Jump to content

Poliţia Comunitară atacă găştile de cartier

dcp100168

Recommended Posts

29 de sectoare pentru liniştea Galaţiului

Poliţia Comunitară atacă găştile de cartier

Nu, nu s-a făcut nici o nouă împărţire administrativă. Rămânem cu Micro-urile, Ţiglinele şi IC Frimu-rile noastre, doar Poliţia Comunitară şi-a construit un nou plan de atac, care presupune împărţirea Galaţiului în 29 de zone (denumite „sectoare”) şi patrularea acestora de către doi poliţişti comunitari. „Încercăm să ne apropiem de oameni, să le cunoaştem problemele şi să afle că pot apela la ajutorul nostru, atunci când este nevoie”, explică Cristian Gâscă, directorul instituţiei: „Încercăm să preîntâmpinăm, printre altele, formarea găştilor de cartier sau a grupurilor violente. Ne menţinem atribuţiile, nu avem cum să ne suprapunem activităţile cu cele alte poliţiştilor de proximitate. Poliţia Comunitară veghează la păstrarea liniştii şi ordinii publice şi pentru acest lucru poliţiştii noştri deja sunt în patrulare, în aceste sectoare, de trei zile. Ne propunem ca, undeva, la vară, să extindem acest serviciu şi pe timpul nopţii. Nu există încă sedii în care patrulele noastre să poată fi găsite, sperăm să le obţinem şi pe acestea cât de curând; deocamdată patrulele sunt pedestre”, încheie directorul.

http://www.viata-libera.ro/articol-Poli ... ier_2.html

Mda...

Deocamdata nu se vede nici un efect.

Chiar ieri un tanar a fost batut de 3 tzigani pana a facut o criza e epilepsie, chiar in zona centrala. In plina zi. In final a venit salvarea...

Chiar, de unde se poate cumpara (legal) baston cu electroshocuri ???

• 3 weeks later...
Mda...

Deocamdata nu se vede nici un efect.

Chiar ieri un tanar a fost batut de 3 tzigani pana a facut o criza e epilepsie, chiar in zona centrala. In plina zi. In final a venit salvarea...

Chiar, de unde se poate cumpara (legal) baston cu electroshocuri ???

Saracul baiat, este fiul unor prieteni de familie ai socrilor... Zona in care a fost batut este aleea dintre Balcescu (Cosoreanu) si piata mare (Univ), pe unde in fiecare moment al zilei sint cel putin 6-7 trecatori (nu mai pun la socoteala pe aia care mai pierd vremea pe la ferestre. Pina acum, Politia nu a prins pe nimeni, si mai avem speranta cica sa ne apere Politia Comunitara (ha? Cine?) Ne vor apara, desigur, de copiii obraznici de 4 ani precum si de mosii de 80...

Apropo, si eu vreau un baston de ala ... Nu neaparat legal, ca nu cu legea imi da la cap mirlanul...

Da, stiti cum se face identificare infractorilor la Politie?

Te pune fata in fata cu ei si te intreaba : Astia-s?

Pai nene, un geam oglinda, ceva, sa nu te vada ala sa te alerge pe tine si familia ta, nu se poate?

Citi au curaj sa arate cu degetul stiind ca vine ala dupa el?

Dupa aia tot ei bombane ca nu are cetateanul simt civic...

... Ca mi-am amintit acum si de Programul de protectie a martorilor, hahahaha :) cu martorul care sta acasa...

Mda...

• 4 weeks later...

Aoleu!!Subiectul asta chiar ma apasa pe inima.Am in bloc vreo 3 exemplare,2 din ei vecini perete in perete cu mine.La ei mai vin in vizita vreo 15 prieteni la fel de buni,Inafara faptului ca ziua dau muzica la maxim,de fapt nu muzica ar fi deranjanta ci bassul care imi zdrangane si bibelourile in mobila,noapte se aduna toti pe scara si stau pana la 2 3 .Nimeni nu are curaj sa spuna nimic,dimineata zici ca au trecut tancurile din Georgia prin bloc.Am chemat politia intr-o seara si am stat sa vad ce se intampla.Au venit dupa 20 minute,au glumit cu ei,i-au trimis la culcare si i-au pus sa promita solemn ca nu se mai intampla.A 3 zi un alt vecin de palier care se mai lua de ei din cand in cand si-a gasit masina zgariata in parcare.A cazut pe el saracu...Solutia?Ziceti si voi...

da, da :) Unde erau sambata in jurul orei 23 45, cand intr-o zona centrala, mai exact pe str. Brailei in Tig 1 la un fast food foarte aglomerat s-a iscat o bataie in toata regula, intre doua gasti, unde s-au folosit bate cutite si urmau si sabii si asta in ciuda clientilor care erau prezenti in incinta magazinului...

