Rami Posted February 24, 2009 Posted February 24, 2009 Companiile din România, fie ele cu acţionariat autohton, fie coloşi mondiali anunţă rând pe rând măsurile drastice pe care le iau pentru a face faţă crizei financiare. Industria siderurgică este şi ea afectată, un exemplu clar fiind problemele celui mai mare producător de oţel la nivel mondial, ArcelorMittal. După 80 de ani de funcţionare, combinatul siderurgic Hunedoara îşi va opri producţia, timp de aproximativ două luni, din cauza crizei economice, iar cei 1.200 de angajaţi vor fi trimişi prin rotaţie în concediu, în luna noiembrie, administraţia susţinea că există posibilitatea ca unii angajaţi să fie trimişi în şomaj tehnic, cu 75% din salariu. „În acest moment, este sigur că vom opri producţia în această lună. În luna decembrie există posibilitatea să o reluăm, dacă vom avea un număr minim de comenzi“, a declarat, pentru MEDIAFAX, directorul general al SC ArcelorMittal SA Hunedoara, Remus Păţan, care vorbeşte despre eventuale disponibilizări după 1 ianuarie. Sursa: Cotidianul A fost asa sau ba? La Galati cum sta productia de otel?
Rami Posted February 24, 2009 Author Posted February 24, 2009 La Guvern s-a redus iluminatul, proiectul de buget nu se mai tipăreşte pe hârtie, iar un deputat PDL vrea să mărească vacanţa elevilor, pe motiv de economisire.Măsurile anticriză încep să capete aspecte ilare, unele dintre ele semănând cu cele din anii ’80 din timpul regimului Ceauşescu. La Palatul Victoria, una dintre măsuri este o copie la indigo din perioada “epocii de aur”. Concret este vorba de reducerea iluminatului pe holurile din Palatul Victoria. Conform MEDIAFAX, un director al Secretariatului General al Guvernului, însoţit de un electrician, a început să stingă parţial luminile pe holurile Palatului Victoria, inclusiv pe culoarul care leagă cabinetul premierului de sala de şedinţe a miniştrilor. Metoda aleasă pentru reducerea iluminatului aparţine şi ea epocii mai sus-amintite: deşurubarea becurilor. Economisirea hârtiei a devenit după 1984 literă de lege în România antedecembristă.Secretarii generali ai celor două Camere ale Parlamentului şi-au amintit de această “măsură” şi au pus-o în aplicare. Gheorghe Barbu (Camera Deputaţilor) şi Dan Vasiliu (Senat) au remis câte o adresă Guvernului prin care au solicitat ca tomurile (circa 475) cu proiectele de buget ale tuturor instituţiilor să nu mai fie transmise Parlamentului în formă tipărită, ci sub formă electronică, pe CD. Conform surselor noastre, experimentul ar urma să fie extins şi la proiectele de legi care urmează să vină de la Guvern. Există însă o problemă, pe care au ridicat-o în Biroul Permanent al Camerei liberalii Bogdan Olteanu şi Eugen Nicolăescu. “Deputaţii (şi senatorii - n.a.) nu vor putea opera modificări în texte, în special atunci când aduc amendamente la diferite proiecte de lege, dacă CD-urile nu vin cu textele în formă needitată”, au atenţionat liberalii, dar au primit asigurări “că nu vor fi probleme”. Totuşi, din discuţiile purtate în Biroul Permanent al Camerei, nu s-a înţeles prea bine cum vor fi trecute textele în formatul electronic.Tot la Camera Deputaţilor, angajaţii instituţiei erau deranjaţi în ultimele două zile de faptul că “se face economie la căldură, ca pe vremea lui răposatu’”. Într-adevăr, temperatura a fost sub nivelul ei normal miercuri şi joi, dar, ciudat, doar pe holuri, nu şi în majoritatea birourilor. “Nu este vorba de o micşorare a capacităţii de încălzire. A fost o defecţiune la instalaţiile de la nivelul minus 15, iar reîncărcarea la Palatul Parlamentului durează 48 de ore din cauza mărimii clădirii”, ne-a explicat secretarul general, Gheorghe Barbu. “Şi la mine în birou este frig”, a adăugat acesta.O altă idee anticriză a venit din partea unui deputat PDL din Timiş, Alin Popoviciu. El a declarat, într-o conferinţă de presă susţinută la Timişoara, că vrea să modifice structura anului şcolar 2009-2010, astfel încât elevii să beneficieze de o lună de vacanţă în perioada iernii pentru a fi reduse cheltuielile. Conform intenţiilor legislative ale deputatului timişorean, viitoarea vacanţă de iarnă ar urma să se întindă între 14 decembrie 2009 şi 10 ianuarie 1010. Popoviciu susţine, citat de MEDIAFAX, că, la nivelul judeţului Timiş, conform calculelor făcute de primării, s-ar face astfel economie la încălzirea sălilor de clasă şi a grădiniţelor de circa 300.000 de euro. Sursa: Cotidianul
Recommended Posts