dcp100168 Posted August 4, 2009 Posted August 4, 2009 Comisia Europeana: 64% dintre romani nu au folosit niciodata internetul in 200864% dintre romani nu au folosit niciodata serviciile de internet in 2008, Romania clasandu-se pe ultimul loc in randul tarilor din Uniunea Europeana la acest capitol, arata un raport privind competitivitatea digitala publicat marti de Comisia Europeana. Conectivitatea scazuta este reflectata in rata de utilizare a internetului, majoritatea serviciilor de internet fiind folosite la un nivel mai scazut decat media in UE.Doar 26% dintre romani utilizau in mod regulat (cel putin o data pe saptamana) internetul in 2008 si doar 15% erau utilizatori frecventi (folosirea internetului in fiecare zi sau aproape in fiecare zi).In medie in 2008, 33% dintre europeni nu au folosit deloc internetul in 2008, Romania aflandu-se pe ultimul loc la acest capitol. Raportul arata insa ca procentul romanilor care nu folosesc internetul este in scadere, dupa ce in 2006 si in 2007, 74% si respectiv 69% din populatia Romaniei nu au utilizat deloc serviciile de internet.In privinta gradului de penetrare a serviciilor de internet broadband in Romania, datele Comisiei arata ca acesta a ajuns la 11,7% in 2008, fiind al treilea cel mai scazut nivel din Uniunea Europeana.http://economie.hotnews.ro/stiri-teleco ... l-2008.htm
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now