Jump to content

64% dintre români nu au folosit niciodată internetul în 2008


Recommended Posts

Posted

Comisia Europeana: 64% dintre romani nu au folosit niciodata internetul in 2008

64% dintre romani nu au folosit niciodata serviciile de internet in 2008, Romania clasandu-se pe ultimul loc in randul tarilor din Uniunea Europeana la acest capitol, arata un raport privind competitivitatea digitala publicat marti de Comisia Europeana. Conectivitatea scazuta este reflectata in rata de utilizare a internetului, majoritatea serviciilor de internet fiind folosite la un nivel mai scazut decat media in UE.

Doar 26% dintre romani utilizau in mod regulat (cel putin o data pe saptamana) internetul in 2008 si doar 15% erau utilizatori frecventi (folosirea internetului in fiecare zi sau aproape in fiecare zi).

In medie in 2008, 33% dintre europeni nu au folosit deloc internetul in 2008, Romania aflandu-se pe ultimul loc la acest capitol. Raportul arata insa ca procentul romanilor care nu folosesc internetul este in scadere, dupa ce in 2006 si in 2007, 74% si respectiv 69% din populatia Romaniei nu au utilizat deloc serviciile de internet.

In privinta gradului de penetrare a serviciilor de internet broadband in Romania, datele Comisiei arata ca acesta a ajuns la 11,7% in 2008, fiind al treilea cel mai scazut nivel din Uniunea Europeana.

http://economie.hotnews.ro/stiri-teleco ... l-2008.htm

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.