Jump to content

Clasa de pe internet

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Clasa de pe internet

Gata cu şedinţele, telefoanele date la părinţi şi orarul scris pe foaie. O învăţătoare de la Colegiul Naţional „Costache Negri” a revoluţionat relaţia cu elevii şi părinţii. Cadrul didactic a realizat un site pe internet al clasei, unde a postat orarul, notele şi o rubrică de sugestii şi propuneri. De la aniversări şi până la notele din catalog, toate datele de la clasa a IV-a A din cadrul Liceului Pedagogic sunt on-line. Învăţătoarea Rodica Ştefănică spune că ideea i-a venit după ce a observat ca tot mai puţini părinţi îşi făceau timp pentru şedinţe. Mai mult, elevii îşi găsesc mai repede inspiraţia în faţa monitorului. „Ideea mi-a venit încă de acum doi ani, însă site-ul a fost inaugurat la începutul acestui an. Am vrut să le dau copiilor mai mult răgaz pentru compuneri şi să ofer părinţilor o şansă de a-şi verifica micuţii prin intermediul calculatorului, adică mult mai lejer. La clasa noastră nu mai există şedinţe cu părinţii”, a declarat Rodica Ştefănică. Peste 300 de vizitatori intră zilnic pe site-ul clasei. Pentru asta, din ianuarie, de când pagina web a fost inaugurată, a câştigat mai multe premii virtuale. Totuşi, copiii vor trebui să îşi ia adio de la notele mici modificate din carnet. Părinţii pot vedea online toate calificativele micuţilor. „Pe de o parte e bine pentru că mulţi alţi copii din ţară sau străinătate pot vedea compoziţiile noastre. Pe de altă parte, dacă luăm o notă mică nu avem cum să ascundem asta”, ne-a spus un elev. Părinţii spun că iniţiativa doamnei de la catedră este excelentă. Toate informaţiile legate de clasă le pot afla on-line mai ales pentru că Rodica Ştefănică îşi petrece mai bine de două ore zilnic pentru a actualiza fiecare informaţie. „Mi se pare un lucru excelent ceea ce a făcut doamna Ştefănică. Putem să conversăm online despre problemele copiilor noştri în ferestre speciale, şi astfel se evită situaţia jenantă când în cadrul şedinţelor toţi părinţii ascultă problema copilului meu. În plus de asta, putem vedea calificativele zilnic”, a spus Tudor Ghena, părintele unuia din copiii clasei a IV-a A.

http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=1

Si adresa http://www.rodicastefanica.dap.ro/

• 4 months later...