dcp100168 Posted November 23, 2009 Posted November 23, 2009 Vineri, cu Astra!Liga Profesionista de Fotbal a stabilit astazi programul meciurilor etapei a XV-a a Ligii I. FC Otelul Galati va juca vineri, 27 noiembrie, de la ora 14.00, cu FC Astra Ploiesti. Partida de pe stadionul "Otelul" va fi transmisa in direct de canalul GSP TV.
dcp100168 Posted November 24, 2009 Author Posted November 24, 2009 Preţul biletelor la meciul Oţelul - AstraPreturile biletelor pentru meciul de vineri, FC Otelul Galati - FC Astra Ploiesti, din etapa a XV-a a Ligii I, sunt urmatoarele: Tribuna I - 10 lei, Tribuna a II-a - 7 lei, Peluze - 7 lei, Peluza 1 sector B (Galerie) - 5 lei.Biletele se vor comercializa vineri, 27 noiembrie, intre orele 9.00 - 14.00, la casele de bilete din jurul stadionului "Otelul".http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=1998
dcp100168 Posted November 25, 2009 Author Posted November 25, 2009 LPF a amânat partida Oţelul - Astra, din cauza gripei porcine!Liga Profesionistă de Fotbal a decis astăzi ca partida dintre Oţelul Galaţi şi Astra Ploieşti, contând pentru etapa a 15-a a Ligii I, a fost amânată după ce jucătorul argentinian al Astrei, Abel Valdez, a fost diagnosticat cu gripă porcină.Comunicatul oficial emis de LPFPartida FC OŢELUL GALAŢI - CS FC ASTRA PLOIEŞTI, contând pentru cea de-a XV-a etapă a Ligii I la fotbal, programată iniţial vineri, 27.11.2009, se va amâna, conform documentelor anexate, la o dată pe care forul organizator, LPF, prin Departamentul Competiţii, o va stabili ulterior, în funcţie de evoluţia epidemiei la unul dintre jucătorii CS FC Astra Ploieşti.După ce jucătorul argentinian Abel Valdez a fost diagnosticat cu gripă porcină, formaţia Astra Ploieşti a cerut LPF amânarea partidei cu Oţelul Galaţi, meci programat pentru etapa a 15-a a Ligii I. "Avem un caz de gripă porcină, iar băiatul este acum în spital pentru că aşa am primit recomandări de la Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Prahova. El va fi internat până la data de 27 noiembrie inclusiv. A fost în carantină în ultimele zile pentru a evita orice risc. Am înştiinţat LPF, iar cei de la DSP ne-au recomandat ca partida să nu se dispute. Noi vrem să respectăm legea, dar acum LPF va decide ce este mai bine", a Marcel Iancu pentru Newsin, citat de sport.ro. Abel Valdez, în vârstă de 21 de ani, a ieşit din programul de pregătire al echipei de trei zile şi se află în carantină pentru a se evita şi alte îmbolnăviri.http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... ra-5132036
dcp100168 Posted November 25, 2009 Author Posted November 25, 2009 Marius Stan: "Nu mi-e teamă de gripa porcină, se exagerează. Meciul cu Astra s-ar putea juca luni"Preşedintele Oţelului Galaţi, Marius Stan, a reacţionat după ce a aflat că meciul pe care echipa sa urma să îl joace vineri contra Oţelului a fost amînat din cauza unui caz de gripă porcină depistat în cadrul grupării ploieştene: "Ne convine sau nu această amînare, nu avem de ales. Este o decizie a forurilor abilitate, iar noi trebuie să ne supunem. Sigur că, dacă va trebui să rejucăm această partidă între două etape, va fi o problemă pentru noi, însă am primit semnale de la LPF că meciul va fi reprogramat pentru luni, la aceeaşi oră. Nu mi-este teamă de gripa porcină, consider că se exagerează acest caz, precum se întîmplă cu mai toate lucrurile din România, mai ales că acum sîntem şi în perioada alegerilor prezidenţiale", a spus Marius Stan pentru gsp.ro.http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/marius- ... 65068.html
dcp100168 Posted November 26, 2009 Author Posted November 26, 2009 Meciul Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti a fost reprogramat pentru 1 decembrieMeciul dintre Oţelul Galaţi şi Astra Ploieşti, din etapa a 15-a a Ligii I, se va disputa marţi, 1 decembrie, de la ora 14:00, după ce a fost amînat din cauza descoperiri unui caz de gripă porcină în echipa prahoveană, a hotărît joi Liga Profesionistă de Fotbal. Jocul trebuia să se dispute iniţial vineri, de la aceeaşi oră, dar LPF a anunţat, miercuri, că partida va fi amînată, la cererea celor de la Astra Ploieşti, după ce argentinianul Abel Valdez (21 de ani) a fost diagnosticat cu gripă porcină.http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/meciul- ... 65205.html
dcp100168 Posted November 26, 2009 Author Posted November 26, 2009 Marţi, 1 decembrieOŢELUL GALAŢI - ASTRA PLOIEŞTI, ora 14:00Arbitri: Augustus Constantin - Sebastian Gheorghe, Sebastian StoianofObservatori: Tudor Constantinescu, Pavel Peniu.
