Jump to content

Cine ce are cu chioşcurile de cartier?

cristian10oronaldo
 Share

Recommended Posts

Nu stiu care dintre noi e mai frustrat. Afirmatiile gratuite daca asa le spui tu sunt in tema cu firul discutiei. Pastreaza-ti te rog comentariile legate de administrator de forum si implicit responsabilitatile mele( nu cred ca stii ce inseamna si nici nu cred ca ai vreun drept ).

Cam de unde ti-ai dat tu seama ca adevarul " absolut " e la mine?Doar ca sunt administrator? Aceasta discutie o puteai avea cu alt membru(vezi tot aici in topic ca majoritatea au aceeasi parere ca si mine) si atunci adevarul era undeva pe la mijloc asa cum probabil este si in cazul nostru. Vino cu argumente concrete cand acuzi pe cineva.

Daca nu poti sa te cobori la nivelul discutiei e clar ca n-ai ce cauta pe un forum. Problema ta daca raspunzi sau nu. Mi-ai tot bagat in fata cele locuri de munca de pe urma daramarii acestor chioscuri. ` prietene ` observ ca la tine in tara acolo asa se vorbeste, daca s-ar construi un supermarket, acesta ar putea acoperi cel putin 50 de chioscuri si ar putea oferi cel putin tot atatea locuri de munca, pentru a compensa cu cele de la chioscuri.Cu putin efort s-ar putea face si non-stop. Asta ar fi una dintre abordarile " complexe " . Alta ar fi dupa cum am mai spus un nou PUG. Pentru cine stie despre ce e vorba nu e nevoie de abordare complexa dar am spus poate te mai luminezi si tu si mai scapi putin de mania persecutiei.

Nu e treaba mea de ce ai plecat tu. Doar ca nu am sa permit cuiva care a fugit din tara sa-mi dea mie lectii despre cum ar trebui sa arate tara cu locurile de munca si infrastructura, sa-mi vorbeasca despre cum gandesc guvernantii si sa ma faca frustrat pentru ca eu cu inca cateva milioane suportam gunoiul de aici. Ai curaj si esti destul de barbat, vino in tara si spune aici punctul de vedere. Nu te ascunde dupa butoane in alta tara ca ulterior sa vii in Romania sa te uiti cu dispret!

Eu personal nu, nu as pleca. Pentru ca am oferit vreo 60 de locuri de munca candva, mai ofer si acum locuri de munca, ma descurc aici! Nu m-au facut banii desi fiecare are nevoie. Pe langa bani mai este si o prietena, mai este si o familie, cateva forumuri de administrat si un restaurant de condus. Chiar daca nu as fi avut asa ceva, tot nu as fi plecat. Stii vorba aia? Cand esti singur undeva poti face avere, dar cand sunt alti romani deja esti sclavul strainului. Ca sa intelegi mai bine asa este si cu chioscurile astea.. daca sunt cateva supermarketuri cu tot ce vrei ar fi altceva.. dar cand sunt o multime de chioscuri unul langa altul nu mai e afacere.

Astea fiind zise, draga " prietene " eu ma retrag din discutie, se pare ca nu iti ajung la nas cu discutia :))

Ai tot forumul la dispozitie sa faci ce-ti place! Si nu uita de partea cu " Reclamatii " . Poti face acolo o reclamatie in cazul in care te simti ofensat.

Numai bine.

Mda , vad ca discutia continua in acelasi ton si vad ca emiti pareri pe ceea ce crezi:”nu cred ca stii ce inseamna si nici nu cred ca ai vreun drept” si nu pe ceea ce stii si asta spune multe. Cat despre Planul Urbanistic General , intr-adevar trebuia sa fi lucrat cel putin la NASA ca sa stim si noi astia , muritorii de rand , ce inseamna. Iar partea cu ”fugitul” din tara e in ton cu ceea ce te reprezinta : iti dai cu parerea. Presupun ca ai auzit si tu de plecari normale , cu contract , civilizat sau in imaginatia ta suntem toti o tara de infractori. In plus , as fi putut fi angajat al unei companii romanesti in strainatate , lucru iar perfect normal , dar presupun ca stii toate astea , doar conduci o afacere, nu?

