Sari la conținut

Războiul Italiei cu românii


dcp100168

Postare recomandata

Manifestatii anti-romanesti in 100 de orase italiene

Gruparea italiana de extrema dreapta Forza Nuova a organizat, in cursul serii, mitinguri impotriva imigrantilor la Roma si in alte 100 de orase italiene. Cele 100 de manifestatii au inceput la ora 18:00 (ora Italiei, 19:00, ora Romaniei) si au avut loc in 100 de orase, partidul Forza Nuova fiind reprezentat in toate regiunile tarii. Organizatorii au mizeaza si pe mediatizarea evenimentului in presa pentru o prezenta cat mai mare, insa la Roma, doar cateva zeci de manifestanti s-au adunat la miting. Italienii protesteaza fata de valul de violente sexuale inregistrat in Peninsula in ultima vreme si pentru care principalii suspecti sunt imigrantii, printre care si cetateni romani. Potrivit manifestului de mobilizare, actiunea este justificata din cauza violentelor comise asupra femeilor italiene de straini, in special de tigani si este indreptata impotriva imigratiei, considerata un fenomen negativ care ameninta categoriile defavorizate, cartierele populare, femeile, copiii. Astfel, Forza Nuova isi mobilizeaza simpatizantii contra "invaziei a peste 257.000 de romani cati au intrat in Italia de la aderarea Romaniei in UE".

http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-54 ... ofobie.htm

Dan Nica: Voi discuta cu ministrul italian de Interne despre situatia romanilor din Italia

Situatia romanilor din Italia va fi discutata in zilele urmatoare de ministrul roman de Interne si de omologul sau italian, Roberto Maroni, a anuntat sambata, intr-o conferinta de presa sustinuta la Galati, ministrul Administratiei si Internelor, Dan Nica. "Voi avea o discutie cu domnul ministru de interne al Italiei la Consiliul General de la Bruxelles in zilele urmatoare, cand voi fi si eu prezent, si vom discuta foarte multe lucruri despre modalitate in care pe de o parte trebuie sa respectam cetatenii romani care respecta legea, nu au niciun fel de problema ca sunt in Italia, si sa vedem ce masuri luam cu cei care incalca legea", a spus Dan Nica, citat de Mediafax. Intrebat daca intentioneaza sa creasca si nivelul de colaborare intre politia romana si cea din Italia, Dan Nica spus doar ca "orice declaratie pe acest subiect va fi anuntata public".

Europarlamentarii PSD Daciana Sarbu, Ioan Mircea Pascu, Corina Cretu si Alin Antochi au adresat vineri o intrebare scrisa Comisiei Europene privind masurile luate de aceasta in ceea ce priveste actiunile xenofobe si discriminatorii la adresa romanilor din Italia. "In ultima vreme, in Italia au avut loc o serie de actiuni xenofobe si de stigmatizare impotriva romanilor rezidenti in aceasta tara, pe fondul unor infractiuni comise de cetateni romani. Situatia devine din ce in ce mai ingrijoratoare si din cauza amplificarii acesteia de catre mass-media italiana, care nu ezita sa puna pe prima pagina orice articol destinat denigrarii cetatenilor romani rezidenti in peninsula. Aceste evenimente sunt fara precedent, iar aceste actiuni xenofobe genereaza tensiuni diplomatice intre doua state membre, Italia si Romania"

"De asemenea, o serie de personalitati politice au facut declaratii ofensatoare nu doar la adresa romanilor care au comis infractiuni, ci la adresa tuturor cetatenilor romani din Italia, dand impresia ca de fapt in limba italiana termenul de «roman» este echivalent cu cel de «infractor». Situatia pare sa scape de sub control in contextul in care copiii romani sunt agresati si discriminati in scolile italiene, iar cetatenii romani si bunurile acestora sunt supusi violentelor si distrugerilor din partea membrilor extremei drepte italiene «Forza Nuova»", se arata in mesajul europarlamentarilor.

"Războiul Italiei cu românii" din ultima vreme nu cred că mai are nevoie de prezentare. Ce părere aveţi despre situaţia din Peninsulă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrand in aceasta discutie, as dori sa las din start la o parte vina si lipsa de discernamant a celor care au comis acele fapte acolo. Isi merita soarta si pedeapsa din plin din acest punct de vedere.

