dcp100168 Posted September 10, 2008 Posted September 10, 2008 Recompensaţi pentru menţinerea păciiCei 115 jandarmi români aflaţi în Kosovo au fost decoraţi, zilele tecute, cu Medalia ONU „În Serviciul Păcii" pentru obţinerea de rezultate foarte bune în îndeplinirea misiunilor. Cel de-al şaptelea detaşament care execută misiuni de menţinere a păcii sub egida ONU în această provincie a primit distincţiile în prezenţa adjunctului şefului Jandarmeriei Române şi a şefului Poliţiei UNMIK. Un singur militar dintre românii participanţi la această misiune este din Galaţi. Ceremonia de decernare a acestor medalii a fost găzduită de baza militară din Peja, Kosovo, şi s-a desfăşurat în prezenţa generalului de brigadă Neculai Bontic, adjunctul inspectorului general al Jandarmeriei Române, a şefului Poliţiei UNMIK, Tor Iver Frigard, ai contingentelor din alte ţări care desfăşoară misiuni în Kosovo şi a reprezentanţilor comunităţilor publice locale. Medalia ONU „În Serviciul Păcii" a fost acordată tuturor celor 115 jandarmi români prezenţi în Kosovo, 58 dintre ei primind-o pentru prima dată. Printre aceştia, s-a aflat şi sergentul-major Vasile Soare, de la Jandarmeria Galaţi, participant pentru a doua ara la o misiune de menţinere a păcii în această provincie.De şase ani în KosovoDetaşamentele de jandarmi români sunt prezente în această provincie din luna februarie 2002, ca urmare a solicitării Organizaţiei Naţiunilor Unite, adresată României şi aprobată de Parlament şi a Memorandumului de Înţelegere între Guvernul României şi O.N.U. privind contribuţia cu resurse la unitatea specială de Poliţie a Naţiunilor Unite din Kosovo. În prezent, detaşamentul de jandarmi români se află dislocat în localitatea Peja, situată în S-V provinciei.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=5
dcp100168 Posted April 14, 2009 Author Posted April 14, 2009 ”Plec din jandarmerie cu amărăciunea că această armă a intrat într-un con de umbră” * Final de drum pentru cel care, timp de 16 ani, a fost numărul 1 în Jandarmeria gălăţeană. Colonelul Vasile Harabagiu a ales să se retragă din activitate, solicitând pensionarea anticipată. Până la numirea unui nou inspector-şef, interimatul va fi asigurat de prim-adjunctul unităţii, colonelul Ovidiu Sârbie. La capătul a peste 33 de ani de carieră militară, Harabagiu pleacă în rezervă cu gânduri bune, dar şi cu amintiri mai puţin plăcute. ”Pot spune că plec cu gânduri bune, dar şi cu amărăciunea că nu am făcut tot ce mi-am propus. Jandarmeria a intrat într-un con de umbră, nu mai este apreciată în sistemul de ordine publică aşa cum era odată. Sper că Jandarmeria va ajunge din nou o armă de elită, aşa cum a fost în perioada interbelică” ne-a declarat ieri col. ® Vasile Harabagiu. De acum fost şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Galaţi, este absolvent al Şcolii Militare a Ministerului de Interne (1979), şi a fost, pe rând, comandant de pluton, comandant de companie, ofiţer de stat major şi în final comandant de unitate. Col. ® Vasile Harabagiu a activat în cadrul Jandarmeriei Galaţi timp de 22 de ani, 16 ani deţinând funcţia de comandant, respectiv inspector-şef, în perioadele 1990 - 1998 şi 2001 - 2009. Odată cu predarea, la finele săptămânii trecute, în cadrul unei ceremonii militare, a comenzii şi drapelului de luptă primului locţiitor al Jandarmeriei Galaţi, colonelul Ovidiu Sârbie, Vasile Harabagiu speră ca la pensie să se poată ocupa de activităţile pentru care cariera militară nu i-au lăsat foarte mult timp. ”În primul rând, vreau să mă odihnesc, câteva luni. Apoi, mă voi ocupa de stupina mea, de ferma de melci, de livada de cătină. Orice, dar nu mă voi lansa în activităţi aşa zis sociale. La Jandarmerie voi reveni cu plăcere de câte ori voi fi invitat, mai ales că las în urmă doi moştenitori, ofiţeri la inspectoratele din judeţele vecine, deci nu mă pot rupe de sistem în totalitate, oricât aş vrea” a conchis col. ® Vasile Harabagiu. http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=3
dcp100168 Posted May 24, 2009 Author Posted May 24, 2009 Colonelul Mircea Olaru a preluat frâiele Jandarmeriei Galaţi* Schimb oficial de gardă la Jandarmeria Galaţi. Colonelul Mircea Olaru a dat comanda inspectoratului din Harghita pe cea a unităţii judeţului de baştină.Preluarea comenzii de către colonelul Mircea Olaru s-a realizat în cadrul unui ceremonial militar desfăşurat vineri dimineaţă. Prezent la festivitate, adjunctul inspectorului general al jandarmeriei române, generalul Neculai Bontic, a dat citire ordinului de eliberare din funcţia de şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Harghita şi a celui de numire în funcţia de inspector-şef al Jandarmeriei Galaţi. Colonelul Mircea Olaru a primit drapelul de luptă din mâinile primului adjunct, colonelul Ovidiu Sârbie, cel care a asigurat interimatul de la pensionarea colonelului Vasile Harabagiu.Colonelul Mircea Olaru este gălăţean. S-a născut în 1966 în comuna Nicoreşti şi a absolvit cursurile de lungă durată a nu mai puţin de trei instituţii cu caracter militar, respectiv Şcoala Militară de Ofiţeri Activi ”Nicolae Bălcescu” de la Sibiu, Facultatea Interarme a Academiei de Înalte Studii Militare şi Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Poliţie ”Al.I.Cuza”. Totodată, şi-a desăvârşit pregăritea profesională printr-o serie de studii postuniversitare, din care enumerăm un curs de operaţii multinaţionale - interarme al The Pf.P. Regional Training Center Bucarest, un curs de Poliţie specială O.N.U şi unul de management. Printre unităţile în care a activat se numără atât Jandarmeria Galaţi dar şi Brigada Specială de Intervenţie a Jandarmeriei. În perioada 2006-2007 a fost comandantul Detaşamentului de Misiuni Internaţionale al Jandarmeriei Române dislocat în teatrul de operaţii din Provincia Kosovo. Din decembrie 2007 a ocupat funcţia de inspector şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Harghita.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=6
