Jump to content

Sexul - arta, un dar sau o pedeapsa?

Rami

Recommended Posts

Multi barbati mi-au spus ca dupa o discutie mai aprinsa cu jumatatea lor au fost privati de viata sexuala pentru o perioada, mai mare sau mai mica , in functie de toanele jumatatii si de "gravitatea" faptei comise. Si cum numarul lor este din ce in ce mai mare, incep sa cred ca e un fenomen.

De ce ar face o femeie esta? de ce si-ar pedepsi barbatul de langa ea in acest fel? de ce s-ar priva si ea de sex?

Eu nu am reusit sa gasesc raspunsuri la aceste intrebari...

De cand si de ce sexul e o pedeapsa? In acest fel o femeie manipuleaza. E evident ca sexul a devenit o arma. Si in acest fel, o femeie isi arata puterea asupra barbatului de langa ea.

Si in cele din urma, cand considera ea ca respectivul a asteptat suficient, se hotaraste sa isi arate generozitatea, dandu-i acces liber in patul ei. Duce acest fenomen la ceea ce numim in termeni generali "a insela"?

Sexul este o pedeapsa? Este un dar? Este o favoare? Si daca raspunsurile la aceste intrebari sunt o negare, atunci, de ce intalnim atatea cupluri in care acest lucru se intampla?

Nu pot sa cred ca tocmai tu ca femeie poti sa spui asta.Daca spunea un barbat il mai credeam!Si am sa-ti dau un exemplu clar la care chiar vreau un raspuns din partea ta.Sa zicem ca ai un sot care in ziua de salar se duce cu toti banii la bodega si mai si baga la aparate jumate din bani.Isi aduce aminte sa mai treaca si pe acasa pe la 12 noaptea,duhnind a bautura si fara bani in buzunar,dar cu chef de amor de da pe afara.Sa nu-mi zici ca tu il astepti in pat imbracata cu o lenjerie super sexy si cu un chef nebun de a face dragoste cu minunatul sot pe care il ai!

Nu cred ca e vorba de manipulare in nici un caz,numai ca dupa ce ai avut discutii in contradictoriu si evident ca esti suparata,nu poti sa stergi cu buretele ce s-a intamplat peste zi si sa ai si dorinta.Ai putea sa faci si treaba asta,dar sa nu-mi spui ca te simti si bine.Doar daca inchizi ochii si te gandesti ca de fapt esti in pat cu Bradd Pitt.

Acum nu stiu..vrb din punctul meu de vedere.Mie imi place sa fac dragoste nu sex,si nu pot sa fac asta dupa o cearta.Bine..nici nu las sa treaca zile intregi...pana imi revin,si de obicei imi revin repede.Si sunt de parere ca cele care nu intra in categoria asta,sunt de obicei cele care mimeaza...stii tu.

Nu pot sa cred ca tocmai tu ca femeie poti sa spui asta.Daca spunea un barbat il mai credeam!Si am sa-ti dau un exemplu clar la care chiar vreau un raspuns din partea ta.Sa zicem ca ai un sot care in ziua de salar se duce cu toti banii la bodega si mai si baga la aparate jumate din bani.Isi aduce aminte sa mai treaca si pe acasa pe la 12 noaptea,duhnind a bautura si fara bani in buzunar,dar cu chef de amor de da pe afara.Sa nu-mi zici ca tu il astepti in pat imbracata cu o lenjerie super sexy si cu un chef nebun de a face dragoste cu minunatul sot pe care il ai!

Nu situatia de fata era in mintea mea cand am deschis topik-ul. Am precizat exact contextul :) si nu are legatura cu situatia expusa de tine.

acest topic se vrea o dezbatere publica, sau este tot "rezervat introspectiei" ?!

:lol::lol: Eu una sunt dornica de o dezbatere cat mai ampla,chiar as vrea sa aflu si parerea altora dar nu ma bag aici..Rami e sefa..daca va da ea voie.... :lol:

acest topic se vrea o dezbatere publica, sau este tot "rezervat introspectiei" ?!

:lol::lol: Eu una sunt dornica de o dezbatere cat mai ampla,chiar as vrea sa aflu si parerea altora dar nu ma bag aici..Rami e sefa..daca va da ea voie.... :lol:

Te rog, chiar. E un topik pentru dezbatere, evident :)

Daca privesc din punctul de vedere al Scorpyei, bine zise, nu zic nu..:d ca deh, ciobanul pana nu-i si porc, nu se lasa..(aici porcul poate fi interpretat si ca un apelativ de privilegiere, daca e sa ne luam dupa informatia cum ca porcul are un orgasm de 30 de minute:))))

Rami, da, s-a referit la altceva...

Eu, pentru ca sunt feminina, dar deloc feminista:), niciodata nu voi fi de acord ca femeia ii este egala barbatului (sa fim seriosi, nu-i vorba de drepturi, obligatii, clauze contractuale, opinii filosofico-mesopotamice).

Barbatul, prin natura lui, e dominant. Pe cine sa domine? Pe biata si saraca (furnicuta..hihi) femeie. Femeia..femeia in schimb, are acea suprema arma binecuvantata, numita seductie. Asa ca, barbatul, e dominant, femeia, nu-i egala, si cum dara altcumva sa-i fie un oponent pe masura?:)

Barbatul...vanator innascut, femeia.. prada ce nu va recunoaste in veci:) Adulmecarea, jocul, amagirea, amanarea, devorarea, si implicit abandonarea neconditionata in caninii fiarei..hehe..toate acest acte depind de noi, femeile (posibil ca unii aici sa citeasca femele, daca iau strict cuvant cu cuvant totul).

Si iata cum, sexul, poate fi si arta, si dar, si pedeapsa, dar mai presus de toate, motorul Universului..meu, al tau, al lui, al ei, al oricauira dintre noi.

Chiar daca ma repet, o mai spun odata. Ce vrea femeia, vrea si Dumnezeu;) Astfel ca, uneori femeile sunt indreptatite a nu da barbatului ceea ce i se "cuvine", si ca mod de a-l pedepsi. Conteaza cand o fac, si durata penitentei:) Motivul, poate fi deosebit de variat...asta tine strict de subiectivismul fiecaruia si fiecareia:)

Deci, femeilor, fiti barbate:D (hehe?)

Atunci se numeste exploatarea omului de catre om :d

Evident, exista tot felul de tipuri de personalitate, caractere, genuri etc. Toate tin de valorile intrinseci ale fiecaruia. O femeie ce isi domina barbatul, nu-si va putea avea ca partener unul la fel de dominant. O balanta exista in toate. O femeie "slaba de inger", in mod clar nu va avea langa ea un barbat la fel de..."nevricos":)

Evident, exista tot felul de tipuri de personalitate, caractere, genuri etc. Toate tin de valorile intrinseci ale fiecaruia. O femeie ce isi domina barbatul, nu-si va putea avea ca partener unul la fel de dominant. O balanta exista in toate. O femeie "slaba de inger", in mod clar nu va avea langa ea un barbat la fel de..."nevricos":)

Cine se aseamana, se aduna...n'est ce pas?

• 2 months later...

Eu cred ca n-am inteles prea bine ce-ai vrut sa zici (hihi)...poti fi mai explicit? da' in prv., ca aci mi-e rusine :oops: :twisted:

mai bine zis,contrastele se atrag...