• 4 weeks later...

Treceam weekendul asta cu masina si undeva in zona "Romarta" cumva vis-a-vis statia de autobuz de la Modern erau cateva prostituate...

Politia comunitara - dadea amenzi pentru cei parcati ilegal 30metri mai incolo...

Politia comunitara ar trebui desfiintata ...

Treceam weekendul asta cu masina si undeva in zona "Romarta" cumva vis-a-vis statia de autobuz de la Modern erau cateva prostituate...

Politia comunitara - dadea amenzi pentru cei parcati ilegal 30metri mai incolo...

prostitutia reprezinta infractiune si se sanctioneaza de catre Politie.

parcarile ilegale reprezinta contraventii si se sanctioneaza de catre politia latratoare....

chestie de importanta :twisted: si pericol social

prostitutia reprezinta infractiune si se sanctioneaza de catre Politie.

parcarile ilegale reprezinta contraventii si se sanctioneaza de catre politia latratoare....

chestie de importanta :twisted: si pericol social

Asa o fi ...

Eu ce sa zic oricum nu pot fi obiectiv in ceea ce priveste politia comunitara.

Raman la parerea ca decat mult si prost ...

Vaii Johnny..consumi pasta si hartia degeaba pe parapantele de pe marginea santului!Se stie clar cum merge treaba:politia le ia la sectie,le da amenda,ele nu platesc si se intorc de unde au plecat.Asa ca de ce sa se mai sinchiseasca?Si apropo..bine ai venit printre noi

Am sters nr. meu de la masina si nr. de insigna al agentului.

Legenda: P.C. = politia comunitara

Bun hai sa explic si de ce nu pot fi obiectiv.

Am gasit in parbriz o "invitatie"...

In zona era si "politia comunitara" - cea imputernicita pentru circulatie.

Au venit la masina ...

I-am intrebat cum merge rezolvat...

P.C.: A raspuns ca trebuie sa ma trezint a doua zi la sediul lor.

Am zis ca daca tot sunt acolo sa o rezolvam pe loc.

P.C.: Nu se poate, vii a maine la sediu.

Ma uit pe invitatie si ce vad o stampila si o semnatura trasa la xerox...

Le spun ca nu pot sa vin la sediu ... ca invitatia lor e zero din punc de vedere legal.

Observ si ca e scris RENO in loc de Renault.

I-am atras atentia agentului respectiv ca nu stie sa scrie.

Inca nu am terminat procesul cu ei pentru "ultraj verbal".

In conditiile in care am o inregistrare video cu toata actiunea (se intampla sa am camera la mine), am un martor etc.

2924_42f5193fe249581c132f3fe00a3ade9b_th

Da,asta stiam,ca si Politia Comunitara are voie sa dea amenzi.Parca de anul trecut au fost imputerniciti cu acest drept,insa se dau si ei la cine au tupeu,ca vezi-ti de treaba,in cazul in care se bat 2 gasti de cartier de ex,ei sunt undeva dupa colt cu chilotii maronii..

Fara sa-mi fac publicitate mascata...

S-a nimerit sa am la mine o camera in HD la vreo 150 mil.(Canon xh-a1), se intampla sa am si cateva siteuri cat de cat puternice (>1500 unici/zi/site) ...

Procesul verbal a fost scris in lipsa mea, am fost doar intrebat de genul:

"Sa nu mai pierdem timpul, semnezi sau nu..."

I-am zis ca intai sa scrie p.verbal dupa care vad daca semnez.

...

Este adevarat ca am primit amenda minima (200Ron -> 100 in 24h) pentru ultraj...

Am contestat-o pentru ca e un abuz din punctul meu de vedere...

Una peste alta povestea e mult mai lunga...

O sa fie intr-o zi la tv ...

Daca nu aveam camera la mine cat primeam ?

