Jump to content

Fără grătare în jurul blocurilor

dcp100168
 Share

Recommended Posts

La unii, dupa cum se pare, nu s-a auzit inca de "aceste minuni tehnologice" nu mai vorbim de bunul simt.

Asteptam userul sa ne dea adresa sa organizam un meeting vara sub geamul dansului, evident cu un gratar de asta smecher de cartier :)

Eu vin cu carnea si cu...cei aproape 500 de wati din c1-ul meu pentru manele. Sa ne vada lumea ce tari suntem =))

hai oamenilor fiti seriosi! cine nu a facut niciodata un gratar pe langa bloc sa arunce primul piatra! si atata timp cat tot blocul iesa la gratare noi de ce ne-am abtine!!!??? ca doar avem aceleasi drepturi! adica ne putem afuma reciproc! in cazul in care nu ar face nimeni -atunci da ,sa ne abtinem! si inca un lucru- ati merge 100 d km pt un picnic? nu prea cred....sau dati o taxa cat nu face,pt apraji o ceafa de pui?! :lol::-b[-X

pentru a praji o " ceafa " de pui si niste " aripioare " de porc in familie, se pot praji acasa, dupa cum am mai spus au aparut tot felul de electrocasnice. Daca intradevar iesi cu prietenii la un picnic, acesta se afla la 15 kilometri distanta de Galati. Nu stiu, dar poate eu la 21 de ani sunt mai invechit cu conceptiile astea :-??

Nu ma pot abtine sa postez un fragment din Ghidul nesimtitului, de Radu Paraschivescu. Descrie fidel situatia si mentalitatile:

Gratarul de weekend în fata blocului este una dintre expresiile osificate ale traiului „la comun". Si totodata dovada ca mahalaua a migrat iremediabil spre mahalagism. Dar, atentie, gratarul nu se face la întâmplare, ceea ce nesimtitul cunoaste foarte bine. În primul rând, el are nevoie de un amplasament optim. Socoteala e simpla:obiectul de încins trebuie asezat într-un loc convenabil pentru utilizator si daunator celor care nu participa — cel putin direct — la ospat. Nu poti lasa fumul sa suie spre ferestrele propriului apartament.

E neplacut, caci dupa aceea toata casa o sa miroasa a fum. De aceea, nesimtitul fixeaza gratarul în partea cealalta a blocului, acolo unde nu risca nimic. Nici soarele nu bate atât de tare, nici consecintele nu vor fi greu de suportat. Si ce daca vecinii din partea cealalta detesta aceasta forma de coagulare blocativa sau pur si simplu nu suporta mirosul? N-au decât sa închida geamul. Sau sa plece de-acasa. În fond, de aia e spatiu comun, ca sa profite toata lumea de el. Poftim? Si dincolo era tot spatiu comun? Pai, cum adica? Ma obligi sa fac ce vrei tu? De unde si pâna unde? Cu ce drept? Cine esti si cum îti permiti? A, oi fi „din aia". Ei, atunci bombane linistit. Sau cheama politia. Gica de la sectie abia asteapta sa vina sa-l omenesc si pe el cu un mic si-o bere. Hai, sa te vad, îti da mâna?

Nici un argument al taberei antigratar nu strapunge platosa nesimtitului. Cu atât mai mult cu cât în spatele lui se afla viitorii meseni, care abia asteapta o provocare cât de mica spre a riposta dur si muscator. „Care-i

problema, nene? Ce e, ti-ai tras tupeu? Ai grija,cati-o capeti. Vezi ca nu-i prima oara cand te iei de viata noastra. Pân-acu' am fost baieti salon, da' nu stii când ne sare siguranta. Sezi blând si lasa fitele, ca nu sperii pe nimeni. Iar daca-ti pute la bloc, ia-ti dracu' vila."

Fumul de tigara se împleteste cu cel al gratarului, aromele învaluie întregul bloc, iar muzica îi supune la cazne grele pe toti retractilii care nu stiu sa se bucure de viata în general si de viata „la comun" în special. Pacatul lor sa fie.

Mai mult de atat, chiar nu pot comenta :)

• 2 weeks later...

In mod normal gunoaiele alea ar trebui sa le stranga toti locatarii de pe acea parte a blocului, dar sunt convins ca responsabilitatea daca o pot numi asa ii revine in totalitate celui de la parter.

