Jump to content

Apusuri şi răsărituri

AndreiM
 Share

Recommended Posts

Imi place foarte mult fotografia.

Ne intalnim miercuri.

PS

Ce am vrut sa spun vis-a-vis de prelucrare, printre altele... as vrea ca o imagine frumoasa pe care-o vad intr-o poza sa nu-mi rapeasca sentimentul ca, in natura, intr-un cadru natural, ochii mei nu se vor bucura vreodata de acelasi frumos ! Intelegi tu ce vreau spun.

Degeaba vad in foto rasarituri sau apusuri de-ti taie respiratia daca in realitate ochiul fotografului a vazut ceva dupa care eu ca privitor vad cu totul altceva (poate mai frumos, dar poate niciodata real).

Parerea mea, sint mai multe situatii:

1. Poza nu a iesit asa cum a "vazut-o" cel din spatele aparatului. Si atunci, o tusa de culoare ici, o saturatie dincolo... O aduce la ceea ce a vrut de la inceput.

2. atunci cind fotograful vrea sa scoata ceva artistic, ce nu are legatura cu realitatea (pozele in infrared, suprasaturarile violente, filtre artistice etc)

3. atunci cind vrea sa mistifice realitatea (acele poze de revista, Playboy etc :)) ce seamana destul de putin originalului)

Sunt intru totul de acord.

Dar noi aici suntem la sectiunea de "Apusuri si rasarituri". E vorba de natura, asa cum a lasat-o Dumnezeu. Repet, eu ca privitor si iubitor de natura as vrea s-o vad... asa cum este ea. Poate fi surprinsa in diverse ipostaze, si aici trebuie sa intervina ochiul artistului. Nu in prelucrari dupa cand poate face zeci de incercari in cosmetizare.

Testul suprem al unui artist fotograf de natura este sa surprinda acel "ceva" deosebit. Nu sa creeze frumosul ci sa-l extraga.

E vorba de o preferinta de-a mea, asa gandesc eu.

PS

Ce s-ar fi facut acesti "pseudo" artisti, acum cativa ani in urma, fara tehnica actuala?!? Chiar cred ca arta nu sta doar in tehnica, e mai presus de asta.

Domnule toto, sunt de acord intr-o oarecare masura cu interventiile excesive in prelucrarea unei fotografii insa imi permit sa adaug ca nici un aparat foto nu surprinde realitatea asa cum o vedem cu ochii. Aici intervine prelucrarea unei fotografii pentru a ajusta imaginea intr-un mod creativ sau doar pentru a corecta mici chestii. Imaginile prelucrate excesiv ori sunt colaje in care se doreste crearea unei compozitii artistice ori sunt o denaturare a realitatii datorata necunostintei in ale prelucrarii sau a dorintei de a arata ce se poate face dusa la extrem. Permite-mi sa te asigur ca din miliardele de fotografii de pe site-urile de specialitate, sunt prea putine cele care nu sufera modificari ulterioare declansarii. Fotografia digitala este din fasa prelucrata, initial de catre aparatul foto, chiar daca utilizatorul nu mai face nimic ulterior.

In ceea ce priveste vremurile filmului, developarea filmului, emulsia folosita, revelatorul, fixatorul, toate aceastea faceau/fac parte din procesul de creatie al unei fotografii. Te asigur de asemeni ca si pe vremea aceea imaginile sufereau modificari fata de realitate tocmai in urma acestui proces de developare. Sa fim impotriva dar macar sa stim de ce!

Daca tot apar din start atatea variabile in crearea unei fotografii (atat digital cat si pe film) cu atat mai mult subiectul trebuie extras, cautat si nu infrumusetat . O fotografie trebuie sa exprime ceva. Cu alte cuvinte mi se pare mai important continutul si mai putin forma.

• 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...