Jump to content

Universitatea "Spiru Haret" nu mai are acreditare


Recommended Posts

Posted

Afacerea "Spiru Haret"

Zeci de mii de absolventi ai universitatilor particulare "Spiru Haret" si "Petre Andrei" din acest an nu isi vor primi diplomele. Ministerul Educatiei a eliminat "Spiru Haret" din lista institutiilor de invatamant acreditate la cererea acesteia, noteaza Gandul.

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat ca USH va primi diplome doar dupa ce se va supune evaluarii MEC. In prezent, "Spiru Haret" inregistreaza anual un numar de absolventi egal cu cel din toate universitatile romanesti la un loc, pe cifrele bugetate. "USH are universitati in toate catunele. Stiti cat este finantarea pentru fiecare student? 350 de euro pe an", a declarat pentru HotNews.ro Robert Lorentz, consilierul pe probleme de comunicare al ministrului Educatiei. "Este de laudat ca cineva s-a incumetat sa infrunte o astfel de masinarie", a adaugat consilierul. Robert Lorentz a precizat ca un numar de aproape 60.000 de absolventi nu isi vor primi diplomele. In plus, MEC ia in calcul desfiintarea institutiilor. Anul acesta, USH a solicitat un numar de circa 56.000 de diplome de absolvire cu antetul MEC.

Anul trecut, Senatul Universitatii Spiru Haret a decis sa reduca durata anilor de studiu in cazul Facultatii de Drept, de la 4 la 3, desi planul cadru al MEC nu permite acest lucru. Pentru a-si mentine decizia, USH a dat in judecata si a castigat un proces impotriva ministerului.

In ceea ce priveste Universitatea "Petre Andrei", aceasta a fuzionat cu Universitatea "Apolonia" in urma unei hotarari judecatoresti, ceea ce contravine prevederilor Legii Invatamantului. In prezent, UPA numara are senate si doua rectorate.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-59 ... itarea.htm

Posted

Mda....Absolventi de "universitati" particulare si ei nu stiu nici sa scrie corect romaneste....Fac si mastere si abia ingaima 2 vorbe.....Cine oare le da acreditarea initiala acestor ''scoli''?????

Ca la noi, la nimeni...Cand va deveni si tara asta normala?

Posted

Peste 50% dintre studenţii "Spiru Haret" nu vor avea studiile recunoscute

Peste 50 la sută dintre studenţii Universităţii "Spiru Haret" nu vor avea studiile recunoscute, întrucât Universitatea a funcţionat fără autorizaţie.Pentru absolvenţii din 2009, Ministerul Educaţiei va elabora diplome cu antetul Ministerului numai pentru facultăţile autorizate provizoriu sau acreditate din cadrul "Spiru Haret". În cazul celor pentru care nu există autorizaţie provizorie sau acreditare va fi promovat un proiect de ordonanţă astfel încât tinerii din respectivele facultăţi să fie ajutaţi să poată susţine examenele de licenţă. "Pentru că există precedent, în câţiva ani, tinerii vor da mai întâi un examen de selecţie şi apoi licenţa într-o instituţie de învăţământ superior acreditată", a mai spus ministrul Educaţiei.

Înscrierea la admiterea în anul universitar 2009 - 2010 se va face doar la acele facultăţi, specializări sau programe de studiu pentru care există autorizaţie de funcţionare provizorie sau acreditare.

