dcp100168 Posted September 4, 2009 Posted September 4, 2009 Marţi, la Mănăstirea din CudalbiPelerinaj la Maica DomnuluiMarţi, 8 septembrie, creştinii gălăţeni şi nu numai sunt invitaţi în Dealul „Gologanu”, în Grădina Maicii Domnului de la Cudalbi. În acea zi vom cinsti Naşterea Maicii Domnului - Născătoarea de Dumnezeu, motiv pentru care maica Mariani Popa şi obştea de aici ne aşteaptă la rugăciune. După tradiţie, Sfânta Liturghie va fi săvârşită de Arhiereul locului, Prea Sfinţitul Casian al Dunării de Jos.http://www.viata-libera.ro/articol-Pele ... lui_2.html
dcp100168 Posted September 10, 2009 Author Posted September 10, 2009 Hram la Mănăstirea GologanuMănăstirea "Naşterea Maicii Domnului", cunoscută mai mult sub denumirea de Mănăstirea Gologanu, din comuna gălăţeană Cudalbi, şi-a sărbătorit marţi, prin diferite manifestări laice şi bisericeşti, patroana spirituală. La hram au luat parte atât pelerini din cadrul Eparhiei Dunărea de Jos şi din judeţele învecinate, cât şi oficialităţi ale judeţului Galaţi, printre care şi preşedintele Consiliului Judeţului Galaţi, Eugen Chebac. După Sfânta Liturghie Arhierească, la care a slujit Preasfinţia Sa Doctor Casian Crăciun, episcopul Dunării de Jos, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a urmat un moment artistic susţinut de grupul de copii de la Lieşti şi bătrânii de la Piscu.Mănăstirea Cudalbi a fost ctitorită de Eugenia Pană în apropierea comunei Cudalbi, fiind denumită mănăstirea Gologanu, după numele moşiei acelor locuri. Biserica a fost ridicată între 1925 şi 1933. Prima stareţă a acestui edificiu, monahia Haritina Vasiliu, s-a îngrijit de construcţia bisericii, sfinţită în anul 1938. La solicitarea Episcopiei Dunării de Jos, în anul 1998, vechiul nume al mănăstirii a fost schimbat în "Mănăstirea Maicii Domnului - Cudalbi".http://www.impartial.ro/index.php?func= ... &articol=3File de istorieMănăstirea Cudalbi se află în apropierea comunei cu acelaşi nume, în centrul judeţului Galaţi, pe meleaguri binecuvântate de paşii Sfântului Voievod Ştefan cel Mare. Aici vieţuiesc, în rugăciune şi în ascultare, 31 de maici sub conducerea maicii stareţe monahia Mariani Popa. Deşi datează de la începutul secolului trecut, în decursul existenţei sale mănăstirea a cunoscut prigoana regimului comunist. Ea a fost ctitorită de Eugenia Pană, fiind denumită „Mănăstirea Gologanu“, după numele moşiei acelor locuri. Biserica a fost ridicată între anii 1925-1933. Mănăstirea Gologanu a fost desfiinţată în 1950, rămânând ca simplu metoc al Mănăstirii Vladimireşti, care i-a preluat şi întregul ei patrimoniu. A fost reînfiinţată în anul 1990. Prin străduinţele întregii obşti au fost construite o nouă biserică, o nouă clopotniţă, trei corpuri de chilii şi punctul gospodăresc. La solicitarea Episcopiei Dunării de Jos, în anul 1998, vechiul nume al mănăstirii a fost schimbat în „Mănăstirea Maicii Domnului - Cudalbi“.http://www.ziarullumina.ro/articole;101 ... u-noi.html
dcp100168 Posted September 8, 2010 Author Posted September 8, 2010 Hramul Mănăstirii CudalbiCâteva sute de credincioşi veniţi din întreaga ţară au venit astăzi, 8 septembrie, la Mănăstirea gălăţeană Cudalbi, din Câmpia Covurluiului, pentru a participa la sărbătoarea hramului. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Arhiepiscopul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, informează TRINITAS TV.Situată în vecinătatea comunei gălăţene Cudalbi, mănăstirea datează din anul 1925. A fost închisă în 1956, odată cu instalarea regimului comunist în România, însă îşi reia activitatea în anul 1990. Începând cu anul 2004 în incinta aşezământului a început înălţarea unei biserici, lucrările fiind finalizate de curând. La sărbătoarea Mănăstirii de la Cudalbi au mai participat şi grupurile folclorice din comunele Piscu şi Pechea, Grupul vocal „Cununiţa satului” din comuna Lieşti şi Grupul folcloric „Cucuzeanca” din comuna Cuza-Vodă.http://www.basilica.ro/ro/stiri/hramul_manastirii_cudalbi_din_judetul_galati_9006.html