dcp100168 Posted July 2, 2009 Author Posted July 2, 2009 Noul şef al Jandarmeriei vrea să mute unitatea mai în centruRecent instalat pe scaunul de inspector-şef al Jandarmeriei Galaţi, colonelul Mircea Olaru are, printre misiunile prioritare, reformarea echipei de conducere a inspectoratului şi asta deoarece atât adjunctul său, colonelul Ovidiu Sârbie, cât şi locţiitorul şefului Serviciului Management Organizatoric şi Operaţional, lt. col. Ionel Florea, au cerut să iasă la pensie, la finele acestei luni. Am întreprins procedura de încadrare a funcţiilor respective şi de organizare a concursurilor. Facem echipă nouă la Galaţi” a declarat ieri colonelul Mircea Olaru, în prima sa conferinţă de presă în calitate de inspector-şef al IJJ Galaţi.Un aspect care, aşa cum declară colonelul Olaru, este nemulţumitor pentru satisfacerea cu operativitate a nevoilor jandarmeriei actuale este poziţionarea unităţii chiar la limita municipiului. ”Este situată la ieşirea din oraş şi nu numai că suntem foarte departe, ci şi dacă vreţi din punct de vedere operativ posibilitatea structurilor de ordine publică în a ajunge la o intervenţie şi a gestiona o situaţie de criză este împietată. Timpul de a ajunge, spre exemplu, în centrul oraşului, este prea mare. Am întreprins câteva demersuri de a obţine o locaţie mai în centru. Am fost asigurat de către cei cu care am discutat, în speţă domnul prefect, că mă va sprijini în obţinerea acestuia. Nu mă interesează un spaţiu extrem de generos. Noi nu mai suntem o instituţie neapărat militară, cu tancuri care îşi închide porţile şi nu primeşte pe nimeni. Suntem o instituţie deschisă către cetăţeni, oamenii noştri sunt mai mult în stradă şi pe la sediu dacă trec o fac doar să întocmească anumite documente sau să comunice anumite date. Dacă aş găsi o locaţie mai spre centru, ea nu ar face decât să cantoneze nişte mijloace de transport şi să permită deplasarea mai rapidă spre obiective şi intervenţii”, a continuat colonelul Mircea Olaru.http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=7
dcp100168 Posted February 6, 2010 Author Posted February 6, 2010 Colonelul Mircea Olaru - jandarmul care i-a înfruntat pe sârbiFost comandant al trupelor române de menţinere a păcii din Kossovo, ofiţerul a apărat Parlamentul din Pristina împotriva manifestanţilor.În intervalul martie 2006 şi februarie 2007, colonelul Olaru a fost comandantul trupelor române de Jandarmi din Kossovo şi, din această postură a avut misiunea de a apăra Parlamentul din Pristina, împotriva manifestanţilor care vroiau să pună mâna pe clădire. „De când sunt în cadrul Forţelor Armate, cred că misiunea din 10 februarie 2007, a fost cea mai grea din viaţa mea”, a declarat colonelul Olaru. În ziua respectivă, peste cinci mii de protestatari demonstrau pentru independenţa provinciei Kossovo şi încercau să pătrundă în clădirea Parlamentului din Pristina.Un scenariu de groazăÎn ziua de 10 februarie 2007, colonelul Olaru se afla, împreună cu alţi 80 de jandarmi români de sub comanda sa, în faţa Parlamentului kosovar, alături de trupe din forţele de menţinere a Păcii, aparţinând Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU). După numai câteva minute, jandarmii români, împreună cu câţiva soldaţi ucrainieni şi polonezi, au rămas singuri împotriva a cinci mii de manifestanţi. Americanii şi francezii care ar fi trebuit să reprezinte „grosul” apărării au fugit mâncând pământul, în frunte cu comandantul lor, un colonel englez. „Până în acel moment, aveam anumite complexe, ziceam că românii ar fi mai slab pregătiţi, inferiori celor occidentali. Din ziua aceea însă, m-am convins că suntem mai buni şi mai curajoşi decât oricare dintre cei de acolo”, a spus Olaru. După avertismente succesive, jandarmii au fost nevoiţi să deschidă focul înspre manifestanţi, iar trei dintre aceştia au şi fost ucişi. „La momentul respectiv, am urmat absolut toate procedurile legale, dar faptul că demonstranţii au refuzat să se oprească, ne-a făcut să recurgem la salve cu gloanţe de cauciuc. Este regretabil că trei persoane au murit, dar au existat şi mulţi jandarmi răniţi”, a mai povestit colonelul. De altfel, deşi jandarmii români s-au luptat exemplar, colonelul Olaru a fost supus unei anchete internaţionale, pentru a răspunde pentru deschiderea focului împotriva manifestanţilor, dar şi pentru ordinele sale. ”Curtea Internaţională de Justiţie a hotărât că procedurile pe care le-am urmat au fost corecte”, a spus Olaru.Veteran al teatrelor de operaţiuniColonelul Olaru se poate mândri că a fost prezent pe majoritatea teatrelor de război în care au fost implicate forţele Armatei Române. „Am peste 25 de misiuni internaţionale. În afară de Kossovo, am mai fost şi în Georgia, dar şi în Congo, Maroc, sau în diverse stagii de pregătire din Belgia şi Olanda”. Pentru meritele sale, colonelul Olaru a fost decorat cu „Virtutea Militară” în rang de comandor, cu insemne de război, cea mai prestigioasă medalie pe care o poate obţine un ostaş român După ce a condus Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Harghita, colonelul Mircea Olaru se află de şase luni în fruntea Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Galaţi.Întrebări şi răspunsuri- Cum credeţi că sunt văzuţi jandarmii români ?- Pe plan intern, din punctul meu de vedere Jandarmeria are avantajul de a fi condusă după un cod militar, poate chiar mai strict decât cel al Poliţiei. Pe plan internaţional, cred că, în urma misiunilor la care au participat, jandarmii români şi-au câştigat un deosebit respect în rândul trupelor de menţinere a păcii.- Care sunt cele mai mari realizări ale dumneavoastră pe teatrul de război?- Pot spune că, în timpul în care am fost comandant al jandarmilor români din Kossovo, nu am pierdut absolut niciun om, chiar dacă am participat la lupte şi, mai mult, niciun criminal de război nu a scăpat de sub paza noastrăCe îi placeÎmi place să citesc foarte mult şi pot spune că am de foarte mult timp această pasiune. Pe de altă parte, în timpul liber, merg la pescuit, fac sport şi sunt un filatelist înrăit. Nu am timbre de mare valoare, dar sunt strânse din toate colţurile lumii şi sunt mândru de eleCe nu îi placeNu suport minciuna şi lipsa de caracter, şi am încercat aceste aspecte încercând eu însumi să ofer un model în acest sens. Pot spune că apreciez un om cu caracter mai mult decât unul deosebit de inteligent, dar fără calităţi morale. Îmi place să fiu un exemplu pentru oamenii mei şi nu le cer altceva decât ceea ce pot face şi euProfilNăscut: 12,04,1966Familie: căsătorit, un copilStudii: Universitatea Naţională de Apărare Carol I, Bucureştihttp://www.adevarul.ro/locale/galati/Colonelul_Mircea_Olaru_-jandarmul_care_i-a_infruntat_pe_sarbi_0_203379734.html