Treaba cu supermarketurile nu iti suna a monopol? Ar fi cateva companii care ar regla preturile pe piata si gandeste-te ca toate sunt companii straine , deci unde pleaca profitul? Nu tot sclavi la straini ajungem, sau practic suntem deja? Discutia asta nu s-a dorit a fi neaparat o polemica , dar repet, ma surprinde gandirea cu taiem tot , demolam tot. Pai tu crezi ca daca ii angajezi pe chioscari la supermarketuri ar avea salarii mai mari decat minimul pe economie?

Cat despre ”ascunsul” dupa butoane...asta e o alta parere de a ta. ”Curajul” de a sta in tara si a indura toate umilintele si indolenta din partea celor care ne conduc , s-ar fi numit prostie din partea mea, atata timp cat am posibilitatea de a castiga mai multi bani , in mod cinstit intr-o tara in care ma simt mai respectat ca strain decat sunt in tara mea si nu aram atat de legat ca si tine de Galati.

Iar ironiile tale infantile isi au locul in alta parte si daca tii neaparat o sa te anunt cand ajung in Galati sa verificam si treaba cu ”barbatia” , pentru ca acelasi lucru se poate spune si despre tine. Asta e un forum si forumurile asa functioneaza...tastand la niste butoane , nu? Sau dreptul asta se supenda celor ce nu sunt de acord cu tine?

Edited by ady

Cum spuneam, chioşcurile de cartier se apropie de dispariţie pe cale naturală...

Patriciu vinde “pe caiet” şi angajează băcani

În zece magazine mic.ro din Bucureşti, Dinu Patriciu testează practica de vânzare a produselor “pe caiet”, la fel cum se întâmplă şi în magazinele de cartier. Programul este unul experimental, dar Patriciu vrea să îl extindă în întreaga reţea. Pentru a putea beneficia de cumpărături prin acest sistem, clienţii trebuie să plătească o taxă lunară de 4 lei şi primesc un card ce poate fi folosit doar în magazinul de unde se efectuează cumpărăturile, iar valoarea maximă a cumpărăturilor pe datorie este de 300 de lei. “Asta facem şi noi, (n.r. ca la magazinele de cartier), avem un program experimental şi vindem şi pe caiet, doar că acesta s-a transformat în card, fără dobândă. De o lună de când am demarat acest proiect, nu am avut nici un incident de plată şi vrem să implementăm sistemul în toată reţeaua de magazine. Până în prezent, câteva sute de clienţi au apelat la această metodă”, a declarat omul de afaceri Dinu Patriciu.

Profilul băcanului ideal în concepţia lui Patriciu sunt tinerii absolvenţi de facultate cu vârste între 23 şi 30 de ani. Pentru a putea deveni fie asociatul lui Patriciu, atât angajaţii, cât şi cei care vor să devină asociaţi, trebuie să urmeze cursuri de training, care costă 200 de euro, respectiv 400 de euro. Pentru a putea pune pe picioare un magazin mic.ro, asociatul trebuie să plătească o garanţie de 7.000 de euro sau alte bunuri care să ajungă la această valoare. În cazul în care se constată pierderi, deteriorare sau lipsuri în gestiune, garanţia va fi executată. “După ce faceţi aceste lucuri, primiţi un magazin complet înzestrat cu marfă. Suma minimă pe care asociatul o va primi este de 2.500 de euro pe lună plus o cotă parte din vânzări. Din cei 2.500 de euro însă, asociatul trebuie să-şi plăteasă angajaţii, care de regulă sunt trei. Dacă o familie de două persoane devine asociat, atunci au de plătit doar doi angajaţi”, a explicat Patriciu sistemul prin care cei interesaţi se pot implica în afacerea mic.ro. “Asociatul devine autonom şi începe să conducă magazinul în funcţie de nevoile comunităţii. Decizia asupra preţurilor îi aparţine, decizia asupra cantităţii de marfă îi aparţine. Preţurile în magazinele mic.ro pot varia, însă trebuie să se încadreze în anumite limite”, a mai adăugat omul de afaceri. Un simplu şef de magazin, primeşte un salariu de 1.500 de lei lunar, la care se adaugă alte 300 de lei, bonus pe care îl primeşte în funcţie de condiţiile de audit.