dcp100168 Posted September 9, 2025 Author Posted September 9, 2025 Hram la Mănăstirea ”Naşterea Maicii Domnului” din Cudalbi. O sută de ani de istorie La praznicul Naşterii Maicii Domnului, Mănăstirea Cudalbi din judeţul Galaţi, important centru de viaţă duhovnicească din Câmpia Covurluiului, şi-a sărbătorit hramul. Potrivit unui comunicat al Arhiepiscopiei, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, pe un podium special amenajat în curtea interioară a mănăstirii, în apropierea impunătorului locaş de cult, construit în stil ştefanian şi împodobit cu frumoase mozaicuri exterioare. La slujbă au participat copii din localităţile învecinate, obştea monahală şi numeroşi credincioşi veniţi din multe zone ale eparhiei, pentru a se ruga Maicii Domnului, ocrotitoarea spirituală a mănăstirii. La momentul cuvenit, mulţi copii au fost împărtăşiţi de ierarhul locului cu Sfintele Taine. În cuvântul de învăţătură, chiriarhul Dunării de Jos a vorbit despre sărbătoarea închinată Maicii Domnului de la începutul unui nou an bisericesc. De asemenea, Părintele Arhiepiscop a vorbit despre bucuria pe care o oferă mulţimea pelerinilor participanţi la hram, unii dintre ei veniţi din străinătate în această perioadă, şi a apreciat recunoştinţa arătată de sinistraţii din Câmpia Covurlui pentru ajutorul oferit de Biserică, prompt, constant şi consistent, în urma inundaţiilor catastrofale din toamna anului trecut. Ierarhul a mai spus că ”Mănăstirea Maicii Domnului de la Cudalbi a rămas o şcoală minunată pentru copiii din toate clasele, însoţiţi de preoţi şi de dascălii lor, care n-au primit astăzi doar ghiozdane, ci au primit încurajare şi bucurie, iar ei ne-au dat multă pace în suflete”. După Sfânta Liturghie a fost săvârşit un Parastas pentru ctitorii şi binefăcătorii acestei vetre monahale, adormiţi întru Domnul. La hramul mănăstirii a continuat programul eparhial „Hristos în şcoală“ pentru 70 de copii din parohiile protopopiatului Covurlui, care au primit din partea Părintelui Arhiepiscop ghiozdane complet echipate pentru noul an școlar. Anul acesta, peste 3.300 de copii cu posibilităţi materiale reduse din satele și orașelor celor două județe ale Eparhiei Dunării de Jos primesc ghiozdane și rechizite şcolare în valoare de peste 330.000 de lei, prin contribuţia Centrului eparhial, a protopopiatelor şi a parohiilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Dunării de Jos. Ctitorie din anul 1925 Mănăstirea din Cudalbi datează din anul 1925, fiind ctitorită de Eugenia Pană, în apropierea localităţii gălăţene. Biserica mănăstirii a fost ridicată între 1925 şi 1933. La început, lăcaşul monahal se numea „Mănăstirea Gologanu“, după numele moşiei acelor locuri. Mănăstirea este desfiinţată în 1950, odată cu instalarea regimului comunist, însă îşi reia activitatea în anul 1990. Prin străduinţele actualei stareţe, monahia Mariani Popa, şi a întregii obşti a fost construită o nouă biserică, precum şi o nouă clopotniţă şi trei corpuri de chilii. La solicitarea Eparhiei Dunării de Jos, în anul 1998, vechiul nume al mănăstirii a fost schimbat în „Mănăstirea Maicii Domnului - Cudalbi“. La sfârşitul lunii august 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Casian a sfinţit noul paraclis al mănăstirii, aşezat sub ocrotirea „Acoperământului Maicii Domnului, Sfinţilor Români şi Sf. Mc. Mariamni“. La hramul mănăstirii din 8 septembrie 2019, cele patru clopote noi cu care a fost înzestrată mănăstirea şi noua troiță, amplasată la intersecția DJ 251 cu drumul de acces către mănăstire, au fost sfințite de către ierarhul Dunării de Jos. Pe 30 mai 2020, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian a sfinţit biserica mare a acestui important aşezământ monahal din zona centrală a podişului Covurluiului. viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now