Jump to content

De sărbători, cursul va ajunge la 4,5 lei/euro


Recommended Posts

Posted

Leul se va deprecia semnificativ dupa alegeri, daca în plan politic nu se calmeaza situatia si decidentii nu dau dovada de responsabilitate, atrag atentia analistii economici. Potrivit acestora, cursul de schimb ar putea ajunge chiar si la 4,5 lei/euro daca tensiunile de pe scena politica vor continua. Mai mult, în opinia analistilor, riscul cel mai mare pentru leu este legat de evolutia acordului cu Fondul Monetar International (FMI) si Comisia Europeana, mai exact de asumarea si respectarea de catre noul Guvern a conditionalitatilor impuse de cele doua organisme

internationale.

„Evolutia cursului de schimb în urmatoarea perioada depinde foarte mult de ceea ce se va întâmpla la nivel politic. Depinde de cât de repede vom avea un guvern stabil care sa ne recupleze la acordul cu FMI. Sunt lucruri foarte importante prevazute în acord care trebuie îndeplinite. În cazul în care vom avea un guvern în deplinatatea lui, presiunea pe curs se va reduce

substantial si vom constata o usoara apreciere a monedei nationale. În caz contrar, lucrurile se vor complica destul de tare si este posibil sa vedem chiar si un curs de 4,5 lei/euro. Totusi, mizam pe scenariul optimist în care vom avea responsabilitate din partea clasei politice”, ne-a declarat Ionut Dumitru, economist sef al Raifeissen Bank. La rândul sau, analistul economic Ilie Serbanescu afirma ca atâta timp cât economia este la pamânt, moneda nationala nu are motive sa fie puternica. „Cursul de schimb nu poate face altceva decât face economia, el se urmeaza traseul economiei pe care o reprezinta. Or economia nu merge decât în jos si atunci si cursul va urma acelasi trend. Nu exista un interval de oscilatie pe care sa il putem prognoza, exista doar nivelul actual de la care, pe fundament economic, nu are alta cale decât în jos”, ne-a explicat Ilie Serbanescu.

Anii de campanie au dezechilibrat economia

Pe de alta parte, analistul financiar Ionel Blanculescu este de parere ca dupa alegeri va urma o perioada de trei ani de „liniste” în plan politic, iar factorul politic va influenta mai putin mediul economic si financiar. „Va începe normalizarea cadrului economic si financiar din România. De trei ani Romania fiind în campanie electorala, s-a observat o dezechilibrare permanenta a cadrului economic si financiar. Acum urmeaza trei ani de „liniste”. Totodata vor avea loc noi intrari de capital de la companiile-mama în România, dupa ce pe fondul panicii create de declansarea crizei am asistat la retrageri de capital si de investitii. Aceasta înseamna un input de valuta în România, motiv pentru care nu vom asista la o depreciere masiva a leului, care va intra într-o oarecare doza de stabilitate”, ne-a declarat Blanculescu. Si analistul financiar

Bogdan Baltazar considera ca dupa alegeri România va intra în normalitate, iar leul se va întari, fluctuând în intervalul 4,2-4,25 lei/euro. „Situatia în plan politic se va mai calma, vom avea alt Guvern, va veni si urmatoarea transa de la FMI daca vor fi îndeplinite conditionalitatile prevazute în acordul cu Fondul si Comisia Europeana”, ne-a spus Baltazar. De asemenea, analistii Intesa Sanpaolo Bank estimeaza ca pe fondul îmbunatatirii fundamentelor economice nu ne vom confrunta cu o depreciere masiva a leului. „Tinând cont de fundamentele economice din acest moment, cursul de echilibru este situat la 4,3-4,4 lei/euro. Nivelul zilnic al cursului este însa influentat atât de cererea importatorilor (si oferta exportatorilor), cât si de aversiunea mai mare sau mai mica fata de pietele emergente europene raportate la celelalte piete emergente. Revenirea apetitului pentru risc în marile economii din lume si din Europa pe masura iesirii din recesiune alimenteaza intrarile de capital în România, în conditiile în care deficitul bugetului public atrage capital din afara. Dupa alegerile prezidentiale situatia fundamentelor nu se va schimba si ca atare nu exista motive pentru care sa vedem miscari ample ale cursului de schimb. În aceste conditii în perioada urmatoare cursul s-ar putea situa în intervalul 4,29-4,31 lei/euro”, ne-au declarat reprezentantii bancii.

Sursa

Posted

Ca de obicei, cativa indivizi trebuie sa se afle in treaba... Oare cate alte situatii mai trebuie sa se intample ca marii "specialisti" sa se invete sa-si tina gurile?? A "prognozat" vreunul din cei situatia in care ne aflam? A spus vreunul din ei anul trecut ca leu o va lua la vale cu vreo 20%, mult peste inflatie si evolutia de pana atunci? De altfel, nici unul nu indfrazneste sa spuna categoric " da, avem date, informatii, am facut socoteli si va fi asa"... Daca, se poate, speram/nu speram... Daca de Sarbatori va fi 4,5 voi iesi cu piepturile in fata, daca nu vor aparea scuze "au venit banii capsunarilor", "romanii nu mai cumpara asa mult ca-i criza", "situatia s-a imbunatatit ( :) ) dupa alegeri" etc.

PS A fost in Capital acum vreo luna un articol despre un cetatean (ca sa fiu decent) care, la vre 28 de ani, ajunsese mare director la o banca romanesca. Ei bine, marele director facut la apelul bocancilor, povestea si se plangea ce tzeapa a luat el cu firma de leasing de la care-si luase masina. Ca o incununare a prostiei lui, binenteles masina era una de vreo 170.000 de euro (sau pe aici). Nu-s toti la fel (sper!), dar ...