Problema romanilor din Italia nu poate sta in 3 cazuri ale unor astfel de persoane. Consider mediatizarea excesiva a acestor cazuri exclusiv vina autoritatilor, care instiga la astfel de manifestari de xenofobie :| E inadmisibil (poate la noi mai putin, ca avem exemple de genul Vadim, Becali..) sa vii cu idei de genul castrarii intr-o societate precum cea italiana. Este foarte clar, dupa parerea mea, o gogoasa electorala si nimic altceva. Marea problema este lipsa de discernamant a populatiei din peninsula, care, asemeni americanilor sau englezilor care pun botul la orice prostie e aruncata pe piata de mass-media, poate deveni mai mult decat o masa de manevra foarte periculoasa, iar exemple sunt destule, inclusiv in istoria lor recenta (ca sa nu mai amintim de afinitatile lor politice pentru partidele extremiste). Poate au uitat problemele pe care americanii le-au avut cu ei la inceputul secolului 20.. cand taiau si impuscau in plina strada in marile orase de peste ocean, iar acum vin si fac pe lupii moralisti pentru ca, vezi Doamne-draga, nu mai incap de romani. Ce sa mai spun de Roberto Maroni, care a sustinut politica de atragere a imigrantilor romani in Italia de pana acum 2-3 ani, facilitand chiar el stabilirea a 3 angajati romani acum vreo 10 ani in propria-i firma, iar acum vine cu masurile alea minunate, sau de zecile de cazuri cu cetateni italieni care spargeau case de amanet, faceau trafic de persoane sau de droguri in Romania (desigur, in deplina cunostinta a autoritatilor de la noi).

Comisia Europeana ar trebui sa sanctioneze foarte dur, si nu doar prin simple declaratii de presa, guvernul de la Roma pentru astfel de incidente. Nu in ultimul rand, Dan Nica ar trebui sa aiba o atitudine foarte transanta in ceea ce priveste situatia (desi de la papariciul asta nu ma astept la nimic bun..), asa cum si Traian Basescu sau Emil Boc ar trebui sa se implice prompt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu persoanal as fi de acord cu regula "dinte pentru dinte":

-pentru cei care au comis infractiunea de omor: pedeapsa capitala (scaun electric sau injectie letala)

- pentru violatori: castrare

Si sa vedeti cum se vor gandi acesti indivizi de doua ori inainte sa comita o astfel de fapta. Nu mi se pare normal ca atunci cand iei o viata sau o distrugi sa ajungi cativa ani in inchisoare dupa care sa iesi, nestingherit. Sa fim seriosi ca nu poti pune valoare pe o viata de om sau daca distrugi un copil... Eu asa as face, insa asta e parerea mea. Prea putin ma intereseaza ca nu sunt in rand cu toate "mentaliatile" europene...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu persoanal as fi de acord cu regula "dinte pentru dinte":

-pentru cei care au comis infractiunea de omor: pedeapsa capitala (scaun electric sau injectie letala)

- pentru violatori: castrare

Si sa vedeti cum se vor gandi acesti indivizi de doua ori inainte sa comita o astfel de fapta. Nu mi se pare normal ca atunci cand iei o viata sau o distrugi sa ajungi cativa ani in inchisoare dupa care sa iesi, nestingherit. Sa fim seriosi ca nu poti pune valoare pe o viata de om sau daca distrugi un copil... Eu asa as face, insa asta e parerea mea. Prea putin ma intereseaza ca nu sunt in rand cu toate "mentaliatile" europene...

Imi inchipui ca si eu as fi de acord cu tine intr-un moment de suparare, daca o apropiata ar pati asa ceva, si poate ca nu as astepta sa vina statul sa-l castreze pe violator. Dar problema se pune la un alt nivel si in cu totul alt fel. Nu spune nimeni cu nu merita asa ceva, insa mutilarea si injosirea umana sunt interzise prin mai multe reglementari internationale de tipul Cartei ONU sau a Declaratiei Drepturilor Omului si Cetateanului. De ce? Pentru ca astazi, intr-o societate care se vrea dezvoltata, vine italianul si da o lege de genul "violatorii sa fie castrati", maine da si englezul, dupa stilul arab, o lege de genu "cei care fura sa fie lipsiti de o mana" si uite asa ajungem la aberatii de genul "orice fel de contraventie si sanctiune sa fie aplicata pe loc, la latitudinea organelor de constatare" si ne intoarcem in perioada 1968-1989, cand de la o gaina furata sau pentru declaratiile a doi cretini indurai batai si umilinte crunte, asta in cel mai fericit caz. Prin adoptarea unor pedepse mai umane si prin incercarea de abilitare a raufactorului se incearca indreptarea conduitei si totodata, inlaturarea abuzurilor autoritatilor (care, dupa umila mea parere, ar trebui sa reprezinte problema nr. 1 a fiecarei aberatii legislative turnate de cate un parlamentar de genul celui italian).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt ei de vina...Problema este ca locul lor nu este pe strada. Tocmai din acest motiv ataca, fiindca sunt periculosi, sunt animale si trebuie sa se hraneasca...

ce ingaduitor erai tu cu cainii de pe strada si apoi ce ironic ai reactionat la ideea mea de exterminare a acestora!!!! si acum?? preferi sa iei viata semenilor tai!?!?! cum am mai spus: GET A LIFE!

