Jump to content

Graffiti este o artă!

toxicone
 Share

Recommended Posts

Ma bucur ca sunt oameni care apreciaza arta urbana...si zic eu ca putina culoare printre blocurile gri din romania nu strica deloc...dar nu ce dau toti retarzii...eu ma refer la oameni adevarati care striu intr-adevar sa deseneze;)

Propunere:transformati,cu ARTA voastra,cenusiul blocurilor ceausiste!!!!Parteneriat cu primaria si intrati in legalitate.Spatiu de afirmare imens!!!!!!!!!SFAT:prezentati planuri bine documentate si plauzibile financiar.Uniti-va intr-un club sau asociatie si puneti pe hartie cat mai multe propuneri,apoi selectati drastic.Si nu uitati de amorul artei...

Graffiti nu a fost, nu este si nu va fo o arta. Ca si rapul este o manifestate extapolata in undergound a unei arte. Spune cineva ca impresionismul este o arta? Spune cineva despre cubism ca ar fi o arta? Evident nu, se spune despre ele ca sunt curente in arta. Opinia mea este ca graffiti si rapul sunt manifestari "populare si populiste" derivare din curentele artistice moderne.

Si ar mai fi ceva... "Graffiti este primul semn de decadere al unui cartier." Nu am nimic cu desenele atata timp cat ele nu apar pe cladiri, garduri sau asfalt; Daca "fierbe arta-n tine" picteaza in locuri special amenajate, in subsol sau in propria casa(nu pe exterior). Sunt convins ca cei de la regia de apa ar fi incantati sa-si acopere conductele cu un strat de vopsea, mai ales ca acesta este gratis si de multe ori placut ochiului. Ca sugestie, ati putea face un parc de graffiti pe furnalele din combinat.

Din nou, Relu, mai documenteaza-te! Si pentru webmaster:Serios nu am nimic personal cu nimeni (ar fi chiar absurd, pt. ca nu cunosc pe nimeni), dar astfel de pareri, ca a ta, influenteaza si conving. Si sincer, in rau! Am zis si in primul mesaj ca nu sunt de acord cu huliganismul (adica distrugerea cladirilor/ monumentelor etc.), dar aici nu e vorba de distrugere, ci tocmai de o forma de arta! Din aceasta cauza e nevoie de ziduri! SPECIALE! Stiti ce solutie au gasit vienezii? Va spun ca anul trecut am fost in Austria si ei nu numai ca nu erau impotriva , ci chiar au gasit o solutie foarte viabila: locurile care erau un fel de centrale(nu am inteles foarte clar, erau niste tevi aglomerate), gardurile de beton si alte locuri care ar fi contrastat cu planul de urbanizare din punct de vedere estetic erau acoperite de graffiti. De exemplu: gardul unei gradinite era, pe toata lungimea lui, acoperit de un desen in stil naiv (aveai impresia ca e desenat de copii); zidul care inconjura ca un fel de cub niste tevi avea desenat pe el un ansamblu-labirint din tevi colorate divers.

DECI: intelege ca cei care cer sa faca graffiti in mod legal fac arta, nu huliganism.

Pentru artistul de aici:desenul tau mai are multe de recuperat pana va deveni ceva artistic. Ai talent, ai mana, dar inca e prea DEVREME sa zici ca ce ai postat aici e arta/graffiti. Mai ai muuult de munca. Ideea de mai sus e fff buna (cea cu primaria a lui dorian)...incearca!

Docica, nici eu nu am spus altceva, doar am corectat o nuanta a termenului. Cu adevarat cea mai mare problema a curentului graffiti este ca a aparut din necesitatea ancestrala de delimitare teritoriala, fiind in stransa legatura cu organizatiile criminale. Automat, in conditiile in care manifestarea artistica este separata de huliganism si bande, graffiti devine un curent neoclasic urban cu tuse agresive si mesaj juvenilo-subversiv.

Multumesc tuturor care au venit cu idei.Toate sunt foarte bune si dupa ce termin cu BAC-ul o sa incerc fiecare idee sperand ca intr-un final voi reusi sa conving autoritatile ca nu vreau sa ''mazgalesc'' ci sa infrumusetez orasul...si pe ei nu ii costa asta nimic.Oricum in timp am sa mai postez schite de ale mele pe site ca sa imi spuneti pareri :d si anume care v-ar placea sa o pun pe perete.Si criticati tot ce pun eu ca sa vad ce as putea schimba sa fiu pe placul tuturor:D

:shock:

Păi dacă în imaginile de mai sus sunt operele unor graffitişti, atunci de ce e plin oraşul de hidoşenii şi sloganuri obscene?

Recunosc, merită să stai puţin să le admiri ...

Ba eu cred că a-i lăsa în plata Domnului e o greşeală. Bine, nu spun că ar trebui începută o campanie ... uite, o lucrare de aia pe un panou, puţin "lipici" să n-o ia vântul de pe zid ... poate lumea va începe să (vă) privească altfel ...

Părerea mea.

