Jump to content

Fotografie - cuşca leilor

taxon
 Share

Recommended Posts

sylvia84, "satul" nu prea cred ca era de aratat aici.

circula butada aia cu "... fotografii isi fac griji numai pentru lumina", ori in poza ta numai lumina nu te-a interesat.

ar mai fi si altele de zis, dar ...

Zic eu ca amator:Arata parca ceva mai bine varianta lui Andrei, dar lipseste lumina, iar subiectul e prea pe centru (taie poza in doua).

Oricum, pentru mine la o poza conteaza ce imi transmite (ma refer in special la cele facute de mine, in care "inmagazinez" ceea ce am simtit la momentul respectiv), mai mult decit tehnica fotografica folosita. De aceea imi plac multe poze care, daca ar fi fost facute de altcineva, le-as fi sters imediat.

Daca pentru tine, Silvia, poza reprezinta mai mult decit un simplu peisaj, atunci o poti considera reusita. Noi ceilalti nu am fost acolo :) Arta fotografica este, in primul rind, de a transmite ceva, nu de a folosi tehnica la inalt nivel. Parerea mea :)

• 4 weeks later...
  • 1 month later...

Stiu c-a venit iarna si parca nu ne mai arde sa stam cu orele pe coclauri pentru o mana de poze, dar nu ne opreste nimic sa comentam poze facute cand temperaturile erau pozitive...ca asta:

NiF6r.jpg

Asadar, astept pareri :)

Edited by Arkan

Nu reusesc sa-mi dau seama care e centrul ce interes.

" teoretic " din poza reiese ca perspectiva ar trebui sa fuga catre un singur punct.. nu ai ales gresit metoda, doar ca perspectiva nu este corecta.

Ce este cu rosu si albastru sunt liniile de fuga care fiecare are cate o linie de orizont.

In realitate asta nu se va intampla niciodata

Iar cu verde este linia orizontului. Corecteaza-ma daca gresesc te rog.

lnchi.jpg

Cel putin teoretic, elementul central ar trebui sa fie...becul :)

Si pentru ca un bec e un element prea banal, privitorul ar trebui sa se concentreze, pe rand, asupra celorlalte elemente, incepand cu banca. Asa am rationat cand am ales incadrarea asta. Ce unghi ar fi fost mai bun si de ce?

Din punct de vedere tehnic si arhitectural cel mai bun unghi este acela unde ajung toate liniile de fuga pe linia orizontului.

Nu este obligatoriu ca centrul de interes sa coincida cu punctul Principal pe linia orizontului, de altfel nici nu prea e indicat.

1-punct-de-fuga.jpg

Din punct de vedere plastic poti jongla putin dar sa nu distorsionezi perspectiva.

Daca am inteles bine, esti arhitect de meserie, explicatiile tale cam intaresc banuiala mea. E o perspectiva interesanta, de care, recunosc, n-aveam habar (spre rusinea mea, n-am nicio forma de educatie in artele vizuale si sunt fotograf amator de putina vreme). Principala mea grija a fost sa incadrez imaginea dupa regula treimilor (sper ca asa-i zice, in engleza e rule of the thirds).

Am terminat Liceul de Arta sectia Arhitectura si acum ma pregatesc pentru Facultatea de Arhitectura. Da, intradevar ai respectat regula treimilor astfel ca centrul de interes nu coincide cu intersectia diagonalelor. Eu mi-am spus parerea privind constructia fotografiei ( daca pot sa-i zic asa ). Pentru un artist plastic aceasta fotografie poate fi ceva corect, pentru ca la plastica totul se face din ochi. Per ansamblu ai reusit sa transpui in fotografie ceea ce ai simtit si ceea ce ai vazut.

Maine sunt in Iasi.. am vazut ca tu de acolo esti. Poate ne intalnim la o bere...

post-3891-126632068795_thumb.png

La portret Linia Orizontului e data de forma generala. Ochii, nasul, Buzele, urechile etc se construiesc separat astfel ca fiecare poate avea Linia Orizontului diferita si reprezentarea se poate face la un punct de fuga, doua puncte de fuga si uneori 3 puncte de fuga.

• 6 months later...