Jump to content

Unirea Alba Iulia - Oţelul Galaţi 3-1

dcp100168

Recommended Posts

Munteanu vrea un rezultat pozitiv cu Unirea Alba Iulia, deşi are multe absenţe în lot

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, marţi, că are multe probleme de efectiv înaintea partidei cu Unirea Alba Iulia din etapa a 14-a a Ligii I, dar, cu toate acestea, vrea să obţină un rezultat pozitiv, transmite corespondentul NewsIn. "Depinde doar de noi ce vom face cu Unirea Alba Iulia. Am foarte multe absenţe şi nu îmi cad bine deloc plecarea lui Kolev şi accidentarea lui Iorga de la naţionala de tineret. Nu am ce face şi trebuie să aliniez un "11" care să scoată un rezultat pozitiv", a spus Munteanu.

Antrenorul s-a referit şi la situaţia financiară dificilă a gălăţenilor: "Atât eu, cât şi fotbaliştii nu am mai primit niciun ban din iulie. Eu am înţeles situaţia, suntem bărbaţi şi trebuie să trecem peste această situaţie pentru că nu avem ce face. Ştiu că Răzvan Lucescu sau Rednic au adus ei odată bani de acasă pentru jucători, dar ar fi culmea să mai aduc şi bani să-mi plătesc munca. Nu sunt de acord cu ce au făcut ei, dar poate că au avut conturile mult mai pline decât mine".

Directorul general al Oţelului, Marius Stan, a precizat că în meciul cu Unirea Alba Iulia ar fi mulţumit şi cu un rezultat de egalitate: "De regulă, meciurile în care am fost favoriţi le-am pierdut, deci un punct ar fi bun. Este un joc pentru supravieţuire. Este o realitate, am ajuns acolo şi trebuie să scăpăm cât mai repede de această situaţie". Oficialul a dezvăluit că portarul bulgar Stoian Kolev a plecat în ţara sa natală fără să anunţe pe nimeni şi a arătat un comportament de mercenar.

Oficialii echipei susţin că o victorie cu Oţelul Galaţi este "vitală"

Preşedintele CA al Unirii Alba Iulia, Marian Sarmeş, a declarat, marţi, că poziţia din clasament a echipei nu este chiar confortabilă, iar jucătorii sunt obligaţi să învingă gruparea Oţelul Galaţi, în partida din etapa a 14-a a Ligii I, transmite corespondentul NewsIn. "Clasamentul frige, nu mai avem timp pentru a ne plânge de arbitraje sau de orice altceva, fotbaliştii şi antrenorii sunt obligaţi să se trezească şi să bată Oţelul Galaţi. Este adevărat că un campionat nu poate fi considerat terminat din etapa a 14-a, dar, repet, cele trei puncte puse în joc cu formaţia lui Dorinel Munteanu sunt vitale şi trebuie obţinute cu orice preţ", a spus Sarmeş.

Preşedintele ardelenilor a fost completat de preşedintele executiv, Nicu Lupu, care susţine că jucătorii trebuie să uite partida cu Steaua şi să se impună în faţa gălăţenilor: "Este unul dintre cele mai importante jocuri. Nu avem voie să nu câştigăm această partidă".

Avancronica meciului Unirea Alba-Iulia - Otelul Galati

Inaintea partidei cu Otelul Galati, cuvantul de ordine in tabara ardelenilor este doar victoria. "Nu avem alternativa pentru jocul cu trupa lui Dorinel Munteanu si suntem obligati sa invingem pentru a ramane in continuare in lupta pentru evitarea retrogradarii. Fotbalistii sunt un pic suparati pentru arbitrajele de care au beneficiat in acest tur de campionat, vezi meciurile cu FC Brasov, Unirea Urziceni sau chiar CFR Cluj si Steaua, dar am discutat cu ei si au inteles ca in acest moment nu mai conteaza nimic decat victoria in intalnirea cu Otelul. Eu personal inca traiesc cosmarul din jocul cu International Curtea de Arges, insa o victorie cu galatenii ma va face sa uit acel meci", a spus presedintele Marian Sarmes, nu inainte de a puncta ca "daca vom aduna 16 puncte pana la finalul turului nici nu ar fi chiar asa de rau pentru Unirea Alba-Iulia".