On: ceea ce se intampla in italia e ceva normal pt noi. adica si italienii trebuie sa aiba parte de stirile de la ora 5. lasand gluma deoparte (ca sa nu supar iar pe cineva) parerea mea e ca autoritatile italiene au gresit prin mediatizarea acestei probleme. si la noi se intampla aceeasi problema: mergi in loc. din harghita si ai sa te lovesti de "ospitalitatea" maghiarilor. totusi, autoritatile romane nu procedeaza asa, si noi romanii ne-am obisnuit cu ungurii. in ceea ce-i priveste pe italieni, ei sunt cumva ofuscati pt ca nu au crezut niciodata ca lucrurile pot ajunge pana aici. de acolo de sus, de pe piscurile civilizatiei in care traiesc ei, le vine greu sa coboare la nivelul nostru (sau a mai exact a infractorilor romani) si sa analizeze situatia "la rece". cei care gresesc trebuiesc infundati in puscarie. si atat. fara tam-tam si fara acuze la nationalitatea infractorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca te repeti, schimba placa. Am vazut cu totii ca stii engleza, poti sa stai jos!! Am reactionat asa la ideea ta, fiindca numai un om cu probleme la mansarda poate sa faca o asemenea propunere. Citeste cu atentie, ca si aici se pare ca intampini dificultati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

broscarii sunt manipulati.nu inteleg de ce se asociaza tiganii cu Romania.Stramosii nostri care au aparat tara cu sange se rasucesc in mormant pentru comparatia asta.tiganii sunt ai indiei si a partii arabe si nu au nici o treaba cu tara noastra.

si italienii merita acelasi tratament in tara noastra si daca as avea ocazia l-as aplica fara nici un regret.daca ei ne fac tigani atunci ce cauta in tara noastra?

cu siguranta membrii din forum o sa-mi sara in cap ca sunt rasist,blablabla.dar va aduceti aminte de comentariile facute in legatura cu moartea lui Marian Cozma?Spunea cineva ca daca ar fi fost omorat in Romania nu ar fi fost asa mare valva,cazul probabil s-ar fi musamalizat pentru ca noi suntem exagerat toleranti,delasatori,neimplicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

broscarii sunt manipulati.nu inteleg de ce se asociaza tiganii cu Romania.

Pentru ca tiganii au fost destul de isteti sau norocosi (?) sa se autointutuleze rromi/romanes care in limba italiana se traduce prin: romani (accent pe ultimul i). Astfel, aflandu-ma la schi in Italia, m-am trezit ca sunt intrebata de cetatenie si-am raspuns ca suntem români. Raspuns: romani? Eu: "no, Romanian, not gipsy". Ei nu fac diferenta... sau asemanarea din traducerea lor e de vina (rumeni).

Am auzit o intamplare asemanatoare din Germania. O colega plecata acolo cu un job de vara intr-un restaurant, s-a recomandat sefului de sala ca fiind romanca. El: nu, nu esti romanca, ele arata altfel. Ea: ba da, cum ma contraziceti? ...Ei bine, intr-o zi i-a aratat pe geam cativa tigani si i-a spus: uite, aia sunt romani! nu arata ca tine! tu esti mai alba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu persoanal as fi de acord cu regula "dinte pentru dinte":

-pentru cei care au comis infractiunea de omor: pedeapsa capitala (scaun electric sau injectie letala)

- pentru violatori: castrare

Nu suntem noi in masura sa aplicam legea talionului. Tu crezi in Dumnezeu? Si chiar daca nu ai crede, sa nu uitam ca societatea a evoluat...

Exista totusi optiunea castrarii in anumite tari, ca pedeapsa alternativa: violatorii care nu vor sa faca inchisoare (pentru ca devin "masina de spalat" a celorlalti) accepta sa fie castrati.

Sunt de acord cu mootoo si riaji. Mediatizarea excesiva a facut ca lucrurile sa ia amploare. Dar poti cenzura libertatea de exprimare? :P

Poate ca acolo sunt mai multi nationalisti. Italienii s-au considerat mereu a fi mai cu motz.

Nu putem da vina numai pe tigani pentru ca sunt si destui romani care merg si dau in cap in Spania si Italia. Nu accept justificarea ca nu le ofera tara de-ajuns. Sunt atatia pakistanezi si marocani in Franta, dar nu auzi de asemenea atrocitati.

Pacat ca evenimente de genul asta vor avea repercusiuni asupra romanilor care chiar vor sa munceasca si sa-si faca o viata acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema aceasta este a Italiei, singura noastra problema e ca nu stim sa gestionam in mod eficient acuzele ce ni se aduc.

1)Italienii ar trebui sa stie ca suntem de doua ori mai blonzi ca ei!

2)Italia este singura tara in care au aparut "orasele de baraci" langa metropole pentru ca nu au gestionat problema emigrantilor marocani, cilieni, tigani, romani, albanezi.

3)Italienii ar trebui sa stie ca au ca antecedent curentul fascist si sunt predispusi unui razboi civil de toata frumusetea, avand in vedere ca emigrantii din ultimele doua decenii reprezinta peste 5%din populatia tarii, doar ca din populatia activa reprezinta mult mai mult. O retragere pasnica(cea ce nu cred ca e posibil) a emigrantilor ar genera un deficit bugetat de circa 80-100miliarde euro(undeva la 10% din PIB)

4)Italienii ar trebui sa nu uite ca Mafia nu este o organizatie romaneasca si ca Al Capone nu era roman.