1.am primit si eu asemenea invitatie (lasata sub stergatorul de parbriz din dreapta). cred ca a fost luata de apa, la prima spalatorie :twisted: , nici pana azi nu m-a cautat cineva, de la politia latratoare cu vreo problema.

2.daca organul vrea sa te sanctioneze si scrie ceva gresit, las-o asha, ca sa ai motiv de contestatie in instanta. nu incerca sa trezesti adormitul. ;)

3.cu privire la parcari, din 2007 sau 2008, exista o Hotarare a Consiliului Local care-i imputerniceste sa aplice amenzi pentru parcarile nelegale (adica, neparcarile in locurile special amenajate) aceste contraventii - parcari, nu au nimic de-a face cu circulatia rutiera, ci cu neparcarea in locurile de unde primaria incaseaza niste arginti :twisted:

19.09.2008 au scris si data gresit

Nu George, probabil la data aceea s-a petrecut evenimentul...

JohnDoe, eu am o curiozitate: masina ta era sau nu parcata ilegal?

Daca nu, ai tot dreptul sa ii faci de cacao din toate punctele de vedere. Nu iti mai spun ce boala am si eu pe ei de cind s-au luat de fiica-mea (care avea 4 ani, ca sa-ti dai seama la cine se umfla ei)

Daca da... Cel care respecta legea sa arunce primul cu piatra, ca sa parafrazez...

Parerea mea!

Gastile ,,atacate'' de sublima dar inexistenta politie comunitara terorizeaza cartierele, fara ca vreo autoritate sa-i impiedice sau sa schiteze vreun gest in acest sens. Poate vom vedea ceva masuri administrative in politia comunitara - gen demisii, sanctiuni...- care sa ne induca ideea de resposabilitate, in urma evenimentului nefericit din Micro18. Unde erau? Nici macar in timpul anchetei live nu s-au vazut protejand spatiul infractional. Sau poate tocmai contraatacau cu toate fortele... :lol:

Gasca a castigat de data asta. Gasca (Cristian) ce face? :oops: A pierdut razboiul sau numai o lupta? :?:

Grupari de tip paramilitar

Cartierul Dunarea, compus din Microraioanele 18, 19, 20 si 21, este, ca si cartierul Aviatiei, o zona in care sunt active gastile de cartier. Aproape ca nu exista blocuri din aceste cartiere in fata carora sa nu fie vazute grupurile de tineri de la 15 la 25 de ani, costumati in geaca cu gluga si ascultand hip-hop. O mare parte din aceste aparent inofensivele "gasti de bloc" sunt grupari bine organizate. In unele cazuri, au organizare de tip paramilitar. Politistii de la Investigatii Criminale organizeaza sistematic razii si actiuni de anihilare a gastilor de cartier, dar descurajarea gastilor este afectata de trei impedimente. In primul rand, pentru ca, de cele mai multe ori, la presiunile agresorilor, victimele isi retrag plangerile. Apoi, pentru ca instantele nu dispun intotdeauna arestarea preventiva si pentru ca multi dintre infractori sunt minori si se aleg cu pedepse usoare. Asa ca se intorc la activitatea infractionala cu ceva mai multa experienta. Atunci cand a fost declansata Operatiunea "Razboinicii", seful Serviciului Investigatii Criminale din cadrul IJP Galati, comisar-sef Stefan Capatan, a relatat si modul de functionare a unor astfel de gasti: "Daca vad un individ despre care stiu sigur ca locuieste in cartierul lor, il ameninta: «Daca nu treci la gruparea noastra, te-am nenorocit». Ii iau numarul de telefon si in momentul in care ei trebuie sa bata pe un altul, prin telefoanele mobile apeleaza pe toti cei care au fost racolati in acest mod. Daca cel apelat nu se duce la bataia respectiva, il cauta si le cade el victima". Multi dintre membrii gastilor de cartier locuiesc grupat, pentru ca in momentul declansarii unei actiuni sa poata actiona cat mai rapid.

http://www.romanialibera.ro/a152288/gal ... legea.html

„grupări de tip paramilitar” :lol:

Asta să fie o scuză pentru incompetenţa poliţiei? :evil: Păi numai dacă se vâră un pic în ei mai hotărât, mucoşilor le zboară tupeul. Capii bandelor trebuie puşi cu botul pe labe.