dcp100168 Posted March 26, 2009 Posted March 26, 2009 Stroe: Ori Nica a fost "făcut" de DIGIPI, ori n-a ţinut seamă de informaţiile primiteFostul preşedinte al Comisiei SRI Radu Stroe (PNL) a declarat, miercuri, că este inacceptabil faptul că şeful DIGIPI nu a fost verificat, apreciind că ministrul Dan Nica a fost "făcut" de DIGIPI şi exprimându-şi îndoiala asupra posibilităţii acestuia de a conduce MAI în contiuare. "După ce au fost necesari trei miniştri să fie puşi la Ministerul de Interne, numai şi numai pe considerentul celebrului serviciu «doi şi un sfert», constatăm astăzi un lucru inacceptabil, inadmisibil, ca noul şef de la DIGIPI să nu fi fost vertificat măcar de propria lor strucutură, din care făcea parte domnul Cornel Şerban. Este pur şi simplu o nebunie, ceva de neînţeles. Or domnul Nica a fost făcut, jucat, de acest serviciu, or n-a ţinut seamă de informaţiile pe care trebuia să le primească în orice condiţiune. Nu mai spun că existau şi alte structuri în acest stat care trebuiau să furnizeze aceste informaţii", a susţinut Radu Stroe. El a menţionat că, după părerea sa, situaţia de la DIGIPI "este o bătatie de joc la adresa MAI". "Este degradant ceeea ce se întâmplă, iar acest Guvern este total responsabil de lucrurile mizerabile care se întâmplă aici. Toată ţara vuieşte că un astfel de şef de serviciu de informaţii este pus acolo, deşi el este cercetat de peste un an de zile. Nu se poate aşa ceva, oricât de secretă ar fi cercetarea, urmărirea penală şi aşa mai departe, oricât de secrete ar fi fost aceste etape, chiar «doi şi un sfert» ar fi trebuit să ştie, chiar şi alţii trebuiau să ştie şi vă asigur că ştiau de aceea am mari îndoieli asupra posibilităţii domnului Nica de a mai conduce acest minister, mari îndoliei, şi, nu în ultimă instanţă, a domnului Boc pentru că domnia sa a semnat decizia pentru numirea acestui domn", a conchis Stroe. Cornel Şerban a demisionat, miercuri, de la conducerea Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă din cadrul MAI, el fiind reţinut, marţi noaptea, de procurorii anticorupţie. Şeful DGIPI Cornel Şerban, şeful Diviziei de Operaţiuni din DGA, Petre Pitcovici, omul de afaceri Puiu Popoviciu şi Ioan Alecu, fost rector al Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti au fost reţinuţi de DNA, în noaptea de marţi spre miercuri. Potrivit unui comunicat remis, miercuri, de DNA, Cornel Şerban este acuzat de favorizare a infractorului şi folosirea de informaţii care nu sunt destinate publicităţii şi permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine de foloase.
dcp100168 Posted March 26, 2009 Author Posted March 26, 2009 Nica are Doi ş-un sfert şanse să cadăCînd l-a numit pe Cornel Şerban şef la “Doi şi-un sfert”, acum zece zile, ministrul de Interne Dan Nica era împăcat: nu numai că Băse fusese de acord cu numirea (neoficial, normal, hăhăhă), dar SRI nu făcuse nici o avertizare asupra personajului, başca situaţia fusese discutată în CSAŢ (Consiliul Suprem de Apărare a Ţării) şi parafată cu un "OK" lizibil. Cu garanţiile astea în buzunar, Nica a răsuflat uşurat şi a semnat numirea. Surprize, surprize, însă, zînul cel rău de la Cotroceni îi pregătise mustăciosului de la Interne ditamai cartoful fierbinte care i-a fript şi degetele cu care a semnat numirea lui Şerban, şi mustaţa care i-a ars de durere cînd a înghiţit pe nemestecate reţinerea şefului serviciului secret al Internelor. Cum s-a ajuns aici? Simplu: dacă nu avertizezi ministrul că are un corupt în ogradă şi ministrul îl numeşte pe acel corupt în fruntea unui serviciu secret, cum se cheamă acel ministru? Fraier, corect. Şi, dacă e fraier, deci nu a fost în stare să gestioneze informaţiile, ce se întîmplă cu el? Păi, îl facem să-şi dea demisia, nu? Sau îl păstrăm pe post, dar foarte atent la dorinţele zînului mai sus menţionat. Nu?http://www.catavencu.ro/nica_are_i_doi_ ... -6950.html
Recommended Posts