dcp100168 Posted November 23, 2008 Posted November 23, 2008 Gelozia: dracul nu e chiar asa de negru!Unii dintre noi duc lupte cronice şi majore cu gelozia. Cum poate fi definită gelozia, din punctul vostru de vedere? Sunteţi sau nu geloşi? Există remedii sau trebuie să ne resemnăm? Poate cauza gelozia probleme majore într-o relaţie, poate duce la despărţiri sau chiar distruge dragostea? Sau este doar un moft?
riaji Posted November 24, 2008 Posted November 24, 2008 Gelozia poate duce la orice si poate fi orice, mai putin un moft.
Rami Posted November 24, 2008 Posted November 24, 2008 Nu as numi-o gelozie, ci doar simt de proprietate foarte dezvoltat
Aiyana Posted November 26, 2008 Posted November 26, 2008 Doar daca imi da motive. E bine sa fii putin gelos/geloasa... altfel, dai in indiferenta.
dcp100168 Posted November 26, 2008 Author Posted November 26, 2008 Doar daca imi da motive. E bine sa fii putin gelos/geloasa... altfel, dai in indiferenta.Motive? Deja cred că aici putem despărţi gelozia în două categorii: cea determinată de bănuială şi cea cauzată de certitudine...
SAMUR1 Posted December 7, 2008 Posted December 7, 2008 waw , vad ca nimeni nu spune ca este gelos tot timpul...(in sondaj), oare asa sa fie? se stie ca gelozia este boala grea si se spune ca de bautura sau fumat scapi dar de gelozie ba ; cica n-are leac
fluturas Posted December 13, 2008 Posted December 13, 2008 Sunt de parere ca GELOZIA provine din nesiguranta.Cred cel putin ca totul incepe cand persoana in cauza este neincrezatoare ,nesigura de ceea ce are sau ceea ce este ..aici intervine si increderea intre cei doi...Daca ajungi sa cunosti pe cel de langa tine incat sa ii acorzi increderea si sa iti acorde increderea....GELOZIA nu isi are locul,pur si simplu nu EXISTA!
gurita66 Posted May 29, 2009 Posted May 29, 2009 Da sunt geloasa pentru ca-l iubesc si nu vreau sa-l impart cu nimeni....am luptat mult si am sacrificat foarte mult ca sa fiu cu el si cred ca e si normal sa fiu geloasa...ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna
riaji Posted May 30, 2009 Posted May 30, 2009 ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna Suna atat de burghezo-liberala treaba asta, incat ma sperie..
gurita66 Posted May 30, 2009 Posted May 30, 2009 ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna Suna atat de burghezo-liberala treaba asta, incat ma sperie.. nu stiu ce e de speriat aici...ce sai faci mai sunt si oameni speriosi Am o intrebare pentru tine...tu iti imparti consoarta cu toata lumea????
riaji Posted May 30, 2009 Posted May 30, 2009 Desigur ca nu.. ma refeream doar la spiritul tau mosieresc din sintagma "ce e al meu ramane al meu pentru totdeauna". Fii sigura ca nimeni nu apartine nimanui, niciodata, iar atitudinea ta, cu siguranta, nu face decat sa-ti alunge partenerul.
Rami Posted May 30, 2009 Posted May 30, 2009 ...ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna Nici despre un obiect nu poti fi sigura, dar despre un om!
Gabbiano Posted May 31, 2009 Posted May 31, 2009 riaji wrote: gurita66 wrote:ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna Suna atat de burghezo-liberala treaba asta, incat ma sperie.. nu stiu ce e de speriat aici...ce sai faci mai sunt si oameni speriosi Am o intrebare pentru tine...tu iti imparti consoarta cu toata lumea???? discutia asta mi-a adus aminte de un banc vechi: bula se duce la taicasu....tata am o dilema: sa ma insor cu una urata dar fidela sau cu una frumoasa care din cand in cand are sa-mi puna coarne? tasu' se uita la el si raspunde: acum este alegerea ta daca vrei sa imparti un tort cu prietenii sau sa maninci un cacat singur toata viata.... in viata mea nu am fost nici o secunda gelos si cred ca este singurul sentiment pe care nu am sa-l inteleg niciodata.sunt 100% de accord cu fluturas(parca) ca gelozia este o nesiguranta de sine. de fapt niciodata nu avem cum sa tinem pe cineva in lanturi langa noi o viata intreaga.si chiar daca reusim si nu este fericit/a? de fapt ce am realizat?
