Sari la conținut

"Ultima oră" - ultima premieră din 2008


dcp100168

Postare recomandata

La “Fani Tardini“, ultima premieră pe anul 2008

* Dramaticul gălăţean va pune în scenă ultima premieră pe anul acesta. “Ultima oră“ va fi jucată sâmbată, începând cu ora 19.00, în regia lui George Motoi n Piesa este o comedie în trei acte, scrisă de dramaturgul brăilean Mihail Sebastian

Teatrul Dramatic “Fani Tardini“ vine în faţa publicului gălăţean cu o altă premieră, ultima pe anul în curs. Piesa se numeşte “Ultima oră“, este o comedie scrisă de dramaturgul brăilean Mihail Sebastian şi va fi regizată de cunoscutului om de teatru George Motoi. Spectacolul ce va fi pus pe scena dramaticului gălăţean sâmbătă, 20 decembrie, cu începere de la ora 19, este de fapt a doua parte a “integralei“ Mihail Sebastian, după deja binecunoscuta “Steaua fără nume“, care se joacă de saşe stagiuni la Galaţi. “Am avut un mai vechi proiect de a face o integrală al lui Sebastian, pe care am avut intenţia să o fac la Brăila, pe vremea când eram director, dar din păcate nu l-am putut realiza. A face acest proiect mi se pare un act de cultură autentic“, a declarat regizorul George Motoi. De asemenea, spectacolul va fi unul oarecum “festiv“ datorită faptului că recent s-au împlinit 100 ani de la naşterea lui Mihail Sebastian. “Spectacolul pică foarte bine, deoarece anul trecut s-au împlinit o sută de ani de la naşterea acestui mare autor şi cred că e bine să-l readucem în memoria publicului“, a completat George Motoi.

http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.