Jump to content

Sunteţi geloşi/geloase?

dcp100168

Sunteţi geloşi?  

34 members have voted

1. 1. Sunteţi geloşi?

• Deloc
      10
    • Câteodată
      13
    • De multe ori
      8
    • Tot timpul
      3

Recommended Posts

Gelozia: dracul nu e chiar asa de negru!

Unii dintre noi duc lupte cronice şi majore cu gelozia. Cum poate fi definită gelozia, din punctul vostru de vedere? Sunteţi sau nu geloşi? Există remedii sau trebuie să ne resemnăm? Poate cauza gelozia probleme majore într-o relaţie, poate duce la despărţiri sau chiar distruge dragostea? Sau este doar un moft?

• 2 weeks later...

Sunt de parere ca GELOZIA provine din nesiguranta.Cred cel putin ca totul incepe cand persoana in cauza este neincrezatoare ,nesigura de ceea ce are sau ceea ce este ..aici intervine si increderea intre cei doi...Daca ajungi sa cunosti pe cel de langa tine incat sa ii acorzi increderea si sa iti acorde increderea....GELOZIA nu isi are locul,pur si simplu nu EXISTA!

• 5 months later...

Da sunt geloasa pentru ca-l iubesc si nu vreau sa-l impart cu nimeni....am luptat mult si am sacrificat foarte mult ca sa fiu cu el si cred ca e si normal sa fiu geloasa...ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna :d

ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna

Suna atat de burghezo-liberala treaba asta, incat ma sperie..

:d nu stiu ce e de speriat aici...ce sai faci mai sunt si oameni speriosi

Am o intrebare pentru tine...tu iti imparti consoarta cu toata lumea????

Desigur ca nu.. ma refeream doar la spiritul tau mosieresc din sintagma "ce e al meu ramane al meu pentru totdeauna". Fii sigura ca nimeni nu apartine nimanui, niciodata, iar atitudinea ta, cu siguranta, nu face decat sa-ti alunge partenerul.

riaji wrote:

gurita66 wrote:ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna

discutia asta mi-a adus aminte de un banc vechi: bula se duce la taicasu....tata am o dilema: sa ma insor cu una urata dar fidela sau cu una frumoasa care din cand in cand are sa-mi puna coarne? tasu' se uita la el si raspunde: acum este alegerea ta daca vrei sa imparti un tort cu prietenii sau sa maninci un cacat singur toata viata.... :lol: in viata mea nu am fost nici o secunda gelos si cred ca este singurul sentiment pe care nu am sa-l inteleg niciodata.sunt 100% de accord cu fluturas(parca) ca gelozia este o nesiguranta de sine. de fapt niciodata nu avem cum sa tinem pe cineva in lanturi langa noi o viata intreaga.si chiar daca reusim si nu este fericit/a? de fapt ce am realizat?

riaji wrote:

gurita66 wrote:ce e al meu al meu ramane pentru totdeauna

discutia asta mi-a adus aminte de un banc vechi: bula se duce la taicasu....tata am o dilema: sa ma insor cu una urata dar fidela sau cu una frumoasa care din cand in cand are sa-mi puna coarne? tasu' se uita la el si raspunde: acum este alegerea ta daca vrei sa imparti un tort cu prietenii sau sa maninci un cacat singur toata viata.... :lol: in viata mea nu am fost nici o secunda gelos si cred ca este singurul sentiment pe care nu am sa-l inteleg niciodata.sunt 100% de accord cu fluturas(parca) ca gelozia este o nesiguranta de sine. de fapt niciodata nu avem cum sa tinem pe cineva in lanturi langa noi o viata intreaga.si chiar daca reusim si nu este fericit/a? de fapt ce am realizat?

:lol: Mishto banc....vai ce am mai ras...ca niciodata... :lol::lol::lol: vremuri grele domle...eu tot si nimic la altii...eu nu tin pe nimeni in lanturi..sunt capabila sa-l apropii de mine in fiecare zi si-i dovedesc dragoste si respect pe zi ce trece....nu e caine sau alt animal sa stea legat in lanturi...bineinteles ca e liber sa plece cand doreste...solutia e...poarta-te cu cel iubit/a exact la fel cum vrei ca el/ea sa se poarte cu tine... ;)

mai aici ar trebui sa raspunda sotul meu..e atat de...gelos! mi-e sila de acum..stiti cum e sa fiti in situatia sa dati explicatii si la cel mai mic gest?

e grotesc!

parca as fi sub lupa!

la inceput eram foarte incantata de...''semnul iubirii totale!''

acum..mi-e mila de mine! dar m-am trezit abia dupa 2 ani dupa ce am nascut fetita! :(

aceasta boala poate nu e ''mortala '' pt cei ce o au...ci pt cei ce o simt..indirect pe pielea lor!te sufoca!

spunea cineva ca daca nu ai putin dai in indiferenta!

eu personal as vrea sa par indiferenta decat sa chinui un om degeaba cu ''boala'' mea!

mai aici ar trebui sa raspunda sotul meu..e atat de...gelos!

el constientizeaza?

ooooo..da!sigur ca stie ca e bolnav cu capul...dar asta e..uneori din complezenta,din confort ,obisnuinta plictisitoare ,mai acceptam si oameni ca el,noi femeile... :roll:

ooooo..da!sigur ca stie ca e bolnav cu capul...dar asta e..uneori din complezenta,din confort ,obisnuinta plictisitoare ,mai acceptam si oameni ca el,noi femeile... :roll:

Asta urma sa te intreb: de ce mai stai langa el?

hai sa iti raspund..uneori cand ai copii mai inghiti si mitocanismul in limite normale...

iar cand lupti pt o casa o ai si ai o intreaga mosie de impartit plus copii...e mai greu sa te urnesti din lok... :roll:

• 1 month later...
yeah..orice scuza e buna pentru a masca lipsa de personalitate

ba, tu chiar esti sub orice critica. tupeul si obraznicia ta sunt iesite din comun. watch your back!!!