dcp100168 Posted November 26, 2009 Author Posted November 26, 2009 Update biletePreturile biletelor pentru meciul de marti, FC Otelul Galati - FC Astra Ploiesti, din etapa a XV-a a Ligii I, sunt urmatoarele: Tribuna I - 10 lei, Tribuna a II-a - 7 lei, Peluze - 7 lei, Peluza 1 sector B (Galerie) - 5 lei. Biletele se vor comercializa marti, 1 decembrie, intre orele 9.00 si 14.00, la casele de bilete din jurul stadionului "Otelul".http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=2005
dcp100168 Posted November 30, 2009 Author Posted November 30, 2009 Dorinel Munteanu: Singura noastră opţiune în meciul cu Astra e victoriaAntrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, luni, că singura opţiune a formaţiei sale în partida cu Astra Ploieşti este victoria, deoarece întâlneşte un adversar cu care se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării. "Singura noastră opţiune pentru acest joc este victoria. Întâlnim un adversar cu care suntem în luptă directă pentru evitarea retrogradării. Nu va fi uşor, dar trebuie să facem tot posibilul să câştigăm. Cel puţin pentru moment, ne aflăm în această zonă a clasamentului şi trebuie să fim foarte atenţi la formaţiile aflate lângă noi. Sperăm ca, jucând de 1 decembrie, ziua naţională a României şi zi liberă pentru cei care lucrează, să vină cât mai multă lume la stadion să ne susţină", a afirmat Dorinel Munteanu.
dcp100168 Posted November 30, 2009 Author Posted November 30, 2009 Avancronica meciului Otelul Galati - Astra PloiestiLiga Profesionista de Fotbal a anuntat, miercurea trecuta, ca meciul dintre Otelul Galati si Astra Ploiesti, din etapa a 15-a a Ligii I, programat initial pe 27.11.2009 se va disputa pe 01.12.2009, dupa ce un jucator al ploiestenilor a fost diagnosticat cu gripa porcina.Directorul general Marius Stan spune ca sunt avantaje si dezavantaje: "Poate ne prinde bine si noua aceasta amanare, la fel cum s-a întamplat si cu Iasiul, care a castigat cu Pandurii, dar la prima vedere, nu cred ca e un avantaj ca nu vom juca acum cu Astra. Jucam de Ziua Nationala, sper s-o serbam cu o victorie. Ma bucur ca n-am fost programati mai tarziu, ca în plan psihologic ar fi fost un dezavantaj. Toate echipele ar fi jucat, ar fi strans puncte si noi am fi picat sub linie, or atunci presiunea ar fi fost si mai mare".Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat ca nu îi convine amanarea meciului cu Astra Ploiesti, din pricina cazului de gripa porcina descoperit la un jucator al prahovenilor: "Nu ne pica bine ca meciul cu Astra s-a amanat, fiindca vom avea parte in decembrie de trei meciuri concentrate într-o perioada foarte scurta. Asta e, trebuie sa ne conformam. deciziei LPF. Decat sa fi jucat în ultima saptamana de campionat trei meciuri, la Vaslui si acasa cu Astra si Craiova, e mai bine asa. Echipele romanesti nu sunt învatate sa joace miercuri-sambata-miercuri. Nu dam vina pe aceste lucruri, nu trebuie sa gasim scuze, dar si acest aspect este foarte important în evolutia unei echipe. Sper sa scoatem cat mai multe puncte pana la finalul turului, altfel vom avea o vacanta de iarna foarte grea".Munteanu a mai declarat ca singura optiune a formatiei sale este victoria, deoarece întalneste un adversar cu care se afla în lupta directa pentru evitarea retrogradarii: "Singura noastra optiune pentru acest joc este victoria. Întalnim un adversar cu care suntem în lupta directa pentru evitarea retrogradarii. Nu va fi usor, dar trebuie sa facem tot posibilul sa castigam. Cel putin pentru moment, ne aflam în aceasta zona a clasamentului si trebuie sa fim foarte atenti la formatiile aflate langa noi. Speram ca, jucand de 1 decembrie, ziua nationala a Romaniei si zi libera pentru cei care lucreaza, sa vina cat mai multa lume la stadion sa ne sustina".Mijlocasul Ionut Neagu, recent selectionat si la reprezentativa de tineret a Romaniei, nu va putea evolua contra Astrei Ploiesti, deoarece a primit patru cartonase galbene în acest tur de campionat, fiind astfel suspendat timp de o etapa. De la Otelul vor mai lipsi renegatii Jivko Jelev si Stoian Kolev. În schimb, în locul lui Neagu, va reveni Gabriel Alejandro Viglianti, antrenorul Dorinel Munteanu declarand ca tinerea acestuia pe banca nu este o