http://www.antena3.ro/stiri/romania/min ... 75678.html

Posted

"Spiru Haret" are 53 de centre teritoriale pentru învăţământ la distanţă ilegale

Universitatea "Spiru Haret" are 53 de centre teritoriale pentru învăţământ la distanţă ilegale care funcţionează în toată ţara, dar şi la Berlin, Chişinău, Madrid, New York, Tel Aviv, Roma,Viena, Toronto, Paris, dar şi 25 de facultăţi cu 49 de domenii de licenţă autorizate provizoriu sau acreditate. Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării (MECI) a făcut publică lista specializărilor, a programelor de studii, a formelor de învăţământ (zi, învăţământ cu frecvenţă redusă - FR sau învăţământ la distanţă - ID) şi a locaţiilor în care funcţionează la Universitatea "Spiru Haret" şi care au fost autorizate/acreditate în baza evaluărilor Consiliului Naţional pentru Evaluare şi Acreditare Academică/Agenţia Română pentru Asigurarea Calităţii în Învăţământul Superior. Toate cele 25 de facultăţi ale Universităţii cu 49 de domenii de licenţă şi 53 specializări sau programe de studii au autorizare de funcţionare provizorie sau acreditare atât pentru învăţământul de zi, frecvenţă redusă sau la distanţă, potrivit MECI. În schimb, cele 53 de centre teritoriale pentru învăţământul la distanţă ale Universităţii "Spiru Haret", 44 din România şi nouă din alte ţări nu funcţionează legal.

Printre centrele ilegale se numără şi cel din Galaţi, str.Brăilei nr. 134

Posted

Andronescu: Peste 100.000 de licenţiaţi ai Universităţii Spiru Haret vor avea diplomele anulate

Ecaterina Andronescu a declarat astăzi că toţi absolvenţii de specializări la distanţă sau fără frecvenţă la nivel naţional în cadrul Universităţii Spiru Haret deţin diplome ilegale care nu vor fi recunoscute niciodată. Potrivit MECI, cifra celor care au absolvit la ID în cadrul Universităţii Spiru Haret se ridică la peste 100.000 de persoane. "Cei care au terminat la Spiru Haret şi au parcurs forme de învăţământ neacreditate, normal că nu vor intra în legalitate, iar diplomele lor nu pot fi recunoscute, fie că vorbim de studenţii care au terminat în acest an sau acum cinci ani. Acele persoane care au diplome emise de Spiru Haret, cum ar fi diplomele emisă la ID sau fără frecvenţă vor fi anulate şi se vor face controale de către A.R.A.C.I.S", a afirmat Ecaterina Andronescu. "În Bucureşti, Spiru Haret are specializări acreditate la distanţă, dar în rest, toate centrele din ţară ID şi FR sunt ilegale, iar diplomele nu sunt recunoscute şi vor fi anulate", a anunţat ministrul Andronescu.

http://www.realitatea.net/andronescu--p ... 62847.html

Posted

Unde se pot susţine examenele de validare şi de licenţă

Cotidianul Gândul a publicat ieri o listă a facultăţilor la care studenţii de la "Spiru Haret" pot să susţină un nou examen de licenţă, astfel încât diplomele lor să fie valabile. Printre cele 16 universităţi din ţară figurează şi Universitatea "Dunărea de Jos" din Galaţi, cotată anul trecut cu "grad ridicat de încredere" de ARACIS (Agenţia Română de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Superior). În plus, mai există şi o listă cu alte 46 de universităţi care ar putea găzdui astfel de examene, dar numai dacă vor obţine rapid titlul de universitate cu grad ridicat de încredere. Printre acestea figurează şi Universitatea "Danubius" din Galaţi.

Până în prezent, ministerul a specificat în declaraţiile publice că cei de la Universitatea "Spiru Haret" trebuie să susţină un examen de validare a studiilor şi apoi pot da examenul de licenţă. Momentan nu există o metodologie clară formulată de minister în ceea ce priveşte acest examen de validare.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=9

Posted
Mda....Absolventi de "universitati" particulare si ei nu stiu nici sa scrie corect romaneste....Fac si mastere si abia ingaima 2 vorbe.....Cine oare le da acreditarea initiala acestor ''scoli''?????

Ca la noi, la nimeni...Cand va deveni si tara asta normala?

bravo... cunosc niste persoane care au terminat astfel de institutii si vreau sa zic ca ai spus exact ce trebuia sa stie toata lumea... majoritatea (mai esixta si cateva exceptii... cel putin asa cred, sau macar sper) sunt analfabeti cu diploma!

in legatura cu ultima intrebare, raspunsul e simplu: Niciodata!