Lucrarea de mai sus din ce vad eu cred ca e pentru o campanie anti-drog.Parerea mea e ca e prea simpla si nu e un mesaj foarte clar....eu am o idee mult mai complexa:D

Sa scap de teze ca o pun pe hartie si o postez pe site si poate o vedem si pe perete....pana atunci pun altceva:P

• 4 weeks later...

Asta e primul meu graff 3D...e simplu si nu e colorat...pe viitor promit sa vin cu desene pline de culoare si nu date doar cu creionul sau cu linerul...si litera X are o mica mazgalitura...sper sa va placa si asa:D:D

117_36a448b5df80f2e0e1a93d3d2a1f5eef_thu

• 1 month later...

Graffiti - arta de cartier

Le vezi zilnic când te duci la serviciu, la şcoală sau pur şi simplu, când te plimbi. Le întâlneşti în centrul oraşului, pe faleză sau chiar la intrarea în bloc. Vorbim despre graffiti sau arta străzii, aşa cum mai este ea denumită. În centrul oraşului, zidurile clădirilor au pereţii "capitonaţi" cu desene dintre cele mai variate. Artiştii străzii, aşa cum sunt deseori catalogaţi, îşi fac "meseria" pe la ore târzii, din motive bine întemeiate: nu doresc să fie "deranjaţi" de nimeni. Andrei C., de 18 ani, pasionat de graffiti, crede că desenele pe care le face "sunt considerate de mulţi o adevărată artă. Mai mult, ca să reuşeşti să pătrunzi pe piaţă, trebuie să fii cu adevărat talentat. ŤArta străziiť este, printre altele, şi foarte costisitoare. Sprayurile costă destul de mult, dar, când îţi place ceea ce faci, nu mai ţii cont de partea financiară. Important este produsul finit, care te individualizează ca artist", a mai continuat tânărul.

Moda trece, desenul rămâne

Cristina M., de 45 de ani, crede că "aceste desene nu sunt decât nişte agresiuni vizuale şi, sincer, nu este plăcut să vezi zilnic, la intrarea în bloc, nişte caligrafii care nu reprezintă nimic". Marian D., de 31 de ani, este de altă părere: "consider că aceşti tineri sunt nevoiţi să deseneze pe unde apucă pentru că nu au alternativă. Nu au locuri special amenajate unde să‑şi exprime pasiunea şi de aceea desenele lor răsar prin diverse locuri. Mie unul îmi place să văd câte o pată de culoare pe aceste blocuri gri. Şi dacă mai au şi crăpături, cu atât mai bine, se maschează toate imperfecţiunile!"

"Arta străzii" este considerată de mulţi o modă. Mai mult, unii o privesc ca pe un adevărat fenomen social. Având origini în cultura americană, graffiti a căpătat treptat amploare şi pe plaiurile mioritice. La noi, însă, nu se prea ţine cont de amplasament. Pentru că, dacă aceste însemnări sunt făcute deliberat în locuri special amenajate, sunt considerate o artă, dar, dacă sunt făcute fără acordul proprietarului, sunt considerate acte de vandalism.

Sunt încă mulţi oameni care privesc desenele graffiti ca pe o agresiune ce necesită un efort financiar din partea proprietarului căruia i‑a fost afectată clădirea. În efortul de a reduce aceste acte ilegale, edilii oraşelor au amplasat panouri speciale sau au desemnat anumite zone (cum este zidul de la talcioc) pentru a veni în întâmpinarea artiştilor graffiti. Iar dacă amatorii de graffiti "calcă pe bec", autorităţile tratează fenomenul drept o "crimă" minoră, deşi penalităţile sunt uneori usturătoare.

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=25641

• 2 weeks later...

Mazgalelile dizgratioase, injuraturile sub forma de graffitti sunt facute de microbisti, cocalari, manelisti, derbdei, vandali, etc. Cei ce fac grafitti cu adevarat, artistii mai precis (cei care vor sa obtina legalitatea) sunt alta mancare de peste cum se zice. Din Pacate trebuie sa le spun galatenilor, ca la noi in Braila, nu am vazut deloc un Grafitti adevarat. Doar vandalism si injuraturi. Ceea ce e la noi in Braila nu poate fi numit arta. Astept si eu cu nerabdre sa pot vedea macar 1 mp de arta graffitti adevarata.

• 3 weeks later...

E super simplu ce mi-ai aratat tu acolo...e nevoie de culori ca in rest e foarte usor de facut:|

Eu am postat mai sus un desen de al meu si o sa mai pun acum unul...chestia e ca mie imi place sa imbin literele cu personajele si sa fac ceea ce se numeste mural:D:P

117_c11e4a413509a5f1e4602657832e1587_thu

• 2 weeks later...

Frumos, cred ca te descurci mai bine pe perete decat pe foaie :) ,

Imi place ca ai ales graffiti-ul ca pe o arta si nu vandalizare,cum au ales majoritatea

Graffiti cu siguranta este arta,dar numai acolo unde trebuie

Am auzit ca nu se mai da voie la viaduct,nu inteleg de ce, nu deranja pe nimeni..

Fac si eu graffiti,dar am ales virtual din anumite motive.de pereti ma cam feresc :?