Jump to content

Sacrificii pentru persoana iubită

dcp100168

Recommended Posts

Deci se poate si fara sacrificii ! :d (daca nu a scris nimeni)

Eu nu recomand sacrificiile in numele dragostei , religiei , carierei ( mai adaugati voi ) si nici nu le inteleg . Poate ca te referi la alte lucruri pe care noi le numim sacrificii dar de fapt sunt lucruri absolut normale . De exemplu sa iti suporti persoana iubita atunci cand nu iti poate acorda suficienta atentie pentru ca ea trebuie sa se ocupe de alte lucruri importante pentru ea / sau ei . Sau sa iti suporti pesoana iubita cand ea este racita si la 5 minute ii curge nasul si te mai pune sa si gatesti , sa faci ceaiuri , sa faci curatenie pentru ca ea nu poate etc ...

Pai nu le faci pentru persoana iubita, le faci pentru tine in speranta ca-ti va fi mai bine cu ea. Eu n-am avut relatie fara compromisuri. Sacrificiul e un compromis ce a ajuns sa te deranjeze prea mult si-atunci se impune sa discutati si sa cantariti ce ofera si ce e dispus sa accepte fiecare...

Tot e un lucru bun! ca daca ajungi sa crezi ca faci sacrificii... inseamna ca iubesti cu adevarat. Altfel, ai renunta usor. :)

Pai nu le faci pentru persoana iubita, le faci pentru tine in speranta ca-ti va fi mai bine cu ea. Eu n-am avut relatie fara compromisuri. Sacrificiul e un compromis ce a ajuns sa te deranjeze prea mult si-atunci se impune sa discutati si sa cantariti ce ofera si ce e dispus sa accepte fiecare...

Tot e un lucru bun! ca daca ajungi sa crezi ca faci sacrificii... inseamna ca iubesti cu adevarat. Altfel, ai renunta usor. :)

ca daca ajungi sa crezi ca faci sacrificii... inseamna ca iubesti cu adevarat. 

ce e iubirea ? poti iubi cu "neadevarat" ? poti iubi mai mult sau mai putin ! se poate cuantifica (masura , cantari ) iubirea ? Iubirea exista or ba ! Nu trebuiesc facute sacrificii in numele ei !

Cand se ajunge la sacrificii mai bine o lasi balta . Pana la urma tot se sfarma tot ! Si nu mai ramane nimic . Nici macar ce a fost frumos !

"daca ajungi sa crezi ca faci sacrificii, inseamna ca iubesti cu adevarat."

Adica... inseamna ca iti pasa destul incat sa nu iti iei jucariile si sa pleci imediat. Inseamna ca lupti pentru relatia aia.

Am spus 'crezi ca faci sacrificii', nu 'faci' sacrificii... pentru ca poate fi numai o impresie - de-aia am sugerat sa se discute, pentru a afla si parerea celuilalt. Intr-o relatie sunt doi, nu? Compromisurile sunt de ambele parti cu siguranta.

Daca voiam sa filosofez... te luam cu iubire adevarata versus iubire de alta natura. Am crezut ca iubesc acum cativa ani, dar am renuntat foarte usor. Nu era o iubire adevarata, matura. De-asta spun ca atunci cand faci un compromis.. inseamna ca iubesti 'pe bune'. Alta era ideea mea.

Da, daca e chiar sacrificiu, in sensul de compromis prea mare, mai bine o lasi balta, inainte sa se strice si ce-a fost frumos. E cel mai usor sa o lasi balta. Dar nu poti fi egoist. Datele problemei pot fi mai complexe de-atat. Sa nu uitam ca lucrurile cele mai bune in viata se obtin cu sacrificii.

• 7 months later...
Când iubeşti pe cineva faci sacrificii, numai că nu le faci într-un mod conştient ... le realizezi deabia atunci când eforturile nu-ţi sunt răsplătite ...

ai dreptate aici....reacyionezi abia cand vezi k nimic din ce faci nu e apreciat ...

• 2 weeks later...

persoana iubita poate insemna si copilul tau, nu?

aveam de gand sa dau un raspuns provocator de hohote de ras, dar daca e vorba de copii...atunci se schimba situatia...pentru ei..orice, oricat, daca merita!

Când iubeşti pe cineva faci sacrificii, numai că nu le faci într-un mod conştient ... le realizezi deabia atunci când eforturile nu-ţi sunt răsplătite ...

Corect!

Pentru persoana iubita te sacrifici inconstient. Nu le poti numi sacrificii, deoarece tot ce faci ... faci din dragoste si nimic nu mai conteaza. Nici nu te gandesti ca actiunile tale ar fi "sacrificii"

persoana iubita poate insemna si copilul tau, nu?

aveam de gand sa dau un raspuns provocator de hohote de ras, dar daca e vorba de copii...atunci se schimba situatia...pentru ei..orice, oricat, daca merita!

Oricine persoana la care tii si o iubesti se incadreaza.