La antrenamentul de ieri sub comanda lui Falub au revenit cei doi jucatori uniristi convocati la lotul de tineret, Grozav si Cristea. Fundasul muntenerean Nikola Vujadinovici, jucator care a ajuns la Alba-Iulia dupa ce a trecut si pe la Udinese, este incert pentru meciul de vineri, cu Otelul. Din pricina unor dureri la genunchi, jucatorul nu s-a antrenat ieri. Si brazilianul Jonhes are probleme medicale, fiind accidentat la clavicula, urmand sa absenteze 10 zile de la antrenamente. Cornel Cernea revine vineri intre buturi pe teren propriu dupa 82 de zile, tocmai impotriva fostei sale echipe, Otelul Galati, pentru care a evoluat doua sezoane. Reintrat inaintea jocului din Ghencea in gratiile antrenorului Adi Falub, cu care a avut un conflict dupa partida de la Urziceni, Cernea va aparea in poarta alb-negrilor pe "Cetate" dupa aproape trei luni. Coincidenta, tot intr-un meci contra unei echipe la care a jucat in trecut. "La Otelul a fost o perioada super pentru mine. Eram multi jucatori noi, un grup unit, care am reusit performanta de a juca o finala a Cupei Romaniei, cu Dinamo, in 2004. Si in campionat ne-a mers bine, am terminat pe locul 5 si pe locul 8. Am jucat si in Cupa UEFA, cu Dinamo Tirana si Partizan Belgrad. Jucam constant meci de meci, iar lumea m-a apreciat", isi aminteste portarul de 33 de ani. Vineri insa, portarul va uita de sentimente si va incerca sa-i bata pe "otelari". "Trebuie sa castigam cu orice mijloc, fiindca avem nevoie de puncte. Ar fi extraordinar daca in ultimele patru etape din tur am lua 6 puncte. Sapte ar fi foarte bine, iar noua cred ca e imposibil sa cucerim", a mai punctat Cernea, care la ultimul meci de pe "Cetate" a incasat trei goluri in remiza cu FC Timisoara.

Echipa probabila: Cernea - S.Radoi, Poverlovici, Bonacin, Vitinha - I.Balan, Dalbea, Fl.Dan, C.Cristea – Grozav,Veljovic; Antrenor: Adrian Falub; Accidentati: Pistol, Jonhes; Incert: Vujadinovic; Suspendati: -; Rezerve: Rotaru, Olah, Vujadinovic, Selagea, N.Varga, Verdes, Sg.Costea

11. Otelul Galati 13 4 3 6 15-18 15

16. Unirea Alba-Iulia 13 2 4 7 14-22 10

Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat ca se confrunta cu probleme de lot inaintea partidei cu Unirea Alba-Iulia: "Sper ca aceasta pauza competitionala sa ne fi prins bine. Ne-am pregatit cum trebuie, dar din pacate avem cateva probleme de lot. Iorga s-a accidentat la lotul national de tineret, Kolev a parasit echipa, iar Cojoc inca nu poate duce un meci. Avem insa un lot numeros si va trebui sa gasesc o formula de echipa care sa obtina un rezultat pozitiv la Alba-Iulia. Ne-am mai intalnit odata cu Unirea, in Cupa Romaniei si am iesit victoriosi".

Dorinel Munteanu a mai declarat ca nu a mai fost platit de club de cateva luni, dar a precizat ca intelege situatia prin care trece gruparea moldoveana: "Ca si jucatorii, nici eu nu am fost platit de cateva luni de zile. Trebuie insa sa intelegem situatia si sa mergem mai departe. Nu as fi insa de acord sa vin cu bani de acasa, ar fi culmea sa-mi platesc singur munca. Stiu ca Rednic si Razvan Lucescu au mai procedat asa, dar probabil ca aveau conturile pline".

