dcp100168 Posted May 13, 2008 Posted May 13, 2008 Instanţele se feresc să judece un doctor acuzat de malpraxis* Cazul unui tânăr mort cu zile – aruncat de la Judecătorie la Tribunal * Spitalul „Sfântul Andrei” a decis, deja, că doctorul anestezist este vinovatVerdictul în cazul medicului anestezist Violeta Ghinea, care a primit hotărâre de malpraxis, este blocat de Judecătoria şi de Tribunalul Galaţi. Ambele instanţe îşi declină competenţa în acest caz, după ce Comisia de Monitorizare şi Competenţă Profesională a Spitalului de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei” a constatat că medicul anestezist se face vinovat de moartea unui tânăr. În urma unei banale operaţii de apendicită, tânărul Andrei Nicodim a decedat după ce a fost anesteziat de medicul Violeta Ghinea. Comisia de Monitorizare şi Competenţă Profesională a constatat că anestezistul se face vinovat, în acest caz, de malpraxis constând în „indicaţia şi nesupravegherea neacordate de dr. Violeta Ghinea”. Medicul a atacat hotărârea comisiei profesionale la Judecătoria Galaţi, pe motiv că nu i-au fost prezentate toate probele comisiei şi că a făcut corect dozajul anestezicului. Instanţa şi-a declinat competenţa în favoarea Tribunalului Galaţi, care, de asemenea, a constatat că soluţionarea dosarului nu intră în competenţa sa. Astfel, s-a ajuns la un conflict negativ de competenţă, ceea ce înseamnă că nici o instanţă nu poate soluţiona dosarul medicului Violeta Ghinea. În acest moment, dosarul se află pe rolul Curţii de Apel Galaţi, instanţă care urmează să hotărască care dintre cele două instanţe inferioare, Judecătoria sau Tribunalul, trebuie să se pronunţe în acest caz.http://www.gandul.info/societatea/cazul ... 32;2632491
dcp100168 Posted June 9, 2009 Author Posted June 9, 2009 După moartea unui copilAnestezista Violeta Ghinea – acuzată de ucidere din culpăLiliana Istrate, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Galaţi, ne-a informat că, prin rechizitoriul din ziua de 27 mai a.c., a fost trimisă în judecata Ghinea Violeta, în vârstă de 46 de ani, medic primar ATI în cadrul Spitalului de Urgenţă Sfântul „Apostol Andrei”, acuzată de săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, faptă penală prevăzută şi pedepsită conform art.178, al.1 Cod penal. Fapta acesteia constă, potrivit rechizitoriului Parchetului, în aceea că, „în ziua de 14 martie a.c., cu ocazia unei intervenţii chirurgicale efectuate asupra minorului Nicodim Andrei (13 ani), a practicat rahianestezia, folosind în amestecul anestezic xilină şi fentanyl. Ea nu a efectuat supravegherea postanestezie conform fişei postului şi a dispus trimiterea pacientului la Secţia Chirurgie II, nu la ATI, acesta intrând în stare de comă, ca urmare a unui stop cardio-respirator, iar la data de 30 iulie 2006 a decedat”.Din acelaşi document al Parchetului mai reiese că, în conformitate cu fişa postului, doctorul în cauză „avea obligaţia de a asigura supravegherea postanestezică a pacientului, cu atât mai mult cu cât folosise fentanyl (care necesită o supraveghere strictă). Deşi fusese avertizată cu privire la dificultăţile de respiraţie ale pacientului, doctoriţa Ghinea a dispus ca acesta să fie trimis la Secţia Chirurgie II, nu la ATI şi nici nu a transmis asistentelor că fusese folosit un anestezic puternic, ce necesita o supraveghere strictă”.Copilul fusese internat cu diagnosticul de „apendicită acută”, în vederea intervenţiei chirurgicale, care a durat aproximativ 20 de minute şi s-a desfăşurat fără probleme. În timp ce-l transporta către secţia Chirurgie II din dispoziţia doctoriţei, brancardierul a observat că, pe targă, minorul Nicodim Andrei avea dificultăţi în a respira şi i-a şi adus la cunoştinţă anestezistei.De la un „nod în gât” la moarteÎntr-o declaraţie dată Comisiei de Malpraxis şi Competenţă Profesională pentru cazurile de malpraxis, Violeta Ghinea a precizat că nu a auzit prea bine ce i-a spus brancardierul şi că a aflat că pacientul avea probleme de respiraţie de la doctorul Dorel Firescu. La momentul respectiv, pentru că pacientul mişca membrele superioare, doctoriţa Ghinea a considerat că nu e vorba de o complicaţie a rahianesteziei, ci de un „nod în gât”, motiv pentru care i-a cerut brancardierului să ducă pacientul în secţie. Din păcate, în jurul orei 10,10, Nicodim Andrei a intrat în stop cardio-respirator, s-a încercat resuscitarea sa, dar, după aproximativ 25 de minute, a intrat în comă.Complicaţii letaleUlterior, pe data de 14 aprilie 2006, băiatul a fost transportat la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” Bucureşti cu diagnosticul de „stare vegetativă persistentă post resuscitare, traheobronşită cu interobacter şi streptococ, sindrom de aspiraţie traheobronşică anemie secundară, stare septică”. Au apărut apoi şi complicaţii la plămâni, pacientul fiind transferat la Spitalul de Pnemonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, dar starea de sănătate nu a evoluat favorabil, el fiind adus la Spitalul Judeţean Galaţi, unde a decedat pe data de 30 iulie 2006. Din raportul de constatare medico-legală a rezultat, între altele, că moartea a fost cauzată şi pentru că nu a fost supravegheat…S-a ajuns la concluzia că între encefalopatia hipoxică severă consecutivă stopului cardiorespirator şi decesul pacientului a existat raport de cauzalitate.Membrii Comisiei de Malpraxis, sesizaţi de părinţii minorului, au constatat că, într-adevăr, a existat o situaţie de malpraxis şi că „dacă doctorul Violeta Ghinea ar fi urmărit continuu evoluţia postanestezie, ar fi putut sesiza din timp complicaţiile şi ar fi intervenit imediat… Învinuita Violeta Ghinea a fost, de altfel, sancţionată cu vot de blam. Urmează judecata.http://www.viata-libera.ro/articol-Anes ... pa__2.html
LucianGL Posted June 9, 2009 Posted June 9, 2009 nici un doctor nu a fost tras la raspundere cu adevarat pana acum,de ce ar fi aceasta "doctorita" mai prejos ?cu siguranta ceva gen amenda si vreo 2 luni tacere dupa care din spaga acumulata de la pacienti va avea suficiente resurse pt asi recapata postul inapoi sau chiar a inainta in functie.atata timp cat nu vom avea dreptul legal sa alegem in functie de banii carei dam anumite servicii medicale si eventual daca nu folosim acele servicii banii sa ni se dea inapoi asa cum sar cuvenii,totul va fi o adevarata mizerie de care nu vom putea scapa pana ce ne va sufoca
dcp100168 Posted August 5, 2009 Author Posted August 5, 2009 Părinţii cer daune de un milion de euro pentru moartea lui Andrei NicodimPărinţii băieţelului care a murit în urma unei banale operaţii de apendicită au cerut un milion de euro drept daune morale în cadrul procesului penal deschis de Parchet împotriva doctoriţei Violeta Ghinea, medicul anestezist care a fost găsit vinovat de malpraxis de către Comisia de Monitorizare şi Competenţă Profesională din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi.Drama familiei lui Andrei Nicodim pare să nu se mai sfârşească după ce Parchetul a trimis dosarul în instanţă în urma a mai bine de trei ani de expertize şi contraexpertize medicale. Reamintim că în data de 14.03.2006 copilul a fost internat la Spitalul de Urgenţă "Sf. Apostol Andrei" Galaţi pentru efectuarea unei apendictomii. După operaţie copilul a suferit o serie de complicaţii care au culminat cu moartea sa pe 30.07.2006. Părinţii lui Andrei au depus o plângere la Comisia de Monitorizare şi Competenţă Profesională pentru cazurile de malpraxis, care a concluzionat, în urma