Jump to content

Ce browser folosiţi?

Relu
 Share

Ce browser folosiţi?  

45 members have voted

1. 1. Ce browser folosiţi?

• Internet Explorer
      11
    • Firefox
      12
    • Opera
      4
    • Google Chrome
      5
    • Mozilla
      11
    • Apple Safari
      0
    • Netscape
      0
    • Konqueror
      0
    • Altul (precizaţi)
      2

Recommended Posts

Şi câte or mai fi, pe care nu mă mai obosesc să le pun...

Predominant Firefox, dar şi Opera, atunci când vreau să fac economie de RAM :d

Google Chrome m-a dezamăgit, îşi dă drumul greu, consumă resurse la greu ... aştept varianta pentru Linux.

Acasa Internet Explorer. Dupa umila-mi parere e sfant, iar ultima versiune e foarte reusita. Nu prea dau atentie specificatiilor despre RAM, protectie si alte asemenea, pentru ca ma consider un utilizator destul de avansat incat sa nu ma trezesc cu 50 mii de ferestre odata si-n plus, diferenta dintre programele din oferta este minima, asa ca raman la solutia comoda: IE.

Folosesc Firefox desi Safari este ceva mai rapid. În detrimentul său în schimb sunt câteva chestiuni legate de cookies și memorarea parolelor de logic pe diferite site-uri! De altfel mai nou am instalat și Opera care se anunță ca cel mai rapid browser existent pe piață! Dar nu l-am testat încă!

• 1 month later...

ca statistica crome de la google este cel mai rapid browser pt internet avand cele mai bune rezultate , urmand opera si firefox , insa daca folosim windows e important sa customitizam explorer internet pt a face update la windows sau diversi driveri din Pc ori a viziona online posturi tv sau radio . eu personal folosesc foarte des firefox , opera si explorer fiind un fan al xp-ului

Mi se pare ca Google Chrome inca mai are cateva mici buguri, dar sunt multumit. In schimb manaca resurse ca si Firefox.

E a doua oară când instalez Google Chrome şi mă dezamăgeşte. Se mişcă greu, dă rateuri la încărcarea paginilor. Recunosc, pe Windows l-am văzut zbârnâind. Dar asta pe sisteme cu nu-ştiu-câţi GHz viteza procesorului şi RAM de ordinul gigabaiţilor.

53_1410a10c85a63713258831ed5b066a2b_thum

Şi o imagine cu consumul a celor trei browsere:

53_e221d07c3ec52d2c2e39288e7a7e5bd9_thum

LE: toate cele cinci procese din capul listei, ţin de Chrome.

• 6 months later...
  • 2 months later...

internet explorer - pentru ca il am preinstalat odata cu vista

firefox, pentru ca are facilitatea de schimbarea dimensiunii textului si imaginii cu CTRL +,respectiv CTRL -; imi mai place si facilitatea de autoscroll (click buton mijloc); in schimb, IE este avantajat la vizualizarea obiectelor grafice, video si audio, are mai multe plugin-uri preinstalate pentru astfel de obiecte. Deocamdata, prefer sa am browsere mai putine si bune.

Edited by oana6200

Aseară după o reinstalare de windows am renunțat la Firefox și am băgat de probă Google Chrome. Prima impresie a fost una de.. Browser „ pe bandă ” . Sper între timp să-mi schimb părerea. Altminteri Firefox mă așteaptă. Dacă mai e cineva care folosește Chrome să nu stea în „ anonimat ” :d

Astăzi am „ îngropat ” definitiv Google Chrome și Safari . Am revenit la Mozilla Firefox, mai ales că a apărut 3.0.6. La Google Chrome am sesizat niște probleme legate de formatarea textului și pe unele siteuri a imaginilor. Majoritatea siteurilor sunt optimizate pentru Internet Explorer și Mozilla Firefox așa că.. ne supunem „ trendurilor ”

• 3 months later...

Browserul Internet Explorer al Microsoft pierde cotă de piaţă pe lună ce trece, mai puţin de 60% dintre internauţi mai folosesc acest navigator care la un moment avea o cotă de piaţă de 95%.

Browser-ul Internet Explorer a început să piardă mult din cota de piaţă după ce Microsoft a convenit cu Comisia Europeană să faciliteze accesul utilizatorilor Windows la softuri concurente, conform StatCounter.

Microsoft oferă utilizatorilor Windows din Europa o fereastră din care aceştia îşi pot alege şi instala browser-ul preferat.

Potrivit datelor companiei Statcounter, Internet Explorer 8 are, în prezent, o cotă de piaţă de 25%, iar toate versiunile navigatorului (IE6 - 18%, IE 7 - 12.5%) adună o cotă de 59,95%, conform Netmarketshare.

Browserul Firefox are o cotă de 24,59%, nivel la care se menţine de ceva vreme, în timp ce Chrome, browserul Google, a crescut foarte mult. Acesta are în prezent o cotă de piaţă de 6,73%, după ce anul trecut înregistra 1,79%.

http://www.capital.ro/articol/internet-explorer-pierde-tot-mai-multi-utilizatori-afla-cine-ii-castiga-134637.html

Este incredibil ca multi inca mai folosesc internet explorer 6. La vremea actuala este cel mai slab browser din toate punctele de vedere. Problema cea mai grava este ca siteurile actuale se optimizeaza pentru IE 7-8 si Mozilla, restul browserelor fiind aproape de mozzila la engine.

Oameni buni!!! Renuntati la Internet Explorer 6!!!!

• 2 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Un client mi-a arătat o mică „ chichiță ” la un site pe care i l-am făcut, chichiță care apărea doar pe Chrome. Era un „ > ” de la un paragraf pus aiurea zice Chrome. Curios că pe Opera, Firefox 3.6 și Internet Explorer 8 nu apărea, ba mai mult de atât paragraful era închis corespunzător. Omul mi-a spus că nu-l deranjează dar ca fapt divers.

Când l-am întrebat de ce folosește Chrome mi-a explicat, la fel ca și Relu că se încarcă puțin mai repede la căutări. Lucru curios pentru că logic că e mai rapid, doar e făcut de Google dar în marea majoritate a timpului în care navighezi, nu cauți ci pur și simplu navighezi.

Credeam că după aproape un an s-au mai dat pe brazdă cu Chrome-ul ăsta..îl las instalat pentru orice eventualitate dar asta îngreunează munca programatorilor.

Să nu mai spun de tool-urile pentru webmasteri de la Mozilla care sunt foarte ajutătoare.