Echipa probabila: Baotic - Rapa, Sg.Costin, Sarghi, Salagean - Giurgiu, L.Antal, Neagu, Viglianti - G.Paraschiv, Axente; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentat: L.Iorga; Incert: Cojoc; Suspendati: -; Va mai lipsi: Kolev (a parasit echipa); Rezerve: Abraham, S.Ilie, Carja, Perendija, Mojsov, Ibeh, Pena

20.11.2009, Alba-Iulia, Stadion: "Victoria-Cetate", ora: 14:00

Arbitru: Robert Dumitru (Brasov)

Unirea Alba-Iulia - Otelul Galati (GSP TV)

Palmares: 4 1 0 3 2-10

Primul meci: 2-1, la Alba Iulia, la 4 octombrie 2003

Ultimul meci la Alba Iulia: 0-4, la 13 mai 2005

Singura victorie a oaspeţilor: 0-4, la 13 mai 2005

Scor maxim: 0-4, la 13 mai 2005.

Unirea Alba-Iulia - Otelul Galati va fi un meci foarte echilibrat, in care echipa gazda e obligata sa castige, pentru a reintra cu sanse in lupta pentru mentinerea in prima liga, in timp ce oaspetii s-ar multumi si cu un egal. Unirea Alba-Iulia - Otelul Galati este meci de 1X.

http://www.sport365.ro/Avancronica_meci ... 10706.html

Asta-i meci de 6 puncte, cu o victorie la Alba Iulia...

Din pacate asta e valabil si pentru Unirea...

Iar la Otelul e un haos general. Dar, nu-i asa? "baietii" se vor mobiliza, vor da totul, Dolarel va mai trage un kil de flegme etc., etc.

Unirea Alba Iulia - Oţelul Galaţi 3-1

Unirea Alba Iulia a învins, vineri, formaţia Oţelul Galaţi, scor 3-1, şi a obţinut astfel prima victorie după o serie de cinci meciuri în care nu mai reuşise acest lucru, transmite corespondentul NewsIn.

UNIREA ALBA IULIA - OŢELUL GALAŢI 3-1 (F. Dan 59, Olah 61, G. Grozav 82 / Paraschiv 90+1)

Unirea Alba Iulia: Cernea - Bălan, Poverlovici, Vujadinovic, Bucurică - F. Dan (G. Grozav 80), Dâlbea, Varga (Olah 46), Cristea - Costea (Rădoi 65), Veljovic. Antrenor: Adrian Falub.

Oţelul Galaţi: Baotic - Râpă, Sârghi, Costin, Sălăgeanu - Giurgiu, Neagu - Ibeh (Pena 71), Paraschiv, Pătraş (Mojsov 54) - Axente. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Varga 17, Cernea 73 / Neagu 31, Axente 35, Sârghi 40, Ibeh 70

Arbitri: Robert Dumitru - Dorin Mudura, Stelian Slabu

Stadion: Victoria-Cetate; Spectatori: 1.000

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min. 59: Florin Dan a profitat de indecizia apărării gălăţene, a preluat scurt un balon şi a şutat de la aproximativ 20 de metri, pe jos, în stânga lui Baotic, care a avut o intervenţie nereuşită, mingea trecând pe sub el.

2-0, min. 61: Defensiva gălăţenilor a făcut o serie de gafe, mingea a ajuns pe partea dreaptă la Cristea, care l-a driblat uşor pe lentul Ibeh, a centrat, Baotic a respins slab, iar Olah, aflat pe fază, a şutat fără speranţe de la şase metri.

3-0, min. 82: Bălan a centrat de pe partea dreaptă, Baotic a respins până la Grozav, care a şutat frumos, în dreapta, fără nicio speranţă pentru goalkeeperul gălăţenilor.

3-1, min. 90+1: Oţelul Galaţi a reuşit golul de onoare prin Paraschiv, care a tras încet pe jos, de la aproximativ 25 de metri, Cernea s-a aşezat pentru a reţin mingea, dar aceasta i-a sărit peste mâni.

În urma victoriei înregistrate împotriva grupării Oţelul Galaţi, Unirea Alba Iulia a acumulat 13 puncte şi va ocupa în continuare locul 16 în clasament. Unirea Alba Iulia nu mai obţinuse o victorie din etapa a 8-a, atunci când învinsese formaţia FC Vaslui, scor 2-0.