unei anchete, că vinovată de această situaţie se face doctoriţa Violeta Ghinea, care s-a ocupat de anestezie în timpul operaţiei. Medicul a cerut anularea deciziei luate de comisia pentru malpraxis pe motiv că nu este vinovată de moartea băiatului întrucât a dozat corect substanţele anestezice, dar Parchetul a decis recent să o trimită în judecată pentru ucidere din culpă.Cauza oficială a morţii băiatului este bronhopneumonie. Comisia de Monitorizare şi Competenţă Profesională consideră că în acest caz există o situaţie de malpraxis constând în "indicaţia şi supravegherea neacordată de doctorul Ghinea Violeta". Concluzia doctorului Bacalbaşa a fost că "decesul pacientului Andrei Nicodim era evitabil, anesteziei rahidiene cu xilină putându-i-se reproşa atât indicaţia, cât şi supravegherea". Parchetul a aşteptat decizia Comisiei Medicale Superioare în primul caz de malpraxis declarat de Comisia de Monitorizare şi Competenţă Profesională la Galaţi.La primul termen de judecată, familia baiatului a cerut un milion de euro ca daune morale, precum şi 150.000 de lei cu titlu de daune materiale. "Cineva trebuie să răspundă pentru ce i s-a întâmplat lui Andrei. Răspunsul de la Ministerul Sănătăţii la toate memoriile noastre le-am primit pe numele lui Andrei. Vă închipuiţi de cât cinism au putut da dovadă?", ne-a declarat mama lui Andrei. Judecarea procesului va începe în luna septembrie la Judecătoria Galaţi.http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=4
dcp100168 Posted December 30, 2011 Author Posted December 30, 2011 Anestezistul considerat vinovat de moartea unui pacient a primit trei ani de închisoareDupă aproape şase ani de anchetă şi judecată, medicul anestezist Violeta Ghinea, a primit trei ani de puşcărie şi drept „accesoriu” i s-a interzis să mai ocupe vreo funcţie implicând „exerciţiul autorităţii de stat”, dar mai ales să mai facă profesia de medic, în virtutea căreia a fost condamnată pe 29 decembrie 2011. Mai mult decât atât, Ghinea trebuie să achite familiei Nicodim 65.000 de lei cu titlu de daune materiale, 50.000 de euro drept daune morale, iar cheltuielile cu spitalizarea depăşesc suma de 100.000 de lei. Pedeapsa este una dură comparativ cu dosarele care s-au judecat, dar trebuie spus şi faptul că decizia Judecătoriei nu este definitivă, existând cale de atac.Un prim verdict după mai bine de cinci aniPovestea familiei Nicodim a început în martie 2006, când fiul lor, Andrei, în vârstă de 13 ani, a ajuns la Spitalul de Urgenţă, cu diagnosticul de apendicită acută. Procurorii Parchetului Judecătoriei care au instrumentat acest dosar au trimis-o în judecată pe doctoriţă pentru ucidere din culpă. Argumentele lor au fost că medicul anestezist Ghinea a practicat rahianestezia, folosind în amestecul anestezic xilină şi fentanyl, fără să supravegheze starea copilului. Procurorii au mai arătat că deşi fusese avertizată că micul pacient are dificultăţi de respiraţie doctoriţa a dispus ca acesta să fie trimis la Secţia Chirurgie şi nu la ATI, ba mai mult nu a transmis asistentelor că fusese folosit un anestezic puternic, ce necesita o supraveghere strictă. Operaţia a durat în jur de 20 de minute şi a decurs fără probleme, dar în timp ce-l transporta spre secţia Chirurgie, brancardierul a observat că băiatul avea dificultăţi în a respira şi i-a spus asta medicului anestezist.Nu a auzit prea bineÎn faţa Comisiei de Malpraxis, Violeta Ghinea a spus că nu a auzit prea bine ce i-a spus brancardierul şi că a aflat că pacientul avea probleme de respiraţie de la doctorul Dorel Firescu. La momentul respectiv, pentru că pacientul îşi mişca mâinile, a considerat că nu e vorba de o complicaţie a rahianesteziei, ci de un „nod în gât”, motiv pentru care i-a cerut