catilina22003 Posted June 1, 2009 Posted June 1, 2009 bre, problema se pune altfel: tradare, tradare, dar.......sa nu mai stie nimeni
gurita66 Posted June 4, 2009 Posted June 4, 2009 riaji wrote: gurita66 wrote:ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna Suna atat de burghezo-liberala treaba asta, incat ma sperie.. nu stiu ce e de speriat aici...ce sai faci mai sunt si oameni speriosi Am o intrebare pentru tine...tu iti imparti consoarta cu toata lumea???? discutia asta mi-a adus aminte de un banc vechi: bula se duce la taicasu....tata am o dilema: sa ma insor cu una urata dar fidela sau cu una frumoasa care din cand in cand are sa-mi puna coarne? tasu' se uita la el si raspunde: acum este alegerea ta daca vrei sa imparti un tort cu prietenii sau sa maninci un cacat singur toata viata.... in viata mea nu am fost nici o secunda gelos si cred ca este singurul sentiment pe care nu am sa-l inteleg niciodata.sunt 100% de accord cu fluturas(parca) ca gelozia este o nesiguranta de sine. de fapt niciodata nu avem cum sa tinem pe cineva in lanturi langa noi o viata intreaga.si chiar daca reusim si nu este fericit/a? de fapt ce am realizat? Mishto banc....vai ce am mai ras...ca niciodata... vremuri grele domle...eu tot si nimic la altii...eu nu tin pe nimeni in lanturi..sunt capabila sa-l apropii de mine in fiecare zi si-i dovedesc dragoste si respect pe zi ce trece....nu e caine sau alt animal sa stea legat in lanturi...bineinteles ca e liber sa plece cand doreste...solutia e...poarta-te cu cel iubit/a exact la fel cum vrei ca el/ea sa se poarte cu tine...
mariav10 Posted June 4, 2009 Posted June 4, 2009 mai aici ar trebui sa raspunda sotul meu..e atat de...gelos! mi-e sila de acum..stiti cum e sa fiti in situatia sa dati explicatii si la cel mai mic gest? e grotesc! parca as fi sub lupa! la inceput eram foarte incantata de...''semnul iubirii totale!'' acum..mi-e mila de mine! dar m-am trezit abia dupa 2 ani dupa ce am nascut fetita! aceasta boala poate nu e ''mortala '' pt cei ce o au...ci pt cei ce o simt..indirect pe pielea lor!te sufoca! spunea cineva ca daca nu ai putin dai in indiferenta! eu personal as vrea sa par indiferenta decat sa chinui un om degeaba cu ''boala'' mea!
Rami Posted June 5, 2009 Posted June 5, 2009 mai aici ar trebui sa raspunda sotul meu..e atat de...gelos! el constientizeaza?
mariav10 Posted June 5, 2009 Posted June 5, 2009 mai aici ar trebui sa raspunda sotul meu..e atat de...gelos! el constientizeaza?ooooo..da!sigur ca stie ca e bolnav cu capul...dar asta e..uneori din complezenta,din confort ,obisnuinta plictisitoare ,mai acceptam si oameni ca el,noi femeile... :roll:
Rami Posted June 5, 2009 Posted June 5, 2009 ooooo..da!sigur ca stie ca e bolnav cu capul...dar asta e..uneori din complezenta,din confort ,obisnuinta plictisitoare ,mai acceptam si oameni ca el,noi femeile... :roll:Asta urma sa te intreb: de ce mai stai langa el?
mariav10 Posted June 5, 2009 Posted June 5, 2009 hai sa iti raspund..uneori cand ai copii mai inghiti si mitocanismul in limite normale...iar cand lupti pt o casa o ai si ai o intreaga mosie de impartit plus copii...e mai greu sa te urnesti din lok... :roll:
Legumix Posted July 10, 2009 Posted July 10, 2009 yeah..orice scuza e buna pentru a masca lipsa de personalitate
Guest Posted July 10, 2009 Posted July 10, 2009 yeah..orice scuza e buna pentru a masca lipsa de personalitateba, tu chiar esti sub orice critica. tupeul si obraznicia ta sunt iesite din comun. watch your back!!!
Rami Posted July 10, 2009 Posted July 10, 2009 ..uneori cand ai copii mai inghiti si mitocanismul in limite normale...ce inseamna limita normala a mitocanismului? Mie imi scapa notiunea...
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now