Tu ai punctat foarte bine... dar poate nu toti sunt asa.

Mă gândesc uneori, cum ar fi o acțiune a poliției comunitare (pentru că tot există) ... în zilele de sărbătoare, cum ar fi de exemplu Floriile, 1 Mai, să facă un rond prin cartiere ... mai întâi un avertisment de genul: „Când mă întorc, să nu te mai găsesc aici!” iar apoi să treacă la fapte.

hai oamenilor fiti seriosi! cine nu a facut niciodata un gratar pe langa bloc sa arunce primul piatra! si atata timp cat tot blocul iesa la gratare noi de ce ne-am abtine!!!??? ca doar avem aceleasi drepturi! adica ne putem afuma reciproc! in cazul in care nu ar face nimeni -atunci da ,sa ne abtinem! si inca un lucru- ati merge 100 d km pt un picnic? nu prea cred....sau dati o taxa cat nu face,pt apraji o ceafa de pui?! :lol::-b[-X

Uite eu nu am facut niciodata gratar in jurul blocului si nici unul dintre prietenii mei.

Locul cel mai apropiat in care am pus frigarui si mititei e la Ripa lui Tuluc, in afara Galatiului.

Daca nu ai unde face, nu faci si gata. Sau fa-ti la tine in casa.

Daca iese tot blocul la gratare cum spui, nu pot decit sa ma bucur. Ca sinteti acolo la voi.

..."Daca iese tot blocul la facut gratare unde am iesi????"

Asta este prietene TRAIUL LA COMUN! Trebuie sa ne suportam unii pe altii!Nici mie nu-mi convine cum nici altora nu le convine cand imi pun gresie sau faianta ori imi renovez apartamentul si fac zgomot cu rotopercutorul sau cu flexul. Pe bune! Atata timp cat traim in comunitate NE SUPORTAM. Asta e! Iar sa zica cineva ca in viata lui nu a facut gratar...este prea de tot!Nu cred! Isi mai aduce aminte cineva cum era moda taiatului porcilor intre...blocuri????Cei care aveau gradini si multe altele...? Hai sa fim seriosi! de cateva ori in cei 34 de ani cati am am facut gratare: fie de Paste, seara de Revelion, zile de nastere, etc. Am spus, nu este o moda demna de asemuit cu manelismul.Si ca sa vin si eu cu o remarca,...daca am iesi ...CU TOTII din oras sa facem gratare,..unde mergem???La Garboavele???Ar ramane jale in urma!Toti copacii s-ar taia!!! Daca mergem la Brates,...la fel de jale ar fi! Mergeti sambata-duminica sa vedeti brasovenii cum fac gratare incepand de la intrarea in brasov( cam de la Timisul-de-Sus) catre harman si intrare in Brasov intre calea ferata si DN-1. Chestia cu gratarele este impamantenita de cand au aparut blocurile ca ansambluri de locuit!

Bun, eu repet.

Nu am facut NICIODATA gratar linga bloc, si nici unul din prietenii mei nu a facut.Nici nu am de gind sa fac vreodata, se zburleste carnea pe mine numai la gindul asta.

Daca brasovenii fac gratare la bloc, e problema lor. Mi se pare o nesimtire indiferent cine si unde o face, atita vreme cit deranjeaza pe cei din jur. Nu mai spun de mizeria lasata probabil in urma.

Si nu se compara situatia asta cu cea de nevoie in care iti faci o treaba prin casa.

Parerea mea.

Ca sa vin cu un contraexemplu, intre Onesti si Slanic Moldova, anul trecut intr-un weekend erau masini la iarba verde bara in bara. Stiti cum arata luni dimineata? IM-PE-CA-BIL!!! Nici urma de gunoi, nu ziceai ca fusesera cu o zi inainte citeva sute de oameni pe acolo.

"Asta este prietene TRAIUL LA COMUN! Trebuie sa ne suportam unii pe altii!"

Gresit. Trebuie sa ne RESPECTAM unii pe altii.

