Jump to content

Statul va obliga Combinatul să livreze prioritar în România!


Recommended Posts

Posted

Toader (PDL): Statul va obliga ArcelorMittal Galaţi să livreze prioritar produse firmelor româneşti

Deputatul PDL Mircea Toader a declarat, vineri, la Galaţi, că statul român va obliga combinatul ArcelorMittal Galaţi să livreze produse siderurgice cu prioritate firmelor din România, prevedere care va fi inclusă într-un memorandum care va fi semnat cu producătorul de oţel. "În memorandum vom introduce obligativitatea ca Sidexul să le asigure produse întreprinderilor şi societăţilor comerciale din România, la solicitarea acestora. Firmele din ţară să aibă prioritate atât din punct de vedere al datei când vor fi puse la dispoziţie produsele, cât şi în condiţile în care există o solicitare suplimentară să poată fi rezolvată. (...) Vrem ca firmele din România să aibă prioritate măcar în distribuţia de produse, dacă nu şi în preţ", a afirmat Mircea Toader, transmite corespondentul NewsIn.

Compania siderurgică nu a dorit să comenteze afirmaţia deputatului PDL.

Referindu-se la oportunitatea introducerii unei asemenea obligaţii pentru ArcelorMittal Galaţi, Mircea Toader a dezvăluit că firma locală Intfor SA, specializată în produse metalurgice şi controlată de omul de afaceri Andrei Lişinschi (PDL), i-a cerut combinatului să îi livreze o anumită cantitate de tablă în luna august, însă oficialii ArcelorMittal Galaţi au respins comanda, motivând că au comenzi pentru export şi au depăşit planul de producţie.

Aşa, nene Statule, că doar e economie de piaţă ;)

Posted

mie-mi tare plac cum se incordeaza astia din partidul pupatorilor de dos prezidential.....statul o sa-l oblige? da poate ne spune si cum are sa faca asta? cred ca i se cam rupe baragladinei de ce hotaraste toader sau maretul boc.....si apoi ce tot avem cu el? nu ne da de ani de zile sa-l mirosim gazul de furnal? si asta inca gratis.....mai avem si alte pretentii?....

Posted

Astia nu-s sanatosi la cap... Sa-l "oblige"??? Tare mare trebuie sa fie disperarea (si prostia...) sa ajungi sa spui minunile astea!

Posted

Toader e un mare dobitoc ! Pe langa ca-i dobitoc ... e si prost!

Chiar nu stiu de ce tot e impins in fata, ca mari merite nu are!

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.