corbu Posted May 7, 2009 Posted May 7, 2009 Arhiepiscopul Tomisului s-a ascuns intr-o manastireDupa ce pe numele sau a fost declansata cercetarea penala pentru luare de mita si complicitate la fals intelectual, Inalt Prea Sfintia Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, s-a ascuns intr-o manastire.Potrivit purtatorului de cuvant al Arhiepiscopiei Tomisului, Eugen Tanasescu, a fost deschisa o ancheta interna iar IPS Teodosie se afla, momentan, la o manastire din judetul Neamt, informeaza Libertatea. Insa, un alt preot din cadrul Arhiepiscopiei a sustinut ca inaltul prelat s-ar fi refugiat la Manastirea Dervent din judetul Constanta.Tot scandalul a inceput dupa ce Arhiepiscopul a fost filmat cu o camera ascunsa, in timp ii promitea unui jurnalist sub acoperire ca il poate ajuta, contra unei sume generoase, sa devina preot. Teodosie a mai comis astfel de ilegalitatiSe pare ca Teodosie nu se afla la prima abatere de acest gen. Preotul Ion Buga si Ciprian Mega prezinta, in volumul "Fascinatia Haosului", aspecte ascunse din viata arhiepiscopului Tomisului, informeaza Ziua.Potrivit acestora, Inalt Preasfintia Sa a mai comis astfel de ilegalitati pe cand activa la Arhiepiscopia Bucurestilor."Ajunsesera pana acolo incat - Radu (n.r. Dumitru Radu, fost prorector al Institutului Teologic Universitar din Bucuresti) fiind vesnicul prorector, iar Teodosie, responsabil cu sectorul invatamant in Arhiepiscopie - eliberau diplome de licenta unor indivizi care nici macar nu fusesera vreodata inscrisi la facultate. Eu am descoperit doar una, dar sigur au fost zeci si sute, in devalmasia migratoare a zeci de mii de studenti care au dat navala in ograda Bisericii, care si-a deschis vraiste portile inchise candva de comunism", se arata in carte. Autorii volumului "Fascinatia Haosului" mai spun ca Preafericitul Teoctist era ca si inexistent, deoarece Teodosie si ai lui faceau tot ce voiau. Adesea nici nu-l mai intrebau, sau ii puneau la semnat hartii la gramada, "printre acestea fiind cateva de o criminalitate extrema". "Au fost semnate, spre exemplu, numiri de preoti care platisera multe miare verzi la 'moara cu noroc' de la rascrucea de vanturi pustietoare, fara ca patriarhul sa stie ce a semnat, iar cand descoperea - oricum, prea tarziu - spunea indignat: 'Cine l-a numit pe asta acolo, eu nu-mi amintesc sa-l fi numit. Aista trebuia caterisit, e un derbedeu, a fugit in strainatate, lasandu-si parohia de izbeliste, ba mai este si divortat!'", se mai arata in carte.Preotul Ion Buga si Ciprian Mega mai afirma ca "Teodosie si-a adus in Bucuresti toate lichelele geniale din imprejurimi si din toata tara, bagandu-i in painea grasa a parohiilor-mamut din Bucuresti, ajungand sa conduca direct intreaga miscare liturgic-administrativa din Arhiepiscopie, controland si exploatand direct averea bisericilor - terenuri, imobile, odoare etc"Sursa: Ziare.com
corbu Posted May 9, 2009 Author Posted May 9, 2009 Alte articole cu privire la prea-demonicul Teodosie http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... tatea.html http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... dosie.html http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... itica.html http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... -Secu.html http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... brari.html http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... dosie.html Din pacate, nu cred ca este unicul pacatos sau exceptia care sa intareasca regula din biserica. :oops:
corbu Posted May 18, 2009 Author Posted May 18, 2009 '' Studenti la teologie, prinsi la furat/Ema Nedelcu Doi tineri au fost prinsi de politisti imediat dupa ce au dat o spargere. Cei doi sunt din Botosani, dar studiaza la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Iasi. In ultimele zile cei doi viitori preoti Marius Hutanu si Ciprian Berbece, ambii de 20 de ani, se distrau furand cat mai multe lucruri din diverse magazine de strada din cartierul Tatarasi. Ei au fost opriti de politisti, in toiul noptii, in timp ce incercau sa care lucrurile furate dintr-o toneta la masina parcata in apropiere. Imediat ce au vazut politistii studentii au luat-o la fuga, incercand sa scape, insa au fost prinsi dupa cateva minute. Oamenii legii au ramas stupefiati cand au aflat ca tinerii urmau sa devina preoti si s-au mirat si mai mult cand au descoperit ca acestia aveau la activ mai multe lovituri date la alte doua tonete din zona. Ultimul jaf le adusese produse in valoare de 12 milione de lei vechi. Politistii le-au intocmit celor doi dosare penale pentru furt calificat si risca pana la zece ani de puscarie. Autoservire. Cei doi tineri veneau noaptea la tonetele de pe strada, le spargeau si incarcau masina cu marfa'' Sursa:cancan.ro Din scoala ii invata ce au de facut...dar astia nu au asteptat hirotonisirea Cred ca erau la orele de ,practica' sau ,laborator'
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now