brancardierului să ducă pacientul în secţie. Din nefericire, Andrei a intrat în stop cardio-respirator şi apoi în comă. Pe 14 aprilie 2006, băiatul a fost dus la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, apoi Spitalul de Pnemonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, după care din cauza evoluţiei proaste a sănătăţii, Andrei a fost readus la Spitalul Judeţean Galaţi, unde a decedat pe data de 30 iulie 2006. Membrii Comisie de Malpraxis, sesizaţi de părinţii lui Andrei au constatat că este vorba de malpraxis, menţionând că „dacă doctorul Violeta Ghinea ar fi urmărit continuu evoluţia postanestezie, ar fi putut sesiza din timp complicaţiile şi ar fi intervenit imediat…”viata-libera.ro
dcp100168 Posted January 26, 2012 Author Posted January 26, 2012 Condamnată la trei ani de puşcărie, anestezista Violeta Ghinea a atacat sentinţa JudecătorieiAnestezistul Violeta Ghinea a atacat decizia prin care Judecătoria o condamnă la trei ani de puşcărie. Alături de ea s-a înscris la recurs şi Spitalul Judeţean de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei”, motivul fiind că ambele părţi sunt obligate, alături de asigurator, să achite daunele morale şi materiale cauzate familiei Nicodim, care a pierdut un copil.Reamintim că după aproape şase ani de anchetă şi judecată, în ultimele zile ale lui 2011, medicul anestezist, Violeta Ghinea, a primit trei ani de puşcărie, interzicându-i-se să mai ocupe vreo funcţie implicând „exerciţiul autorităţii de stat”, dar mai ales să profeseze ca medic. Precizăm că până la rămânerea definitivă a acestei soluţii, Ghinea va rămâne în libertate. Doctorul şi spitalul trebuie să achite familiei Nicodim 65.000 de lei cu titlu de daune materiale, 50.000 de euro - daune morale, dar şi cheltuielile cu spitalizarea depăşesc suma de 100.000 de lei.În martie 2006, fiul familiei Nicodim, Andrei, în vârstă de 13 ani, a ajuns la Spitalul de Urgenţă, cu diagnosticul de apendicită acută. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătorie, medicul anestezist Ghinea a practicat rahianestezia, folosind în amestecul anestezic xilină şi fentanyl, fără să supravegheze starea copilului. Starea lui Andrei s-a înrăutăţit, intrând în stop cardio-respirator şi apoi în comă. Pe 14 aprilie 2006, băiatul a fost dus la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, apoi la Spitalul de Pnemonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, după care a fost readus la Spitalul Judeţean Galaţi, unde a decedat pe data de 30 iulie 2006.Acesta nu este singurul proces pe care Spitalul Judeţean l-a pierdut, având de achitat daune serioase. Din aceeaşi categorie mai face parte şi cazul doctorului anestezist Mihai Stoica. Procesul a durat 12 ani de zile, iar din punt de vedere al faptelor penale, acesta nu a avut foarte mult de suferit. Prin sentinţă însă el a fost obligat alături de Spital să achite o sumă de bani şi o alocaţie pentru cei doi copii rămaşi fără mama, decedată ca urmare a unei cezariene. Acest din urmă caz a ajuns la Curtea Europeană a drepturilor Omului (CEDO).viata-libera.ro
dcp100168 Posted July 2, 2012 Author Posted July 2, 2012 Anestezista Ghinea a primit doi ani şi jumătate cu suspendareCurtea de Apel Galaţi a condamnat-o pe anestezista Violeta Ghinea la doi ani şi şase luni cu suspendare, după ce aceasta a atacat decizia Judecătoriei, care o condamna la trei ani de puşcărie cu executare. Ghinea, împreună cu Spitalul de Urgenţă şi cu asiguratorul, trebuie să plătească familiei Nicodim daune materiale de 65.000 de lei, iar morale de 50.000 de euro, toate însă în limitele contractului de asigurare. La fel şi spitalizarea victimei, 101,298,59 de lei, se va achita tot în funcţie de limitele contractului de asigurare de către Ghinea, spital şi asigurator. Tot aceştia trebuie să dea, în aceleeaşi condiţii, Spitalului Militar Central 11.868,35 lei, reprezentând cheltuieli de spitalizare ale victimei Nicodim Andrei. Cheltuieli judiciare se ridică la 1.000 de lei pentru Ghinea şi spital, iar pentru părinţii victimei, la 80 de lei. Sentinţa este definitivă.