirodenii, dar a gasit viermi. Saptamana trecuta, o botosaneanca, Elena Nistor, a reclamat la Asociatia pentru Protectia Consumatorilor faptul ca frunzele de dafin din pachetele de mirodenii pe care le-a achizitionat de la tarabele moldovenilor, nu puteau fi folosite, deoarece erau pline cu viermi. In plus, pachetele nu aveau nici o traducere in romana sau macar un termen de valabilitate care sa poata fi citit, si contineau pe langa foi de dafin si frunze de visin. Dupa ce a vazut pe ce a dat banii, femeia s-a indreptat spre Asociatia pentru Protectia Consumatorilor, indignata ca nu este prima data cand pateste acest lucru. "Nu este primul caz care ni se aduce la cunostinta. Mi-au mai spus oameni, dar de data aceasta, femeia s-a prezentat la mine cu dovada, pentru ca toate pachetele cu foi de dafin erau pline cu frunze cu viermi uscati si cu frunze de visin. Se vedea clar diferenta dintre frunzele de dafin, care erau expirate si frunzele de visin, mai inchise la culoare si fara aroma", spune Elena Olaru, presedinta APC. Cazul va fi prezentat Oficiului Judetean pentru Protectia Consumatorilor, pentru ca inspectorii sa demareze o actiune de control la tarabele unde vand moldovenii, avand in vedere ca nu este singura sesizare primita in ultima vreme, referitoare la acest sector al pietei. "Recomand consumatorilor sa nu se mai indrepte spre sectorul moldovenilor, deoarece preturile mici afisate de acesti comercianti ascund o calitate indoielnica a produselor. Si pentru ca acestia nu dau nici un fel de bon, nu pot fi trasi la raspundere pentru ce vand, pentru ca le vine usor sa nu recunoasca faptul ca un anumit produs cu deficiente a fost cumparat de la ei. Indicat este ca oamenii sa cumpere produse de la magazine, unde exista alte posibilitati de verificare a respectarii legilor comertului", conchide Elena Olaru. http://www.evenimentuldebotosani.ro/vie ... l_id=28839

Posted

E vina ei ca a cumparat fara "acoperire" ,adica fara bon fiscal.Nu ii inteleg pe cei care cumpara tot felul de chilipiruri si second-hand-uri si apoi se plang.Si-o fac cu mana lor.

Posted

Mai tare e ca s-a dus la OPC... CE pot face inspectorii OPC cand tu cumperi de la coltul strazii niste produse introduse - cred - ilegal, fara certificate de calitate etc.??

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.