dcp100168 Posted June 3, 2010 Author Posted June 3, 2010 Trei jandarmi gălăţeni pleacă în KosovoPentru următoarele şase luni, trei jandarmi gălăţeni vor fi departe de familie, tocmai în Kosovo, unde participă la misuni de menţinere a păcii. 115 luptători din cadrul Detaşamentului de Jandarmi Români, printre care şi trei gălăţeni, sunt gata să plece în Kosovo, pentru a înlocui contingentul care îşi încheie misiunea în această lună.Plutonierul Soare Vasile, plutonierul Furcilă Adrian şi plutonierul Chiculiţă Mihai, toţi din cadrul Detaşamentului 1 Mobil Jandarmi Galaţi, şi-au făcut bagajele, iar luni dimineaţă pleacă spre teatrul de opraţiuni. Dintre cei trei, plutonierul Soare Vasile se află la cea de a treia misiune de acest gen. Aceştia urmează să-l înlocuiască în provincia Kosovo pe colegul lor, plutonierul adjutant Vitoroiu Sandu, care îşi încheie în această lună misiunea internaţională şi urmează să se întoarcă acasă la Galaţi. Jandarmeria Română desfăşoară misiuni de menţinere a păcii în Kosovo din 22 februarie 2002.http://www.adevarul.ro/locale/galati/Jandarmii_galateni_pleaca_in_Kosovo_0_273573044.html
dcp100168 Posted June 3, 2010 Author Posted June 3, 2010 Jandarmii gălăţeni îşi vând câinii de serviciuCriza pare să afecteze şi situaţia câinilor de serviciu de la instituţiile de ordine publică din subordinea Ministerului de Interne, care sunt „disponibilizaţi", ca şi ceilalţi bugetari. Inspectoratul de Jandarmi Galaţi a lansat anunţul de organizare, pe data de 21.06.2010, ora 13.00, a unei licitaţii deschise cu strigare pentru "valorificarea unui mijloc fix - câine de serviciu". A fost elaborată şi o documentaţie de participare la licitaţie, care costă 10 lei. Pentru că este posibil ca de la prima licitaţie Inspectoratul de Jandarmi să nu scape de "mijlocul fix", au mai fost programate alte două licitaţii: "faza a 2-a - pe 21.07.2010, ora 13.00 şi faza a 3-a, pe 29.07.2010, ora 13.00".La rândul său, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Galaţi, anunţă "casarea" unui „câine rasa ciobănesc german, sex masculin, cu vârsta de 9 ani". În acest caz, operaţiunea este realizată în baza Instrucţiunii MAI nr. 167/30.06.2009, privind „scoaterea din funcţiune, valorificarea şi casarea bunurilor apaţinând MAI". Practic, în acest caz nu va fi organizată o licitaţie, IPJ Galaţi cedând cu titlu gratuit ciobănescul german. Potrivit şefului Serviciului Logistică din cadrul IPJ Galaţi, comisarul Andrei, în cazul ciobănescului german este vorba şi de ajungerea la vârsta pensiei şi cel care a depus cerere pentru preluarea câinelui este poliţistul ce l-a avut în grijă. Totuşi, credem că în cazul „câinelui poliţist" este vorba despre o „pensionare anticipată", iar în cazul „câinelui jandarm" despre o „concediere", dat fiind că poliţiştii se plâng că nu prea mai au nici fonduri de benzină, cu atât mai puţin pentru hrana câinilor de serviciu.http://www.romanialibera.ro/actualitate/dobrogea/si-cainii-se-restructureaza-nu-i-asa-188858.html
dcp100168 Posted July 24, 2010 Author Posted July 24, 2010 Fostul comandant al Jandarmeriei, acuzat de falsCorpul de Control din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor a sesizat Parchetul Militar Iaşi în legătură cu mai multe presupuse infracţiuni comise de colonelul în rezervă Vasile Harabagiu, fost comandant al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ) Galaţi. După 20 de ani în care s-a aflat la comanda jandarmilor gălăţeni, Harabagiu este acuzat de fals, uz de fals şi neglijenţă în serviciu. Reprezentanţii ministerului de resort susţin că Vasile Harabagiu a folosit nelegal două maşini de serviciu în perioada 30.05.2006-31.03.2009, cauzând instituţiei o pagubă de 9.908 lei.Procurorii au considerat însă că acuzaţiile sunt nefondate şi au dispus încetarea urmării penale împotriva colonelului. „Cercetarea a fost făcută cu rea credinţă şi a fost menită să îl descrediteze", ne-a declarat Biatrice Martiş, avocata fostului comandant al IJJ Galaţi. Toată povestea a pornit de la faptul că Vasile Harabagiu are domiciliul în Tecuci şi făcea naveta zilnic întrucât sediul Jandarmeriei este la Galaţi. Corpul de control al Ministerului de Interne a concluzionat că fostul comandant a efectuat nejustificat 81 de curse totalizând 7.584 de kilometri. „Miza acestei acţiuni este gradul de general, pe care Vasile Harabagiu are dreptul să-l primească, dar ministerul refuză să i-l acorde pentru că nu vrea să-i mărească pensia", susţine avocata Biatrice Martiş.La rândul său, colonelul Vasile Harabagiu ne-a declarat că nu a consemnat toate deplasările pentru că acestea vizau deplasări în sprijinul oamenilor din localităţile afectate de inundaţii. Direcţia Generală de Control a cerut în justiţie retrimiterea dosarului la Parchet.http://www.adevarul.ro/locale/galati/Galati-_Fostul_comandant_al_Jandarmeriei-acuzat_de_fals_0_304169761.html
Mikka Posted July 24, 2010 Posted July 24, 2010 Deci, o data la doua saptamani a folosit masina sa se duca acasa, nejustificat. Sau sa vina la servici. Mda, tare dosar, dar si mai haioasa acuzatie! In locul colonelului ceream decontarea a 81 de deplasari Galati-Tecuci cu taxi-ul...
