Sari la conținut

Biserică sufocată de construcţii ilegale


dcp100168

Postare recomandata

Biserică sufocată de construcţii ilegale

Autorităţile locale din Galaţi ignoră de 13 ani o hotărâre a Tribunalului Galaţi, prin care un teren din centrul oraşului a fost trecut în proprietatea Bisericii Mavromol. Concret, primăria a dat autorizaţii de construcţii pe terenul cu pricina, situat în imediata apropiere a lăcaşului de cult, care este şi monument istoric. Pe lângă faptul că terenul nu aparţine domeniului public, primăria a încălcat şi un ordin al ministrului culturii din anul 1991, potrivit căruia nu pot fi eliberate autorizaţii de construcţie pe o rază de 100 de metri în jurul monumentelor istorice. Astfel, din cauza autorizaţiilor emise de către administraţia locală, Biserica Mavromol a ajuns să fie „sufocată“ de către spaţiile comerciale ridicate până în zidul lăcaşului de cult. „Nu dorim să aducem acuze nimănui, deşi am fi îndreptăţiţi să o facem, dar vă rugăm să înţelegeţi că nu mai avem altă cale la îndemână decât aceea de a ne plânge instanţelor judecătoreşti competente pentru a se face cuvenitul act de dreptate“, precizează preotul paroh Mihai Gherghe într-o plângere, care urmează a fi soluţionată de instanţa de judecată. De cealaltă parte, primarul Dumitru Nicolae nu a vrut să facă niciun comentariu legat de modul în care au fost emise autorizaţiile respective. Terenul fostului cimitir al Bisericii Mavromopol a fost preluat abuziv de regimul comunist şi transformat în teren viran, iar după Revoluţie a revenit în proprietatea bisericii.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... i-ilegale/

Ne călcăm morţii în picioare

* Parohia Mavromol a acţionat în judecată Consiliul Local Galaţi şi pe primarul Dumitru Nicolae pentru a obţine desfiinţarea contrucţiilor ridicate pe fostul cimitir, aflat în imediata vecinătate a Bisericii "Adormirea Maicii Domnului".

Povestea îşi are originile în perioada regimului comunist, când parohia a fost expropriată abuziv de o suprafaţă de 3.100 de metri pătraţi, situată în latura de est a bisericii. Locul este sacru potrivit regulamentului pentru administrarea averilor bisericeşti, întrucât acolo a existat cimitirul mănăstirii Mavromol. Terenul pleacă de la gardul actual al bisericii pe latura de est până la banda rutieră a străzii Nicolae Bălcescu şi de la perimetrul restaurantului "King" până la limita Aleii Mavromol. După preluare, spaţiul a devenit parcare auto, destinaţie care a fost menţinută până în 1990, când diverse persoane juridice au început să construiască acolo în baza Legii 50/1990. Gestul autorităţilor locale este de neînţeles din mai multe motive. Cel mai de bun simţ este că în acea zonă sunt înmormântaţi oameni, care sunt călcaţi zilnic în picioare, la propriu, cel puţin de câteva sute de ori. În al doilea rând, Biserica "Adormirea Maicii Domnului" figurează ca monument istoric pe lista UNESCO, fiind în acest moment singura ctitorie domnească din Galaţi. Inutil să mai spunem că este în vigoare Ordinul ministrului Culturii 130/23.12.1991, care interzice autorizarea lucrărilor de construcţie pe o rază de 100 de metri faţă de monumentele istorice în localităţile urbane.

