Jump to content

A îmbrăcat prima dată uniforma de ofiţer la 96 de ani!

dcp100168
 Share

Recommended Posts

A îmbrăcat prima dată uniforma de ofiţer la 96 de ani!

Pentru un galatean ajuns la venerabila vârsta de 96 de ani, ziua tuturor românilor a adus implinirea unui vis de o viata. Sa imbrace macar o data in viata uniforma de ofiter la care avea dreptul, dar pe care din pricina vremurilor nu a avut-o niciodata. Cei care i-au implinit dorinta au fost pompierii galateni. Capitanul in rezerva Constantin Amaftiesei s-a nascut chiar pe 23 august 1912 intr-un sat botasanean. In 1934 a plecat in armata la Cernauti pâna in 1936, iar in 1941 a fost recrutat pentru a lupta in razboi, lasând acasa nevasta si cei trei copii. Au urmat apoi din 1944 ani lungi de prizonierat in Rusia. ”Ca prizonier am suferit foarte mult, fiind lipsiti de hrana si de conditiile minime de supravietuire, eram câte 100 de oameni in bordeie, unde primeam apa si urzici drept hrana, dormeam pe rogojini umede. Locul in care eram era imprejmuit cu sârma ghimpata, iar daca cineva se apropia sa ia un fir de iarba, era impuscat de santinela. In 1948, dupa 4 ani de suferinta, la intoarcerea acasa am gasit doar un copil din trei, doi copii au murit din cauza bolilor si a foametei din acea vreme”, povesteste veteranul, acum stabilit in Galati. Cea mai mare dorinta a lui era sa imbrace macar o data in viata uniforma de ofiter. ”Am reusit noi sa ii indeplinim acest vis oferindu-i o uniforma completa de ofiter din tinuta veche. Am organizat si o ceremonie in incinta unitatii si i-am inmânat o diploma de onoare”, a declarat comandantul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Galati, gen. Viorel Zaharia. Nonagenarul veteran a asistat pentru prima data in uniforma de ofiter la parada organizata pe faleza inferioara a Dunarii.

http://www.gardianul.ro/index.php?pag=n ... ceata.html