dcp100168 Posted August 8, 2010 Author Posted August 8, 2010 Mihaela Crişan - singurul comandant-femeie din Jandarmeria Galaţi„La Academie, eram trei fete într-o clasă de 22 de băieţi. Da, te simţi rătăcită într-o lume a bărbaţilor”. Mihaela Crişan, 24 de ani, tocmai a absolvit şcoala de ofiţeri din cadrul Academiei de Poliţie, arma Jandarmi, şi a fost numită comandant al grupei a III-a în cadrul Jandarmeriei gălăţene.Pentru gradul de ofiţer a fost Mihaela pregătită, aşa că nimeni nu are motive să se mire că o „boboacă” trece în fruntea unei întregi grupe de luptători: „Am şi o fată la mine în grupă, o cunosc de când făceam practică aici. Oricum, şi fostul comandant, şi ceilalţi colegi au spus că mă vor sprijini”. Mihaela este optimistă.Cătălin Bădin, purtătorul de cuvânt al instituţiei, explică: „Ca şef, ea va avea rol de coordonator, va comunica prin staţie cu ceilalţi şi le va spune ce au de făcut, în momentul unei demonstraţii publice, de pildă. Treaba ei nu este să intervină direct, ci să aibă privirea de ansamblu”.„În Academie”, intervine şi Mihaela, „noi învăţam mai ales autoapărare. Acum urmează să capăt experienţă, să merg pe teren”.Jandarmii se pregătesc să nu îi lase timpi morţi tinerei care asta şi-a dorit: o carieră specială, într-o facultate specială, la o armă cu totul deosebită. „Nu am vrut să fiu al 10.000-lea economist. Nici absolvent de ASE, nici avocat, cum se făceau toate colegele mele de clasă. Am ales Academia”.Planurile Jandarmeriei Galaţi în privinţa Mihaelei Crişan, noul comandant a Grupei a III-a, nici nu au început bine să se desfăşoare. Tânăra nu va avea foarte mult timp la dispoziţie să se acomodeze cu noii colegi, spune Cătălin Bădin, purtătorul de cuvânt al instituţiei: „Mihaela va pleca trei luni, la Bucureşti, pentru un prim stagiu de pregătire. Apoi vor urma altele, pentru că trebuie să se perfecţioneze încontinuu, altfel nu poate creşte în funcţie. În plus, pentru ea este esenţial să facă şi un master pe management, ca să poată de asemenea să avanseze cât mai mult în carieră”.Ori are nervi de oţel, ori tânăra este prea prinsă în vârtejul creat în jurul ei. Dumneavoastră decideţi, după ce citiţi micro-interviul care urmează:Reporter: Încă trei luni departe de familie.Mihaela Crişan: M-am obişnuit. După trei ani la Academie, deja mi se pare puţin.Reporter: Absolventă şi eşti deja şefă. Peste băieţi!Mihaela Crişan: Da, dar este mai simplu. La Academie am făcut exerciţii, şi am fost la un moment dat şefă peste o grupă de 31 de fete. Sunt atât de curioase, mai stângace, dar foarte ambiţioase! Ele vor mereu să ştie amănuntele, ce este în spatele unui ordin… Cu băieţii nu este aşa - lor le comunici şi gata, trec la treabă. Dar în grupa mea actuală am şi o fată, cu multă experienţă în intervenţii.Reporter: De ce crezi că băieţii sunt cei care ocupă cu preponderenţă posturile din operativ?Mihaela Crişan: Calităţile unui băiat sunt mult mai „pe cerinţe” decât ale fetelor.Reporter: Fetele nu se pricep la fel de bine ca băieţii la intervenţii?Mihaela Crişan: Fetele muncesc mai mult, ca să poată face faţă. Suntem într-o lume a băieţilor. Dar aici, în Jandarmerie, suntem deopotrivă colegi, dar şi şefi şi subordonaţi. Nimeni nu uită ierarhia.http://www.viata-libera.ro/articol-Ofiterul_Mihaela_Crisan_-_singurul_comandant-femeie_din_Jandarmeria_Galati__2.html
dcp100168 Posted October 10, 2010 Author Posted October 10, 2010 Jandarmii gălăţeni vor primi locuinţe de serviciuConsiliul Local va aproba în următoarea şedinţă a forului deliberativ local un proiect de hotărâre privind acordarea a 26 de locuinţe de serviciu pentru jandarmi după ce unitatea din Tecuci s-a mutat la Galaţi.În urma reducerilor bugetare din ultima perioadă, unitatea de jandarmi din municipiul Tecuci s-a mutat în municipiul Galaţi. Ca urmare, 50% din personalul comandamentului unităţii efectuează naveta zilnic între cele două localităţi.Pentru a rezolva situaţia, autorităţile locale au luat decizia trecerii în administrarea Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Galaţi a tronsonului 1 din blocul A4 situat pe strada Traian nr.93 din Galaţi format din 26 apartamente, din care: 13 apartamente cu 2 camere, 7 apartamente cu 3 camere şi 6 apartamente cu 4 camere.Hotărârea va fi ulterior înaintată prefectului pentru promovarea unei hotărâri de Guvern care să consfinţească această stare de fapt.http://www.adevarul.ro/locale/galati/Galati-_Jandarmii_vor_primi_locuinte_de_serviciu_0_350964969.html
dcp100168 Posted December 6, 2010 Author Posted December 6, 2010 Un jandarm gălăţean pleacă în Kosovo Astăzi, la ora 13.00, la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române a avut loc ceremonia Apelului Solemn al Detaşamentului de Jandarmi care va acţiona în cadrul misiunii Eulex, sub egida Uniunii Europene, în Kosovo. Acesta este cel de-al doisprezecelea contingent care execută misiunea de menţinere a păcii în Kosovo. Detaşamentul va începe deplasarea în teatrul de operaţii, marţi, 7 decembrie a.c., urmând să înlocuiască contingentul aflat acum în Kosovo. Plutonierul major Georgică BRATU îi va înlocui pe colegii săi, plutonier Vasile SOARE, plutonier Mihai CHICULIŢĂ şi plutonier Adrian FURCILĂ. Faţă de precedentele mandate (sub egida ONU), care se derulau pe o perioadă de un an, mandatul EULEX are o durată de şase luni. http://www.adevarul.ro/locale/galati/galatean-alatura-misiunii-romanesti-Kosovo_0_385161992.html
