Jump to content

O fetiţă de patru ani suferă de o formă rară de alergie


Recommended Posts

Posted

O fetiţă de patru ani suferă de o formă rară de alergie

O fetiţă de patru ani, din Galaţi, a fost internată la Institutul de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală din cauza unui antibiotic. Copila a făcut o formă foarte rară de alergie. Tratamentul este unul de durată, însă micuţa se va vindeca. Fetiţa a fost internată în urmă cu două săptămâni la Spitalul de pediatrie din Galaţi, cu simptome de infecţie urinară şi infecţie pulmonară. După 7 zile de tratament, tot corpul copilului a fost acoperit de pustule purulente. "A făcut o alergo-termie buroasă la un medicament. E vorba de un atibiotic. În momentul de faţă copilul este stabil, nu pune probleme majore de terapie. Este vorba despre o alergo-termie uzuală la un medicament, pe care nu ai cum să o bănuieşti", a spus medicul Adrian Streinu Cercel, director Institutul Matei Balş Bucureşti. Specialiştii de la Matei Balş spun că această formă de alergie este foarte rară şi că nu există niciun fel de culpă medicală în acest caz. Starea copilului este stabilă, însă tratamentul pentru vindecarea completă va fi unul de durată.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.