Jump to content

Ce facem cu câinii fără stăpân?!

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Completat.

Sunt totusi sceptic. Ani de zile nu s-a facut nimic, intre timp a aparut si o lege tampita care nu-ti da voie sa "eutanasiezi - ?!" maidanezii, numarul cainilor a crescut extraordinar de mult...

Cu matzele n-am nimic, inca nu m-au atacat motarlanii prin parcuri sau pe Faleza :d

• 3 weeks later...

ULTRAMARINE nu ai cumva drum cu aparatul foto in zona dintre str. Serii-Carnabel-Gării, blocurile A-D (pe str. Gării) şi A13+A14 pe Serii, intre ele si in zonă sunt 10-12 MAIDANEZI (8 in devenire), agresivi, latra si sar la copii si la batrani, sau ai cumva un tel de la comunitarii primariei de la Ecosal? Multumesc anticipat. Eu am luat personal doi acasa, pentru ca stau la curte, dar pe ceilalti nu mai pot, desi sunt bolnavi cu afectiuni in zona ochilor, imi pare rau, dar...cred ca asociatiile si fundatiile ce cheltuie banii destinati Protectiei animalelor, pe afise electorale, pot face ceva. Multumesc anticipat.

Azi noapte era sa fiu muscat de vreo 4 maidanezi care-si fac veacul prin Tiglina pe la B-uri. Dimineata dormeau in frunzele cazute, isi facusera cuclus fiind obositi dupa tura de noapte. Nu i-am trezit cu un sut, pentru ca nu au nicio vina. Mie imi plac animalele, dar mi-e mila cand ii cad jigariti, bolnavi, cu privirea aia de animal injosit. Azi am vazut unul de rasa, cu zgarda in Gradina Publica. Isi cauta stapanul, mirosind pe toti care treceau pe acolo. Era slab, i se vedeau coastele, poate si bolnav. Ce stapan o fi avut, de l-a alungat pe strazi....

Dar, daca trec pe acolo ii iau in vizor, sigur ca da.

Sa raspund la intrebare: ii crestem pe langa blocuri. In foto aveti 5 viitori maidanezi, crescuti printre masini, in parcarea de la C10, Tiglina 2[attachment=0]Image066.jpg[/attachment]

Nu sunt 5. Sunt 6. 5 negri si unul alb. Mai e unul, langa el alb, care se gudura pe langa picioarele doamnei.

dati le o bucata de paine si o mingaiere,fara frica,eu traiec de multi ani afara de romania si aici abandoneaza caini de rasa si nimeni nu se lamenteaza.Aici toti care se ocupa de caini abandonati sunt voluntari.Mizeria de pe strazi nu primaria trebuie sa o stringa ,ci cei care au caini si nu se intampla nimic daca esi afara si stringi murdaria cainilor.Pe vremuri se chema munca voluntara,pacat ca a disparul, era un obicei bun.Iubiti caini,sunt mai buni ca oameni,si daca toti am privi un pic pe jos ar fi mult mai bine.Noi cei care traim afara de romania,suntem precum cani fara stapin,gandti un pic

sa nu generalizam. Sunt destui care au fost atacati de caini fara stapan (printre care si colegul nostru forumist), fara sa le faca ceva. Ideea este ca locul lor nu este pe strada si cand sunt multi, sunt agresivi. Noaptea este deja o aventura, in anumite locuri din galati, sa mergi singur si pe jos.

sa nu generalizam. Sunt destui care au fost atacati de caini fara stapan (printre care si colegul nostru forumist), fara sa le faca ceva. Ideea este ca locul lor nu este pe strada si cand sunt multi, sunt agresivi. Noaptea este deja o aventura, in anumite locuri din galati, sa mergi singur si pe jos.

Da, sunt destui care au atacat de frica. E necesar sa reluam discutia si sa insiram toate motivele pentru care au ajuns acei caini in acea situatie?

Cainii acestia , pe strazi, nu au picat din cer!!! nu a venit nicio ploaie cu caini la noi.

Sunt consecinta unor stapani iresponsabili. Cineva impotriva???

Si de inmultirea lor, ca si de existenta lor pe strazi, tot noi, cetatenii unei tari civilizate suntem responsabili. Trebuia sa pun cuvantul civilizate in ghlimele,nu?

Da, sunt destui care au atacat de frica. E necesar sa reluam discutia si sa insiram toate motivele pentru care au ajuns acei caini in acea situatie?

Nu spun ca semenii nostri sunt usi de biserica, ci doar ca locul cainilor nu este pe strada. Atat.

PS: Si in seara asta am avut o intalnire cu o haita, "agresiva". Speriati sau nu, ideea este ca daca treci prin locuri mai "ferite" si mai esti si singur si nu casti ochii risti sa faci o vizita la un doctor. Asta intr-un caz relativ fericit.

stapani iresponsabili, autoritatile locale...fiecare are partea lui de vina. Deja este o problema scapata de sub control. Solutii pentru rezolvarea ei ar fi, insa trebuie sa se si doreasca acest lucru. Un lucru e cert, tot noi avem de suferit.

Noi toti care, in indolenta noastra ,asteptam ca altcineva sa ne rezolve problemele.

Cred ca aveam dreptate cand am propus infiintarea unui numar Telverde al Primariei. O sa transmit linkul la toate adresele de mail ale Primariei Galati. Sa vedem.... Singura problema este ca nu suntem in campania electorala a primarului. Dar si cand vom fi, sa vezi atunci material :d

• 2 weeks later...

Masacru canin

Una dintre locatarele blocului C6D din cartierul Aviaţiei, Mioara Pal, ne-a vizitat ieri la sediul redacţiei pentru a-şi spune oful legat de omorârea cu cruzime, de către persoane necunoscute, luni, a trei căţeluşi maidanezi. Mioara Pal s-a plâns de faptul că trei pui de câini maidanezi care erau crescuţi şi îngrijiţi de locatarii blocurilor C4 şi C6D au fost omorâţi, probabil cu otravă, luni, de către persoane necunoscute. Aceasta susţine că nu este prima oară când se întâmplă acest lucru, aceeaşi soartă având-o acum câteva luni chiar şi un câine de rasă al unei vecine. "La noi în cartier a mai fost o campanie de otrăvire a câinilor acum căteva luni. Am fost atunci şi la Poliţie să sesizăm, dar ne-au spus că nu pot face nicio cercetare pentru că nu au nicio dovadă că acei câini ar fi fost otrăviţi, îndrumându-ne să ne ducem la Direcţia Veterinară să ducem probe care să fie analizate pentru a se constata cauza morţii. Nu ştim cine poate fi capabil să otrăvească nişte câini care nu făceau rău la nimeni, nu erau agresivi şi pe care locatarii îi iubeau şi îi îngrijeau. Dorinţa mea şi a locatarilor este ca Poliţia să se implice şi cineva să îi găsească pe vinovaţi pentru că nu este normal ce se întâmplă cu aceşti câini care sunt ucişi într-un mod barbar", ne-a mai spus Mioara Pal. Aceasta este nemulţumită şi de ceea ce se întâmplă cu patrupedele comunitare care sunt strânse şi care ajung în padocul Ecosal. "Acum câteva luni au fost duşi în padocul Ecosal şapte câini. Am făcut eforturi şi toate demersurile să îi recuperăm şi când ne-am dus să îi luăm nu am mai găsit decât unul. Nimeni nu ne-a putut spune ce s-a întâmplat cu ceilalţi câini, dar putem să bănuim", ne-a mai spus Mioara Pal.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=3

Eu iubesc animalele, dar nu suport sa vad maidanezi. Si nu mi se pare corect sa fac ocoluri pentru a scapa de ei. Spun cativa pe-aici ca au grija de cei din fata blocului? Cum? Dandu-le mancare? Asta o gasesc si in tomberoane. Dar cum ramane cu vaccinurile, dresajul? Pe mine m-au muscat trei pana acum. In timpul liceului, nu puteam sa o iau printre blocuri, trebuia sa merg pe Brailei caci zona Scoala nr. 2 - C.N.M.K. era plina de caini fara stapan. Se spune ca trebuie sa treci pe langa ei fara sa le arati ca ti-e teama. Cum face asta un copil? Se spune ca exista n asociatii de protejare a animalelor. Sa ii stranga pe toti cu fondurile primite si sa ii tina inchisi! Daca totusi ii ia vreun vecin de-acolo pe 'barba lui', sa ii faca controalele si sa ii puna zgarda. Iar pentru ce gasim fara 'colier' a doua oara (dupa ce a fost scos din adapost) sa se aplice o amenda drastica 'binevoitorului'. Astfel, n-o sa se mai 'indure' sa-i scoata degeaba... Ori ii vor supraveghea, ori vor plati.

Pe mine ma lasa rece propuneri ca 'politia animalelor' pentru ca stiu ce-nseamna sa fii muscat. Da, recunosc ca sunt si cazuri in care animalele sunt omorate prin cruzime, dar acele acte pot fi sanctionate pe alta cale.

Nu stiu ce-au facut celelalte tari de au scapat de maidanezi... dar cred ca tine si de educatie.

Daca totusi ii ia vreun vecin de-acolo pe 'barba lui', sa ii faca controalele si sa ii puna zgarda. Iar pentru ce gasim fara 'colier' a doua oara (dupa ce a fost scos din adapost) sa se aplice o amenda drastica 'binevoitorului'.

Asta e o idee bună. Toţi câinii să aibă o zgardă cu un identificator care să ducă la stăpânul căinelui.

Şi dacă tot se dau bani de la buget pentru ONG-urile ce pretind că protejează câinii, mai bine s-ar face un efort şi le-ar folosi drept bază de recrutare pentru Poliţia Animalelor.

Îmi permit să vă invit să faceţi o comparaţie între un maidanez şi un boschetar...

Nu ar trebui sa fie atatea comentarii pe o tema a carei solutie estefoarte simpla: cine vrea caine sa il tina in casa.

Restul cainilor adunati de pe strazi si stransi intr-un centru special unde vor fi tinuti pentru maxim 30 zile. Daca nimeni nu ii revendica atunci sa fie eutanasiati.

Si daca tot sunt alegeri cauti si eu un candidat care sa propuna o astfel de lege (de altfel simpla si concisa).