5)Italienii ar trebui sa stie ca politia lor este complet ineficienta, pentru ca in nici un alt stat civilizat populatia nu este incurajata sa formeze brigazi de justitiari; Daca nu stiu cum sa-si gestioneze fortele de ordine, noi le putem oferi suport... Promitem sa-i invatam pe primitivi cum functioneaza un stat de drept si cum anume functioneaza institutiile statului democratic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu persoanal as fi de acord cu regula "dinte pentru dinte":

-pentru cei care au comis infractiunea de omor: pedeapsa capitala (scaun electric sau injectie letala)

- pentru violatori: castrare

Nu suntem noi in masura sa aplicam legea talionului. Tu crezi in Dumnezeu? Si chiar daca nu ai crede, sa nu uitam ca societatea a evoluat...

Exista totusi optiunea castrarii in anumite tari, ca pedeapsa alternativa: violatorii care nu vor sa faca inchisoare (pentru ca devin "masina de spalat" a celorlalti) accepta sa fie castrati.

Sunt de acord cu mootoo si riaji. Mediatizarea excesiva a facut ca lucrurile sa ia amploare. Dar poti cenzura libertatea de exprimare? :P

Poate ca acolo sunt mai multi nationalisti. Italienii s-au considerat mereu a fi mai cu motz.

Nu putem da vina numai pe tigani pentru ca sunt si destui romani care merg si dau in cap in Spania si Italia. Nu accept justificarea ca nu le ofera tara de-ajuns. Sunt atatia pakistanezi si marocani in Franta, dar nu auzi de asemenea atrocitati.

Pacat ca evenimente de genul asta vor avea repercusiuni asupra romanilor care chiar vor sa munceasca si sa-si faca o viata acolo...

Spune-le asta si victimelor sau familiilor lor. Sa nu ajungi cumva in postura lor, ca iti garantez ca iti vei schimba parerea.

LE: Daca s-ar aplica masurile sugerate mai sus, in mod cert se va gandi "posibilul" individ de doua ori inainte sa incerce una din aceste fapte: crima sau viol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte ca mai era ceva de mentionat:

1)E.U. nu inseamna doar avantaje. Germania sustine uniunea economic si nu comenteaza, Franta sustine uniunea militar, si nu comenteaza, Romania si Bulgaria au acceptat preturile practicate in uniune desi salariile sunt de rusine si nu au comentat; Daca Italiei nu-i convine ceva, sa iasa din E.U.. Este dreptul lor s-o faca!

2)In Italia ca si in Romania(ca folosim dreptul latin) victima unui viol isi poate ierta agresorul contra unei sume de bani sau daca acesta accepta sa se casatoreasca cu victima, asa ca sunt multe DOAMNE de moravuri indoielnice care incearca sa se casatoreasca sau sa se imbogateasca in urma unei seri cu consimtamantul ambilor parteneri. Practic ea nu are nimic de facut decat sa se duca sa declare ca a fost violata(ea poate fi si sotia, pentru ca legea spune ca-ti poti viola si sotia). Iar castrarea chirurgicala este o metoda ireversibila care pe deasupra mai produce si probleme grave de sanatate(nu doar ingrasare) tinute sub control pe banii contribuabilului. Apoi in cazul omuciderilor avem exemplul SUA unde criminalitatea este uriasa(deci metoda este ineficienta) dar erorile judiciare persista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A mers la Rai pentru a-şi apăra compatrioţii

O studentă româncă a intervenit, din public, în timpul unei emisiuni, pentru a le reproşa italienilor că generalizează cu acuzele la adresa compatrioţilor săi. Românii se află în centrul atenţiei mass-media italiene de mai bine de o lună, ca urmare a mediatizării excesive a infracţiunilor comise de unii dintre compatrioţii noştri. Joia trecută, pe unul dintre posturile televiziunii publice, Rai Due, a fost difuzat talk-showul „Anno zero”, realizat de Michele Santoro. Emisiunea este principalul talk-show al canalului Rai Due şi s-a intitulat „Arrivano i mostri” (Vin monştrii). Realizatorul şi-a propus să dezlege misterul „violului de la Caffarella”. Invitaţi în platou, Francesco Rutelli, fost primar al Romei, subsecretarul de stat în ministerul de Interne, Alfredo Mantovano, primarul oraşului Verona, Flavio Tosi (Liga Nordului), şi fostul prefect al Romei Achille Serra, actualmente senator. Dincolo de polemica generată de erorile investigatorilor care ţin în puşcărie doi români fără nicio probă, în platou s-a mai vorbit şi despre învinovăţirea unei întregi comunităţi pentru delictele comise de câţiva dintre reprezentanţii acesteia.