http://www.money.ro/patriciu-vinde-pe-caiet-si-angajeaza-bacani_696766.html

• 2 months later...

„Ultimatumul” Primăriei, prelungit până la 15 septembrie 2011

Persoanele fizice şi juridice care ocupă fără drept suprafeţe de teren din domeniul public vor fi obligate să intre în legalitate. „Ultimatumul” Primăriei expiră pe 15 septembrie 2011. După această dată, se va declanşa procedura legală de eliberare a terenurilor ocupate.

De peste zece ani, Galaţiul se confruntă cu un adevărat haos urbanistic, existând un număr mare de construcţii ridicate după o singură regulă: tupeul şi nesimţirea. Pentru a stopa acest fenomen, care a luat amploare, municipalitatea a trecut la măsuri drastice.

În ultima şedinţă de Consiliu Local din acest an, aleşii au stabilit printr-un proiect de hotărâre ca persoanele fizice şi juridice care ocupă nelegal suprafeţe de teren din domeniul public au obligaţia să intre în legalitate. Astfel, gălăţenii care deţin construcţii permanente şi autorizate dar nu au titlu valabil pentru suprafaţa de teren ocupată, până la data de 15 septembrie 2011 vor solicita perfectarea contractului de închiriere şi vor achita un tarif de 5,2 lei/mp/lună. „După acest termen, contribuabiii în cauză vor fi consideraţi ca ocupanţi samavolnic ai terenurilor şi împotriva acestora se va declanşa procedura legală de eliberare a terenurilor ocupate”, se precizează în proiectul de hotărâre.

Această măsură vizează toate construcţiile ilegale, dar şi garajele fără autorizaţie: “Am decis, încă de anul trecut, să declarăm război construcţiilor ilegale, să le demolăm sau să-i obligăm pe proprietari să intre în legalitate. Trebuie să respectăm legea şi să nu mai construim fără autorizaţie”, ne-a declarat viceprimarul Nicuşor Ciumacenco. De asemenea, aceiaşi metodă se va lua şi în cazul chioşcurilor care nu îşi desfăşoară activitatea şi care nu mai plătesc taxe, de ani buni, către Primărie.

Iniţial, termenul de intrare în legalitate era 25 ianuarie. Întrucât până la această dată nu a fost clarificată situaţia juridică a terenurilor, Consiliului Local a decis să prelungească termenul până la 15 septembrie 2011.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Atentie_-_Razboi_declarat_constructiilor_ilegale_0_397760289.html

• 3 months later...

Un chioşc din Centru, demolat ieri

Angajaţii societăţii edilitare Gospodărire Urbană au demolat, ieri dimneaţă, un chioşc situat pe stada Brăilei, în apropierea intersecţiei cu strada Nicolae Bălcescu. „Primăria municipiului Galaţi a emis autorizaţia de demolare, iar operaţiunile s-au desfăşurat cu îndeplinirea tuturor obligaţiilor legale”, a declarat, ieri, directorul tehnic al societăţii Gospodărire Urbană, Neculai Zburlea.

Alte câteva zeci de chioşcuri din Galaţi se află pe lista neagră. „De la începutul anului, de când Poliţia Locală a primit şi atribuţii în domeniul disciplinei în construcţii, a emis 30 dispoziţii de demolare pentru chioşcuri fără activitate”, a afirmat, ieri, viceprimarul Nicuşor Ciumacenco.

http://www.viata-libera.ro/articol-Un_chiosc_din_Centru_demolat_ieri_2.html

• 2 weeks later...