Mai katman, eu daca am garajul la mama dracului si daca am facut de 4 ori gratare in fata garajului: la un Paste, la PLECAREA IN ARMATA, la un Revelion si la un Craciun, inseamna ca las mizerie????NU !!! Am, gratar facut de mine, cu ,,labele mele de marlanoi" cu capac, tava pentru jaratec, etc. Iar unde este garajul meu si unde sunt ansamblurile de locuit,...fii sigur ca nu deranjam pe nimeni.Asta repet atunci cand faceam. Si i-a sa-mi zica mie ala civilizatu' lui peste prajit, daca stai intr-un bloc cu 4 etaje nenorocite si esti inconjurat de cvartale de blocuri cu 10-12 etaje,...unde Domane iarTa-ma se duce fumul?????Catre celelalte apartamente, da???Cu toata hota si mama hotelor ,..fumul se duce tot catre etajele superioare ale celor care locuiesc in blocurile turn.Nu mai fiti voi asa de EMANCIPATI...Si daca fac in bucatarie gratare, tot deranjez cu mirosul! Pute tronsonul de fum. Asa ca mai usor cu lectiile.Da,..sunt marlanoi si cretinoizi care lasa in urma lor potopul si astia cred ca sunt mai bine de...50%, extrem de multi. Dar hai sa nu bagam pe toti in aceeasi oala si sa ai consideram...parveniti! Aprpo-s,...si londonezii, arhicunoscutii GENTLEMANI, fac gratar in spatii amenajate. Si apropo-s cati dintre voi astia care dati lectii de civilizatie, stiti ca in Danemarca sau Londra, ESTE PERMIS SA CALCI IARBA IN PARC????Plimbandu-te( civilizat ce-i drept).Iar chestia cu ,,Interzis calcatul ierbii!!" este o prostie????????? Stia cineva chestiunea asta???Doar la noi in Romania nu ai voie sa mergi cu rolele in parc sau cu bicicleta!!!

sergiu, încearcă lucrurile pe care le-ai spus mai sus, dincolo de granițe ...

da, fac și occidentalii grătar dar în incinta proprietății. și nu cred că au tupeul să-și deranjeze vecinii cu fum sau cu miros.

Sergiu, te-ai aprins cam degeaba. Nu da nimeni lectii si nimeni nu face pe ratoiul. Una este sa faci gratar departe de blocuri si alta e ca unii nenorociti ( ca altfel nu-i pot numi ) sa faca gratar la nici 3 metri de geamurile tale. Sa nu mai spun de galagia pe care o fac nesimtitii. Si asta se intampla Duminica, singura zi lasata de la DUMNEZEU in care sa te poti odihni. Geamurile deschise nu le poti lasa ca o sa ai fum in toata casa si o sa asculti muzica celor cu chef de petrecere.

Cand am deschis restaurantul si l-am utilat am gasit Grill-uri casnice care puse sub o hota iti fac carnea de zici ca-i scoasa de pe gratar adevarat... Evident acelea nu dau randament la un restaurant dar pentru o fripturica acasa sunt nemaipomenite. Deci se gasesc si alte solutii. Dupa cum am spus, in spate la 2 Babe unde am apartamentul Duminica cand se incalzeste sunt peste 10 gratare aprinse. De ce sunt eu nevoit sa nu pot respira in casa si sa nu ma pot odihni ? De acord, nu toata lumea lasa mizerie, nu toata lumea asculta muzica. Problema este ca aceste persoane se afla in minoritate asa ca eu nu le iau in calcul.

Sunt n locuri in Galatiul asta unde se pot face gratare adevarate si sunt la fel solutii pentru cei care nu stiu ca padurea nu este cosul lor de gunoi.

Da' chiar Srgiu!... ' ce te-ataci atata? Doar tu ai facut gratar foarte rar si "la mama dracului " in fata garajului, dupa cum tu spuneai...

Aici e vorba de cei care fac gratare chiar langa bloc si fumul intra prin ferestrele vecinilor.

Ca tot vorbeai de procente... nu stiu cum se face dar cei care nu-si respecta pe ceilalti sunt cocalari manelisti. Ei bine, majoritatea acestora prefera gratarele sub balconul vecinilor acompaniat de muzica manelelor... si bere la PET! Acestia reprezinta tot cecea ce tu spuneai ca urasti mai mult.

