Sari la conținut

Mia's children


Rami

Postare recomandata

Am pasit intr-o lume de poveste, povestea unor vieti de copii, spusa de o zana, la ore tarzii, in fata focului.

O zana ce a luat sub bagheta ei magica suflete de copii, suflete ce inca dor, suflete ce inca sufera, suflete ale nimanui, suflete ce au fost in plus pentru o mama si un tata.Copii pentru care “mama” si “tata” nu mai exista. Copii pentru care nici nu a existat vreodata cu adevarat. Pentru care viata nu a avut de daruit zambete si caldura. Pentru care viata a fost egoista, asa cum numai ea poate fi. Intr-o lume nedreapta, sunt copii care plang. Intr-o lume nedreapta, parintii nu sunt parinti. Intr-o lume nedreapta exista totusi oameni. Si oamenii mai pot avea suflete pe care sa le poata imparti cu cei din jur.

Copii inconjurati de bunatate, dupa ce lacrimile au siroit pe obrajii lor firavi…

La Mia’s Children, e o lume de basm. Mia e o zana a sufletelor pierdute si regasite. Mia e sufletul ce a strans langa ea inocenta pierduta a copilariei , pentru a-i da speranta ca zorii zilei de maine se vor ivi. Mia e un om care a strans in ea sufletul a 10 oameni si daruieste cat 100 de oameni la un loc. Si privind-o, stii ca un om poate face ca lumea sa fie mai frumoasa. Prin ochii Miei, copilaria are zambete luminoase. Prin ochii Miei, lumea poate fi mai buna. Prin sufletul Miei, ce stie sa daruiasca din ea…

102_40c8633317fa6bce08da9050d78ff34d_thu

Ochisorii li se inalta, ca o rugaminte, catre cer si catre oameni. Catre alti oameni decat aceia care i-au abandonat cand erau prea mici sa inteleaga ce fel e lumea si viata. Cu privirile blande, intrebatoare, cercetatoare, ne privesc copiii. Cu glasurile limpezi, ne cheama. E un strigat timid de ajutor al unor copii pentru care viata nu a avut de oferit prea mult.Si in ochi le vad teama pentru sufletele ce s-au pierdut si spera intr-o regasire. Le vad dorinta de a fi iubiti si de a iubi, caci au atat dragoste de oferit. Le vad zambetul timid, intrezarit la vederea noastra. In ochi le citesc teama si speranta. In acei ochi limpezi ca ne privesc, am regasit atata puritate, atata dragoste cat nu exista intr-o viata de om.

In ochi le stau ascunse sufletele ranite de nepasarea parintilor, de ignoranta lumii… In privire le sunt scrise povestile de viata. Si toata rautatea lumii, desi i-a lovit, nu i-a atins, caci au ramas puri intr-o lume urata, iubind ce i-a ranit. Ce fel de dreptate a unei lumi e asta? Ce fel de lume dreapta e una in care un copil plange?

Si , mai mult… ce fel de lume e una in care noi trecem nepasatori pe langa ei?

Cand am intrat pe usa, un zumzet general s-a ridicat. Am privit uimita, nu intelegeam de ce , de unde atata bucurie. Si imediat am inteles: venise “tati”. Omul caruia toti copii ii spun asa, fiind cel care le vegheaza in fiecare zi zambetul copilariei. Robert e un om normal, e ceea ce eu as numi cu toata inima: OM. Cata dragoste primeste si daruieste in lumea copilariei, e greu de descris in cuvinte. Cate brate si ochi s-au ridicat la vederea lui, e lesne de inteles. Cate lacrimi ascunse in ochii acestui om am vazut, nu pot spune…

Cititorule, tu cel care te-ai aplecat pentru o clipa asupra acestor randuri, opreste-te din drumul tau, caci un copil plange… Ii poti insenina zambetul, ii poti aduce o bucurie, cat de mica, ii poti lumina chipul trist. Daca altii pot, noi de ce nu am putea?

Asociatia MIA’S CHILDREN

Bucuresti, Romania, PJ 44/2001 Cod Fiscal 14098260

Email : mia_s_children@yahoo.com

Tel : 0765673385, Mia Scarlat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si filmul rugaciunii de la masa, la Mia's children :)

cunosc curiozitatea copiilor, atingerea lor plina de speranta... le oferi cadouri, le zambesti (nu pot uita un copil ce voia neaparat fotografii cu el si sa-i spun la ce program sa se uita la televizor, ca sa se vada... el si prietenii lui) dar... alea trei puncte ascund multe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista un motiv bine intemeiat pentru care iti plac copii.Sunt singurele persoane langa care poti fi slaba si ei sa nu abuzeze de acest lucru?

In fine...iti sta bine cu ei :)

La multi ani apropo

Imi plac copii pentru ca ei scot din mine tot ce e mai bun :)

Multumesc pentru urare :) am impresia ca ne stim de undeva ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scot ce e mai bun din tine? Dar oameni nu pot face asta?

De ce ai impresia asta? (ca ne stim de undeva)

Oamenii prin natura lor, au defecte pe care copiii nu le au. Cred ca intelegi exact ce vreau sa spun .

Pentru urare, asta ma face sa cred ca ma stii de undeva, atat timp cat numele meu real nu e public aici. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Am o ruda care i se spune rami.Acum intelegi de ce am stiut ca e ziua ta? In plus nu era greu de observat ca cei dinaintea mea ti-au urat La multi ani!

Si ca sa-ti raspund la intrebare (nu-mi place sa ma fac ca ploua) nu ne cunoastem.

Tot oameni prin natura lor au calitati pe care copii nu le au.Acei oameni sunt din ce in ce mai putini, si nu mai sunt cautati pentru ca se merge pe premiza "Sunt ocupati", "Cine sunt eu sa dau de ei" si tot asa.Dar ei exista chiar daca sunt din ce in mai putini.Nu uita ca realitatea, este ceea ce ne face sa gresim, e ceea ce ne face sa avem defecte, dar tot noi ... oameni ... suntem capabili de iertare.

Si intradevar copii scot tot ce e mai frumos din noi.Trezesc in noi sentimente care cu greu pot fi exprimate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... si nu mai sunt cautati pentru ca se merge pe premiza "Sunt ocupati", "Cine sunt eu sa dau de ei" si tot asa.Dar ei exista chiar daca sunt din ce in mai putini.....

Cautarea mea nu s-a oprit niciodata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.