De ce nu se anunta demolarea acestor chisoscuri si pentru publicul larg? ziua, ora si locatia? Poate ne adunam ctiva si luam si noi dupa demoolare ce apucam de pe acolo, tigari, pachete de faina, de zahar, ticle de ulei, ciocolata, biscuiti, si etc, marfa ce ramane intreaga de printre daramaturi... pe gratis.

Edited by George

Oare ii anunta pe vanzatori sa isi ia marfa din chiosc? Dar daca nu are unde sa o duca? Nu ii ia cumva prin surprindere chiar daca ar anunta? Daca ei nu s-au pregatit cu alt spatiu de depozitare? Tare mult as vrea s va si eu o demolare in direct. Poate m-as capata cu cate ceva.

• 2 months later...

Chioşcurile de la IREG sunt demolate

Curăţenia care a împuţinat anul trecut chioşcurile din vestul oraşului, de la magazinul General, a ajuns acum o staţie de autobuz mai la sud, în intersecţia de la IREG. Un chioşc de acolo a fost demolat ieri dimineaţă de către lucrătorii societăţii edilitare Gospodărire Urbană, care aveau dispoziţie de desfiinţare de la Primărie. Alte chioşcuri vor avea aceeaşi soartă, au declarat surse din cadrul municipalităţii.

viata-libera.ro

Primăria Galaţi a pus la pământ patru chioşcuri de la Liceul Metalurgic

Începută în urmă cu trei ani, campania de demolare a chioşcurilor continuă în forţă. Astăzi, în jurul orei, 11.00, muncitorii de la SC Gospodărire Urbană au demolat patru chişcuri din faţa Liceului Metalurgic. Prin această măsură se doreşte o cosmetizare a oraşului, dar şi eliminarea unor construcţii ilegale.

Conform viceprimarului Nicuşor Ciumacenco, în 2011, vor fi dărâmate cel puţin alte 31 de chioşcuri, patru dintre ele fiind deja desfiinţate. "În total, în mandatul meu de viceprimar au primit ordin de desfiinţare aproape 100 de chioşcuri, la cele din acest an adăugându-se alte 16 astfel de construcţii în 2008, 10 în 2009, iar alte 31 în 2010. Trebuie să scăpăm de stilul primitiv de a face economie, impus în anii ‘90, dacă dorim să schimbăm în bine faţa oraşului. Cei care desfăşurau activitatea în zonele improvizate îşi pot continua fără mari probleme afacerile. Ei au la dispoziţie zecile de spaţii comerciale libere, oferite spre închiriere în toate cartierele Galaţiului”, a spus Ciumacenco.

adevarul.ro

• 2 weeks later...

Chioşc demolat ieri, vizavi de Metalurgic

Lucrătorii societăţii edilitare Gospodărire Urbană au mai demolat un vestigiu al tranziţiei româneşti. Un chioşc de tablă de pe strada 1 Decembrie 1918, situat peste drum de Grupul Şcolar Industrial Metalurgic, a fost pus la pământ, ieri dimineaţă.

Multe altele îl vor urma. Primăria vrea să desfiinţeze anul acesta 31 de asemenea chioşcuri, după ce în ultimii trei ani a demolat 57.

viata-libera.ro

Chioşc demolat ieri, vizavi de Metalurgic

Lucrătorii societăţii edilitare Gospodărire Urbană au mai demolat un vestigiu al tranziţiei româneşti. Un chioşc de tablă de pe strada 1 Decembrie 1918, situat peste drum de Grupul Şcolar Industrial Metalurgic, a fost pus la pământ, ieri dimineaţă.