Posted

Universitatea "Spiru Haret" a dat în judecată Guvernul

Universitatea "Spiru Haret" a dat în judecată Executivul şi Ministerul Educaţiei pentru promovarea Hotărârii de Guvern 749/2009, care cuprinde lista facultăţilor din România acreditate sau autorizate să funcţioneze provizoriu, a declarat, astăzi, purtătorul de cuvânt al instituţiei, George Nicolau. Curtea de Apel Bucureşti a fixat pentru 6 august termenul de judecată. În HG 749 nu a fost trecută şi Universitatea "Spiru Haret", astfel că aceasta nu poate să organizeze admitere în anul universitar 2009-1010.

http://www.realitatea.net/universitatea ... 66597.html

Posted

In prezent, UPA numara are senate si doua rectorate.

Ce sa inteleg eu din propozitia asta? e chiar la sfarsitul primului post. Are 2 rectorate si cate senate?

Posted

Mie mi se pare ciudat, la fel de ciudat ca şi acuzaţia care i-a fost adusă doamnei Monica Ritzi cu întârziere, nu imediat aşa cum ar fi fost normal.

Nu ştiu ce-i în "bucătăria" Universităţii "Spiru Haret", dar nu mă aşteptam să piardă acreditarea, pentru că părea o universitate de prestigiu care avea chiar şi propriul post de televiziune, TVRM. Eu m-am mai uitat la TVRM, iar acolo am văzut mulţi studenţi mulţumiţi, şi săli de curs şi laborator foarte bine dotate; într-o vreme, chiar şi cursuri transmise la televizor.

Posted

În HG 749 nu a fost trecută şi Universitatea "Spiru Haret", astfel că aceasta nu poate să organizeze admitere în anul universitar 2009-1010.

Ce gresala de tipar aici :lol:

Posted

tomcat0 on Sat Jul 18, 2009 12:47 am

DeLuxe wrote:

Mda....Absolventi de "universitati" particulare si ei nu stiu nici sa scrie corect romaneste....Fac si mastere si abia ingaima 2 vorbe.....Cine oare le da acreditarea initiala acestor ''scoli''?????

Ca la noi, la nimeni...Cand va deveni si tara asta normala?

bravo... cunosc niste persoane care au terminat astfel de institutii si vreau sa zic ca ai spus exact ce trebuia sa stie toata lumea... majoritatea (mai esixta si cateva exceptii... cel putin asa cred, sau macar sper) sunt analfabeti cu diploma!

in legatura cu ultima intrebare, raspunsul e simplu: Niciodata!

Mai depinde si de om. Sunt absolvent al UDJ, o facultate pentru linistea parintilor. Apoi am terminat la Danubius, nu spun ce, pentru a ingreuna identificarea. Pot sa spun ca Danubius a fost la anumite capitole, mult peste UDJ, iar la aceasta avand in vedere ca am absolvit anterior lui 89, se facea carte nu gluma. Am completat cu doi ani de masterat la Timisoara la... o alta particulara filiala din Austria, la forma idd. Ei bine, desi pe ultimul profil absolvit, m-au frecat astia cu laboratoare si lucrari practice cat nu am facut in ceilalti opt ani. Si totul pe internet. Problema USH este cred eu politica, ori nu a mai cotizat pe masura castigurilor, ori a schimbat beneficiarul....poate nu a avut consilieri ca Patriciu, pentru a fi sfatuita sa dea la doua capete... este doar o opinie... :!:

Posted

Ecaterina Andronescu: Diplomele absolventilor de "Spiru Haret" raman valabile

"Diplomele absolventilor de la Universitatea "Spiru Haret" raman valabile si sunt valide pentru toate formelele de invatamant aprobate prin lege, pana la clarificarea totala a situatiei, urmand ca, printr-un act normativ, sa fie reglementata situatia individuala a absolventilor care necesita revalidarea diplomelor", a declarat, marti, ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, in cadrul unei conferinte de presa cu privire la scandalul diplomelor de la "Spiru Haret".

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-59 ... labile.htm

Şi-atunci cum rămâne oare cu cei daţi afară de la concursul de titularizare? Nu cumva întregul concurs este nul de drept?