Nu vad legatura dintre tine si "ei" si, deci, nu stiu de ce le devii "avocat". Atata tot... In privinta "gratarelor" nu e cazul sa te identifici cu astfel de persoane deoarece aspectele sunt diferite. De ce o iei asa de personal? Esti iritat si se vede si din greselile de ortografie... Cel putin in cazul de fata esti incrancenat, radical si te pozitionezi intr-o extrema sau alta, instinctual, pentru a contrazice. Pai daca tu-ti respecti vecinii facand gratar departe si nu sub nasul lor atunci tu ai aceleasi pareri ca si mine, Katman, Relu, Andrei etc... unde-i problema? ???!!! In plus nimeni nu se considera "emancipat" si nimeni nu-ti da "lectii". Sunt opinii de bun simt si respect fata de aproapele nostru.

Si... da, stiam ca-n Danemarca e permis calcatul ierbii in parc (aflasem asta de prin '86, de la cineva care chiar fusese-n Danemarca).

Insa ce legatura are cu intratul fumului gratarului manelistilor pe fereastra oamenilor???39.gif

• 1 month later...

pe locatarii acestui bloc oare i-ar deranja fumul de la gratar? bineinteles ca da... mizeria, in schimb, nu-i deranjeaza.

degeaba vorbim de altii pentru ca la fel de vinovati suntem cu totii,si mai ales in galati,aici toata lumea este cu nasul pe sus de nu vede pe unde arunca ambalajele si cate si mai cate,e cu susul in jos galatiul,primaria nu mai zic,drumuri nu,curatenie nu,cand e vb de construit ceva hmmm....e ca la lotto,nu se stie niciodata,daca o termina in timp trebuie sa ne punem semnul intrebarii,oare au facut bine?oare nu cade pe noi?,apropo salarii ca la noi...si dea..."GALATI"!!! nu mai gasim niciunde,doar la comune,app poate ar fi bn noi sa facem parte din tulcea...si revenind am vazut ca si semafoarele au inceput sa cada pe "capete" :))),ca in filmele cu prosti,nu incepe una ca se strica alta....creca au vreo 3 muncitori primaria care muncesc in 3 schimburi,saracii cata munca pe spatele lor

fara gratare in jurul blocurilor??eu nu inteleg de ce tot va plangeti da nu faceti nik,inseamna ca si voua va place?ce credeti ca o sa zica?ca e loc public?daca e chiar langa geam creca vor intelege si ei daca nu arunca si u o galeata de apa pe ei:)).si mie mi sa intamplat sa am geamul dechis si sa intre mirosul de gratar,si nu e aproape locul...si a doua zi miam facut si eu!!si nu mai faceti voi pe toata lumea care face gratare manelisti si cocalari si cine mai stie cum ca,cocalarii aia de care vorbiti nu ai bani de gratare,sunt oameni in toata firea care au muncit toata saptamana si vor sa manance un gratar, nu zic ca e corect sati afumi vecinii,si va zic eu ca daca chiar va deranjeaza asa tare cineva care face un gratar si face galagie si asculta muzica mai tare afara puteti suna la politie si se rezolva totul,si bine ca o faci daca chiar e deranjant.

Eu chiar nu am avut nimic impotriva vecinului de la parter care scotea masa de sase persoane + scaune si invitati afara si gratarul care cred ca era furat de la Serbarile galatiului (marimea lui m-a pus pe ganduri: sa sun la Politie sa reclam furtul?). Nu am avut nimic cu el nici atunci cand flacarile au ars crengile copacului din fata blocului, nu am avut nimic cu el atunci cand flacarile au topit becul de la intrarea in scara, nu am avut nimic cu el atunci cand a aprins focul dupa ce maica-mea scosese rufele la uscat, nu am avut nimic cu el atunci cand a deschis portierele si portbagajul masinii si a dat drumul dusmanilor si banilor lui Guta pe turbosistem. De ce nu am avut nimic cu el? Pentru ca "era multi" ai dreaq de tarani prosti si pentru ca protestasem la un bairam de-al lor, am fost amenintat cu bataia. Sectoristul nu se baga pentru ca isi lua portia de rachiu de la barul din colt si nu merita sa se deranjeze pentru un gratar.

In unele cazuri primeste si bataie chiar ;)

Mda, as vrea sa il vad si eu pe sectoristul ala care si-a luat bataie pentru ca isi facea datoria... E mai degraba cum spune Aditza, inchide ochii si se face ca el era mai incolo...

Mai ales dupa ce vad la TV ca sefii lor dorm prin casele infractorilor...

