dcp100168 Posted November 11, 2009 Posted November 11, 2009 Isarescu: Taiati cheltuielile publice, altfel va fi nevoie de cresterea taxelorRomania are nevoie de o ajustare „optimala” a economiei, aceasta vizand reducerea cheltuielilor publice, in special a celor care nu aduc locuri de munca sau venituri viitoare, a declarat miercuri, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, in discursul ocazionat de decernarea diplomei "Virgil Madgearu", de catre Academia de Studii Economice din Bucuresti. Daca acest lucru nu se va intampla, ramane masura majorarii taxelor, a mai spus Isarescu, precizand ca o asemenea decizie „este exact ce nu ne trebuie in recesiune”. Daca nici aceasta masura nu va fi luata, piata va reactiona printr-o ajustare dura, crede Guvernatorul BNR. El a mai atentionat ca discutiile pe marginea acestui subiect trebuie purtate "fara emotii si fara miza electorala", aceasta fiind "o datorie a economistilor".http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... axelor.htmDacă a început Isărescu să fie îngrijorat, nu-i a bună...
riaji Posted November 11, 2009 Posted November 11, 2009 El a mai atentionat ca discutiile pe marginea acestui subiect trebuie purtate "fara emotii si fara miza electorala", aceasta fiind "o datorie a economistilor".Trebuie sa fii de-a dreptul cretin sau.. doar Isarescu, ca sa spui asa ceva. Departe de mine, insa, gandul ca el chiar crede asta, dincolo de rolul de fanariot asumat.
Recommended Posts