dcp100168 Posted June 11, 2011 Author Posted June 11, 2011 Patru jandarmi gălăţeni pleacă în KosovoInspectoratul General al Jandarmeriei Române a organizat miercuri Apelul Solemn al Detaşamentului de Jandarmi care va pleca joi într-o misiune în Kosovo, pentru a înlocui contingentul aflat în provincia sârbo-albaneză. În cadrul celei de-a 13-a misiuni vor participa şi patru jandarmi gălăţeni - plutonierii Nicuşor Andrei, Cornel Ciofu şi Andrei Cojocaru, şi sergentul major Constandache Costel -, toţi patru la prima lor misiune internaţională. Ei vor face rocada cu plutonierul major George Bratu, care îşi încheie astfel misiunea în Kosovo.viata-libera.ro
Mikka Posted June 14, 2011 Posted June 14, 2011 Ei vor face rocada cu plutonierul major George Bratu Toti patru? Sau tot contingentul??? Ori plt. maj. Bratu e vreun Rambo 1-2-3-4 ori cine a scris stirea era de mult in concediu...
dcp100168 Posted August 3, 2011 Author Posted August 3, 2011 85 de jandarmi gălăţeni, avansaţi în gradÎn cadrul unui ceremonial festiv, desfăşurat în cazarma Jandarmeriei gălăţene în prezenţa primului adjunct al inspectorului şef al IJJ Galaţi, lt. col. Dănuţ Vasilică, au fost avansaţi 85 de jandarmi. Este vorba de 6 ofiţeri şi 79 subofiţeri. ”Cei 85 de angajaţi din Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Galaţi au fost avansaţi la termen în gradul următor, astfel: un maior la gradul de locotenent colonel, trei locotenenţi la gradul de căpitan, doi sublocotenenţi la gradul de locotenent, şase plutonieri majori la gradul de plutonier adjutant, 16 plutonieri la gradul de plutonier major şi 57 sergenţi majori la gradul de plutonier. Chiar dacă meseria de jandarm nu le oferă mereu satisfacţii depline s-a putut citi pe feţele jandarmilor avansaţi un zâmbet de fericire deoarece au mai trecut cu brio o etapă a vieţii şi carierei lor.monitoruldegalati.ro
dcp100168 Posted September 1, 2011 Author Posted September 1, 2011 Jandarmii navetişti mai au de aşteptat până vor primi locuinţe de serviciuCele 24 de apartamente promise de Primăria Galaţi jandarmilor care fac naveta de la Tecuci nu pot fi date în folosinţă. Banii care au fost daţi de statul român pentru modernizarea blocului A4, de pe strada Traian, trebuiau folosiţi pentru crearea de locuinţe persoanelor care au fost evacuate din casele retrocedate.Scările sunt finalizate, utilităţile sunt trase, însă jandarmii stau fără locuinţe de aproape un an. Viceprimarul Nicuşor Ciumacenco a promis ca va grăbi lucrurile astfel încât jandarmii să se mute cât mai repede în casă nouă. Este vorba de 13 apartamente cu două camere, şapte apartamente cu trei camere şi şase apartamente cu patru camere.„Tronsonul 1 al blocului A4 este rezervat lor. Trebuie să găsim o variantă legală pentru a le repartiza aceste locuinţe. O soluţie ar fi ca hotărârea de Guvern, în baza căreia s-au dat banii, să fie modificată. Banii au fost daţi cu o ţintă clară: locuinţe sociale pentru persoane care au pierdut casele pe Legea 10. Jandarmii nu se încadrează la această poziţie şi ca atare, documentaţia este mai costisitoare”, a spus Ciumacenco.Reamintim că masura de a acorda 26 de apartamente jandarmilor a fost luată de Consiliul Local, în noiembrie 2010, întrucât unitatea din municipiul Tecuci s-a mutat în municipiul Galaţi şi 50 la sută din personalul comandamentului unităţii efectuează naveta între cele două localităţi.„Sunt foarte mulţi care au domiciliul stabil în Tecuci şi sunt detaşaţi cu serviciul la Galaţi. Salariile lor au scăzut şi au nevoie de ajutor. Juriştii Primăriei lucrează la acest caz astfel încât jandarmii să se multe în blocul A4”, a încheiat viceprimarul.adevarul.ro
dcp100168 Posted September 11, 2011 Author Posted September 11, 2011 Jandarmeria Galaţi îşi schimbă "generalul" din titulaturăDacă Jandarmeria Galaţi şi-a dorit alt nume, Ministerului Administraţiei şi Internelor i l-a dat: noua denumire onorifică a Jandarmeriei Galaţi este „General de divizie Alexandru Cernat”. Prin acest ordin este înlocuită vechea denumire a Jandarmeriei locale – „General de divizie Ioan Topor”.Spicuind din istoricul generalului de divizie Alexandru Cernat, aflăm că acesta s-a născut pe 17 ianuarie 1828, la Galaţi - fiind ultimul fiu al familiei Eustaţiu (originar din Vârlezi, judeţul Covurlui) şi Teodosia Cernat (fiica protopopului Gheorghe Avram din Galaţi) -, omul de arme decedând pe 8 decembrie 1893, la Nisa, în Franţa, el fiind înmormântat în cimitirul Bellu-Bucureşti.A fost general al Armatei Române, şef al Statului Major General, om politic, deputat şi senator liberal, ministru al Războiului. A fost şi comandantul Armatei Române în Războiul de Independenţă – numire venită pe 2 aprilie 1877.viata-libera.ro
dcp100168 Posted January 24, 2012 Author Posted January 24, 2012 Gălăţeanul Mircea Olaru - printre cel mai bine plătiţi şefi de jandarmi din ţarăInspectorul şef al Jandarmeriei Galaţi se situează pe locul 3 într-un clasament al salariilor pe care le încasează şefii unităţilor de jandarmerie din ţară, informează site-ul Econtext.ro. Potrivit sursei citate, cel mai mare salariu este încasat de Marian Ureche, inspectorul şef al Jandarmeriei din Constanţa, care obţine venituri salariale în valoare de 7.103 lei pe lună. Pe locul doi se situează Constantin Florea, inspectorul şef al Jandarmeriei Dolj, care are un salariu lunar de 6.501 lei, pe locul trei clasându-se şeful jandarmeriei din Galaţi, Mircea Olaru, cu un salariu lunar de 6.191 lei. La polul opus se situează inspectorul şef al jandarmeriei din Harghita, maiorul Dan Iamandi, care primeşte, în medie, 2.887 lei pe lună.econtext.ro
