Jump to content

Unde plănuiţi să vă petreceţi vacanţa în 2009?

klio

Recommended Posts

Eu mi-as dori sa plec undeva la ... "Monte Carlo". Sau in Hawaii...

Dar s-ar putea ca anul asta sa nu vedem decat un pic din Marea Neagra si asta de pe malul romanesc al ei. Oricum, an de an facem o cura de mare. Este f sanatos atat pentru noi cat si pentru copil.

• 2 weeks later...
...

Dar s-ar putea ca anul asta sa nu vedem decat un pic din Marea Neagra si asta de pe malul romanesc al ei. Oricum, an de an facem o cura de mare. Este f sanatos atat pentru noi cat si pentru copil.

Ati luat in calcul trecerea granitei la vecinii nostri din sud? Preturile sunt aproximativ egale sau chiar mai mici. Diferenta de servicii este colosala. Primesti cu adevaratceea ce platesti. Pentru inca 40-50 km de la Vama Veche poti vedea gradina botanica din Balcik, etc.

Pentru mare prefer insulele grecesti. Apa este nemaipomenit de limpede.

Si nemaipomenit de sarata! Eu zic pas... insulelor grecesti, dar m-ar tenta niste insule exotice

Pai e apa de mare, e normal sa fie sarata! Vrei apa dulce? La Viena, domnisoara. Sau la Paris :P

dar m-ar tenta niste insule exotice

Si-acolo tot de apa sarata ai sa dai.

Nu e acelasi grad de salinitate in toate marile.. Sa stii de la mine ca apa aceea foarte transparenta, limpede (din Grecia/Turcia)...este de fapt foarte sarata! Eu prefer marea noastra care e murdara, dar macar nu ma ustura ochii cand inot. Sau daca ustura.. nu e de la sare :lol:

Insulele exotice ma incita pentru colorit si pentru pustietate, pentru sentimentul acela: "doar eu si natura"

Am fost de 3 ori in Apuseni si e zona mea de suflet... :) De la Girda, cu piciorul pina la ghetar si de acolo prin Casa de Piatra pina la Padis. Cheile Galbenei, Focul Viu, Cetatile Ponorului, avenele din Lumea Pierduta... Ce minunatii...

Peisajul meu preferat este cel care se vede atunci cind cobori de la Focul Viu, prin Poiana Florilor, catre Cheile Galbenei. Este raiul...

Pacat numai ca e asa departe... Oare mocanita aia o mai fi fost pusa in functiune?

Agroturismul s-a dezvoltat destul de intens pe acolo... Tin minte cind am fost prima data, in 96, catunele alea nu aveau nici curent electric... Ultima oara, prin 2004, numarasem destule pensiuni...

De fapt, eu voiam sa pun o intrebare, dar cind am vazut de Apuseni, m-am luat cu vorba :)

Si-a facut cineva o parere de programul Inscrieri Timpurii? M-am uitat azi pe ceva oferte ale Galtour (www.eximtur.ro) dar reducerile par destul de slabute (in general 10%, rareori 20% si atunci in camere cu confort mai scazut fata de cele cu pretul intreg...)

Mi-as dori sa-mi petrec vacanta 2009 intr-o statiune cu nisip foarte fin, soare mult, apa curata, servicii ireprosabile, in afara granitelor tarii, dar oricum sigur nu o sa se intample acest lucru asa ca nu imi ramane decat sa visez la Marea Neagra, vazuta de pe tarmul uneia din statiunile Romaniei.

...

Ati luat in calcul trecerea granitei la vecinii nostri din sud? Preturile sunt aproximativ egale sau chiar mai mici. Diferenta de servicii este colosala. Primesti cu adevaratceea ce platesti. Pentru inca 40-50 km de la Vama Veche poti vedea gradina botanica din Balcik, etc.

Pentru mare prefer insulele grecesti. Apa este nemaipomenit de limpede.

Am luat in calcul varianta aceasta acum vreo 2 ani in urma. Din pacate, experienta mea nu a fost dintre cele mai placute. Iar ca bani..am iesit un pic pe plus :( . In Grecia am fost anu' trecut...a fost minunat. Anul asta...vrem sa redescoperim Romania...daca s-o putea. Deja am luat in calcul un traseu pe la manastiri, ori in Moldova, ori in Oltenia...

• 1 month later...
  • 1 month later...

S-ar părea că nimeni nu-şi mai planifică vacanţele, pentru că mai interesant este imprevizibilul.

În ce mă priveşte pe mine, deşi sună cam ciudat, mai mult îmi plac weekendurile decât vacanţele, mai ales că voi avea concediu abia la sfârşitul lunii august. Trebuie să ne trăim fiecare weekend, nu să aşteptăm vacanţa cea mare. Iar la noi în ţară, slavă Domnului, ai ce vedea în weekend.

Care din vacante, bre? ca-s mai multe pe 2009:)

Luni plec la Bari pentru o saptamana, apoi continui cu Albena, Bulgaria (dar parca despre asta am mai vorbit cu kat pe alt topic, din cate imi aduc aminte)

Ce urmeaza...asta depinde numai de ofertele de avion. Mi-am mai notat sa rascolesc Amsterdamul si Londra (draga mea metropola)

dorinta mea arzatoare...AUSTRALIA! :lol: Ramane la stadiu de viitor concediu..

am inceput prin a merge la bunici...urmeaza mare si daca nu spargem tot bugetul alocat,poate fug si la munte cu cea mica!

aoleo, ce mi-o doresc si eu...dar nu asa, ci cu aprindere si infocare :d

doar ca, m-am mai linistit stiind ca imi trebuie un buget de familie cam de 5000 euro pentru excursia ce o am in neuron. Sunt de parere ca un asemenea periplu se face cam o data in viata (de nu stai pe vreo comoara de bani), asa ca, de tot o faci, macar trebuie facuta...profund :twisted: Ar trebuie sa dureze vreo 3 saptamani-o luna, si bineinteles, cuplata cu Noua Zeelanda, ca doar e la o aruncatura de bat de Australia...uof!

dorinta mea arzatoare...AUSTRALIA! :lol: Ramane la stadiu de viitor concediu..

am inceput prin a merge la bunici...urmeaza mare si daca nu spargem tot bugetul alocat,poate fug si la munte cu cea mica!

aoleo, ce mi-o doresc si eu...dar nu asa, ci cu aprindere si infocare :d

doar ca, m-am mai linistit stiind ca imi trebuie un buget de familie cam de 5000 euro pentru excursia ce o am in neuron. Sunt de parere ca un asemenea periplu se face cam o data in viata (de nu stai pe vreo comoara de bani), asa ca, de tot o faci, macar trebuie facuta...profund :twisted: Ar trebuie sa dureze vreo 3 saptamani-o luna, si bineinteles, cuplata cu Noua Zeelanda, ca doar e la o aruncatura de bat de Australia...uof!

cum spunea la cantecel..."Come in tasmania" :lol:

suma de 5000 euro ar fi indestulatoare pentru zbor dus-intors, inchiriere masina, sau de ce nu camper, cazare, masa, mici zboruri intre australia si noua zeelanda, totul pentru cca 3 saptamani. Dar, desigur, totul e realizabil daca NU MERGI PRIN AGENTIILE DE TURISM;)