Jump to content

Mituri, tradiţii şi obiceiuri de Rusalii

Recommended Posts

Mituri, tradiţii şi obiceiuri de Rusalii

Rusaliile - sărbătoare creştină

Rusalii - Pogorârea Sfântului Duh - se prăznuiesc la 50 de zile de la Paşti şi comemorează coborârea Duhului Sfânt în chip de limbi de foc asupra ucenicilor lui Hristos. Potrivit textelor din Faptele Apostolilor, acest fapt s-a petrecut în ziua Rusaliilor evreieşti. Sărbătoarea mai este numită şi Cincizecime.

Zilele Rusaliilor sau ale Cincizecimii sunt printre cele mai bogate în tradiţii şi mituri la români. În ajunul praznicului se ţin Moşii de Vară, o sărbătoare populară dedicată pomenirii morţilor. În anumite sate bucovinene se credea că sufletele morţilor sau ale „moşilor” părăsesc mormintele în Joia Mare, înainte de Paşti, se preumblă printre cei vii şi îşi reiau locul abia în ajunul Rusaliilor. Ca această trecere să se facă fără incidente, oamenii puneau crengi de tei în gospodării, dar şi pe morminte şi făceau pomenii. De fapt, sătenii care ţineau sărbătoarea duceau crengi de tei şi de nuc la biserică, drept simbol al limbilor de foc ale puterii Sfântului Duh, care s-a pogorât peste Sfinţii Apostoli. Se credea că aceste crengi, păstrate la streşina casei sau la icoane, au puterea de a feri căminul de rele şi de a vindeca surzenia. De asemenea, crengile erau folosite în ritualuri de alungare a furtunilor şi a grindinii.

În vechime, bărbaţii care erau nevoiţi să umble singuri în noapte de Rusalii îşi puneau la brâu frunzele de tei şi de nuc, pentru a se pune la adăpost de raidurile duhurile rele care ar fi umblat să le fure minţile.

Un alt obicei de Rusalii este „udatul nevestelor”. Credinţa populară susţinea că doar femeile care sunt udate în această zi vor fi sănătoase tot anul.

Ielele - femei fabuloase

În mitologie, Rusaliile erau fiicele lui Rusalim împărat - femei fabuloase din rândurile ielelor. Se credea că acestea sunt făpturi înzestrate cu puteri magice, care trăiesc în văzduh, prin munţi, peşteri şi păduri şi care noaptea se scaldă în izvoare, dezlănţuite. Temut era mai ales dansul acestor iele, care nu făceau rău celor care le evitau, ci acelora care le provocau sau le priveau dansând. Se credea că aceia care nu îşi feresc ochii în eventualitatea în care surprind un astfel de eveniment magic sau nu cinstesc sărbătoarea Rusaliilor aşa cum se cuvine vor fi pedepsiţi de iele, care le vor lua minţile sau îi vor schilodi. Exista şi credinţa că în noaptea din ajunul Rusaliilor trebuie evitat dormitul sub cerul liber sau mersul la fântână, tocmai pentru a nu cădea sub forţa ielelor. De asemenea, se credea că este periculos ca întunericul să te găsească la răscruce de drumuri, pe malul unei ape întunecate, sau în munţi.

Căluşarii tămăduitori

Tot legat de Rusalii este şi dansul Căluşarilor, care vine din ritualul săritului peste foc pentru a alunga ielele şi celelalte rele. Acest dans era privit ca singurul leac pentru cei care văzuseră ielele şi care, din acest motiv, îşi pierduseră minţile.

În timp, însă, toate practicile păgâne, păstrate din vechime, s-au transformat în simple superstiţii, ziua Rusaliilor căpătând un caracter aproape exclusiv creştin.

Luni - Sărbătoarea Sfintei Treimi

În lunea Rusaliilor, a doua zi după Praznicul Pogorârii Sfântului Duh, creştinii prăznuiesc sărbătoarea Sfintei Treimi, aşa cum este ea trecută în calendarul ortodox. În calendarele ortodoxe ale altor neamuri, însă, lunea de după Rusalii se numeşte Lunea Sfântului Duh.