dcp100168 Posted November 14, 2012 Author Posted November 14, 2012 Dănuţ Vasilică - noul comandant al Jandarmeriei GalaţiSediul Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Galaţi găzduieşte mâine activitatea de predare-primire a funcţiei de inspector-şef al Jandarmeriei Galaţi în prezenţa unei comisii de la Jandarmeria Română.Domnul locotenent-colonel Dănuţ Vasilică (40 de ani) este împuternicit să exercite atribuţiile funcţiei de inspector-şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Galaţi ca urmare a numirii domnului colonel-doctor Mircea Olaru pe funcţia de inspector general al Jandarmeriei Române.În funcţia de prim-adjunct al inspectorului-şef al IJJ Galaţi este maiorul Cătălin Bucă, care până în prezent a ocupat funcţia de Şef al Serviciului Management Operaţional din cadrul aceleaşi instituţii.CV-ul lui Dănuţ Vasilică, noul comandant al IJJ GalaţiÎntre anii 1995-1996, militarul (născut pe data de 3 martie 1972) este comandant de pluton recruţi, trecând apoi – între anii 1996-2001 – în funcţia de comandant de companie ordine publică; anul 2001 îl găseşte în postura de comandant de detaşament mobil (până în 2003).Timp de doi ani, până în 2005, Dănuţ Vasilică este comandant de detaşament ordine publică, pentru ca apoi, până în 2009 să treacă şef serviciu organizare şi coordonare misiuni. Începând din decembrie 2009, este prim-adjunct al inspectorului-şef.Noul comandant al IJJ Galaţi este absolvent al Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, din Bucureşti, promoţia 1995 şi are studii postuniversitare de specializare în „Ştiinţe penale” în cadrul Academiei de Poliţie (1999).presagalati.ro
dcp100168 Posted November 27, 2012 Author Posted November 27, 2012 Clădirea Colegiului Traian a devenit sediul JandarmerieiDupă ce a rămas fără personalitate juridică și n-a mai figurat pe listele de admitere, profilurile şi specializările sale fiind alocate Colegiului Tehnic „Radu Negru”, Liceul „Traian” rămâne și fără clădirea în care a funcționat vreme de ani buni.În recenta ședință de Consiliu Local, aleșii au votat la unison un proiect de hotărâre ce prevede transferarea imobilului situat pe strada Traian nr. 246, din domeniul public al municipiului și administrarea Consiliului Local, în domeniul public al statului și administrarea Ministerului Administrației și Internelor, pe o durată de 20 de ani. Concret, s-a schimbat destinația acestuia, din unitate de învățământ, în sediu al Inspectoratului Județean de Jandarmi. În expunerea de motive atașată proiectului de hotărâre se precizează că „sediul unității de jandarmerie este situat la ieșirea din Galați, la periferia orașului, la o distanță de aproximativ opt kilometri de centru, ceea ce scade capacitatea de intervenție și face imposibilă îndeplinirea misiunilor de asigurare, menținere și restabilire a ordinii publice. Totodată, prin configurația și poziționarea sa, îndeplinește atât necesarul de spații cât și gestionarea eficientă a intervențiilor Inspectoratului Județean de Jandarmi Galați.Până acum, imobilul s-a aflat in administrarea Colegiului „Radu Negru” și, ca urmare a comasării activitatii instructiv educative, acesta a ramas neutilizat și a fost trecut în stare de conservare. Prin avizul nr.11.307, din 2 noiembrie 2012, ministrul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului a avizat favorabil schimbarea destinației, din spațiu de învățământ în sediu al Inspectoratului Județean de Jandarmi Galați.nepasadegalati.ro
dcp100168 Posted November 30, 2012 Author Posted November 30, 2012 După un an de la comasare, Colegiul Traian devine sediul Jandarmeriei* Directoarea colegiului, Mirela Onişor, dar şi inspectoarea generală Laura Marin susţin că imobilul se deteriora, deoarece nu mai învaţă nimeni acolo de la comasarea celor două liceeÎn urmă cu un an de zile, fostul Colegiu „Traian” a fuzionat cu „Radu Negru”, deoarece instituţia se confrunta cu o lipsă acută de elevi. După ce a pierdut personalitatea juridică, instituţia a pierdut acum şi o parte din patrimoniu, respectiv imobilul situat pe strada Traian la nr. 246.La ultima şedinţă a Consiliului Local s-a votat transferarea acestei clădiri din administrarea domeniului public în cea a Ministerului Administraţiei şi Internelor şi transformarea ei în sediu al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi. Aleşii locali îşi motivează hotărârea astfel: „Sediul unităţii de jandarmerie este situat la ieşirea din Galaţi, la periferia oraşului, la o distanţă de aproximativ opt kilometri de centru, ceea ce scade capacitatea de intervenţie şi face imposibilă îndeplinirea misiunilor de asigurare, menţinere şi restabilire a ordinii publice”.Cum înstrăinarea unui spaţiu destinat învăţământului nu se poate face decât cu acordul MECTS, pe data de 2 noiembrie 2012 ministerul a emis aviz favorabil pentru schimbarea destinaţiei spaţiului respectiv.Conducerea colegiului a fost de acordAtât conducerea colegiului „Radu Negru”, cât şi inspectorul general Laura Marin s-au declarat de acord cu acest lucru. „În consiliul de administraţie am votat că imobilul respectiv nu ne trebuia, pentru că nu mai aveam elevi şi din acest motiv se degrada. În plus, nici nu puteam asigura securitatea spaţiului”, ne-a spus directoarea Mirela Onişor. Aceasta ne-a mai spus că nu au renunţat la spaţiile pe care le aveau peste drum, unde sunt şi cantina şi internatul, aici urmând să deschidă de anul viitor un centru de reconversie profesională pentru adulţi.Inspectoarea generală Laura Marin susţine că mutarea Jandarmeriei în zonă va asigura liniştea şi securitatea spaţiului de învăţământ de peste drum: „Se află acolo un internat pentru tinerii proveniţi din centrele de plasament, care fac numai probleme. Sperăm că astfel această situaţie va lua sfârşit”, spune şefa învăţământului gălăţean.