DA

eu sunt dispus sa sacrific persoana iubita :twisted:

.

:lol::lol::lol: Esti de belea! :lol:

Dupa ce o sacrifici fa share cu noi... :lol:

Despre sacrificiu... cuvantul vine de la Sacru, un oficiu sacru, o actiune sacra iar conform dex sacrificiul este "Renuntare voluntara la ceva (pretios sau considerat ca atare) pentru binele sau in interesul cuiva sau a ceva".

“dragostea e oarbă” - Pluteşti pe un norişor roz şi totul pare atât de colorat în jurul tău încât nu mai dai atenţie la cei din jur, nu mai asculţi de sfaturile celor apropiaţi (aprobi doar ceea ce-ţi este pe plac), nu mai percepi corect realitatea în care trăieşti. Eşti dispus să faci foarte multe compromisuri, să faci sacrificii fără să te gândeşti la consecinţe.

http://www.youtube.com/watch?v=OPD0H-qD ... r_embedded

Când 2 persoane se iubesc foarte mult, împreună au puterea de a muta munţii, pot merge până în pânzele albe, până la capătul lumii. Au puterea să facă totul pentru fericirea lor.

Toţi trecem prin decepţii, despărţiri, iubiri distruse etc.Şi totuşi după un timp, fiecare îşi va relua viaţa amoroasă alături de o x persoană. Inevitabil te îndrăgosteşti şi uiţi de toate promisiunile făcute cu tine însuţi dupa alte despărţiri şi decepţii. Poate că începem o nouă relaţie cu mai multă experienţă şi ceva mai rezervaţi, dar cu timpul ajungem la “dragostea oarba”.

apropo de sacrificii ptr persoana iubita....nu prea inghit dulcegarii...dar dupa parerea mea povestea lui O. Henry "The Gift of the Magi" este absolut superba.dincolo de povestea dulceaga mesajul este destul de clar : orice sacrificiu din dragoste este inutil :lol::lol::lol: ...cum nu este chiar o poveste cunoscuta/studiata am sa fac un rezumat sa va scutesc de cautari pe net.ea o podoaba capilara de invidiat de care el era foarte mandru.el un ceas de aur de la bunicu dar fara lant ...vine craciunul ,ii apuca melanconia (spiritul craciunului bla bla bla) el i-si vinde ceasul sa-i cumpere o brosa sau nu stiu ce naiba credea el ca este superba in parul ei,ea i-si vinde parul ca sa-i cumpere un lant de aur ptr ceasul lui....cand vin acasa fiecare renuntase la ce avea mai drag ca sa-i cumpere un cadou absolut inutil partenerului. da s-au mai iubit pana la adanci batraneti.adica nu se stie daca au mai apucat craciunul viitor da suntem lasati sa credem ca i-a apucat pensia impreuna...bla bla bla :lol::lol::lol::lol:

apropo de sacrificii ptr persoana iubita....nu prea inghit dulcegarii...dar dupa parerea mea povestea lui O. Henry "The Gift of the Magi" este absolut superba.dincolo de povestea dulceaga mesajul este destul de clar : orice sacrificiu din dragoste este inutil :lol::lol::lol: ...cum nu este chiar o poveste cunoscuta/studiata am sa fac un rezumat sa va scutesc de cautari pe net.ea o podoaba capilara de invidiat de care el era foarte mandru.el un ceas de aur de la bunicu dar fara lant ...vine craciunul ,ii apuca melanconia (spiritul craciunului bla bla bla) el i-si vinde ceasul sa-i cumpere o brosa sau nu stiu ce naiba credea el ca este superba in parul ei,ea i-si vinde parul ca sa-i cumpere un lant de aur ptr ceasul lui....cand vin acasa fiecare renuntase la ce avea mai drag ca sa-i cumpere un cadou absolut inutil partenerului. da s-au mai iubit pana la adanci batraneti.adica nu se stie daca au mai apucat craciunul viitor da suntem lasati sa credem ca i-a apucat pensia impreuna...bla bla bla :lol::lol::lol::lol:

hahahahhahah :lol::lol: foarte tare! :lol:

• 2 weeks later...

Prefer ca sacrificile facute de mine sa le stiu doar eu.Daca persoana de langa mine le simte, sau le vede atunci ma apreciaza.Niciodata nu ma voi lauda cu ce am facut eu pentru cineva la altii.Cea care trebuie sa vada e cea de langa mine.In iubire lupti.

Pe acest subiect as putea scrie pagini intregi, dar nu mai bine le dau altcuiva, nu mai bine simt langa cineva decat sa scriu aici?

Orice, pentru ca sunt sigur ca e o chestie reciproca. Doar e din dragoste :)

ca faci sacrificii din dragoste e una...dar nu poti implica acele doua cuvinte "sigur" si "reciproca" in fraza ce-ai formulat-o...

corect...e o contradictie intre termenii "dragoste" "sigur" "reciproca" :twisted: