Jump to content

Ce facem cu câinii fără stăpân?!

dcp100168
 Share

Recommended Posts

mikka, din cate stiu autoritatile locale sunt inca responsabile pentru adaposturi. ele trebuie in momentul de fata sa construiasca aceste adaposturi care iar trebuie sa indeplineasca anumite conditii.

facandu-se ca nu stiu de aceasta obligatie, autoritatile locale ar putea sa arunce in curand responsabilitatea asupra ong-urilor. ong-uri care pana acum au facut multe fara mare sprijin din partea autoritatilor.

cat priveste materialul din monitorul, mi se pare ca este facut fara sa se fi mers la adapost. doar in urma unei discutii telefonice. asociatia care a dat in judecata serviciul primariei sa fi deschis actiune in instanta degeaba? :roll:

• 2 weeks later...

Patricia, autoritatile sunt intradevar responsabile de construirea adaposturilor.

Insa tot autoritarile ar trebui sa fie responsabile mai intai de cetateni si de siguranta lor. La fel, galatenii trebuie sa inteleaga ca daca-ti doresti un caine, trebuie sa-l tii in casa. In niciun caz liber pe strazi, neingrijit, nesupravegheat.

Sincer, decat sa cheltuie miliarde aiurea, autoritatile ar putea utiliza banii la ceva mult mai util - nu vb de locuinte sau mari proiecte - ci la chestii de zi cu zi: spatii verzi, locuri de joaca pentru copii, cosuri de gunoi, indicatoare stradale, sustinerea unui muzeu, teatru etc. chestii de care toti de izbim (mai bine zis de lipsa lor...).

Nu vad realizabil inaltarea unui adapost pentru macar 50% din cainii maidanezi - sa zicem 10.000 de bucati. Oricum, in 2-3 ani locul lor pe strada ar fi luat de altii... Si atunci ce-am rezolvat? Mai facem inca un adapost? Isi trece Primaria in "domeniul de activitate" cresterea caninelor fara stapan?

Patricia, autoritatile sunt intradevar responsabile de construirea adaposturilor.

Insa tot autoritarile ar trebui sa fie responsabile mai intai de cetateni si de siguranta lor. La fel, galatenii trebuie sa inteleaga ca daca-ti doresti un caine, trebuie sa-l tii in casa. In niciun caz liber pe strazi, neingrijit, nesupravegheat.

Sincer, decat sa cheltuie miliarde aiurea, autoritatile ar putea utiliza banii la ceva mult mai util - nu vb de locuinte sau mari proiecte - ci la chestii de zi cu zi: spatii verzi, locuri de joaca pentru copii, cosuri de gunoi, indicatoare stradale, sustinerea unui muzeu, teatru etc. chestii de care toti de izbim (mai bine zis de lipsa lor...).

Nu vad realizabil inaltarea unui adapost pentru macar 50% din cainii maidanezi - sa zicem 10.000 de bucati. Oricum, in 2-3 ani locul lor pe strada ar fi luat de altii... Si atunci ce-am rezolvat? Mai facem inca un adapost? Isi trece Primaria in "domeniul de activitate" cresterea caninelor fara stapan?

de acord.

important este sa-i responsabilizezi pe cei care cresc animale, pentru a nu-si mai arunca pe strazi cainii nou-nascuti si pentru a creste corect animalele pe care le au.

autoritatile sa construiasca adaposturi, iar pe strazi sa nu mai existe caini, posibil bolnavi de rabie, care sa faca victime umane.

aaa, chiar atat de multi caini maidanezi sa fie in galati? :shock:

Nu stiu cati sunt. Nu i-am numarat si nici nu cred ca ar fi o miscare prea buna pentru integritatea mea corporala :d

Directorul Ecosal estima la un moment dat existenta a 30.000 de maidanezi. Poate a exagerat si de aceea m-am referit doar la 20.000. Oricum, la o numaratoare superficiala gasesti intre Hotelul Galati si Elice (Centrul orasului, nu?) vreo 100. Daca estimam aceesi "concentratie" pentru tot Galatiul, s-ar putea sa ajungem pe la 15-20.000 de caini.

• 3 weeks later...

Rona, Ajutati-l pe Labus, si inca vreo 2, astea-s ONG-urile noastre pentru animalele fara stapani.

In Romania in general, dar mai ales in Galati, problema e mai mult decat serioasa. In spatele blocului meu sunt cred vreo 15 caini. Pur si simplu...nu ai ce sa mai faci. Cred ca singura solutie ramane adunarea si eutanasierea. E mai ieftin, pentru ca, din cate vad, nimeni n-a fost in stare sa se tina de promisiune pana acum, si sa faca ceva pentru saracele animale. Au fost cazuri cand copii mici si chiar adulti au fost mutilati deci..nu cred ca se mai pune problema sa alegem intre a salva bietele animale si a salva oamenii. Sunt un pericol de multa vreme.

• 1 month later...
Orasul câinilor far’ de stapân

In ceea ce priveste acuzatiile cu privire la faptul ca “Ajutati-l pe Labus” are ca scop principal obtinerea de bani de la cetatenii iubitori de animale, Corina Grigore a negat, declarându-ne: “Cum demonstreaza domnul Ionescu toate aceste acuzatii? Eu demonstrez cu fapte. La ora actuala avem 600 de declaratii ale cetatenilor care sunt de acord sa doneze 2% din impozit pentru ajutarea animalelor”.

eu ma numar printre cei care doneaza 2% la aceasta asociatie pe langa faptul ca o cunosc personal pe directoarea asociatiei "Ajutati-l pe labus". hai sa va zic o poveste adevarata... in urma cu 2 ani cartierul in care locuiesc era plin ochi de caini vagabonzi; personal am luat 2 caini din fata blocului si i-am dus la ai mei la casa, desi ai mei mai aveau 2... oricum suntem mari iubitori de animale si nu mai conteaza doua guri in plus la o farfurie de oase si la un castron cu apa... usor usor au inceput sa se imputineze cainii din cartier, unii fiind batrani au murit, altii mai tinerei luati de vecini si dusi la gradini sau la curti, etc. dupa o perioada de un an ramasesera 2 caini in fata blocului, caini care sunt si in momentul de fata (sunt extrem de pasnici si nu fac rau nimanui). problema sta in felul urmator... mai multi vecini ai mei au vazut de nenumarate ori masini cu combinisti de la tzara care vin si scot cate un caine din portbagajul masinilor, sau din sacose cand coboara din cursele conventii care ii aduc de prin diferite sate invecinate cu orasul... pun pariu ca ne vom lupta foarte multa vreme in zadar, atata timp cat tzaranii astia obositi ne umplu de caini

Cainii comunitari, subiect de sondaj

* Viceprimarul Nicusor Ciumacenco sustine ca va fi realizat de municipalitate, in aproximativ o luna de zile, un sondaj pentru a se afla de la locuitori cum vad ei rezolvarea problemei patrupedelor comunitare.

Nu mai este o noutate faptul ca in ultimii ani acest subiect i-a impartit pe locuitorii municipiului in doua tabere si a starnit numeroase dispute si reactii controversate. Mai mult, asociatiile de protectie a animalelor au criticat de nenumarate ori Primaria, dar si pe primarul Dumitru Nicolae, pentru lipsa de colaborare si pentru faptul ca nu iau masuri pentru rezolvarea problemei cainilor comunitari.

Presedintele Asociatiei “Ajutati-l pe Labus“, Corina Grigore, declara recent ca solutia cea mai eficienta ar fi sterilizarea animalelor, atat a cainilor, cat si a pisicilor de la curti sau din vecinatatea blocurilor.

“Una dintre principalele probleme care trebuie rezolvate este cea a cainilor comunitari. Primaria va intocmi un chestionar cu cateva intrebari legate de modul in care vad galatenii rezolvarea acestei probleme si vom face un sondaj in randul a aproximativ 30.000 de galateni care vor avea posibilitatea sa-si spuna punctul de vedere. Vom adopta o solutie care sa fie potrivit legii, si aceasta nu cred ca va fi eutanasierea, ci cel mai probabil sterilizarea. Subiectul legat de cainii comunitari este unul sensibil, tinand cont de faptul ca sunt si iubitori de animale si va trebui sa gasim o solutie cat mai buna si eficienta. In plus vom colabora si cu asociatiile de protectie a animalelor“, ne-a declarat viceprimarul Nicusor Ciumacenco.

La ora actuala pe strazile Galatiului sunt aproximativ 30.000 de caini comunitari, unii dintre ei agresivi. Pentru a rezolva aceasta problema primarul Dumitru Nicolae declara anul trecut ca va face o dezbatere publica pe acest subiect, dar totul a ramas la stadiul declarativ. Mai mult, in urma cu cateva luni membrii comisiei de cultura din cadrul Consiliului Local au anuntat ca vor face un proiect de hotarare care sa prevada amplasarea unor custi de anumite dimensiuni in jurul blocurilor in care sa fie adapostiti cainii comunitari ce urmeaza sa fie ingrijiti de locatarii iubitori de animale.

Din pacate si aceasta intentie a ramas doar la nivel de declaratii. Ramane de vazut daca declaratiile viceprimarului Nicusor Ciumacenco vor avea aceeasi soarta sau in sfarsit problema canilor comunitari va fi rezolvata.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=4

Si de ce are primaria nevoie sa faca sondaj? La ei nu e nimeni cu creier? Si dat fiind ca sintem cam singura tara din Europa cu problema asta, nu ar fi mai simplu sa intrebe reprezentantii primariilor de afara?

nu incercati sa intrati la stadionul Dunarea pe jos pe la MHC... e o haita de caini care sfasie tot... copiii abia mai vor sa se duca la antrenamente... a fost facuta sesizare la Primarie... si nimic... si asta nu e singurul caz. si mie imi plac cainii la nebunie insa aia sunt prea de tot...

Padoc pentru câinii comunitari de 300.000 de euro

Ecologiştii gălăţeni laudă iniţiativa conducerii combinatului siderurgic Galaţi de a construi un padoc pentru câinii vagabonzi din oraş, transmite corespondentul AMOS News. „Combinatul siderurgic face un lucru bun pentru câinii comunitari din Galaţi. În sfârşit, acest padoc de 11 miliarde de lei vechi va rezolva problema câinilor comunitari din oraş. Sperăm că nu vom mai întâlni câini comunitari pe străzile oraşului”, a declarat preşedintele filialei judeţene a Partidului Ecologist Român, Florin Tupilatu.

Totodată, ecologiştii au ţinut să aducă o serie de critici primarului Dumitru Nicolae, pe motiv că nu s-a îngrijit deloc de problema câinilor comunitari. „ Primarul Dumitru Nicolae nu trebuie să nu uite că Legea 29/2008 interzice eutanasierea fără ca animalul să fie grav bolnav sau periculos. Ce referendum face primarul? Un referendum care să ceară gălăţenilor respectarea sau nerespectarea unei legi? Consider că este o mare greşeală din toate punctele de vedere”, a adăugat ecologistul Florin Tupitau.

Reamintim că, în urmă cu puţin timp, primarul Dumitru Nicolae ameninţa că va organiza un referendum, unde va invita gălăţenii să spună dacă sunt pro sau contra eutanasierii câinilor comunitari.

Padocul va fi construit pe o suprafaţă de 15.000 mp şi va cuprinde spaţii de cazare pentru 1000 de câini. Aici câinii vor fi vaccinaţi, deparazitaţi şi sterilizaţi.

Cangurii in Australia au fost decimati pentru ca s-au inmultit peste masura si nimeni nu s-a dus peste mari sa-i traga de urechi. Nu cred ca latrau noaptea, nu mushcau trecatori, nu umpleau scari de bloc de purici. La noi e o veselie noaptea, de trebuie sa-ti pui neaparat termopane ca sa nu se sperie copiii in somn. Iarna cand e zapada de vreo 3-4 cm si in topire se vede si densitatea de ``monumente`` create de caini, pt ca vara se usuca si au culoarea pamantului dar in aer e adevarata binefacere curativa pt copiii care se joaca.

DOMNILOR. HAIDETI SA LATRAM SI NOI!!! Sau haideti sa ne mutam in Australia, pt ca nu suntem canguri, nu-i asa?

Subiectul asta mi se pare o tema electorala care sa ne suceasca mintile. Parerea mea e sa ca trebuie sa se se adune toti cainii de pe strazi. Daca oamenii vor sa-i tina in case, sa-i tina, dar cei liberi sa fie adunati si spre binele lor si al nostru, eutanasiati. Sterilizarea si lasarea lor libera e o prostie atat timp cat pentru cei tinuti in case, cei de afara sunt material de cotarcela. Inca nu au ajuns o specie pe cale de disparitie...

• 3 weeks later...

Cainii fara stapan sunt o problema serioasa si delicata in acelasi timp. Nu este problema primariei, ci a fiecaruia dintre noi. V-ati gandit vreun moment ca acesti caini nu au fost intotdeauna pe strada,ci au avut si ei odata o casa si un om care sa aiba grija de ei. Intr-o zi, acel om (cu cata placere as fi folosit ghilimele) a considerat ca acel caine nu-i mai este de folos sau ca pur si simplu nu il mai doreste in preajma sa si l-a gonit. Astfel au ajuns pe strada. Nu au ales sa fie acolo, nu au cerut sa fie acolo. Au ajuns acolo din vina unor oameni iresponsabili. Care au considerat ca a avea un caine e un part time job.

e pacat. sunt proprietarul unui caine, e o rasa total inofensiva ( un labrador) si cu toate ca imi plac foarte mult cainii pot spune ca " am un colt" impotriva maidanezilor. A maidanezilor si a celor care incurajeaza fenomenul prin protectia oferita maidanezilor si prin faptul ca nu isi asuma deloc raspunderea. aici ar fi de lucrat, eutanasiati maidanezii care nu vor fi adoptati si sanctionati "bodygurazii" acestora.

PS: ca proprietar de caine e un chin sa te plimbi relaxat prin oras cu asa haita de caini si asa ceata de simpatizanti.

Nu pot sa inteleg de ce cainii comunitari sa fie eutanasiati si caii nu? sau atunci sa punem astfel problema. Ca in curand o sa avem parte si de caii comunitari si te poti trezi ca iti trage calul cate o copita sau cate musca pentru ca pur si simplu ai trecut pe langa el. Nu pot pricepe aceasta discriminare intre caii comunitari si cainii comunitari.

• 2 weeks later...

CE FACEM CU OAMENII DIN TARA CAINILOR? Asta se intreaba cainii fara stapan. Nu prea mai putem dormi noaptea de ei D-le. Primar. Ar trebui sa inventati un cartier chinezesc sa-i manance pe rand. Asa nu va-ti mai faceti probleme de fonduri pt adunat si intretinut cainii.

Galatenii s-au saturat de haitele din strada sau de cele ale vecinilor

Cel putin asa pare a fi daca luam in calcul faptul ca inspectorii sanitari galateni sunt coplesiti de numarul impresionant al plangerilor impotriva cainilor, fie ei maidanezi sau nu. Unele reclamatii sunt legate de haite care terorizeaza seara unele strazi centrale, iar altele de persoane care tin in curti, tot in zone centrale, adevarate crescatorii canine, de care insa nu se ingrijesc.

Reclamatiile legate de haitele de maidanezi curg spre Inspectia Sanitara de stat din partea galatenilor satui sa fie terorizati. Arcasilor, Armata Poporului, Siderurgistilor in apropierea Spitalului de Copii si a "Casei Rosii" sunt numai cateva dintre locatiile unde galatenii se plang ca nu se simt deloc in siguranta din pricina maidanezilor. Numai ca inspectorii sanitari cam au mainile legate in aceste situatii.

"Tot ce putem face este sa trimitem echipe pe teren pentru a constata situatia si apoi sa trimitem solicitari prin care notificam Primaria Galati ca prin serviciul sau specializat sa rezolve doleantele legimite ale populatiei. Din pacate desi ultima notificare de acest fel, trimisa acum doua zile, nu cred ca va produce imediat efecte diferite fata de acelea transmise anterior. Adica nu mare lucru, dar noi insistam sa reamintim Primariei ca trebuie sa rezolve civilizat aceasta problema", a precizat inspectorul sef al Inspectiei Sanitare de Stat Galati, dr. Liliana Moise. Initial, multe dintre reclamatii nu au un ton violent fata de animalele care oricum nu sunt raspunzatoare de acest fenomen, dar, din pacate, ignorarea problemei nu poate duce decat la comportamente mai mult decat ingrozitoare pe care le au unii galateni exasperati de caini si de faptul ca autoritatile nu fac mai nimic pentru a normaliza problema. Sa nu uitam de otravirea in serie a unor caini in zona Tiglina 1, petrecuta saptamana trecuta.

Un alt gen de reclamatii care vizeaza tot cainii este reprezentat de cele in care vecinii unor galateni se plang ca in curtea de langa ei stapanii pastoresc adevarate haite de caini si pisici. Asta nu ar fi nimic, numai ca aceiasi stapani nu hranesc si ingrijesc animalele care transforma zona intr-un adevarat focar biologic. Ultimul caz de acest gen se petrece pe strada Columb. Inspectorii sanitari care au venit pentru a constata situatia pot da amenda numai ca stapana animalelor nu pare deloc convinsa ca are intr-adevar o problema. Asta in ciuda supararii vecinilor ei, care, mai ales vara, sunt terorizati de mirosurile haitei neingrijite a femeii.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=6

Cainii fara stapan trebui prisi si sterilizati, dar nu trebuie sa sterilizam si cainii care au stapani! Oare de ce suntem noi asa sa vrem sa dispara total de pe suprafata pamantului o specie intreaga? Sunt de acord sa dispara midanezii, dar nu si cainii cu stapan. Amintiti-va de ce spune Istoria. Primul animal domesticit de om a fost cainele. Care a fost scopul? Scopul domesticirii a fost sa il apere pe omul care inca locuia in pesteri de atacul animalelor salbatice. Iar acum scopul e sa il apere de hoti (rasele de talie mare) s sa ii ofere o mica portie de divertisment si umor zilnica (in cazul cainilor de companie, de talie mica) Sa dspara maidanezii, dar sa nu dispara si cei de rasa. Dar omul s-a invatat sa ii sterilizeze si pe cei de rasa, si uite asa in maxim 50-100 de ani planeta va fi golita de caini, o specie care a fost intotdeauna devotata omului, inca de cand el era fara aparare si locuia inca in pesteri.

Nu zic nu, sterilizarii, cainilor cu stapan, dar mi se pare ca omul a inceput sa prea exagereze. Nimeni nu vrea sa cada in extrema in care sa se inmulteasca necontrolat, dar cu exagerarea, s-ar putea sa cadem in extrema cealalta. Pote in strainatate nu se va intampla, dar pun pariu ca in 20-50 ani Romania va simti un mare GOL in casele locuitorilor. La cum se misca lucrurile intr-un haos Romania va putea deveni tara fara caaini si paradisul hotilor de toate neamurile.

Ai inteles gresit. Eu sunt de acord cu disparitia de pe strada a cainilor comunitari, dar nu sun de acord cu sterilizarea cainilor cu stapani. Adica nu in maniera in care se face acum in tara noastra. (Prea abuziv) Medicii veterinari ar trebui sa stabileasca niste reuli. Fiecare stapan sa aiba dreptul sa isi castreze cainele dua un anumit numar de ani, nu cand ii vine stapanului cheful sa se duca cu el la castrare. Iar guvernul ar trebui sa mai subventioneze niste mancare Pedigree.

Da bun...dar din cate stiu nu vine nimeni la stapani de animale acasa sa ii oblige sa faca ceva de genu asta! Din cate stiu nu ar fi prea legal! Oricum eu ma refeream strict la cainii comunitari si atat! Si sa fim realisti...is multi in Galati si sunt cativa si destul de rai!

Domnilor, suntem mai caini decat cainii daca-i lasam pe starzi sa se mananca singuri. Este ora 9 jumate si abia am facut ochi. De ce? Pt ca azi noapte s-au adunat de prin tot orasul cred haite, haite si a fost o juma de noapte program artistic. Parca se mancau unii pe altii.Cum se aduna cainii asa toti odata intr-un loc nu ma prind. Se auzise ca sunt adusi de hingherii de la Braila pe blat; sa fie oare adevarat? Si poate dormeam dar am un bebel de 2 luni care nu a putut sa-i ignore pt ca nu stie unde a venit, pe ce lume... Poate sunt eu mai fara inima dar decat sa-i lasam asa sa se omoare, pt ce, ei stiu, mai bine-i eutanasiem. Cred ca pana la urma o sa faca cineva o sacosa de piftele injectate cu otrava si o sa-i gasim in putrefactie prin boscheti. S-a mai intamplat asta prin M39 acum multi ani si s-a facut o tevatura prin presa... Subiectul asta se pare ca nu are nici o rezolvare. Nu voi mai scrie un cuvintel despre asta. Am obosit si mi-e lehamite.... HAU HAU!!!! :(

Bun. Acum cativa ani s-a facut. Dar anul asta a intrat in vigoare legea pentru protectia animalelor. Cine incearca sa faca acum chestia asta, primeste 1 an de inchisoare. Ce e de facut? Simplu! Cei care se declara iubitori de animale, sa isi ia cainele din parcare sau de pe scara blocului (cel de care are si pe care il hraneste) si sa il duca la medicul veterinar sa il castreze si sterilizeze. Dar romanului nu-i pasa. Ca il costa. Chiar daca ar fi doar 1 Ron castrara tot nu l-ar duce. Dar daca ar subventiona primaria printr-o campanie si ar ameninta cu amenzi la sfarsitul campaniei pe cine nu si-a dus maidanezul la castrat si sterilizat, sa ii vezi atunci ce cozi ar face la cabinete veterinare cu maidanezii in brate :d

Vom scăpa de maidanezi?

Sondajul de opinie promis de municipalitate încă de acum trei luni, cu privire la metodele ce vor fi folosite pentru a scăpa de câinii comunitari, va fi, după îndelungi aşteptări, pus în aplicare. 20.000 de gălăţeni din toate cartierele oraşului vor fi chestionaţi în zilele următoare în legătură cu problema câinilor vagabonzi. Ei vor avea posibilitatea să propună soluţii pentru diminuarea numărului de câini fără stăpân din oraş. Sondajul de opinie va fi realizat de o firmă specializată, angajată de Primărie, şi va conţine întrebări formulate de municipalitate şi de asociaţiile de protecţie a animalelor. Primarul Dumitru Nicolae spune că la astfel de sondaje au răspuns şi locuitorii Ploieştiului, acolo unde s-a rezolvat problema câinilor fără stăpân, însă doar temporar.

Municipalitatea va demara, după îndelungi aşteptări şi promisiuni venite încă de acum trei luni, sondajul de opinie, care ne va scăpa sau nu de maidanezi. În jur de 20.000 de gălăţeni vor fi chestionaţi în zilele următoare pentru a da soluţii şi a-şi exprima părerea cu privire la metodele ce vor fi folosite pentru a scăpa de câinii comunitari, care au devenit un adevărat fenomen în municipiul Galaţi. În prezent, pe străzile municipiului, umblă nestingheriţi în jur de 30.000 de câini comunitari, potrivit declaraţiei primarului Dumitru Nicolae. Potrivit declaraţiei edilului-şef, una dintre problemele cu care se confruntă municipalitatea în ceea ce priveşte câinii comunitari, este chiar legislaţia actuală, care obligă municipalitatea să prindă câinii, să-i sterilizeze şi să le dea drumul înapoi în stradă, astfel că efectele sunt foarte puţin vizibile. ”Cei care se ocupă şi fac sondaj în campaniile electorale vor face sondaj şi aici. Vor fi 20.000 de subiecţi. Sunt mai multe întrebări în care mi-am băgat şi eu coada având mai multă experienţă. Vreau să vedem care este poziţia gălăţenilor faţă de problema câinilor comunitari. Unii îmi zic să-i omor, alţii îmi zic să-i ţin în casă. Eu un lucru îl ştiu sigur, că trebuie să micşorăm înmulţirea şi numărul lor în oraşul Galaţi”, a declarat Nicolae.

Totodată, edilul-şef al urbei a spus că la finalul chestionarului va ţine cont doar de părerile gălăţenilor şi nu de legea aflată în vigoare. ”Legea asta cu câinii s-a schimbat în ultimii trei ani de patru ori. Până a apărut ultima lege pe care eu nu o pot înţelege, eu ca om al muncii. Care zice că îl găseşti pe stradă, îl sterilizezi şi îl dai înapoi în habitat, dar nea Gheorghe pe care îl muşcă ăsta dat pe stradă nu are aceeaşi părere. Noi trebuie să ţinem cont de sondaj, găsim noi vreo portiţă şi sigur va contraveni legii în vigoare”, a mai spus Dumitru Nicolae.

http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=2