Sari la conținut

Radarele, veșnica problemă


dcp100168

Postare recomandata

aseara, pe la orele 22...de la intersectie (magazin general) pana la sensul giratoriul din micro 40 am dus trena militiei

gl-19 aop a mers cu DOAR 40 km/h. i-am dat si un flash....nici nu s-a sinchisit (am avut totusi...o jena..sa-l depasesc prin dreapta) :twisted:

pe astia cine-i invata sa conduca?

am auzit mai multa lume ca asta e ultima "gaselnita" a politiei. merg incet si te "invita" sa depasesti, dar au radar pe masina si te ard ;)

din partea moderatorului: deoarece discuţia a deviat spre radare, am făcut un split

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit mai multa lume ca asta e ultima "gaselnita" a politiei. merg incet si te "invita" sa depasesti, dar au radar pe masina si te ard

Nu au ce sa faca daca ii depasesti. Radarul poate fi motiv de amenda doar daca masina sta pe loc, ca atare.. dati-i bataie si-n cazu in care va trag pe dreapta pentru viteza, contestati ca veti avea castig de cauza :d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara, pe la orele 22...de la intersectie (magazin general) pana la sensul giratoriul din micro 40 am dus trena militiei

gl-19 aop a mers cu DOAR 40 km/h. i-am dat si un flash....nici nu s-a sinchisit (am avut totusi...o jena..sa-l depasesc prin dreapta) :twisted:

pe astia cine-i invata sa conduca?

:lol:

Asa fac nenorocitii!!! Dar eu ii depasesc, nu stau la discutie. Vad care e viteza, imi mai adaug inca 9 km/h si-i dau mai departe.

In legatura cu depasirea pe dreapta... Se poate discuta... poti sa spui ca ai schimbat banda dupa care, evident, ai schimbat banda. Semnalizezi din timp, faci totul ca la carte si n-au ce sa-ti faca.

Faze cu militieni dintr-astia sunt des intalnite pe Brailei si pe Faleza. Ce ma enerveaza cel mai tare este ca TOTI soferii merg in urma masinii politiei chiar daca aceasta ruleaza cu 40 km/h :!: si nu mai am pe unde sa depasesc.

@ Riaji

Radarul te poate lua si din mers... Un coleg de-al meu a patit-o pe drumul dinspre Tecuci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Riaji

Radarul te poate lua si din mers... Un coleg de-al meu a patit-o pe drumul dinspre Tecuci !Bineinteles ca te poate lua si din mers,insa nu este legal...A patit-o si un coleg al meu care face naveta la Vinatori si i-a dat in judecata ,iar militia a pierdut deoarece aparatele lor nu sint omologate sa ia viteza corecta in mers...Trebuie sa fie stationare...Eu,pe dig spre Braila,de cite ori vad cite o masina a politiei o calc intentionat poate -poate m-ar opri...:)...insa nu s-a intimplat niciodata... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista 2 tipuri de sisteme de detectare a vitezei: unul o face de pe loc si altul o face din mers. a 2-a categ este mai putin numeroasa. totusi se stie faptul ca militienii folosesc aparatele din prima categorie si in mers. o alta gaselnita a caraliilor este aceea de a tine aparatele de detectare a vitezei inchise si le deschid in imediata apropiere a celui vanat. bineintele este o practica ilegala pe care daca o contestati la tribunal veti avea castig de cauza 100%.

Cind dau drumul la aparat in fata ta...au pierdut din start caci aparatului ii trebuie o anumita perioada de calibrare si sa vezi ce diferenta enorma de viteza iti apare...Asta am patit-o eu...Aveam 70 pe sector de drum cu limita la 60...Cind m-au oprit mi-au spus ca aveam 87...:d...Stiam sigur ce viteza aveam,asa ca le-am ris in nas,le-am spus ca sint tare grabit si nu am timp sa stau sa ma cert cu ei caci oricum nu le semnez nimic si am plecat explicindu-i ca daca au vreo nelemurire legata de abuzul lor pot sa-mi ia numarul si ne vedem la Tribunal...Si au trecut mai bine de 2 ani si...nu i-am vazut nici la usa nici la tribunal...:d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum nu am luat decat un radar, pe str.brailei, vis-a-vis de BCR, pentru uimitoarea viteza de 64 km/h.

pentru a evita discutiile inutile cu militia, cu judecatorii, prefer sa ma incadrez in toleranta de 10 km/h ....atunci cand am rabdare :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu trei luni în urmă am găsit în cutia poștală un plic de la poliția din Ialomița prin care mi se comunica faptul că în data de 7 ianuarie, autoturismul nr ....... (al meu adică) a fost depistat cu viteza de 62 km/h în satul Cotorca...mi se cerea să comunic identitatea persoanei ce a condus automobilul, bla, bla... Inițial am vrut să ignor documentul, nu puteau dovedi că l-am primit, dar m-am gândit mai apoi, că mă fac idioții să mă deplasez pe urmă prin Ialomița, să-mi pledez cauza ...

L-am completat și l-am trimis, prin poștă. Nici până în ziua de zi n-am mai primit nimic de la ei :d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu trei luni în urmă am găsit în cutia poștală un plic de la poliția din Ialomița prin care mi se comunica faptul că în data de 7 ianuarie, autoturismul nr ....... (al meu adică) a fost depistat cu viteza de 62 km/h în satul Cotorca...mi se cerea să comunic identitatea persoanei ce a condus automobilul, bla, bla... Inițial am vrut să ignor documentul, nu puteau dovedi că l-am primit, dar m-am gândit mai apoi, că mă fac idioții să mă deplasez pe urmă prin Ialomița, să-mi pledez cauza ...

L-am completat și l-am trimis, prin poștă. Nici până în ziua de zi n-am mai primit nimic de la ei :d

nici de la finante? :ugeek:

...pentru ca, intre timp, s-a declarat ilegal radarul fix de la cotorca...si nu au mai avut suport pentru amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.