Jump to content

Apaterm opreşte apa caldă în cartierele oraşului

dcp100168

Recommended Posts

Exista si o varianta de mijloc, mult mai ieftina decat centrala, desi evident nu aduce aceleasi beneficii: boilerul! O investitie de cateva sute ron care este foarte utila in astfel de momente si nu numai. :roll: In felul asta se poate evita si plata apei reci la pret de apa calda :mrgreen:

asta voi face eu dupa ce ma intorc de la mare!

in blocul in care stau ,sunt numai babalaci de 70-90 de ani...astia nu se mai simt sa faca baie...iar noi dam drumul la robinet la apa calda-rece vreo juma de ora! :lol: apoi se dezmorteste...apoi abia abia se numeste apa calda!

daca aveam spatiu unde sa montam centrala eram deja beneficiarii luxului de a avea apa calda!

acum ma gandesc sa aduc un ''mester manole'' ca sa imi faca zob baia dar sa am boiler! :lol:

in alte orase se face acelasi lucru?

Nu știu...dar e posibil. Oricum e necesară o verificare...

Și totuși, cum naiba de nu apar asemenea probleme când se face verificarea la conductele de apă rece? Că n-am auzit să se întrerupă apa rece mai mult de câteva ore?

parerea mea:

Apa rece nu se opreste pentru ca este ilegal ca cetateanul sa nu beneficieze de ceea ce se incadreaza intr-un nivel minim de confort. Indiferent cite datorii ar acumula.

Apa calda se opreste pentru ca se mai pune dopul la pierderile Apaterm. Daca o singura asociatie din Galati are datorii de citeva sute de milioane, va puteti face o idee generala.

Ati vazut voi pe cineva de la Apaterm lucrind pe undeva ORIUNDE in oras sa repare ceva? Eu nu. Deci...

Vine apa caldă!

* Deşi robinetele de apă caldă ar fi trebuit să fie secate până pe data de 24 iulie, când ar fi urmat să fie finalizate lucrările de revizii şi reparaţii efectuate la sistemul de termoficare demarate pe 29 iunie, gălăţenii nu vor mai fi nevoiţi să se spele cu apă rece.

Reluarea furnizării apei calde către locuitorii municipiului Galaţi care ar fi trebuit să înceapă de pe 24 iulie, conform programului de revizii şi reparaţii la reţeaua de termoficare a Electrocentrale, se va face cu două săptămâni mai devreme, etapizat, începând de ieri. Acest lucru ne-a fost comunicat de către directorul general al Electrocentrale, Marian Linteş. Un lucru îmbucurător, putem spune, dacă ţinem cont de faptul că locuitorii oraşului ar fi fost nevoiţi să mai aştepte încă două săptămâni până când ar fi văzut preţiosul agent termic curgând din nou la robinetele din locuinţele lor. Potrivit directorului general al Electrocentrale, vineri, până la ora 17, era programată reluarea furnizării apei calde în cartierele Ţiglina II şi III, Micro 17, Micro 18, Micro 19, Micro 20, Micro 21, respectiv în tot cartierul Dunărea, cartierul Aviaţie (Micro 38, Micro 39 A, Micro 39 B). "Reluarea furnizării apei calde ar trebui să se facă până la ora 17, cu o mică specificaţie, şi anume să nu apară probleme de etanşeitate. În cursul zilei de sâmbătă, până la ora 17, urmează să fie reluată furnizarea agentului termic primar în punctele termice din cartierul Ţiglina I, cartierele Mazepa 1 şi Mazepa 2 şi la o parte din partea centrală a oraşului, zona Romarta Veche şi zona Portului. Marţi, tot până la ora 17, urmează să se reia furnizarea agentului termic primar către punctele termice din cartierul IC Frimu, zona Gării CFR şi unei zone mici din centrul oraşului", ne-a precizat directorul general al Electrocentrale, Marian Linteş.

Promisiuni încălzitoare de vară

Directorul general al Electrocentrale susţine că vara viitoare gălăţenii nu vor mai fi nevoiţi să stea atâtea săptămâni fără apă caldă. "Am făcut unele secţiuni pe reţeaua de termoficare, au fost schimbate vanele, au fost schimbate şuruburile pe vane, fiind montate şuruburi de inox iar aceste lucrări, ca şi altele care au fost făcute, vor permite ca anul viitor să executăm lucrările de revizii şi reparaţii într-o singură etapă, şi nu în două, ca anul acesta", ne-a declarat directorul Electrocentrale.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=2

Locuiesc in Micro 20, dar nici picatura de apa calda si suntem sambata, 11 iulie, orele 22:20, deci, pot spune, aproape duminica!!! De unde pana unde vineri??? Tocmai am pus iarasi apa la incalzit iar ligheanul ma asteapta :X !!!