La modul general, Emil spunea că afacerea "Spiru Haret" este una politică; eu cred că este pur economică. Multe dintre universităţile de stat nu-şi mai pot plăti profesorii, iar locurile cu taxă (din ce în ce mai multe şi la stat!) cu ajutorul cărora făceau rost de bani nu se mai ocupă din cauza taxelor mai mici ale celor de la SH.

Posted

Si eu cred ca totul a pornit de la universitatile de stat care nu mai sunt la fel de cautate ca inainte. Eu am terminat la Babes-Bolyai. In practica se vede diferenta, dar nu stiu daca a meritat stresul. In Bucuresti sunt multi absolventi de universitati particulare cu mare potential. Majoritatea firmelor nu tin cont de locul unde ai terminat. Aceasta 'diplomoscleroza' e un fenomen ingrijorator, dar trebuie sa privim si partea buna a lucrurilor: cei ocupati, care muncesc deja si nu-si pot permite sa faca o facultate la stat, au o alternativa. Eu am facut master la o particulara pentru ca asta mi-a permis programul.

Cred ca diplomele deja eliberate de SH vor ramane valabile si cred ca, legal vorbind, corect ar fi ca celor care au finalizat cativa ani la SH sa li se recunoasca studiile efectuate pana acum in eventualitatea unui transfer. Asa cum spune si Constitutia: "Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile."

Nu uit insa ca Romania este tara unde totul este posibil...

Posted

Peste 600 de programe de licenta ale universitatilor de stat nu indeplinesc conditiile ARACIS

Un numar de peste 600 de programe de licenta ale universitatilor de stat nu indeplinesc toate conditiile impuse de Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior (ARACIS) - organismul insar­­cinat cu evaluarea si acreditarea programelor de studii. Unele au doar autorizatie, iar altele au acreditari vechi care trebuie reevaluate, relateaza NewsIn. Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, sustine ca universitatile nu s-au opus evaluarii, insa ARACIS nu a avut suficient timp sa le analizeze pe toate, in conditiile in care a fost infiintata abia in 2006. "Nu putem vorbi de faptul ca universitatile nu au vrut sa intre evaluare, asa cum a fost cazul, de exemplu, cu "Spiru Haret, pentru ca acolo, fiind probleme, am rugat noi ARACIS-ul sa intre in evaluare rapid, iar universitatea nu a acceptat. Insa, celorlalte universitati nu le-a venit inca randul", a declarat Andronescu. Potrivit legii, toate specializarile trebuie evaluate din punct de vedere al calitatii la fiecare cinci ani.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-59 ... aracis.htm

Surprizăăă... Şi-aşa s-a "rezolvat" problema! Dacă nici alea de stat nu sunt în regulă, ce mai e de făcut? Să anulăm licenţele tuturor nu se poate, deci le vom considera bune pe toate...

Posted

Haos la distanta

* Universitatile finantate din bani publici scot dascali "complet nepregatiti" de la specializari ID si IFR neacreditate