Multe altele îl vor urma. Primăria vrea să desfiinţeze anul acesta 31 de asemenea chioşcuri, după ce în ultimii trei ani a demolat 57.

viata-libera.ro

mmmda

in fata grupului scolar metalurgic, este o ruina de chiosc (care vanduse "crestinisme"). presupun ca omul a primit notificarea, si-a evacuat spatiul si toate recuperabilele...SI A RAMAS SCHELETU IN PICIOARE.

pe ala nu-l vede nimeni, ca doar e la strada. Sau, asteptam campania urmatoare de demolat/ridicat 5 chioscuri

• 2 years later...

Continuă demolarea chioşcurilor de lângă Spitalul de Copii

Astăzi, de la 9.30, Primăria va demola cu buldozerul restul chioşcurilor din zona Spitalulului de Copii. „Mai sunt două sau trei chioşcuri întregi de demolat acolo şi câteva resturi. Proprietarii au fost notificaţi”, ne-a spus purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi, Mihai Costache. Potrivit acestuia, mulţi dintre patronii chioşcurilor de pe strada Oţelarilor i-au cerut directorului general al Pieţelor, Eugen Zaharia, să le ofere spaţii de tip stand pentru comercializarea produselor, cei mai mulţi cerând locuri la Piaţa Dunărea. Cel mai probabil acelaşi lucru se va întâmpla şi în cazul comercianţilor de la Spitalul de Copii.

viata-libera.ro

Demolare cu Poliţia pe strada Gheorghe Asachi

Ieri, Primăria a continuat demolarea chioşcurilor din zona stadionului „Oţelul” şi a Spitalului de Copii, acţiune începută luna trecută. Potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei, Mihai Costache, zilele acestea acţiunea va fi finalizată. Vor urma apoi demolarea chioşcurilor care au mai rămas pe strada Oţelarilor, adică cele care-i aparţin firmei de servicii funerare Christian Company, de pe Stadionului şi Frunzei.
Motivul pentru care Primăria a început demolarea chioşcurilor este modernizarea străzilor pe traseul respectiv. „Trotuarul trebuie să rămână trotuar, parcarea trebuie să rămână parcare. Un comerţ trebuie să existe, dar să fie civilizat, ca să genereze confort. Estimăm că pe la sfârşitul lunii august vom avea finalizat acest proiect: modernizarea străzilor Oţelarilor, Stadionului, Frunzei şi Asachi. Proiectul este finanţat din bani europeni. Suma este consistentă, peste 50 milioane de lei”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Primăriei.

Demolare cu acuze reciproce

Unii dintre comercianţi au acceptat demolarea şi au ales să o facă singuri, alţii au apelat la instanţa de judecată, ba chiar au chemat şi Poliţia, cum s-a întâmplat ieri. Posesorul unuia dintre spaţiile comerciale - o farmacie - este unul dintre cei care au apelat la instanţă pentru a i se face dreptate. Ba, a chemat şi Poliţia Locală, pentru că Primăria nu are autorizaţie de demolare. „În mod normal, ne-au spus avocaţii, nu au voie să demoleze până nu vin cu autorizaţie de demolare. Noi avem autorizaţie de construcţie, e prins în planul de urbanism. Poţi demola fără autorizaţie? Ei nu au autorizaţie de demolare!”, ne-a spus înverşunat domnul Serghie, posesorul spaţiului comercial.
De partea cealaltă, directorul general de Dezvoltare din cadrul Primăriei, Adrian Bucur, ne-a spus că nu e nevoie de niciun fel de autorizaţie de demolare, pentru că patronii respectivi au autorizaţie de construcţie provizorie, nu permanentă. „Aceste construcţii ar fi trebuit să fie construcţii provizorii, să poată veni doar să şi-o ridice. Ce autorizaţie de demolare să îi dau celui care vine, o ridică cu macaraua şi pleacă cu ea. Au autorizaţie de construcţie provizorie, nu era normal să li se dea voie să construiască ceva definitiv”, ne-a declarat directorul. Acesta a precizat că unii dintre comercianţii din perimetrul Spitalului de Copii, dar şi cei de pe Oţelarilor au cerut spaţii pentru desfacere de tip stand în Piaţa Dunărea. Ba, cei din Bariera Traian chiar s-au asociat pentru a construi o galerie comercială, pentru care Primăria îi va sprijini cu teren şi cu eliberarea autorizaţiilor.