Şeful Jandarmeriei: "Nu ne mutăm imediat"Lt. col. Dănuţ Vasilică, inspectorul şef al IJJ Galaţi, ne-a declarat că mutarea sediului unităţii va mai avea de aşteptat. „Trebuie elaborată o hotărâre de Guvern şi apoi mai este nevoie şi de finanţare, pentru că sunt necesare nişte investiţii”, a precizat şeful Jandarmeriei Galaţi. Potrivit sursei citate, valoarea investiţiilor nu ar trebui să fie foarte mare, dat fiind că imobilul primit este într-o stare bună. „Este nevoie de realizarea infrastructurii informatice şi de comunicaţii şi de o recompartimentare”, a subliniat lt. col. Vasilică. Beneficiarii acestei tranzacţii apreciază că spaţiul primit în incinta fostului colegiu „Traian” este exact ce le trebuia pentru a-şi putea desfăşura activitatea aşa cum trebuie, atât din punct de vedere al mărimii suprafeţei disponibile, cât şi al poziţionării. În ceea ce priveşte actualul sediu, conducerea Jandarmeriei spune că acesta va rămâne al instituţiei şi ia în calcul mutarea la Galaţi a unei părţi din efectivele de la Tecuci.viata-libera.ro
dcp100168 Posted May 28, 2013 Author Posted May 28, 2013 Jandarm gălăţean premiat la întoarcerea din AfganistanMinistrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, i-a decorat ieri, la sediul M.A.I., pe membrii celui de-al patrulea contingent de jandarmi, care s-au întors din misiunea de instruire a forţelor de ordine publică din Afganistan. Printre cei 45 de ofiţeri şi subofiţeri premiaţi se află şi căpitanul Adrian Totolici, de la I.J.J. Galaţi.Căpitanul Adrian Totolici a stat în Afganistan şase luni. El are 28 de ani, nu este căsătorit şi este la prima participare în teatrele de operaţiuni. În cadrul I.J.J. Galaţi el are funcţia de comandant al Grupei 1 Jandarmi Antiteroriste din cadrul Detasamentului 1 Mobil Galaţi. Este absolvent al Academiei de Poliţie „Al. I. Cuza” Bucureşti, promoţia 2007. Pe 3 aprilie 2013, cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române şi pentru merite deoasebite în îndeplinirea misiunii NTM-A, Adrian Totolici a fost avansat la gradul de căpitan prin Ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române. Vestea a primit-o departe de casă, la acel moment el aflându-se în teatrul de operaţiuni din Afganistan.În cadrul ceremonialului de la sediul M.A.I., cei 45 de ofiţeri şi subofiţeri jandarmi care au participat la misiunea de instruire a forţelor de ordine publică din Afganistan - N.A.T.O. Training Mission, au primit medalii, decoraţii şi alte distincţii. Ministrul Afacerilor Interne i-a felicitat pe militarii români pentru profesionismul de care au dat dovadă în îndeplinirea misiunii. Radu Stroe a mai spus că operaţiunile desfăşurate de militarii români din M.A.I., alături de colegii din Ministerul Apărării Naţionale, au demonstrat că România are resurse umane pregătite şi specializate pentru astfel de misiuni internaţionale.adevarul.ro
dcp100168 Posted April 2, 2014 Author Posted April 2, 2014 12 jandarmi gălăţeni, avansaţi în gradJandarmii gălăţeni vor aniversa joi, 3 aprilie, alături de colegii din ţară, 164 de ani de când domnitorul Grigore Alexandru Ghica a semnat Ofisul Domnesc ce promulga Anaforaua Divanului obştesc al Moldovei prin care lua fiinţă Jandarmeria Română, o instituţie necesară asigurării libertăţilor cetăţeneşti şi a ordinii de drept în stat.Aflată în subordinea Ministerului Afacerilor Interne, Jandarmeria Română, a jucat un rol important în istoria României, în privinţa asigurării stabilităţii statului de drept şi a ordinii constituţionale, fiind un factor important în perioadele de mărire şi glorie ale poporului român. Totodată, prin natura misiunilor desfăşurate jandarmeria a fost şi este un garant permanent al ordinii, stabilităţii şi siguranţei naţionale.Devenind deja o tradiţie ca jandarmii gălăţeni să-şi aniverseze Ziua Armei în mijlocul Bisericii, joi, începând cu ora 09.00, cadrele Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Galaţi vor participa la un Te-Deum în Catedrala Arhiepiscopală. Acest moment va fi urmat de un ceremonial desfăşurat începând cu ora 11.00 la reşedinţa Inspectoratului, unde, se va arbora Drapelul Naţional şi se va intona Imnul de Stat, continuându-se cu citirea mesajelor conducerii Ministerului Afacerilor Interne şi ale comenzii Jandarmeriei Române.După acest moment, Inspectorul şef al I.J.J. Galaţi, colonelul Dănuţ Vasilică va da citire ordinului privind avansarea în gradul următor, înaintea expirării stagiului minim în grad, a unui număr de trei ofiţeri şi nouă subofiţeri.adevarul.ro