Later edit: http://www.capital.ro/articol/cum-raman ... 26566.html

Majoritatea comentariilor sunt... spumoase :d

Posted

Si o parere contrara, a unuia care traieste foarte bine ancorat in lumea asta:

De ce nu va slăbi leul

Ionut Popescu

Sigur că agitaţia politică sau vreo declaraţie mai nepotrivită poate provoca şi câte un sughiţ al cursului; dar fundamental nu există presiuni semnificative.

Una dintre principalele temeri ale românului, mai ales ale celui cu credite în valută, este deprecierea monedei naţionale. E o teamă bazată pe ceea ce s-a întâmplat după 1990, o devalorizare aproape permanentă a monedei naţionale urmată de consecinţa firească, creşterea preţurilor. În ultimii ani, după ce piaţa noastră s-a deschis complet către exterior, cei care avertizau asupra riscului de depreciere se uitau cu precădere la deficitul de cont curent al balanţei de plăţi a României. Partea cea mai importantă a acestuia o reprezintă soldul balanţei comerciale, adică diferenţa dintre cât importăm şi cât exportăm. Deficitul de cont curent arată cam ce nevoie de valută va fi în perioada următoare şi, în funcţie de această analiză, se poate aprecia cum va evolua cursul. Foarte important este cum se acoperă acest deficit. De exemplu, în România, deficitul de cont curent ajunsese aproape de 14% din PIB. Ce înseamnă această cifră? Că românii aveau bani (sau luau credite), erau doritori să cumpere maşini, televizoare, frigidere, şi pentru că aceste produse nu erau oferite de economia noastră, erau aduse din import. În acelaşi timp însă, investiţiile străine curgeau şuvoi. Adică românii importau masiv, iar valuta pentru a putea plăti aceste importuri provenea din investiţii străine. Ba chiar, investiţiile străine la care se mai adăugau şi banii trimişi de români formau un torent de valută care făcea ca leul românesc să se aprecieze puternic; ajunsese, dacă vă mai amintiţi, pe la 3,1 lei pentru un euro; intrau în ţară mai mulţi euro decât era necesar pentru a ne finanţa deficitul de cont curent. Dar apărea şi un efect pervers: un leu prea puternic făcea şi importurile ieftine şi stimula şi mai tare pofta românilor pentru mărfuri din import. Era un cerc vicios care mărea pericolul unei deprecieri atunci când investiţiile străine şi banii trimişi din Spania şi Italia aveau să se împuţineze.

Ce s-a întâmplat apoi? Deprecierea leului a început chiar înainte de venirea crizei, aceasta doar a mai dat un brânci leului; investiţiile au scăzut, la fel şi banii trimişi de afară. Dar s-a mai întâmplat ceva: românii s-au oprit şi ei din cumpărarea mărfurilor străine. Aşa se face că deficitul balanţei de plăţi s-a redus în primele nouă luni ale acestui an cu 75%, până la 3,13 miliarde euro. Investiţiile străine au scăzut şi ele masiv, dar tot sunt mai mari decât valoarea amintită mai sus a deficitului.

Altfel spus, în prezent, oricât ar părea de paradoxal, nu există o presiune reală pe curs. Sigur că agitaţia politică sau vreo declaraţie mai nepotrivită poate provoca şi câte un sughiţ al cursului; dar fundamental nu există presiuni semnificative. Cel puţin pentru următoarele luni. Datoria externă pe termen scurt a scăzut şi ea semnificativ, crescând în schimb cea pe termen mediu şi lung, dar şi rezerva valutară a BNR e la un maxim istoric. Şi tot în partea plină a paharului mai găsim ceva: chiar şi în plină criză, în septembrie, România tot a exportat de vreo 2,5 miliarde euro. Aşa că eu îmi păstrez economiile în lei...

http://www.capital.ro/articol/de-ce-nu- ... 27971.html

Posted

Explicati-mi si mie caci eu nu vad de ce ar fi cursul influentat de cearta ynor somnorosi care ne conduc si care cand nu dorm sunt cu gandul la cearta pe putere si care sa ia "ciolanul" mai mare.

Posted

Eu nu cred ca va "sari" Euro.

In conditiile actuale de criza, cand puterea de cumparare a scazut foarte mult nu se vor mai face importuri masive astfel incat sa puna presiune pe leu.

Posted

hm iarasi 2 afirmatii care se bat cap in cap ma fac sa nu inteleg absolut nimic:

Ce înseamnă această cifră? Că românii aveau bani (sau luau credite), erau doritori să cumpere maşini, televizoare, frigidere, şi pentru că aceste produse nu erau oferite de economia noastră, erau aduse din import. În acelaşi timp însă, investiţiile străine curgeau şuvoi. Adică românii importau masiv, iar valuta pentru a putea plăti aceste importuri provenea din investiţii străine. Ba chiar, investiţiile străine la care se mai adăugau şi banii trimişi de români formau un torent de valută care făcea ca leul românesc să se aprecieze puternic;

Si aformatia lui toto:

Eu nu cred ca va "sari" Euro.

In conditiile actuale de criza, cand puterea de cumparare a scazut foarte mult nu se vor mai face importuri masive astfel incat sa puna presiune pe leu.

Pai leul cand se apreciaza? cand se fac importuri sau cand se fac mai multe exporturi decat importuri?

Posted

George, e un fel de balanta.

Ca sa faci importuri iti trebuie euroi. Fiind cerere mare de euro (deci euroiul e cautat) normal ca valoarea leului va scadea.

Dar anul asta (spre deosebire de anii trecuti) din cauza puterii de cumparare mai scazuta nu se vor mai face asa de multe importuri, caci importatorii risca sa ramana cu marfa nevanduta. Deci si presiunea pe cursul de schimb nu va mai fi aceeasi ca in anii precedenti.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.