dcp100168 Posted November 12, 2008 Posted November 12, 2008 Outokumpu ia in calcul intrarea in RomaniaCompania finlandeza Outokumpu, producatoare de otel si inox, intentioneaza sa se extinda in Europa de Est, vizand in particular pietele din Romania si Polonia, datorita costurilor mai reduse cu forta de munca, potrivit presei finlandeze. “Outokumpu, a patra companie de otel inoxidabil la nivel global, doreste sa lanseze o provocare catre ArcelorMittal, Acerinox si Thyssen-Krup prin extinderea in Europa de Est”, a declarat directorul general al firmei finlandeze, Juha Rantanen. Potrivit oficialului, compania va deschide un centru de servicii in Polonia si este “foarte interesata” sa opereze in Romania, potrivit Mediafax. Extinderea in estul Europei ar putea reprezenta o varianta, in conditiile in care la inceputul saptamanii, Outokumpu a anuntat ca va concedia circa 1.500 de angajati din Finlanda si Suedia, si ar putea anula sau amana mai multe investitii, din cauza efectelor crizei financiare asupra economiei si afacerilor companiei. In prezent, producatorul de otel are 8.000 de salariati in 30 de tari. Outokumpu este al patrulea producator de inox la nivel global.http://www.standard.ro/articol_68433/ou ... mania.html
Recommended Posts