dcp100168 Posted January 14, 2015 Author Posted January 14, 2015 Colegiul Traian, indezirabil pentru Jandarmerie* Negocierile privind mutarea unităţii de jandarmi în sediul fostului Colegiu Traian au eşuat, din cauza costurilor şi a perioadei limitate de concesionareSediul fostului Colegiu Traian, comasat cu Colegiul "Radu Negru" în urmă cu trei ani, rămâne în continuare fără locatari, deşi s-au făcut demersuri pentru preluarea acestuia de către Jandarmeria Galaţi. Tentativa de mutare a unităţii mai aproape de centrul oraşului a eşuat, după ce Ministerul Educaţiei le-a transmis jandarmilor că nu vor putea sta în noua casă decât 20 de ani."În aceste condiţii, orice investiţie în clădire ar fi fost ilegală. Nu puteam să funcţionăm într-o clădire în care nu ne puteam instala infrastructura de comunicaţii, nu puteam face compartimentări, tot ce trebuie pentru a ne putea desfăşura în condiţii normale activitatea", explică col. Dănuţ Vasilică, şeful Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Galaţi.Costuri multe, spaţiu puţinCeea ce părea iniţial o afacere bună pentru proprietarii edificiului, care ar fi găsit astfel o soluţie să evite degradarea construcţiilor prin nefolosire, s-a dovedit, în urma unor analize cerute de Direcţia Generală de Logistică din cadrul Ministerului de Interne, o iminentă gaură "neagră" în buget. Investiţiile cu logistica, cu reparaţiile, cu recompartimentările şi echipamentele necesare activităţii unui inspectorat de jandarmi ar fi fost disproporţionate şi păguboase vizavi de perioada scurtă în care militarii ar fi putut sta în locaţia de pe strada Traian, nr. 246."Nu aveam nicio garanţie că, după aceşti 20 de ani, sediul ne va rămâne, în condiţiile în care făceam investiţii acolo. Asta însemna ca, la părăsire, să repunem imobilul în starea iniţială. Asta însemna alte costuri, care se adăugau celor necesare compartimentării, reparaţiilor, măririi factorului de putere la energia electrică, mutării fibrei optice de pe un traseu paralel până acolo, care însemnau nişte costuri enorme. Pe lângă asta, clădirea în care funcţiona centrala termică e afectată de alunecarea de teren care se produce pe latura de est a liceului", completează lt. col. Florin Simionel, adjunctul şefului IJJ Galaţi.Lipsa posibiltăţii amenajării popotei la Traian, precum şi imposibilitatea asigurării în acea locaţie a serviciilor de reparaţii sau revizie a maşinilor din dotare au pus capac demersului de mutare a Jandarmeriei. Oficialii au ajuns la concluzia că singura variantă ar fi, teoretic, găsirea unei unităţi militare libere şi în bună stare, lucru deocamdată imposibil în Galaţi.viata-libera.ro
dcp100168 Posted January 14, 2015 Author Posted January 14, 2015 Un gălăţean a preluat şefia jandarmeriilor din Europa* Prim adjunctul inspectorului şef al Jandarmeriei Galaţi a făcut parte din delegaţia română care a preluat comanda forţelor europene de jandarmerieCu o lună înainte de atentatele teroriste de la Paris, capitala Franţei a găzduit ceremonia de predare a preşedinţiei celui mai înalt for de comandă a jandarmeriilor europene. Reuniunea Comitetului Interministerial de Nivel Înalt al Forţei de Jandarmerie Europene (CIMIN) a culminat cu preluarea preşedinţiei de către România, din delegaţia nostră făcând parte şi un ofiţer gălăţean, prim adjunctul şefului Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ), lt. col. Cătălin Bucă.Preşedinţia organizaţiei internaţionale, care trasează directivele şi misiunile forţelor de ordine publică, va fi deţinută de România pe tot parcursul anului 2015, ţara noastră urmând să găzduiască reuniunile grupurilor de lucru, precum şi cele două întâlniri ale plenului Comitetului Interministerial.„Activitatea forţei de jandarmerie europene se concretizează, din punct de vedere formal, în cel puţin patru grupuri de lucru care au loc în fiecare an şi două reuniuni ale comitetului interministerial de nivel înalt. CIMIN este constituit din şefii structurilor de jandarmerie din ţările participante plus reprezentanţi ai ministerelor de externe. În cadrul şedinţelor CIMIN, se iau decizii cu privire la activităţi operative ale forţelor europene de jandarmi, adică participarea în teatrele de operaţiuni internaţionale, fie sub egida NATO, fie sub egida ONU, fie sub egida UE”, a precizat lt. col Cătălin Bucă.Alte două misiuni internaţionalePreluarea preşedinţiei organizaţiei internaţionale a fost doar vârful de lance pentru janadarmul gălăţean, care în cursul anului trecut a adus un bonus unităţii sale prin participarea la două cursuri care l-au recomandat, într-o mare măsură, pentru „lumea bună” a Jandarmeriei Române. Prim adjunctul de la IJJ Galaţi a fost unul dintre cei doi ofiţeri jandarmi români care s-au specializat la un curs de management desfăşurat în California, derulat de Institutul de Studii în Domeniul Managementului de Resurse de Apărare.„Cursul s-a intitulat Managementul Resurselor de Apărare în Context Internaţional şi la el au participat 23 de ţări. Cursul a abordat în general instrumente analitice care să-i ajute pe decidenţi în luarea unor decizii atunci când vine vorba de alocarea de resurse financiare, materiale, umane în domeniul apărării şi ordinii publice”, a explicat lt. col. Bucă.Cea de-a doua misiune de acest gen a presupus un stagiu în care prim adjunctul IJJ Galaţi a fost formator pentru carabinierii din Republica Moldova. „Am fost cooptat de către inspectorul general al Jandarmeriei Române să fac parte din delegaţia care s-a deplasat la Chişinău şi care a susţinut pe parcursul a două zile cursuri de pregătire pe linia implementării principiului de realizare a ordinii publice după modelul informaţiilor”, conchide Cătălin Bucă.viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now