Jump to content

Pechea nu dă motorină pentru maşina elevilor

dcp100168

Recommended Posts

La Pechea,

Interesul poartă fesul

Într-o ţară în care foarte mulţi copii nu ajung la şcoală din cauza distanţei mari dintre locuinţe şi şcoală, într-o comună din judeţul Galaţi edilii locali îşi permit să nu aloce bani de la buget pentru a asigura funcţionarea unui microbuz şcolar. Se întâmplă la Pechea, acolo unde 13 dintre cei 17 consilieri locali s-au opus cu vehemenţă în două rânduri atunci când directorul centrului financiar din localitate a cerut o „cotă de motorină“. Mai mult, se pare că refuzul categoric al celor 13 consilieri îl „ajută“ din plin pe unul dintre consilierii locali ai Partidului Conservator care are firma de transport judeţean. Microbuzul a ajuns la Grupul Şcolar „Costache Conache“ din Pechea la sfârşitul verii trecute în cadrul binecunoscutului program guvernamental de descurajare a abandonului şcolar. Conducerea şcolii spune că a aflat de venirea microbuzului cu doar două zile înainte. „Am primit o adresă de la Inspectorat prin care eram rugaţi să trimitem un şofer la Bucureşti pentru a aduce microbuzul. Am rămas puţin miraţi, pentru că noi nu am cerut niciodată – în mod oficial – un microbuz. Am discutat aici, între noi, despre utilitatea unuia, dar n-am cerut niciodată Inspectoratului să ne dea unul. Dar, dacă tot ne-au trimis, am zis că este bine să-l avem“, spune directorul Centrului Financiar Pechea, Mona Aldea. Odată ajuns la Pechea, microbuzul a fost înmatriculat şi a obţinut toate autorizaţiile de funcţionare. Din păcate, nu a obţinut ceea ce era mai important: motorină pentru a putea fi folosit. Conducerea şcolii a făcut nenumărate demersuri pentru a obţine bani de la comunitate pentru ca acest mijloc de transport să poată fi folosit. Mona Aldea a fost de două ori în plenul Consiliului Local pentru a cere bani, dar de fiecare dată rezultatul a fost acelaşi: refuz categoric. Degeaba a încercat Mona Aldea să le explice consilierilor că este în joc viitorul a aproape 100 de copii din comunele învecinate Slobozia-Conache, Cuza-Vodă, Rediu şi Costache Negri, degeaba a încercat directorul liceului să le explice consilierilor că interesul comunităţii este de a atrage copii din alte localităţi la Liceul din Pechea! Consilierii l-au luat pe NU în braţe şi au refuzat să-şi dea votul… Mai mult, un „tovaraş“ din consiliul local i-a recomandat directoarei Liceului din Pechea să ceară aceşti bani de la consiliile locale ale comunelor de unde vin copiii. Acest tovaraş este nimeni altul decât fericitul propietar al unei firme de transport judeţean care – întâmplător – are trasee prin zonă şi nu-şi permite să-şi taie singur craca profitului de sub picioare! „Avem şi noi vreo 50 de copii care vin din cele mai îndepărtate colţuri ale comunei şi care ajung greu la şcoală. Pentru ei de ce nu facem nimic?“, se întreabă grijuliu consilierul local proprietar de firmă de transport judeţean. Un lucru este clar: Nicolae Marin nu s-a informat asupra problemei! Directorul Grupului Şcolar, Mona Aldea, ne-a spus că în programul pe care-l făcuse pentru microbuz erau prevăzute „opriri“ şi pentru copiii din Pechea care stau departe de şcoală. În schimb, Nicolae Marin se plânge că iese în pierdere pentru că elevii nu folosesc o aşa-zisă cursă specială pusă de dumnealui la dispoziţia copiilor – evident contra cost. „La începutul anului şcolar am distribuit o cursă specială pentru transportul copiilor, în număr de 40-45, ca urmare a discuţiilor purtate cu doamna directoare Aldea, însă elevii – din comoditate – nu veneau la şcoală. Dacă aveam 6-7 elevi la o cursă. Ca urmare, am renunţat la acest transport“, spunea în plenul şedinţei consilierul PC Nicolae Marin.

Deşi are alături de el 7 consilieri, primarul liberal Iancu Boledea nu a reuşit să promoveze propunerea de a trimite către şcoală 7.000 de lei noi care să fie folosiţi pentru alimentarea microbuzului. De fiecare dată, întreg consiliul local se „mobiliza“ şi vota împotrivă, ca la comandă. S-a ajuns la un moment dat ca toţi consilierii să afirme, cităm: „dăm oricât pentru şcoală, dar niciun leu pentru microbuz“! Dascălii de la Grupul Şcolar „Costache Conache“ au înţeles că nu vor primi niciun leuţ de la consiliul local şi au informat Inspectoratul Şcolar. Conducerea acestuia n-a avut însă cum să rezolve problema iar microbuzul a fost folosit timp de aproape un an pentru curse ocazionale spre municipiul Galaţi sau pentru scurte excursii în zone apropiate. Şoferul angajat de Inspectoratul Şcolar a avut mai mult de lucrat în şcoală decât de stat „cu volanul în mână“! Asta nu înseamnă că a stat degeaba pentru că, din câte am aflat de la cei de la ISJ Galaţi, niciun şofer nu este angajat pe post de… „şofer“, ci de muncitor! Asta ca să poată fi folosiţi şi la alte munci din şcoală.

Pechea - Galati Sindicatele acuză şi ele atitudinea consilierilor locali de la Pechea. „Ceea ce se întâmplă la Pechea reprezintă doar unul din multiplele aspecte ale descentralizării „originale“ din România. Degeaba încercăm noi să transplantăm legi vestice pe teritoriul mioritic atât timp cât „românaşii“ noştri nu ştiu decât legea luatului cu japca şi a înşelăciunii. De aceea, trebuie să fim foarte atenţi la felul în care vor arăta noile legi ale învăţământului pentru a nu putea da posibilitatea unor astfel de indivizi să-şi facă mendrele“, ne-a declarat preşedintele executiv al Sindicatului Învăţământului Preuniversitar Galaţi, Valeriu Diculescu.

Odată agitate, lucrurile se pare că vor intra în normalitate, dar abia de la începutul anului şcolar viitor. „Am găsit o rezolvare fără a mai implica votul şi finanţele comunei Pechea. Fiind vorba despre elevi de liceu, potrivit legislaţiei în vigoare aceştia beneficiază de decontarea transportului de acasă la locul de muncă. În aceste condiţii, şcoala va putea să le deconteze transportul efectuat chiar cu microbuzul şcolar“, spune inspectorul general adjunct Mitică Dudău. Din păcate acest lucru va fi pus în aplicare abia de la începutul anului şcolar viitor. Mitică Dudău a ţinut să-i răspundă şi primarului liberal Iancu Boldea care propusese ca inspectorul adjunct să-i convingă pe cale „politică“ pe consilierii locali de la Pechea să voteze banii pentru microbuz, ştiut fiind faptul că Mitică Dudău este propulsat în funcţie de PDL Galaţi. „Într-un an electoral, nu poţi forţa pe nimeni să voteze cum vrei tu. Mai ales când este vorba despre banii comunităţii“, a spus scurt Mitică Dudău.

http://www.scoalaromaneasca.ro/index.ph ... ion=6-2009