Una dintre cele 11 sărbători legale

Rusaliile au devenit sărbătoare legală în anul 2008, în urma votului Camerei Deputaţilor (for legislativ decizional, în acest caz) prin care s-a modificat Codul Muncii. Astfel, cele două zile de Rusalii au ridicat la unsprezece numărul zilelor libere pe care le au românii pe parcursul unui an. În realitate, însă, este vorba doar despre nouă zile lucrătoare, pentru că prima zi de Rusalii este duminică, la fel ca şi prima din cele două zile libere de Paşti. Celelalte şapte zile libere ale românilor în afara celor considerate concediu de odihnă sunt 1 şi 2 ianuarie, 1 Mai, 15 august - Adormirea Maicii Domnului, 1 Decembrie şi prima şi a doua zi de Crăciun.

http://www.viata-libera.ro/articol-Mitu ... lii_2.html

Romania se transforma dintr-un stat laic intr-unul religios. Nu pot sa cred ca doar lipsa de imaginatie sau inspiratie a legislativului a condus la apropierea Codului muncii de sinaxar - asta se intampla doar la ,,Viata libera'' cu rubrica ,,Credinta''!

Cui foloseste ca zilele libere ale tuturor angajatilor sa aiba conotatii religioase, si mai mult, ortodoxe?

De ce nu s-a stabilit ca zi libera - daca se voia in iunie - ziua de 1 iunie, ziua copiilor sau 26 iunie, ziua drapelului?

De ce trebuie ca un angajat sau un elev de alta credinta decat cea crestina ortodoxa sa fie obligat sa constientizeze ca ziua lui libera este o sarbatoare crestina ortodoxa?

Daca nu mergi la serviciu (la slujba) trebuie sa mergi la biserica (la slujba)...pura indoctrinare religioasa. :cry:

Nasol...iti vine sa iti mananci ficatii de ciuda ca ai o zi libera.. :lol: ... snobism pur si rautate neputincioasa :mrgreen:

Lipsa de argumente este suplinita numai de incercari de jigniri. Macar daca ai fi inteles ce am scris...astept argumente, altfel poti sa-ti aplici tie replicile gen,,snobism pur si rautate neputincioasa'' :roll:

Inseamna ca te simti obligat si de Pasti sa muncesti..si de Craciun..ca tot sarbatori sunt. Unul din intelesurile sarbatorii religioase cred ca este si aceasta odihna. E deranjata "libertatea de constiinta" de faptul ca trebuie sa iti iei liber intr-o anumita zi?? Ingradeste sarbatoarea libertatea de constiinta? In felul asta in numele libertatii de constiinta pot sa o omor si pe mama daca nu ma mustra constiinta.

Inseamna ca te simti obligat si de Pasti sa muncesti..si de Craciun..ca tot sarbatori sunt. Unul din intelesurile sarbatorii religioase cred ca este si aceasta odihna.

Tocmai aici e problema, ca nu trebuie sa fiu obligat sa imi iau liber intr-o zi de sarbatoare religioasa a unui anumit cult religios.Daca eu sunt musulman, catolic, budist sau evreu, de ce trebuie sa imi iau libere in zilele de sarbatori ortodoxe in loc sa pot fi liber de sarbatorile cultului religios de care apartin (sau nu) sau in orice zi imi doresc:?:

E deranjata "libertatea de constiinta" de faptul ca trebuie sa iti iei liber intr-o anumita zi??

DA, fiindca ziua libera are conotatii religioase, si lezeaza categoriile de cetateni care nu fac parte din cultul religios a carui sarbatoare este.

Ingradeste sarbatoarea libertatea de constiinta?

DA, daca este impusa (nu mai e libertate :!: )

In felul asta in numele libertatii de constiinta pot sa o omor si pe mama daca nu ma mustra constiinta.

:?: :?: :?: :?: Citeste mai jos, poate incepi sa intelegi...:

Legea privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor, 489/2006

Art. 1

(1) Statul roman respecta si garanteaza dreptul fundamental la libertate de gandire, de constiinta si religioasa al oricarei persoane de pe teritoriul Romaniei, potrivit Constitutiei si tratatelor internationale la care Romania este parte.

(2) Nimeni nu poate fi impiedicat sau constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa contrara convingerilor sale si nici nu poate fi supus vreunei discriminari, urmarit sau pus intr-o situatie de inferioritate pentru credinta, apartenenta ori neapartenenta sa la o grupare, asociatie religioasa sau un cult ori pentru exercitarea, in conditiile prevazute de lege, a libertatii religioase.

