Jump to content

Fotografia MACRO

CorinaGhe
 Share

Recommended Posts

Andrei, o sa te superi tare pe mine daca iti reamintesc despre utilizarea bokeh-ului in fotografie? :)

Privirea mea fuge grav spre pata rosie de deasupra subiectului, involuntar, ala e centrul de interes al fotografiei.

Tind sa fiu si eu de acord cu mai experimentatul taxon, softulet softut softut prima. Adica mai deloc sharp.

Arkan, nu am de ce sa ma supar. Subiectul propus de tine nu reprezinta dinamism pentru mine asa ca din punctul meu de vedere nu il pot considera subiect. Este adevarat ca este o pata de culoare prea mare, si blur-ul, in cazul de fata DOF ( depth of field ) imi induce in eroare gandul ca ceea ce ai propus tu poate fi un subiect.

Cat despre fotografia respectiva, este soft din cauza obiectivului. daca ai sa te uiti la EXIF vei vedea despre ce este vorba.

pai, matale ai folosit acolo un 50/1.8 care e un obiectiv de-a dreptul "ascutit". in orice versiune ar fi.

ca l-ai folosit la f1,8 unde poate fi "moale" si unde zona de clar e extrem de ingusta ... tot de tehnica tine , maestre.

dar.... maestrii parca nu dau vina pe scula cind dau cite un rateu. sau dau?

La o fotografie de produs nu primează compoziția...

Nu voiam să mă bag și eu în seamă și nici n-am să mă leg de softeală :) Eu o mai fentez și din resize atunci când unele fotografii sunt destinate exclusiv postării pe net dar asta e altă mâncare de pește. Voiam de fapt să zic că de fapt la o fotografie de produs, dacă nu te interesează să-l vinzi sau nu prea dai 2 bani pe promovarea lui, atunci da, poate nu primează compoziția. În orice altă situație, mai ales atunci când faci fotografie de produs pentru un client, tocmai compoziția ar trebui să primeze și să te evidențieze pe tine ca fotograf de orice posesor de aparat foto. Și cu asta mi-am încheiat pledoaria. Și pentru că nu prea am eu cadre macro pun . aici :P