Intervenţie neaşteptată

Spre sfârşitul emisiunii există un spaţiu dedicat intervenţiilor publicului, unde discuţiile au fost monopolizate de o româncă. Ea s-a recomandat Raluca şi a spus că a venit in Italia in urma cu 11 ani, şi-a terminat studiile cu notă maximă şi recent şi-a încheiat şi lucrarea de doctorat. „De ce mă faceţi voi (italienii, n.r.) să mă simt vinovată pentru infracţiunile comise de alţi români?”

„Puneţi-vă în locul românilor oneşti“

Românca a explicat apoi: „În această seară s-a vorbit foarte mult despre români şi despre România, dar despre români ca agresori, mai mult decât despre ei ca victime”. După aceasta a sugerat publicului să se pună în locul românilor. „Sunt aici pentru că vreau să reprezint miile de români care muncesc de dimineaţa până seara şi care îşi trăiesc viaţa onest. Vreau ca, pentru un moment, toţi cei prezenţi aici să se pună în locul acestor români”.

http://www.adevarul.ro/articole/a-mers- ... iotii.html

Scandalul 'romanilor violatori': O romanca a redus la tacere audienta postului italian RaiDue

Aflata joi seara in studioul postului de televiziune RaiDue, la emisiunea AnnoZero, o romanca din public a redus intreaga audienta la tacere in momentul in care a cerut explicatii pentru bombardamentul mediatic cu ton negativ la care au fost supusi romanii din Peninsula, dupa violul adolescentei de 14 ani, petrecut in noaptea de Sf. Valentin. Ultimele teste ADN au aratat ca cei doi romani arestati in acest caz, cu mare tam-tam de catre politia italiana si care a reprezentat unul dintre subiectele preferate ale presei italiene, sunt nevinovati. Moderatorul Michele Santoro ii da, spre sfarsitul emisiunii, ultimul cuvant unei romance din public care se auto-prezinta Raluca. Ea a venit in Italia in urma cu 11 ani, si-a terminat studiile cu nota 10, si recent si-a sfarsit si cercetarea pentru doctorat. Cu toate acestea, in ciuda succesului sau, ea are in orice moment “valiza facuta si este oricand gata sa plece”. Raluca este intrebata de ce are aceasta senzatie si acesta este momentul in care tanara romanaca este stimulata sa exprime fricile si temerile a mii de romani care traiesc in Italia. “In aceasta seara s-a vorbit foarte mult despre romani si despre Romania, dar despre romani ca agresori, mai mult decat despre ei ca victime. Sunt aici pentru ca vreau sa reprezint miie de romani care muncesc de dimineata si pana seara si care isi traiesc viata de zi cu zi ca cetateni ai oraselor care ii gazduiesc. Vreau ca pentru un moment, toti cei prezenti aici, sa se puna in locul acestor romani", a afirmat cu fermitate Raluca, lasandu-i muti pe cei prezenti la emisiunea postului de televiziune RaiDue. “Eu vreau sa dau un semnal de solidaritate puternic tuturor conationalilor mei, care majoritatea se afla aici pentru a munci! Si vreau sa dau un semnal ferm de solidaritate si pentru italieni, pentru victimele violentelor, familiilor lor. DAR DE CE TREBUIE SA MA SIMT EU VINOVATA PENTRU ACESTE LUCRURI! De ce trebuie sa ma simt vinovata eu!” . In fata acestei juste reactii de revolta, o alta persoana din public o intreaba pe Raluca “de ce se simte asa”. “Din moment ce exista acest bombardament mediatic centrat in jurul , adica eu! Pentru ca eu reprezint aceasta etnie! Eu sunt fiica de jurnalist si ca fiica de jurnalist am crescut intr-o redactie. Ceea ce se face acum in Italia este jocul de-a , iar aceasta reprezinta o deviatie de la adevaratele probleme ale Italiei. Sunt de acord ca cine a gresit sa plateasca. Dar eu, ca femeie, am nevoie de aceasi siguranta de care are nevoie orice italianaca! Eu, in orasul meu, in care locuiesc de 11 ani contribui in fiecare zi pentru bunastarea culturala, peste totate pentru ca sunt o intelectuala!”, a spus romanca, lansand rumoare in platoul emisiunii. Tanara romanca a continuat pe acelsi ton vehement. “Si sa va povestesc ceva! Intr-o seara, cand ma intorceam acasa de la o Festa, era 11 noaptea, am vazut un baiat intins la pamant. Si in timp ce nimeni nu se opera sa il ajute, M-AM OPRIT EU! Si i-am vorbit mai intai in romaneste, pentru ca in aceste momente in care se face atat de mult caz ca romanii sunt delicventi, eu din contra am simtit atunci nevoia sa vorbesc in romana”. Desi Raluca a incercat spre sfarsitul interventiei sa explice de ce totusi simte nevoia sa plece din Italia, moderatorul incheie un moment care i-a uimit si bulversat pe toti cei aflati in platoul emisiunii.