Morţii se răsucesc în mormânt

După ce Primăria Galaţi a eliberat în 1990 o autorizaţie de construcţie pentru ridicarea provizorie a unui spaţiu comercial la doar patru metri faţă de Sfântul Altar, în 1992 s-a emis o altă autorizaţie pentru un spaţiu comercial construit la circa 30 de metri de biserică. Conform informaţiilor furnizate în instanţă de preotul paroh Mihai Gherghe, în zonă s-au efectuat săpături care au scos la iveală osemintele persoanelor înmormântate acolo. Nici intervenţiile Episcopiei Dunării de Jos şi nici protestele parohiei Mavromol faţă de profanarea mormintelor nu au fost luate în seamă, ceea ce i-a determinat pe reprezentanţii bisericii să ceară justiţiei anularea autorizaţiilor de construcţie. Acest lucru s-a întâmplat în 1995, când Tribunalul Galaţi a dispus printr-o sentinţă civilă anularea Autorizaţiilor de construire 7/4287/1990 şi 35/1992. Lucrurile păreau că au intrat pe făgaşul normal după ce în data de 12.03.1997 Primăria Galaţi emite o autorizaţie de desfiinţare a construcţiilor ridicate, ce stipula readucerea terenului la forma iniţială. Numai că, aşa cum se întâmplă pe la noi, autorizaţia nu a fost respectată de persoanele juridice care au construit clădirile în zonă, astfel că documentul şi-a pierdut valabilitatea.

Primăria recunoaşte că autorizaţiile s-au dat cu nerespectarea legii

Pe 18.01.2006 parohia Mavromol reia solicitarea către Primăria Galaţi după ce persoanele juridice care deţin clădirea începuseră construcţia unui alt nivel deasupra parterului, dar nici până astăzi nu au primit răspuns de la autorităţile locale. "Nu dorim să aducem acuze nimănui, deşi am fi îndreptăţiţi să o facem, dar vă rugăm să înţelegeţi că nu mai avem altă cale la îndemână decât aceea de a ne plânge instanţelor judecătoreşti competente pentru a se face cuvenitul act de dreptate", precizează preotul paroh Mihai Gherghe.

Într-o declaraţie mai mult formală, Primăria Galaţi recunoaşte că din raportul de expertiză tehnică de evaluare efectuat de inginerul Gheorghe Florescu, nu s-a respectat legislaţia în vigoare la data emiterii autorizaţiilor de construire. Extrem de tranşantă este instanţa de judecată, care a hotărât recent ca "pârâţii Consiliului Local şi primarul să ia măsuri urgente pentru emiterea autorizaţiei de desfiinţare a construcţiilor ridicate în imediata vecinătate a Bisericii "Adormirea Maicii Domnului"". Emiterea autorizaţiei se poate face, dar cine răspunde de ducerea ei la îndeplinire?

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Pe de alta parte nimen nu este nemuritor. Cimitire se vor tot construi si apoi ce ne facem cand vom ajunge peste cateva sute de ani sa nu mai calcam din superstitie pe nicaieri?, ca sunt morti ingropati? Nu vom mai putea construi case sau blocuri ca avem morti pe sub tot pamantul? Unde vom ajunge sa traim? ne vom intoarce in pestri din simplu motiv ca din superstitie nu mai putem construi nimic?

uitati cum este acum in prezent. Unde sunt cimitirele de acum 1000 de ani? normal ca sunt dar s-au construit peste ele.

Parerea mea e ca nu trebuie sa ne mai scandalizam pentru porice nimic, sa aparam superstitii prostesti, etc. Sunt de acord poate sa se dea o lege sa se zica "dupa x sute de ani se poate desfiinta x cimitir si construi peste"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George, poate te bintuie vreo stafie la noapte, hahaha :))

E corect ce spui, dar unde s-a construit peste cimitire nu cred ca se stia ca a fost asa ceva acolo... In alte situatii, osemintele au fost stramutate.

Eu nu as putea dormi linistit stiind ca am morti pe sub mine... Cred ca e o chestiune de respect, indiferent de vechimea lor, ca ramasitele sa fie mutate in alt loc daca este cazul.

Cazul bisericii Mavromol recunosc ca e o fatza a unei situatii... Sint si atasat sufleteste ca, atit eu cit si fratele meu ne-am cununat acolo :)

Ce ne facem cu cealalta fatza: bisericile care ne sufoca peste tot?

Da, stiu, sintem un popor crestin si fiecare bloc trebuie sa aiba propria biserica... pe foste spatii verzi, locuri de joaca... ce mai conteaza...

Eu va recomand, pentru deschiderea mintii, invataturile luminate ale preacuviosului Daniil Pravoslavnic: http://luminasfanta.wordpress.com/

Atentie, nu e pentru cei a caror vedere si intelegere se opreste la virful nasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.