În urmă cu şase ani, fiul familiei Nicodim, Andrei, în vârstă de 13 ani, a ajuns la Spitalul de Urgenţă, cu diagnosticul de apendicită acută. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătorie, medicul anestezist Ghinea a practicat rahianestezia, folosind în amestecul anestezic xilină şi fentanyl, fără să supravegheze starea copilului. Ca urmare, oamenii legii au acuzat-o de ucidere din culpă. În faţa Comisiei de Malpraxis, Violeta Ghinea a spus că nu a auzit prea bine ce i-a spus brancardierul şi că a aflat că pacientul avea probleme de respiraţie de la doctorul Dorel Firescu. La momentul respectiv, pentru că pacientul îşi mişca mâinile, a considerat că nu e vorba de o complicaţie a rahianesteziei, ci de un „nod în gât”, motiv pentru care i-a cerut brancardierului să-l ducă pe pacient în secţie. Din nefericire, Andrei a intrat în stop cardio-respirator şi apoi în comă. Pe 14 aprilie 2006, băiatul a fost dus la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, apoi la Spitalul de Pnemonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, după care a fost readus la Spitalul Judeţean Galaţi, unde a decedat pe data de 30 iulie 2006.viata-libera.ro
riaji Posted July 2, 2012 Posted July 2, 2012 O gramada de anestezisti penali la Galati, toti dupa scoala presedintelui CJ..
dcp100168 Posted October 25, 2012 Author Posted October 25, 2012 Părinţii unui copil decedat după o banală operaţie execută silit medicul vinovatCurtea de Apel Galaţi a aprobat cererea Mioarei Nicodim, mama adolescentului decedat în urma unei operaţii de apendicită, de a investi cu formulă executorie hotărârea penală prin care judecătorii au stabilit ca medicul anestezist Violeta Ghinea, împreună cu asiguratorul SC Generali România Asigurare Reasigurare SA, să plătească daune materiale de 65.000 de lei şi morale de 50.000 de euro. Anestezistul fusese condamnat anterior la trei ani de închisoare, dar pedeapsa a fost redusă la doi ani şi jumătate, cu suspendarea executării, Violeta Ghinea fiind găsită vinovată de ucidere din culpă.Povestea a început în 2006, când un adolescent, Andrei Nicodim (13 ani), a fost internat la Spitalul de Urgenţă din Galaţi cu suspiciune de apendicită acută. Anestezistul a practicat o procedură medicală numită rahianestezie, folosind o combinaţie de anestezice (xilină şi fentanyl), dar nu a urmărit reacţia pe care copilul o putea avea. Andrei a suferit mai multe complicaţii din cauza anestezicelor, intrând în stop cardio-respirator şi apoi în comă. Spitalul cere peste 100.000 de lei de la anestezistBăiatul a fost dus pe la mai multe spitale din ţară, pornind de la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, Spitalul de Pneumonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, fără a-şi mai reveni însă din comă. Andrei Nicodim a fost readus la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, unde a decedat pe 30 iulie 2006. Şi Comisia de Malpraxis din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi a găsit-o vinovată pe Violeta Ghinea pentru moartea lui Andrei Nicodim, după ce anestezista a declarat că nu a auzit prea bine ce i-ar fi spus brancardierul, aflând abia ulterior că băiatul avea probleme de respiraţie. Chiar şi aşa, nu s-a gândit că ar fi intervenit complicaţii din cauza anesteziei şi l-a trimis pe băiat în secţie, unde acesta a intrat în comă. De amintit este şi că judecătorii Curţii de Apel Galaţi au avizat favorabil şi cererea Spitalul de Urgenţă “Sfântul Apostol Andrei” de a recupera de la medicul Violeta Ghinea, dar şi de la asigurător, cheltuielile de 101.298 de lei efectuate cu spitalizarea lui Andrei.monitoruldegalati.ro
