Jump to content

Ana Porgras, campioană naţională la individual compus

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Ana Porgras, campioană naţională la individual compus

Naţionalele de gimnastică ale României, competiţie ce are loc în aceste zile la Buzău, a programat astăzi concursul feminin de individual compus. Astfel, titlul naţional a fost câştigat de Ana Porgras, care a uimit publicul prezent în Sala Sporturilor evoluând la toate cele patru aparate. Deşi din cauza unei intervenţii chirurgicale suferite la genunchiul piciorului stâng, ea se pregătea iniţial doar la paralele şi bârnă, la Buzău a concurat şi la sărituri şi sol. Astfel, după ce în luna iunie gălăţeanca a cucerit titlul de campioană internaţională a României la bârnă şi argintul la paralele, acum s-a impus pe toate cele patru aparate. Ea le-a devansat pe celelalte două gimnaste care vor reprezenta Românie la Mondiale, Diana Chelaru şi Ana Maria Tămîrjan (Petrolul Ploieşti). "La început nu credeam că am vreo şansă să mă impun, însă după sărituri şi paralele, mi-am dat seama că sunt aproape de a urca pe podium. Îmi pare rău pentru ratarea de la bârnă, dar am avut nişte emoţii foarte, foarte mari şi sper ca mâine, în finalele pe aparate să fac un exerciţiu curat. Sunt bucuroasă pentru această reuşită, dar şi conştientă că mai am mult de lucru. Până la Mondiale voi trage cât de tare voi putea şi îmi doresc să merg acolo să lupt pentru medalie la individual compus. Mi-e un pic greu pe patru aparate, însă sper ca până la Londra să mă pot obişnui cu acest ritm", ne-a declarat Ana Porgras.

Podium final la individual compus

1. Ana Porgras (LPS CSS Galaţi) 57, 525 puncte

sărituri 13,975 ;paralele 14,775; bârnă 14,725; sol 14,050.

2. Diana Chelaru (LPS CSS Oneşti) 56,700 pct.

sărituri 14,475; paralele 12,750; bârnă 14,850; sol 14,625

3. Ana Maria Tămîrjan (Petrolul Ploieşti) 56,300 pct.

Sărituri 14,475; paralele 12,725; bârnă 14,775; sol 14,325

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gi ... us-4914599

Ana Porgras s-a impus şi la paralele

Diana Chelaru (CSS Oneşti) s-a impus în două finale pe aparate, la sol şi sărituri, în timp ce Ana Porgras (CSS Galaţi) a câştigat la paralele, iar Amelia Racea (CSN Cetate Deva) a fost prima la bârnă, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de gimnastică artistică, care s-au încheiat duminică în Sala Polivalentă "Romeo Iamandi" din Buzău.

Rezultatele finale ale probelor pe aparate

Sărituri: 1.Diana Chelaru (LPS Oneşti) - 14, 287 p, 2.Amelia Racea (Cetate Deva) - 13, 700 p, 3.Dana Andrei (CSS Buzău) - 13, 287 p;

Paralele: 1.Ana Porgras (Oţelul Galaţi) - 15, 050 p, 2.Amelia Racea (Cetate Deva) - 14, 375 p, 3.Dana Andrei (CSS Buzău) - 13, 900 p;

Bârnă: 1.Amelia Racea (Cetate Deva) - 15, 500 p, 2.Ana Maria Tămârjan (Petrolul Ploieşti) - 15, 225 p, 3.Gabriela Drăgoi (CSS Buzău) - 14, 625 p;

Sol: 1.Diana Chelaru (LPS Oneşti) - 14, 850 p, 2.Amelia Racea (Cetate Deva) - 14, 750 p, 3.Ana Maria Tămârjan (Petrolul Ploieşti) - 14, 675 p şi Ana Porgras (Oţelul Galaţi) - 14, 675 p;

Competiţia a reprezentat o ultimă verificare a potenţialului gimnaştilor români care vor concura la cm 2009 de la Londra (12-18 octombrie).

http://www.tvr.ro/articol.php?id=69300

• 11 months later...

Ana Porgras a recidivat în 2010

Echipa CSS „Cetate” Deva 1, formată din Raluca Haidu, Amelia Racea, Cerasela Pătraşcu şi Diana Trenca, a triumfat la ediţia 2010 a Campionatelor Naţionale de maestre, cu un punctaj de 169.800.

În competiţia de la individual compus, cea mai bună a fost Ana Porgras, de la LPS Galaţi. Cu o evoluţie perfectă la bârnă şi alte trei exerciţii fără greşeli mari, gălăţeanca a adunat 57.800 puncte şi s-a dovedit a fi cea mai completă gimnastă din concurs.

http://www.mesagerulhunedorean.ro/deva-ramane-%E2%80%9Ecapitala%E2%80%9D-gimnasticii