viata-libera.ro

Mascaţii au intervenit în forţă la demolarea unui magazin din zona stadionului Oţelul

Evacuare cu mascaţi, miercuri dimineaţă, lângă Spitalul de Copii. Proprietarii unui magazin aflat pe strada Gheorghe Asachi au refuzat să îşi demoleze construcţie în urma notificării primite de la Primărie. Acesta a fost motivul pentru care s-a apelat la forţele de ordine. Echipa de mascaţi a Poliţiei Locale a intervenit în forţă şi a ridicat o persoană, care încerca să împiedice vola să dărâme magazinul.

Demolarea a început în ciuda faptului că două persoane erau în chioşc. Nimeni nu a fost rănit, dar scandalul a fost de proporţii. Proprietarii sunt foarte supăraţi că au deschis un proces în instanţă împotriva notificării primite pe 30 mai din partea Primăriei. „Este un abuz. Ne demolează în ciuda faptului că există un litigiu pe rol”, ne-a spus Vasilica Serghie, proprietara magazinului.

Primăria însă este de altă părere şi se bazează pe contractul de închiriere încheiat între cele două părţi. „În contract scrie clar că în caz de utilitate publică proprietarii sunt obligaţi să îşi ridice construcţia”, ne-a precizat Mihai Costache, purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi.

Acţiunea a continuat până la demolarea completă a întregii construcţii, în ciuda vociferărilor proprietarilor.

viata-libera.ro

17 chioşcuri fără autorizaţie din zona Spitalului de Copii au fost demolate de Primărie. A fost nevoie de intervenţia mascaţilor.

Dacă cei mai mulţi dintre proprietarii acestora şi le-au demolat singuri, unul dintre proprietari n-a vrut cu niciun chip să iasă din chioşc. L-au scos cu forţa mascaţii, fără însă a-l răni.

Modernizarea străzii Gheorghe Asachi implică şi reamenajarea trotuarelor. Dar acestea erau pline cu chioşcuri construite ilegal sau cu autorizaţii provizorii. Primăria Galaţi i-a notificat pe proprietarii acestora încă de la mijlocul lunii mai, cerându-le să-şi ia tot ce au în ele pentru a putea fi dărâmate. Inevitabilul s-a produs abia două luni mai târziu, adică astăzi. Între timp, cei mai mulţi şi-au dezmembrat singuri chioşcurile, uşurând munca „demolatorilor”.

A fost însă şi o situaţie unde problema nu s-a rezolvat cu vorba bună. Este vorba despre imobilul în care a funcţionat o Farmacie (amplasat în lateralul Spitalului de Copii). Proprietarul s-a încăpăţânat să rămână în imobil, chiar şi când utilajele se pregăteau să treacă la demolat. A fost nevoie de intervenţia mascaţilor de la Poliţia Locală. Aceştia l-au luat pe sus pe proprietar şi l-au dus la Poliţie.

Demolările au continuat, în ciuda vociferărilor proprietarilor. Până acum, Primăria a demolat peste 70 de chioşcuri care aveau autorizaţii provizorii.

adevarul.ro

Vor începe lucrările de reabilitare şi pe strada Traian

În curând vor începe lucrările şi în Bariera Traian. Autorităţile au demarat procedurile pentru instalarea şantierului de lucru. Primul pas a fost făcut prin tăierea arbuştilor de pe scuarul de la capătul liniei de tramvai din zonă. Un cititor ne-a semnalat acest aspect, clarificat ulterior de Primăria Galaţi.