La soacră-mea, în 17, a venit de aseară...m-a luat soața la rost: „...măi, tu nu cumva, la noi, ai închis apa de jos, din subsol?”.

La noi, a venit în seara asta, pe la șase...

Bucurie mare !!!!! MARE ! Ma saturasem sa-ncalzesc apa... :mrgreen:

Dau petrecere ca a venit apa calda. Ce-i drept, in ultimii ani, nu-mi amintesc sa fi fost vreun an in care sa nu se fi oprit apa calda pentru nush cate revizii...de primavara, vara, toamna....verificari, reparatii, inlocuire conducte, blablabla...cel putin vara e dezastru. S-a creat un precedent in a lipsi apa calda pe timpul verii, iar atunci cand am apa calda ('AM' e mult spus), trebuie sa las sa curga un vapor de apa pana devine...CALDA. :?

Anyway, ma gasiti......IN CADA, BALACINDU-MA SI FACAND A PAGUBA !!! :lol:

Vrajeli electorale anuale, anunta oprirea apei calde pentru 30 de zile stiind oricum ca lucrarile dureza 8-10 zile, apoi cu mare TAM TAM vezi si anii anteriori, dau ca succes al autoritatilor, ca s-a scurtat perioada datorita lor si au reluat inainte de termen alimentarea cu apa calda. Este vrajeala de la ei pentru pacalim romani prosti, votam cu cine vor ei :idea:

Nu toţi gălăţenii pot face duş

* CET mai lucrează la 22 de puncte termice, cu promisiunea că va termina la începutul acestei săptămâni *

Majoritatea gălăţenilor au constatat deja cu uşurare că au scăpat de „duşurile la lighean”, întrucât „Programul de reparaţii la sistemul de termoficare” a fost (aproape) finalizat de SC Electrocentrale, în avans cu două săptămâni. „Aproape”, deoarece mai sunt puncte termice la care încă se lucrează. Început la data de 29 iunie, programul ar fi trebuit încheiat pe 24 iulie. Aşadar majoritatea, şi nu totalitatea gălăţenilor dependenţi de sistemul centralizat de termoficare, primesc deja apă caldă la robinete, întrucât după cum ne-a informat ing. Mircea Ispas, director de producţie al SC Apaterm SA: „Se execută în continuare lucrări pe reţele aparţinând SC Electrocentrale SA, motiv pentru care deocamdată n-au fost repuse în funcţiune 22 de puncte termice din mai multe zone ale oraşului”.

Astfel în Centru I sunt încă nefuncţionale PT-H; PT-C; PT-P2; PT-P3; PT-„Modern”; PT- „Avântului”. În zona Centru III, nu beneficiază de apă caldă locatarii blocurilor alimentate din PT-CFR I şi II. În zona Pieţei Centrale, sunt nefuncţionale SC 111; 112; 113; PT Războieni; PT 6 Martie. În Micro 14, sunt afectate încă de reparaţii: SC 69; 71; 72; 90, PT- N4. În cartierul „Aurel Vlaicu”, se mai lucrează la SC 73; 74; 75; PT - Liceul Metalurgic. De asemenea, în Micro 17 sunt afectate şi două blocuri deservite de SC 22.

„După cum ne-au promis cei de la Electrocentrale, la aceste puncte termice, lucrările de reparaţii şi modernizare vor fi finalizate în prima jumătate a săptămânii în curs. În ce ne priveşte, în cel mai scurt timp de la reluarea alimentarii tuturor punctelor termice cu agent termic primar de către CET, suntem pregătiţi să reîncepem furnizarea apei calde menajere”, a mai spus ing. Mircea Ispas. În concluzie, conştienţi de nemulţumirea justificată a gălăţenilor afectaţi de lipsa apei calde, conducerea SC Electrocentrale a decis să repună sub presiune cea mai mare parte a reţelei la care s-au încheiat reparaţiile. Decizie absolut salutară, însă ar fi de preferat ca muncitorii să dea zor cu lucrările şi la restul reţelei pentru ca şi gălăţenii deocamdată discriminaţi să se poată „bucura” de mult aşteptata baie „adevărată”.

http://www.viata-libera.ro/articol-Nu_t ... e_dus.html

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.