Sari la conținut

Moştenitorii vor fi verificaţi de Poliţie


dcp100168

Postare recomandata

Moştenitorii vor fi verificaţi de Poliţie

* Camera Notarilor Publici nu mai avizează nicio executare testamentară până când semnăturile nu sunt analizate grafologic iar moştenitorii verificaţi de Poliţie.

Gălăţenii trebuie să ştie că întârzierile apărute în executarea dispoziţiilor testamentare nu se datorează numai birocraţiei, ci şi unei hotărâri adoptate recent de Camera Naţională a Notarilor Publici. În ultima perioadă s-au înmulţit escrocheriile realizate prin intermediul unor false testamente, care au condus la înstrăinarea a numeroase terenuri şi case. „Am dorit să punem capăt unor asemenea practici. Se fac o serie de verificări, în urma cărora reiese mai mult decât clar dacă un testament este autentic şi dacă persoanele care beneficiază de prevederile sale au dreptul conform legii să facă acest lucru”, ne-a declarat preşedintele Camerei Notarilor Publici din Galaţi, Bogdan Ciucă. Primul pas este analiza grafologică a scrisului persoanei care a întocmit testamentul, care dovedeşte fără dubii dacă documentul este un fals sau un act autentic.

Cazierul îi dă de gol

Urmează verificarea la Starea Civilă şi Poliţie a celor care reclamă bunurile defunctului din motive mai mult decât evidente. Din datele de stare civilă trebuie să reiasă legătura de rudenie dintre persoana care a întocmit testamentul şi moştenitori, chiar dacă nu întotdeuna trebuie să fie aşa, iar informaţiile sunt coroborate cu cele de la Poliţie. De multe ori se întâmplă ca respectivii să aibă un cazier impresionant iar escrocii se dau astfel singuri de gol. „Noi am cerut acest lucru pentru că am fost puşi de multe ori în situaţia de a fi acuzaţi că suntem complici cu escrocii la asemenea înşelăciuni. Pentru a elimina astfel de suspiciuni, am solicitat să se facă verificarea testamentelor sub toate aspectele pentru că noi, notarii, nu o puteam face decât formal”, susţine notarul Bogdan Ciucă.

http://www.adevarul.ro/rss/articol/gala ... litie.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.