dcp100168 Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 Primăria a reziliat contractele constructorilor care au întârziat lucrările* Trei contracte aparţinând aceleiaşi firme au fost reziliate pentru că lucrările nu au fost finalizate la termenele impuse prin contractele semnate cu Primăria Galaţi.Chiar dacă a trecut aproximativ o lună de zile, adică perioada în care lucrările ar fi trebuit să fie gata, asfaltarea trotuarelor din mai multe zone din oraş se află încă în fază incipientă. Este vorba despre reparaţii la trotuarele din Micro 13, 14, 38, Micro 39A, 39B, 39C, 40, Ţiglina I, II, Centru. “Toate contractele aparţin firmei Rom Metal SRL care avea de executat lucrări cu termenul de finalizare pe 18 noiembrie, adică la o lună după ce au fost demarate” a declarat viceprimarul Nicuşor Ciumacenco. Suprafaţa totală de trotuar care ar fi trebuit asfaltată este de 23.400 de metri pătraţi, însă până în prezent au fost executate lucrări pe o porţiune de aproximativ 2.500 de metri pătraţi. Pentru lucrările pe care ar fi trebuit să le facă, firma Rom Metal SRL primea de la bugetul local circa 700.000 de lei. “Au fost făcute notificări, constructorul nu s-a conformat acestora. Contractele vor fi reziliate iar pe viitor compania nu va mai fi primită la licitaţii” a declarat viceprimarul Nicuşor Ciumacenco.http://www.adevarul.ro/rss/articol/gala ... arile.html
Legumix Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 iar banii dati..au fost restituiti?cine va castiga urmatoarea licitatie?
gabi Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 probabil banii au fost dați eșalonat, dacă au dat mai mult pentru cei 10% executați, urmează să recupereze, dacă nu, plătesc diferența și se încheie totul. așa ar fi ideal.
copoi10 Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 problema principala este ca noi vom merge prin noroaie pana la sfantu' asteapta. la cati kilometri de transee au facut prin orasul asta...........................................
Legumix Posted November 20, 2009 Posted November 20, 2009 problema principala este ca noi vom merge prin noroaie pana la sfantu' asteapta. la cati kilometri de transee au facut prin orasul asta...........................................asta-i alta problema...alti bani, alta licitatie :@)
George Posted November 20, 2009 Posted November 20, 2009 Chiar nu pot intelege ceva. La exact o zi dupa expirarea termenului au reziliat contractul cu firma respectiva. Iar in Braila firma Atena a depasit cu mai bine de 1 n termenul si poate si in Galati sunt lucrari de care eu nu stiu in care s-a depasit termenul de executie cu mai bine de 1 an si nimeni nu are de gand sa rezilieze contractele. Oare de ce?
Recommended Posts