dcp100168 Posted July 30, 2013 Author Posted July 30, 2013 Anestezist găsit vinovat de malpraxis în urma morţii unui copil de 13 aniDupă şapte ani de procese, decizia Comisiei de Malpraxis din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, care a găsit-o vinovată pe Violeta Ghinea de moartea unui băiat de 13 ani, a fost confirmată de Judecătoria Galaţi. Anestezista Violeta Ghinea a declarat la proces, dar şi în dosarul de malpraxis, că nu a auzit prea bine ce i-ar fi spus brancardierul, aflând abia ulterior că băiatul avea probleme de respiraţie. Chiar şi aşa, nu s-a gândit că ar fi intervenit complicaţii din cauza anesteziei şi l-a trimis pe băiat în secţie, unde acesta a intrat în comă.Judecătorii Curţii de Apel Galaţi au condamnat-o anul trecut pe Violeta Ghinea, anestezist la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, pentru ucidere din culpă. Instanţa i-a redus pedeapsa aplicată iniţial de Judecătorie de la trei ani de închisoare cu executare la doi ani şi şase luni, dar cu suspendare. Judecătorii au stabilit ca Violeta Ghinea, împreună cu spitalul şi asiguratorul SC Generali România Asigurare Reasigurare SA, să plătească familiei băiatului daune materiale de 65.000 de lei şi daune morale de 50.000 de euro. La acestea se adaugă cheltuieli de 101.298 de lei efectuate cu spitalizarea lui Andrei, dar şi alţi 11.868 de lei, pe care anestezistul a fost obligat să le achite împreună cu spitalul la care lucra şi asigurătorul către Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” din Bucureşti.Şi spitalul a acţionat-o în judecatăPovestea a început în 2006, când un adolescent, Andrei Nicodim (13 ani), a fost internat cu suspiciune de apendicită acută. Anestezistul a practicat o procedură medicală numită rahianestezie, folosind o combinaţie de anestezice (xilină şi fentanyl), dar nu a urmărit reacţia pe care copilul o putea avea. Andrei a suferit mai multe complicaţii din cauza anestezicelor, intrând în stop cardiorespirator şi apoi în comă. El a fost dus pe la mai multe spitale din ţară, pornind de la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, Spitalul de Pnemonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, fără a-şi mai reveni însă din comă. Andrei Nicodim a fost readus la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, unde a decedat pe 30 iulie 2006. Spitalul de urgenţă din Galaţi a obţinut deja avizul Judecătoriei Galaţi să o execute silit pe Nicoleta Ghinea în contul daunelor plătite către familia băiatului decedat, dar a deschis acum câteva săptămâni şi un alt proces la Tribunal, în care îi cere despăgubiri anestezistului.monitoruldegalati.ro
dcp100168 Posted October 4, 2013 Author Posted October 4, 2013 Spitalul de Urgenţă îi cere despăgubiri unui anestezist găsit vinovat de malpraxisSpitalul de Urgenţă a acţionat-o în judecată pe Violeta Ghinea, anestezist la unitatea medicală, după ce aceasta a fost găsită vinovată pentru uciderea din culpă a unui băiat de 13 ani. Decizia vine şi în contextul în care decizia Comisiei de Malpraxis din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, care a găsit-o vinovată pe Violeta Ghinea de malpraxis, a fost confirmată de Judecătoria Galaţi. Judecătorii Curţii de Apel Galaţi au condamnat-o anul trecut pe Violeta Ghinea, anestezist la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, pentru ucidere din culpă. Instanţa i-a redus pedeapsa aplicată iniţial de Judecătorie de la trei ani de închisoare cu executare la doi ani şi şase luni, dar cu