Emisiunea AnnoZero a postului RaiDue, de joi, 5 martie 2009, a dezbatut cazul violului de la Roma din noaptea Sf . Valentin, caruia i-au cazut victime o fata de 14 ani ce a fost violata, si prietenul ei. In acel moment, intreaga opinie publica italiana a explodat centrandu-si discursul in jurul sintagmei "roman violator". Dar “probele impotriva celor doi romani arestati pentru cele intamplate in noaptea de 14 februrarie, au cazut una cate una”, motiv pentru care tema emisiunii a fost aceea de a face lumina cu privire la cele intamplate in acea noapte, pentru care ca principali vinovati au fost cautati romanii. Problema a fost dezbatuta alaturi de mai multi reprezentanti ai scenei politice italiene.

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... iDue-.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Raluca - Rai Due” este gălăţeancă

* Tânăra care a cucerit respectul italienilor prin modul în care şi-a apărat compatrioţii într-o emisiune televizată din Italia este din Galaţi * A absolvit Liceul „Vasile Alecsandri” * Are o specializare în limbi şi literaturi moderne, obţinând diploma Magna Cum Laudae la Universitatea din Padova * Este doctor în romanistică al Universităţii din Torino *

Ieri, dacă dădeai căutare pe Google, cu exact aceste cuvinte „Raluca Rai Due”, apăreau zeci de postări. Toate duceau într-un singur loc. La o emisiune sugestiv intitulată „Arrivano i monstri” (Vin monştrii) de pe canalul italian Rai Due, un talk-show al cărui realizator şi-a propus să dezlege misterul „violului de la Caffarella”, în care sunt acuzaţi, deocamdată fără probe, doi români. În această emisiune a apărut cea care ieri strângea toată admiraţia românilor din ţară şi din diaspora: Raluca. O tânără româncă, ce a intervenit din public în apărarea compatrioţilor săi care muncesc şi trăiesc cinstit în Italia. Inteligenta şi emoţionanta sa intervenţie a adus-o în paginile ziarelor româneşti şi în atenţia utilizatorilor de internet. Reacţiile au transformat-o în port-drapel al românilor de pretutindeni. Unii nu s-au sfiit să o numească „ambasadorul românilor” din Peninsulă şi nu numai, să ceară guvernului oameni la fel de îndrăzneţi şi curajoşi ca ea pentru a le apăra interesele. Ieri, ea era pentru toţi Raluca şi atât. Nimeni nu s-a întrebat cum o mai cheamă, din ce oraş este. În afară de noi. Care o cunoaştem. Pentru că Raluca este din Galaţi.

„Reprezint miile de români”

Demnă, fermă pe afirmaţiile ei, vehementă pe poziţie. Raluca Lazarovici, românca născută în Galaţi, stabilită de 11 ani la Padova, a lăsat fără cuvinte audienţa italiană, intervenind în emisiunea televizată la postul Rai Due. „Anno zero”, unul dintre cele mai populare show-uri din Italia, a dezbătut săptămâna trecută o temă extrem de sensibilă – românii din această ţară. Gălăţeanca a fost singurul român invitat în public, de realizatorii emisiunii, pentru a-i reprezenta pe conaţionalii ei. „În aceasta seara s-a vorbit foarte mult despre romani şi despre România, dar despre români ca agresori, mai mult decât despre ei ca victime” - şi-a început scurtul discurs românca. „Sunt aici pentru că vreau să reprezint miile de români care muncesc de dimineaţa şi până seara şi care îşi trăiesc viaţa de zi cu zi ca cetăţeni ai oraşelor care îi găzduiesc”, a transmis tânăra de 30 de ani, când i s-a dat microfonul, la capătul a mai bine de două ore în care cuvântul l-au avut doar italienii invitaţi în platou, reprezentanţi ai autorităţilor sau politicieni. „Vreau ca, pentru un singur moment, toţi cei prezenţi aici să se pună în locul acestor români”, a continuat românca. Momente de tăcere apăsătoare au urmat replicii la care nu se aştepta niciunul dintre italienii din public.

„Bombardament mediatic”

“Eu vreau să dau un semnal de solidaritate puternic tuturor conaţionalilor mei, care în majoritate se află aici pentru a munci! Şi vreau să dau un semnal ferm de solidaritate şi pentru italieni, pentru victimele violenţelor, familiilor lor. Dar de ce trebuie să mă simt eu vinovată pentru aceste lucruri!”, a continuat Raluca, debordând o emoţie care a trecut dincolo de camerele de filmat şi de ecranele televizoarelor. Revăzând filmările, Raluca explică: „Atmosfera a fost cu totul alta. Când văd pe internet emisiunea (

), îmi dau seama că înregistrarea a diminuat mult din empatie şi din ceea ce am simţit când am fost în gradena de pe platou”. Tensiunea a crescut vizibil în momentul în care invitata a răspuns la o întrebare venită din public - „De ce te simţi aşa?”: “Din moment ce există acest bombardament mediatic centrat în jurul , adică eu! Pentru că eu reprezint această etnie! (…) Sunt de acord ca cine a greşit să plătească. Dar eu, ca femeie, am nevoie de aceeaşi siguranţă de care are nevoie orice italiancă!”, a spus românca, întâmpinată cu aplauzele spontane ale italienilor din gradene.