„Va fi instalat şantierul pentru lucrările de pe strada Traian. Zona în care sunt arbuşti va fi săpată, pentru înlocuirea ţevilor. La final, după mutarea şantierului, acolo va fi construită o clădire care îi va adăposti pe comercianţii din zonă, ale căror chioşcuri vor fi demolate”, ne-a explicat Mihai Costache, purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Începe demolarea chioşcurilor şi garajelor de la Ancora. Zona va fi complet curăţată

Dacă până mai ieri demolarea chioşcurilor şi a garajelor de la Ancora era doar un zvon, primarul Marius Stan a oficializat informaţia. „Vreau să respire acest oraş. În loc de baterii de garaje, să fie locuri de joacă civilizate, locuri de parcare, parc dacă trebuie, în loc de chioşcuri să fie galerii comerciale în locurile potrivite, nu trântite ca la Ancora. Acela este primul loc unde vom începe o modernizare urbană în Galaţi. Pentru că s-a spus, când am început în Micro 40, "Vă e uşor să veniţi, că noi suntem amărâţi", uite începem din Centru. Şi vrem ca acele chioşcuri de la Ancora să nu le mai vedeţi, iar în locul garajelor se vor face galeriile comerciale, locuri de joacă şi parcări. Începem de la kilometrul zero şi continuăm. Ştiţi câte chioşcuri sunt în oraşul acesta care nu au ce căuta acolo unde sunt? Mii! Nu putem să le facem pe toate odată. Avem deja procese intentate de cei cărora le-au fost demolate chioşcurile. Este un deziderat curăţarea oraşului de construcţiile ilegale şi amplasate unde nu trebuie”, a declarat Stan. Edilul i-a lăudat pe comercianţii din Micro 19, care s-au unit şi îşi vor face o galerie comercială.

viata-libera.ro

intradevar, sa=i fie rusine ca are "neobrazata" initiativa de a curata (partial) domeniul public de toata constructiile care nu ar fi trebuit de la bun inceput sa fie acolo...si ca incepe si orasul sa mai semene a oras si nu a chici :)))) "Rusine".

Serios vorbind, foarte bine face! Nu au ce cauta garje, chioscuri pe domeniul public...Sa faca parcuri,alei pietonala spatioase...sa schimbe fata orasului!

intradevar, sa=i fie rusine ca are "neobrazata" initiativa de a curata (partial) domeniul public de toata constructiile care nu ar fi trebuit de la bun inceput sa fie acolo...si ca incepe si orasul sa mai semene a oras si nu a chici :-)))) "Rusine".

Serios vorbind, foarte bine face! Nu au ce cauta garje, chioscuri pe domeniul public...Sa faca parcuri,alei pietonala spatioase...sa schimbe fata orasului!

Cam prea tarziu si va mai dura, trebuia de la bun inceput Nu garaje si NU chioscuri. In alte orase nu vezi panarama asta de garaje si chioscuri aruncate asa aiurea, dar nici nu am gasit vreun chiosc pe drum, doar la parterul blocurilor si magazine mini market. Mai e prin zona noastra cum e in Braila si altele.

... constructiile care nu ar fi trebuit de la bun inceput sa fie acolo...

Pai ti-ai raspuns singur!

Alea nu aveau ce cauta acolo!

Dar daca sunt, taxeaza-le! Ca e criza! Si ai nevoie de bani la buget, preferabil fara a mari taxele! Pentru ca daca pretul renuntarii la garaje se va regasi in taxe mai mari numai desteapta nu e masura!

NB: eu n-am zis nimic de chioscuri ci doar de garaje, care sunt in majoritate in spatele blocurilor nu la strada.

Si nu, n-am garaj, deci nu ma afecteaza in vreun fel povestea!

NB2: Dupa ce le demoleaza ce se intampla? Raman maidan, sursa de infectii si camin pentru maidanezi? Ca la capitolul strategii stam cam prost!