suspendare. Judecătorii au stabilit ca Violeta Ghinea, împreună cu spitalul şi asiguratorul SC Generali România Asigurare Reasigurare SA, să plătească familiei băiatului daune materiale de 65.000 de lei şi daune morale de 50.000 de euro.La daunele amintite se adaugă cheltuieli de 101.298 de lei efectuate cu spitalizarea lui Andrei, dar şi alţi 11.868 de lei, pe care anestezistul a fost obligat să le achite împreună cu spitalul la care lucra şi cu asigurătorul către Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” din Bucureşti. Povestea a început în 2006, când un adolescent, Andrei Nicodim (13 ani), a fost internat cu suspiciune de apendicită acută. Anestezistul a practicat o procedură medicală numită rahianestezie, folosind o combinaţie de anestezice (xilină şi fentanyl), dar nu a urmărit reacţia pe care copilul o putea avea. Andrei a suferit mai multe complicaţii din cauza anestezicelor, intrând în stop cardiorespirator şi apoi în comă. El a fost dus pe la mai multe spitale din ţară, pornind de la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, Spitalul de Pneumologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, fără a-şi mai reveni însă din comă. Andrei Nicodim a fost readus la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, unde a decedat pe 30 iulie 2006.monitoruldegalati.ro
dcp100168 Posted October 16, 2014 Author Posted October 16, 2014 Un anestezist găsit vinovat de malpraxis va plăti daune de 130.000 de leiCurtea de Apel Galaţi a hotărât ieri printr-o decizie definitivă ca anestezistul Violeta Ghinea să plătească Spitalului de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei” aproape 130.000 de lei în contul prejudiciului cauzat unităţii medicale într-un caz în care medicul a fost găsită vinovată de malpraxis. Procesul civil a fost deschis după ce Violeta Ghinea a fost găsită vinovată pentru uciderea din culpă a unui băiat de 13 ani, fiind condamnată la doi ani şi şase luni de închisoare cu suspendare. Este pentru prima dată când justiţia gălăţeană hotărâşte ca prejudiciul cauzat unei unităţi medicale de culpa unuia dintre medicii săi să fie suportat de persoana în cauză. Şi Comisia de Malpraxis din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi a găsit-o vinovată pe Violeta Ghinea de malpraxis, decizia fiind confirmată de Judecătoria Galaţi. Judecătorii au stabilit ca Violeta Ghinea, împreună cu spitalul şi asiguratorul SC Generali România Asigurare Reasigurare SA, să plătească familiei băiatului daune materiale de 65.000 de lei şi daune morale de 50.000 de euro.A murit după ce a fost internat pentru apendicită acutăLa daunele amintite se adaugă cheltuieli de 101.298 de lei efectuate cu spitalizarea lui Andrei, dar şi alţi 11.868 de lei, pe care anestezistul a fost obligat să le achite împreună cu spitalul la care lucra şi asigurătorul către Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” din Bucureşti. Povestea a început în 2006, când un adolescent, Andrei Nicodim (13 ani), a fost internat cu suspiciune de apendicită acută. Anestezistul a practicat o procedură medicală numită rahianestezie, folosind o combinaţie de anestezice (xilină şi fentanyl), dar nu a urmărit reacţia pe care copilul o putea avea. Andrei a suferit mai multe complicaţii din cauza anestezicelor, intrând în stop cardiorespirator şi apoi în comă. El a fost dus pe la mai multe spitale din ţară, pornind de la Spitalul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Bucureşti, Spitalul de Pnemonologie Chirurgie Toracică „Marius Nasta” Bucureşti, fără a-şi mai reveni însă din comă. Andrei Nicodim a fost readus la Spitalul de Urgenţă din Galaţi, unde a decedat pe 30 iulie 2006.monitoruldegalati.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now