Solidaritate pe viu

Intervenţia sa, preluată de presa din România sau chiar de Youtube, a stârnit valuri de reacţii pozitive. Solidaritatea exprimată atât faţă de români, cât şi faţă de italieni, s-a întors la ea. Şi nu doar conaţionalii au răspuns astfel. Imediat ce s-a încheiat emisiunea, italienii din public au simţit nevoia să îi transmită încurajările lor. „Au stat la coadă să mă îmbrăţişeze. Iar realizatorii showului m-au felicitat”, ne-a transmis, prin telefon, Raluca, adăugând: „Nu cred că se aşteptau la un astfel de discurs, unul puţin emotiv”.

„Într-o arenă cu lei”

Gălăţeanca spune însă că, şi pe parcursul emisiunii, românii au fost supuşi bombardamentului mediatic pe care îl înfiera. Raluca Lazarovici consideră că a ieşit din banalitate folosind aceeaşi monedă pe care au utilizat-o participanţii la dezbatere, chiar dacă, în loc de 10-15 minute, cât ar fi trebuit să vorbească, nu i-au mai rămas la dispoziţie decât 4-5 minute. „Din discuţii reieşea că românii sunt barbari, primitivi. Aceleaşi stigmatizări. M-am simţit atacată mereu. Eram ca într-o arenă cu lei. Au făcut mereu apel la frică şi la învinovăţire. Iar dacă invitaţii au apelat la limbajul emoţiilor, eu nu puteam să abordez un alt canal de comunicare către public. De aceea am părut agresivă şi foarte vehementă”, povesteşte Raluca, care nu s-a sfiit să recunoască public faptul că are jurnalişti în familie şi ştie cum se face presă. „Intervenţia mea nu a fost pentru a-i învinovăţi pe italieni, ci pentru a le arăta că sunt nişte lucruri care nu funcţionează. Înţeleg ambele poziţii, dar trebuie să ne depăşim aceste limite”, ne-a transmis gălăţeanca stabilită la Padova, acolo unde, zi de zi, încearcă exact ce a făcut la show-ul televizat: să medieze diferenţele interculturale, aducându-le pe poziţii egale de discuţie.

Raluca Lazarovici este, în prezent, preşedintele Centrului pentru Dialog Intercultural „MigraMente” din Padova şi preşedintele Asociaţiei Culturale „Nuova Biblioteca Europea”, a doctoranzilor şi cercetătorilor de limbi străine de la Universitatea din Padova. A absolvit Liceul „Vasile Alecsandri” Galaţi, are o specializare în limbi şi literaturi moderne, obţinând diploma cu menţiunea Magna Cum Laudae la Universitatea Padova. Are un masterat în Inspecţia socială, Universitatea Bucureşti, şi este doctor în Romanistică al Universităţii din Torino. Este fiica directorului general adjunct al ziarului „Viaţa liberă”, Grigore Lazarovici.

http://www.viata-libera.ro/articol-%E2% ... nca_2.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa spunem lucrurilor pe nume!

- Romanii au imagine proasta nu numai in Italia ci si in alte tari din Europa, de ex. in Elvetia, Austria, Anglia, Spania, etc.

- De vina sint, in majoritatea cazurilor, tiganii. Profesiunea lor prioritara este jaful. Asta trebuie spus de catre mass media. Tiganii pot fi cetateni romani dar nu sint romani. Este o realitate, un adevar, si toate aceste trebuie discutate pe fata.

Chiar cu riscul de a fi considerat "rasist" imi permit sa redau un text care circula pe Internet referitor la aceasta chestiune:

Avelo Bahtalo Elvetia !

Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !

Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.

Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.

Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.

Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.

Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.

Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, despre care am scris aici http://www.urbaniulian..ro/2009/01/07/p ... na-oficial, mi-a transmis aceste lucruri :

"Draga Iulian,

Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani. Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia. Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana. Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra. Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor.

De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti. Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei, discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.

In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."

Sinuosul drum al lebedei din Austria catre graterele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII [ nu rromii ] nu fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.

Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.

Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.

Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.

Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.

Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala :

manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.

Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford, predau de peste 20 de ani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.

Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.

Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"

Dati mai departe !

Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@val

1. Textul (mai degraba spam-ul) lui Urban a mai facut obiectul unui topic, asa ca nu cred ca mai trebuie discutat si aici.

2. Tiganii la care te referi sunt cetateni romani, orice ar zice unii sau altii. Nu-i apar, dar atat timp cat pe pasaport scrie "Romania" sunt compatriotii nostri -da, stiu, nu-ti suna bine. Ca trebuie sa raspunda toti pentru ceea ce fac e alta poveste si nu mai tine de rasa ci de impotenta autoritatilor. Discriminarea din cauza rasei a produs (si din pacate inca mai produce) tragedii imense vezi evreii, maurii din Spania - dupa Reconquista, tiganii, cei de prin Darfur etc. Nu cred ca marginalizarea sau exterminarea unui neam reprezinta o solutie.

