corbu Posted November 14, 2009 Posted November 14, 2009 ,,Ziua Toleranţei Declaraţia principiilor toleranţei - care a fost enunţată în 1986, la Paris, în cadrul întrunirii reprezentanţilor UNESCO - defineşte acest termen ca fiind respectul, acceptarea şi aprecierea bogăţiei şi diversităţii culturilor, felurilor de expresie / manierelor de exprimare a calităţii de fiinţe umane. Toleranţa e o virtute care face ca pacea să fie posibilă şi care contribuie la înlocuirea culturii războiului cu o cultură a păcii. Toleranţa este, mai ales, o atitudine activă generată de recunoaşterea drepturilor universale ale persoanei umane şi libertăţilor fundamentale ale altora şi - în nici un caz - nu poate fi invocată pentru a justifica violarea acestor valori fundamentale. Toleranţa e responsabilitatea care susţine drepturile omului, pluralismul, democraţia şi statul de drept. Ziua Internaţională a Toleranţei este în fiecare 16 Noiembrie.'' sursa: calendarintercultural.ro Va fi oare time-out in batalia electorala in aceasta zi? Vor fi toleranti si eleganti in dezbateri?
Recommended Posts