dcp100168 Posted December 2, 2008 Posted December 2, 2008 Directorul de la "Damen", înlocuit din funcţie Ca urmare a crizei financiare mondiale, directorul general al Şantierului Naval “Damen” Galaţi, Gelu Stan, a fost înlocuit de către către acţionarul majoritar al societăţii, grupul olandez Damen Shipyards, cu Kees de Ruiter, transmite corespondentul AMOS News. Deşi Gelu Stan, de cinci ani în funcţie, declara în urmă cu două săptămâni, cu ocazia vizitei de lucru făcută la „Damen” de preşedintele Traian Băsescu, că şantierul are comenzi până în 2012, se pare că situaţia nu a fost prezentată în termeni reali. În prezent, „Damen” Galaţi se confruntă cu datorii de peste 130 de milioane de euro. Conform site-ului Ministerului Finanţelor, Şantierul Naval „Damen” Galaţi a înregistrat pe 2007 pierderi de peste şapte milioane de euro. Contactat telefonic, Gelu Stan a refuzat să explice motivele înlocuirii sale. „Mă aflu în acest moment la Bruxelles. Veţi primi în zilele următoare un comunicat prin care veţi fi informaţi cu privire la acest lucru”, a declarat Gelu Stan. „Nu este vorba de o înlocuire a întregului management al unităţii. Este vorba doar de o înlocuire a lui Gelu Stan cu un director olandez. Nu ştiu motivele acestei decizii, dacă sunt de natură economică sau din alte motive”, a precizat Gheorghe Valentin, liderul de sindicat de la „Damen” Galaţi.
toto Posted December 3, 2008 Posted December 3, 2008 Directorul Damen, înlocuit cu un olandez Şantierul Naval Damen Galaţi, controlat de grupul olandez Damen, are, începând cu 1 decembrie, o altă conducere. Practic, începând cu această dată, Gelu Stan, cel care a ocupat funcţia de director general a Şantierului Naval Galaţi, a fost schimbat din funcţie astfel încât actualul manager a fost numit chiar din grupul olandez Damen. "Începând cu 1 decembrie, directorul general al Şantierului Naval Damen Galaţi este un olandez al cărui nume este Kees De Ruiter. Nu cunosc care au fost motivele pentru care Gelu Stan a fost demis şi nici nu ştiu dacă mai ocupă vreo funcţie în cadrul Şantierului Naval", a declarat Valentin Gheorghe, liderul sindicatului din Damen Galaţi. O altă sursă din cadrul Damen Galaţi ne-a completat, spunând că Gelu Stan a trimis pe 30 noiembrie, chiar înainte de a pleca la Bruxelles, un mail către toţi şefii de secţie din Şantierul Naval Galaţi prin care a anunţat că şi-a încheiat contractul de manager prin care a ocupat timp de 5 ani funcţia de director general la Damen Galaţi. "Gelu Stan se află la Bruxelles pentru a participa la întâlnirea asociaţiei şantierelor navale din Europa - CESA", ne-a mai spus aceeaşi sursă. Contactat telefonic, Gelu Stan a spus că nu comentează această situaţie pentru că este în timpul unei şedinţe la Bruxelles şi că va trimite un comunicat de presă în zilele următoare prin care va explica înlocuirea sa. Pe de altă parte, potrivit datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanţelor, Şantierul Naval Galaţi a înregistrat anul trecut, pentru prima dată în ultimii cinci ani de când Gelu Stan s-a aflat la conducerea Damen Galaţi, pierderi în valoare totală de 28.347.326 lei, în timp ce cifra de afaceri a fost de 251.129.996 lei. De asemenea, pe acelaşi site, Damen Galaţi figureză cu datorii de aproximativ 500 de milioane de lei. În acelaşi timp, Damen Galaţi figurează (la 30 septembrie 2008, când au fost actualizate datele - n.r.) cu o datorie totală de aproximativ 5 milioane de lei către toate cele patru bugete ale statului. Cu toate acestea, liderul sindicatului din Damen Galaţi, Valentin Gheorghe, a spus că din cunoştinţele pe care le are, şantierul naval nu are datorii. "Din câte ştiu eu, Şantierul Naval Galaţi este cu plata datoriilor la zi", a mai spus Valentin Gheorghe.Sursa este Monitorul de Galati: http://www.monitoruldegalati.ro/index.php?func=articol&domeniu=Economic&articol=12
Recommended Posts