Din totalul de 33 de universitati de stat care au programe de studiu cu frecventa redusa (IFR) si la distanta (ID) neacre­ditate, aproape juma­tate pregatesc dascali pentru gradinite, scoli si licee. Moise Achim, rectorul Universitatii "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia, ne-a precizat ca pot fi catalogate drept ilegale doar specializarile care functioneaza provizoriu dinainte de 2002, intrucat dosarul pentru acreditare se depune la ARACIS dupa a treia promotie de absolventi. Iata lista celor 15 univer­sitati de stat cu specializari ID si IFR neacreditate, care scot absolventi pentru invatamantul preuniversitar: 1. Univ. Bucuresti - Pedagogie invatamant primar si prescolar (ID 2002), Limba si literatura romana - o limba si literatura straina A,- Lb. si lit. romana sau o lb. straina B (ID IFR 2001/2003), Istorie, Geografie (ID, IFR 2002/2003); 2. Univ. Bacau - Lb. si lit. romana - o lb. straina (en­gle­za, franceza), Lb. si lit. engleza - Lb. si lit. franceza (ID 2002); 3. Univ. Nord Baia Mare - Mate­matica, Fizica (ID); 4. Univ. Transilvania Brasov - Peda­gogia invatamantului primar si prescolar (ID 2002); 5. Univ. "Babes-Bolyai" Cluj-Napoca - Istorie, Filosofie (ID 2001); 6. Univ. Ovidius Constanta - Matematica - Informatica (ID 2003), Lb. si lit. romana - o lb. straina (inclusiv germana), Psihope­dagogie speciala (IFR 2003); 7. Univ. Craiova - Informatica, Lb. si lit. romana - o lb. stra­ina, Geografie, Filosofie (ID 2002), Istorie (IFR 2003); 8. Univ. "Dunarea de Jos" Galati - Istorie, Filosofie (ID 2001), Lb. si lit. romana - o lb. straina (engleza, franceza, rusa) (ID si IFR 2001/2003), o lb. si lit. straina A (engleza, franceza) - o lb. straina B (engleza, franceza, rusa) (ID 2001), Fizica, Chimie (IFR 2003); 9. Univ. "Al. I. Cuza" Iasi - Istorie, Filosofie (ID 2002), Matema­tica, Educatie fizica si sport (IFR 2003); 10. Univ. Oradea - Pedagogia invatamantului primar si prescolar (IFR 2003); 11. Univ. Petrol-Gaze Ploiesti - Lb. si lit. romana - Lb. engleza (ID 2002); 12. Univ. "Lucian Blaga" Sibiu - Istorie, Matematica - Informatica, (ID 2002), Lb. si lit. romana - o lb. straina (engleza, franceza, germana) (ID 2004); 13. Univ. "St. cel Mare" Suceava - Geografie, Limba si literatura romana - o lb si lit. straina (franceza, germana), Lb si lit. franceza - Lb si lit. germana, Istorie (ID 2002); 14. Univ. "Valahia" Targoviste - Istorie, Geografie (ID 2001); 15. Univ. "Petru Maior" Tg. Mures - Infor­matica, Matematica - Infor­matica, Istorie, Lb. si lit. romana - Lb. si lit. engleza (IFR 2003).

Aurel Cornea, liderul FSLI, ne-a declarat ca absolventii de la ID sunt cei mai nepregatiti das­cali. "Indiferent ca au absolvit la universitati de stat sau la particulare, cei care au studiat la ID si IFR sunt complet nepre­gatiti. Este vorba despre formarea initiala a dasca­lilor, care lasa de dorit, ceea ce ne afecteaza in mod deosebit. Noi sustinem ca acest control inceput de ministrul Ecaterina Andro­nescu la Universitatea > trebuie sa continue la toate univer­sitatile, atat particulare, cat si de stat, iar in sep­tembrie sa ne prezinte un raport complet cu toate aceste forme neacreditate", ne-a declarat Cornea.

http://www.ziua.net/display.php?data=20 ... ord=Galati

Posted

Chiar am auzit la un post de radio local in constanta reclama: Universitatea Spiru Haret, acreditata, organizeaza inscrieri in anul universitar 2009-2010..

Cum se lauda vor sa pacaleasca si alti studenti. ma intreb acus cati prosti vor mai pica in capcana. Mare e gradina Domnului :lol:

Posted

George, cred ca faci confuzie intre sectiile neacreditate si intreaga universitate. Ei au dreptul sa organizeze admitere pentru facultatile care sunt acreditate.

Posted

ISJ ar putea plati pentru ca i-a dat afara din examen pe „haretisti”