Art. 9

(1) In Romania nu exista religie de stat; statul este neutru fata de orice credinta religioasa sau ideologie atee.

(2) Cultele sunt egale in fata legii si a autoritatilor publice. Statul, prin autoritatile sale, nu va promova si nu va favoriza acordarea de privilegii sau crearea de discriminari fata de vreun cult.

• 1 month later...
Romania se transforma dintr-un stat laic intr-unul religios. Nu pot sa cred ca doar lipsa de imaginatie sau inspiratie a legislativului a condus la apropierea Codului muncii de sinaxar - asta se intampla doar la ,,Viata libera'' cu rubrica ,,Credinta''!

Cui foloseste ca zilele libere ale tuturor angajatilor sa aiba conotatii religioase, si mai mult, ortodoxe?

De ce nu s-a stabilit ca zi libera - daca se voia in iunie - ziua de 1 iunie, ziua copiilor sau 26 iunie, ziua drapelului?

De ce trebuie ca un angajat sau un elev de alta credinta decat cea crestina ortodoxa sa fie obligat sa constientizeze ca ziua lui libera este o sarbatoare crestina ortodoxa?

Daca nu mergi la serviciu (la slujba) trebuie sa mergi la biserica (la slujba)...pura indoctrinare religioasa. :cry:

Si anume cine te obliga sa mergi la biserica in loc sa mergi cu sotia/prietena fie la mare, fie la munte fie la picnic, fie intr-un restaurant? (depinde de capriciile vremii?) Te ia cineva cu japca sa te bage in biserica?

Te ia cineva cu japca sa te bage in biserica?

Nici vorba, inca nu am creierul spalat si bine nivelat cum il au altii...asa ca incerc sa mi-l folosesc; consider ca nu e suficient sa-i las pe altii sa gandeasca pentru mine si sa-mi impuna reguli pe care nici ei nu le inteleg si respecta. :|

Nu e nimeni luat cu japca si dus la biserica..iar daca altii merg..asta inseamna ca au creierul spalat???..sau ca nu il folosesc???...Iar in ce priveste regulile...nu le asculti pe ale altora dar le impui pe ale tale.. :mrgreen:

Sunt multe de spus.

Simplificand discutia, Corbu cred ca s-a referit, formal, la faptul ca zilele libere se dau strict pe criterii religioase. Are dreptate, insa dpdv practic...

Inclin sa cred, totusi, ca religia a fost folosita ca pretext pentru a se da aceste zile libere. Care zile libere, in afara de 1 Decembrie, ar mai putea fi acordate de catre stat, pe ce considerente? Poate 9 Mai sau... Oricum acestea n-ar trebuie sa aiba diverse conotatii politice, sa fie date istorice importante, etc. Toate aceste zile libere acordate de catre stat trebuie sa aiba o baza stabila fara fluctuatii. Cred ca de aceea, din simplitate, s-a preferat varianta religioasa.

Dealtfel in celelalte tari din vest sunt foarte multe zile libere acordate pe suport religios.

PS

V-ati pus intrebarea de ce weekend-ul e liber? Adica sambata si duminica... Nu cumva si aceste zile sunt libere tot din considerente religioase? De exemplu duminica e libera pentru crestini iar sambata pentru evrei si musulmani !

De aceea cred ca discutia s-ar putea prelungi la infinit.

V-ati pus intrebarea de ce weekend-ul e liber? Adica sambata si duminica... Nu cumva si aceste zile sunt libere tot din considerente religioase. De exemplu duminica e libera pentru crestini iar sambata pentru evrei si musulmani !

Aici ai dreptate! Din câte știu, săptămâna de lucru de cinci zile a fost legalizată pentru prima dată în SUA, în sec XIX, tocmai pentru a da egalitate tuturor, dpdv religios.

Pe de altă parte, știți câte sărbători au americanii în calendar? Aruncați o privire aici

Din câte am înțeles, dacă angajatul sau sindicatele cer liber pentru anumite sărbători, trecute în calendar, acesta se acordă, dar fără plată.

Tot așa, am înțeles că la angajare ești întrebat ce credință ai. Au ei o listă, acolo, ...cu toate sărbătorile. Nu știu cum fac cu ramadanul musulmanilor dar, iarăși, ai dreptul la o zile libere (neplătite).