3. Revenind la Italia: in perioada asta nasoala de criza populatia trebuie sa aiba o ocupatie... Se practica si la noi si s-a practicat in toate vremurile. Asa ca apar in fiecare zi acuzatii de viol, furturi, omoruri. Ca unele nu pot fi probate, e alta poveste. S-a cautat un tap ispasitor - ce-i drept si cu antecedente - si au fost gasiti romanii. Albanezii erau prea putini, tunisieni, algerieni - la fel. Evident ca dintr-o comunitate de vreun milion gasesti o mie de golani, dar nu cred ca se depaseste "media". Si mai e o chestie pe care nu o ridica mai nimeni: de ce nu apar in Germania probleme de genul asta? Sau in Spania, unde sunt cel putin la fel de multi romani? Oare pentru ca pe acolo politia nu inchide ochii? Oare ca pe acolo se practica mult mai putin spaga si aranjamentele? Oare pentru ca nici italienii nu sunt atat de "nevinovati"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa spunem lucrurilor pe nume!

- De vina sint, in majoritatea cazurilor, tiganii. Profesiunea lor prioritara este jaful.

De vina sunt , in majoritatea cazurilor, oamenii. Fie ca sunt ei romani, tigani, unguri sau oricare alta nationalitate.

Avelo Bahtalo Elvetia !

Ti-as raspunde in aceeasi limba, daca macar ai sti ce ai postat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Raluca - Rai Due” strânge în continuare aplauze

Gălăţeanca Raluca Lazarovici, tânăra care a reuşit să atragă admiraţia necondiţionată a conaţionalilor, dar şi respectul italienilor, primeşte în continuare semne de admiraţie. Articolul „Raluca-Rai Due este gălăţeancă”, publicat marţi, 10 martie, nu a rămas nici el fără reacţii. Cititorii care au văzut sau au revăzut intervenţia la înălţime din emisiunea italiană şi-au spus părerile nu numai despre curajul româncei, dar şi despre situaţia conaţionalilor din Italia. Pe câteva dintre ele, postate pe siteul www.viata-libera.ro, vi le prezentăm mai jos.

„Raluca, ai fost extraordinară, ai reuşit în 4-5 minute să faci ce nu au reuşit politicienii noştri în 15 ani”, scrie, cu entuziasm, primul cititor care şi-a postat comentariul pe site.

„Avem nevoie de oameni ca tine acolo, în cuşca leilor turbaţi, pentru a ne susţine cauza. Într-adevăr, cine greşeşte, să plătească, însă să fie lăsată toată această ură contra românilor la o parte. Nu există pădure fără uscăciuni (…)” – Vitale.

„Poate e un început de pace socială şi, dacă tot ai făcut ce a fost mai greu, mergi mai departe. Sunt oameni plătiţi să facă ce ai făcut tu, dacă nu sunt în stare să se dea la o parte sau să fie daţi la o parte şi du-te tu în locul lor pentru că ai studii adecvate, pentru că ai dovedit că poţi să le ţii piept, pentru că te pricepi la asta, pentru că îi cunoşti etc. Sunt mândru de tine, de curajul şi atitudinea ta” - Mihai

„Ceea ce-ai făcut tu trebuia să facă politicienii noştri care dorm în timpul şedinţelor (…) Îţi mulţumesc în numele tuturor românilor ce se află în Italia ca să muncească cinstit. Propun să fii numită purtătoarea de cuvânt a românilor de pretutindeni, ştii să ne aperi cu succes interesele reale. Eşti frumoasă şi deşteaptă, cea mai bună carte

de vizită pentru o femeie” – Rica.

„Ai avut forţa şi ocazia să îi aperi pe români, nu numai pe cei din Italia, ci din toată lumea. Mai sunt şi români care îşi duc viaţa liniştiţi, nu numai canalii (…). – Carmen.

„Am văzut-o cu ochii mei! Bătăioasă şi deşteaptă! Emoţionant!” - Radu.

„Ne obişnuiserăm cu tăceri prelungite şi umilitoare. Cu capul plecat şi ruşini de nespălat. Curat şi frumos, Raluca ne-a scos din noroiul în care ne bălăceam” - anonim

http://www.viata-libera.ro/articol-%E2% ... lauze.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Haeemmm da Italiano volevo dire la mia ma temo di essere frainteso :d

Innanzi tutto non bisogna fare di tutta l'erba un fascio, sia da parte Rumena che Italiana, le bestie e i decifienti ci sono dappertutto, siamo due popoli simili e ci sono tante cose che ci accomunano, per colpa di 4 imbecilli pagano in tanti...ecco quello che vi posso dire visto da qui è che anche noi siamo stanchi di sentire tante scemenze, noi siamo solidali con il popolo Rumeno, e se succedono certe cose il problema è rappresentato da una giustizia lenta e permissiva, anche noi Italiani siamo stati un popolo di emigranti e abbiamo anche noi le nostre colpe, basta dire che abbiamo esportato la mafia nel mondo....non aggiungo altro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.