dcp100168 Posted January 21, 2009 Posted January 21, 2009 Doar jumatate din dozele de vaccin antigripal au fost consumateDirectorul Directiei Judetene de Sanatate Publica (DJSP) Galati, dr. Sorin Ungurianu, a declarat, marti, ca dintre cele 112.000 doze de vaccin antigripal primite in judet, au fost consumate 62.000, de la inceperea campaniei de imunizare impotriva gripei. Ungurianu a spus ca DJSP trebuia sa mai primeasca inca 5.000 de doze, dar au fost refuzate pentru ca nu au fost consumate nici cele existente in stoc. Din cauza consumului redus de vaccinuri inregistrat pana acum, au posibilitatea sa se vaccineze si alte categorii decat cele vizate initial: copiii, bolnavii cronic si varstnicii. "Ministerul Sanatatii a venit cu recomandarea sa facem o noua campanie de vaccinare, avand in vedere ca suntem la mijlocul iernii si au loc schimbari bruste de temperatura. Putem sa vaccinam populatia indiferent de varsta, la cerere, prin simpla prezentare la medicul de familie", a precizat Ungurianu. Pentru a beneficia de imunizarea gratuita, asiguratul nu trebuie decat sa se prezinte la cabinetul medicului de familie, care ii poate administra vaccinul antigripal. In judetul Galati nu a fost confirmat niciun caz de gripa.http://www.stirilocale.ro/galati/Doar_j ... 48366.html
Recommended Posts