Oţelul Galaţi a bifat cea de-a 7-a înfrângere în actuala stagiune de campionat, rămâne cu 15 puncte în clasament şi va ocupa locul 11, cel puţin până la disputarea celorlalte partide ale etapei a 14-a.

Adrian Falub: "Am aşteptat mult victoria cu Oţelul Galaţi, acum vrem să dăm lovitura cu Dinamo"

Antrenorul grupării Unirea Alba Iulia, Adrian Falub, a declarat, vineri, că cele trei puncte obţinute cu Oţelul Galaţi sunt foarte importante în economia evitării retrogradării, dar asigură şi un moral bun înaintea meciului cu Dinamo, transmite corespondentul NewsIn. "Era un meci foarte important, victoria nu poate fi pusă la îndoială, chiar dacă nu am strălucit. Încercăm să luăm cât mai multe puncte şi să învăţăm din mers. Ne ardea rău situaţia din clasament, dar am reuşit să câştigăm şi să rămânem cu şanse pentru evitarea retrogradării. Chiar dacă am jucat unele meciuri bine, punctele au fost puţine, iar conducerea a avut răbdare cu mine. A fost o victorie aşteptată de mult timp, am luat o gură mare de exigen, iar acum vrem să dăm lovitura în Ştefan cel Mare", a spus Adrian Falub la conferinţa de presă de la finalul meciului cu Oţelul Galaţi.

Dorinel Munteanu: "Suntem fraieri, ne-am bătut singuri"

Tehnicianul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a fost dezamăgit de numeroasele greşeli tehnice pe care le-au făcut jucătorii săi: "Suntem fraieri, ne-am bătut singuri, sunt multe lucruri pe care le pricep în fotbal, dar nu pot să pricep atitudiunea echipei după încasarea primului gol. Am luat două goluri de portar, îl regretăm pe Kolev, dar sunt probleme administrative care mă depăşesc. Ne afundăm în zona minată a clasamentului după un meci în care noi, prin gafele făcute, am dat moral adversarului căzut la pământ în acel moment".

Antrenorul gălăţenilor a mai precizat că se impune schimbarea obiectivului fixat la începutul sezonului, clasarea pe un loc care să asigure prezenţa în cupele europene: "Sunt răspunzător pentru rezultate, suport criticile şi ne aşteptăm le ce-i mai rău în viitoarele etape. Trecem printr-o perioadă grea din punct de vedere financiar, iar obiectivul trebuie schimbat din mers, de acum trebuie să ne gândim la evitarea retrogradării".

Marius Stan: "Azi am fost în vacanţă"

Directorul general al formaţiei Oţelul Galaţi, Marius Stan, s-a arătat deranjat de atitudinea echipei sale în meciul cu Unirea: "Fără comentarii, azi am fost în vacanţă, toţi suntem vinovaţi, în frunte cu mine. Nu poţi visa la puncte la Alba Iulia când iei goluri în asemenea hal. Echipa a căzut total după primirea golului, îl regretăm pe Kolev, dar e un capitol încheiat pentru Oţelul Galaţi".

Tehnicianul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, s-a declarat dezamăgit de rezultatul final al meciului cu Alba Iulia, spunînd că echipa sa nu ar fi meritat să piardă atît de drastic. Antrenorul moldovenilor crede că lipsa de experienţă a jucătorilor din lot a fost decisivă astăzi.

"Astăzi nu am jucat foarte rău pînă la primul gol, dar trebuie să mergem înainte. La 2-0 nu prea mai aveam şanse şi a trebuit să riscăm. Primul gol l-am luat prea uşor. S-a văzut lipsa de experienţă a echipei mele.

Problemele pe care le avem i-a făcut pe bulgari să depună memorii. Nu ştiu dacă mai sînt şanse să revină la echipă.

Obiectivul pe care l-am avut trebuie schimbat din mers, trebuie să ne orientăm spre evitarea retrogradării", a spus Dorinel Munteanu la finalul partidei pentru GSPTV

Minunat. Multumim Stan & Dolarel...

PS Gramatica e o chestie optional, binenteles.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.