* Curtea de Apel Galati s-a pronuntat ieri in acest dosar

Absolventii de la facultatile IDD ale Univesitatii „Spiru Haret” sustin ca au cistigat procesul intentat Inspectoratului Scolar Judetean si Ministerului Educatiei cu privire la maniera in care au fost scosi din salile de examinare la titularizare, in urma unui ordin pompieristic venit de la Ministerul Educatiei. Peste 30 de absolventi inscrisi la examenul de titularizare s-au adresat pe 16 iulie Curtii de Apel Galati si au cerut suspendarea rezultatului concursului si implicit distributia posturilor in urma validarii rezultatelor, pe motiv ca li s-au incalcat drepturile. Magistratii galateni au judecat cauza in sedinta din 4 august si au aminat pentru a doua zi pronuntarea unei decizii. Dorin Filote, avocatul reclamantilor, ne-a declarat ca nu a reusit sa afle pronuntarea din dosar, data fiind vacanta judecatoreasca, insa spune ca cei pe care-i reprezinta au aflat ieri, „pe surse”, ca ar fi cistigat. „Din pacate nu am reusit sa aflam pe cai oficiale pronuntarea. Eu cred ca exista sanse ca reclamantii sa aiba cistig de cauza pentru ca, in fond, nu se discuta validitatea diplomelor, ci maniera in care au fost eliminati din concurs, doar pentru ca faceau parte dintre absolventii Universitatii „Spiru Haret. E o chestiune de procedura. De altfel, chiar ISJ a recunocut in intimpinarea depusa la dosar ca nu a fost timpul fizic necesar pentru reverificarea dosarelor, in urma primirii faxului de la minister, pe 14 iulie, la ora 23.38, deci in seara de dinaintea examenului. Si asta pentru ca examenul s-a facut dupa metodologie, iar ei au fost verificati si validati pentru concurs”, ne-a declarat avocatul. Absolventii au acuzat autoritatile scolare de abuz si discriminare, dat fiind ca in alte judete colegii lor au avut dreptul sa participe la testarea cunostintelor pentru a putea ocupa un post in invatamint. Oficialii Curtii de Apel Galati nu au fost de gasit ieri nici de reporteri pentru a comunica oficial decizia luata in dosar. Cel mai probabil, un raspuns cu privire la decizia sectiei de Contencios administrativ si fiscal va fi aflat in cursul zilei de azi.

http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=31438

Posted

Ecaterina Andronescu: Forma de invatamant la distanta la "Spiru Haret" se desfiinteaza

Centrele teritoriale din tara si centrele de invatamant la distanta din strainatate de la "Spiru Haret" se desfiinteaza pana cand Universitatea va intra in legalitate, iar institutia de invatamant, inclusiv facultatile acreditate, vor fi monitorizate timp de 3 ani de Ministerul Educatiei. In plus, "Spiru Haret" trebuie sa isi modifice regulamentul si sa isi aleaga conducerea conform noului regulament, dar si sa coreleze numarul de studenti cu cel al profesorilor. In caz contrar, Universitatea "Spiru Haret" risca desfiintarea, a anuntat, sambata, ministrul Ecaterina Andronescu.

Studentii inmatriculati la aceasta forma de invatamant la distanta isi vor continua studiile la alte institutii acreditate.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-60 ... litate.htm

Universitatea Spiru Haret sfidează ministerul: Nu vom desfiinţa centrele ID

Universitatea Spiru Haret a anunţat că nu va desfiinţa programele de învăţământ la distanţă! Mai mult, centrele teritoriale şi cele din străinătate vor continua să funcţioneze. Cu alte cuvinte, conducerea a decis să nu aplice niciuna dintre măsurile dure anunţate recent de ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, după finalizarea raportului. Reprezentanţii universităţii spun că rezultatele raportului încalcă autonomia universitară şi proprietatea privată şi au fost atacate deja în instanţă.

http://www.realitatea.net/universitatea ... 84107.html

Posted

"Spiru Haret" poate organiza examene de admitere, a decis Curtea de Apel

Curtea de Apel Bucureşti a decis că universitatea Spiru Haret va putea organiza examene de admitere, dar numai la specializările acreditate. Miercuri, forma de învăţământ la distanţă de la Universitatea Spiru Haret a intrat în ilegalitate, după ce Guvernul a adoptat o ordonanţă de urgenţă prin care fixează măsurile pe care Universitatea trebuie să le ia pentru a funcţiona legal. Printre acestea se numără desfiinţarea învăţământului la distanţă, alegerea unui alt rector şi completarea studiilor pentru specializarea Drept, la patru ani.

Posted

pai normal. cred ca mai mult de juma` de parlament au studiile facuta la facultatea fantoma spiru haret ( prin telefon :lol: ), si cati or fi si in sistemul judiciar ! :o

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.