, stiti ca in Danemarca sau Londra, ESTE PERMIS SA CALCI IARBA IN PARC????Plimbandu-te( civilizat ce-i drept).Iar chestia cu ,,Interzis calcatul ierbii!!" este o prostie????????? Stia cineva chestiunea asta???Doar la noi in Romania nu ai voie sa mergi cu rolele in parc sau cu bicicleta!!!

am sentimentul ca si in Bucuresti s-a dat liber. Galatiul e mai departe de lumea civilizata m/

Ca sa calci pe iarba ar trebui mai intii sa ai iarba respectiva. Cum, in Galati, spatiile verzi sunt pe cale de disparitie, discutia nu prea are rost.

Si, oarecum legat de gratare... care-i 'protocolul' curtilor/gradinilor la bloc? Majoritatea blocurilor au spatiul verde din jur imprejmuit si insusit de unii locatari ca fiind curtea lor. Sunt absolut convins ca au toate autorizatiile la zi pentru asa ceva, dar totusi... aici nu se sesizeaza nimeni?

• 10 months later...

Legea picnicului a ajuns în Parlament

Gata cu grătarul în aer liber, oriunde şi oricum. Legea picnicului intră în dezbatere parlamentară de săptămâna viitoare. Ceea ce înseamnă că odată aprobată această lege, vom face picnic numai în zone strict delimitate. Cei care nu vor respecta regulile riscă amenzi usturătoare.

Dacă se va vota această lege, picnicul nu va mai fi o activitate organizată la întâmplare. Se vor crea spaţii special amenajate, aflate sub directa supraveghere a unor administratori. Aceştia vor fi obligati să le delimiteze clar şi să pună la dispoziţia cetăţenilor locuri pentru aprins focul, containere pentru colectarea selectivă a deşeurilor, precum şi toalete ecologice.

Potrivit proiectului de lege, numai pentru aprinderea focului în spaţii neamenajate sau necurăţarea locului în care s-a făcut picnicul, te alegi cu amendă cuprinsă între 300 şi 3.000 lei. După cum îi ştim pe unii, va fi greu să scape de acest obicei.

Legea picnicului a fost depusă în Parlament şi va intra în dezbaterea Senatului săptămâna viitoare.

http://www.realitatea.net/gata-cu-gratarul-in-aer-liber-legea-picnicului-va-intra-in-dezbatere-saptamana-viitoare_818136.html

Apropo de Brasov...spunea un user mai anterior ca de la intrare nu poti sa respiri de gratare si pe stanga si pe dreapta.Vreau sa mentionez ca vara trecuta in Brasov (am ramas masca chiar),in timp ce faceam o mica plimbarica,am ajuns intr-o mica poiana unde oamenii faceau frumos fripturi la gratar,insa ceea ce m-a marcat este faptul ca toti aveau masinile parcate undeva la intrare in poiana,mult mai departe (cu toate ca ar fi putut intra cu ele pana in scoarta copacului ca sa dea si drumul la orchestratie daca ar fi vrut).

Si totusi apropo de tehnologie ca tot zicea ceva Andrei de grill...pai sti cum sta treaba cu gratarele astea in aer liber si mai ales in preajma blocurilor?E ca atunci cand ai vin facut de manuta ta in casa dar nu ti-a bea,ca tot mai bun e pisoarca aia de tulburel de la bodega cand e descantat cu vreo 2 3 tovarasi.Pai tu crezi ca la unii chiar asa le arde stomacul de friptura neaparat fripta la jar facut din lemn de esenta tare?Toata treaba e bidonul ala de vin sau bere luat ca simulent pan` se frige copanelu,muzicuta..prietenii...he heee...veselia in general,ca doar la capitolul distractie cine ne intrece?Asa ca nu stiu daca un grill electric iti poate oferi si aceste placeri.

Ca sa nu zic cat ma enerveaza si faptul ca sunt momente cand simt nevoia sa ma desprind de cotidian,de stres si munca si vreau sa ma duc duminica in aer liber undeva la marginea orasului sa stau la umbra unui copac si sa ascult pasarele ciripind...dar de unde...masina langa masina...unul house..unul populara...unu manele...care mai de care cu volumul la maxim...oricum..m-am obisnuit asa de tare cu prostia si snobismul unora incat mi s-ar parea anormal sa nu mai fie.