pedeapsa, ci un mod de recuperare. "Nu sunt suparat pe el, am mare încredere în Viglianti, dar la ultimele meciuri nu l-am folosit pentru ca vreau sa mai recupereze din perioada pierduta din cauza accidentarilor. Cred ca va juca titular cu Astra Ploiesti", a spus Dorinel Munteanu. Samuel Cojoc si-a revenit dupa ruptura de ligamente si va fi pastrat în lot de Dorinel Munteanu. Internationalul de tineret a facut o pauza de aproape un an.Echipa probabila: Baotic - Rapa, Sg.Costin, Sarghi, Salagean - Giurgiu, L.Antal, Ibeh, Viglianti - G.Paraschiv, Axente; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentati: -; Suspendati: Neagu; Vor mai lipsi: Kolev, Zhelev (au parasit echipa); Rezerve: Abraham, S.Ilie, Carja, Perendija, Patras, Iorga, Pena.Oricat de multe ar fi cauzele lipsei de rezultate la Otelul, cea mai importanta ramane latura financiara, "ros-alb-albastrii" pregatiti de Dorinel Munteanu umbland cu buzunarele lipite de aproape patru luni de zile! Marius Stan, directorul general al clubului local de Liga I, admite ca neachitarea atator salarii si prime poate conduce la demoralizarea si chiar iritarea jucatorilor care, pana la urma, sunt ca orice salariat. "Totusi, sunt si alte echipe din campionatul romanesc cu probleme, poate chiar mai serioase. FC Brasov, de pilda, este peste noi ca datorii fata de angajati, dar ne priveste de sus si în clasament", se apara seful Otelului, gruparea de sub Tampa situandu-se sase pozitii mai sus, cu exact sase puncte în plus. "Le vom da si banii, dar nu sunt convins ca apoi vom rupe norii. La Alba-Iulia a fost o problema grava de atitudine, jucatorii, ma refer la toti cei care au intrat, facandu-ne parca o favoare ca au pasit pe gazon", a mai spus Stan, care nu cunoaste înca data la care Costin, Paraschiv si compania îsi vor putea accesa cardurile pline de tristete pana acum. Se pare însa ca a fost aprobat împrumutul bancar care scoate momentan Otelul din tunel: "Suntem pe punctul de a achita o mare parte din datorii, însa nu ma pot exprima atata vreme cat nu avem banii în cont. Oricum, saptamana viitoare sunt sanse foarte mari sa intre banii, dar nu vreau sa mai vorbesc despre asta. Am mai facut o promisiune fata de fotbalisti si tocmai atunci s-a întamplat ca banca la care apelasem sa nu ne onoreze creditul".Otelul Galati a pierdut meciul de la Alba-Iulia si a ajuns pe un loc retrogradant. Jucatorii s-au saturat de promisiunile conducerii, care ii amana cu banii de mai multe luni si incet, incet, parasesc echipa. Bulgarii Kolev si Jelev par pierduti definitiv, ultimul fiind deja dorit insistent de Neagoe la Craiova. Fara bani e greu de rezistat in prima liga, dar "otelarii" trebuie sa rabde, sa spere ca pana la urma vor încasa o parte din datorii si sa-si vada de joc. Vor juca maine cu ploiestenii de la Astra, intr-un meci cheie, care trebuie obligatoriu castigat. O victorie ar face ca echipa lui Munteanu sa urce serios in clasament, pana pe locul zece, iar punctele ar fi si mai pretioase, fiindca ar fi obtinute in fata unei contra-candidate la retrogradare. Otelul Galati va mai juca in acest an cu FC Vaslui (deplasare) si Universitatea Craiova (acasa).13 Astra Ploieşti 16 14 4 4 6 16 19 -315 Oţelul Galaţi 15 14 4 3 7 16 21 -5Antrenorul Nicolo Napoli a declarat ca amanarea partidei cu Otelul Galati nu este de bun augur pentru prahoveni, care erau în forma si bine pregatiti pentru acest joc: "Pregatisem antrenamentele pentru a juca la Galati vineri. Echipa era în forma, nu am avut niciun fel de probleme fizice dupa meciul cu Steaua, asa ca era bine pentru noi sa jucam acum. Vom avea un meci fundamental. Cautam si noi trei puncte în deplasare si speram sa le obtinem tocmai în jocul cu Otelul, desi este o echipa care se descurca bine pe teren propriu".Fundasul argentinian Abel Valdez (21 de ani) este bolnav de gripa porcina. Fotbalistul este internat în spital înca de sambata trecuta, oficialii clubului prahovean primind astazi rezultatul oficial al analizelor. Valdez a fost dus la spital dupa ce a prezentat simptome similare cu cele ale unei pneumonii. Sub observatie sunt tinuti si cei trei colegi de camera ai argentinianului, Catalin Vlaicu, Florin Sandu si Popa. Dintre acestia, doar Vlaicu a jucat în ultima etapa, cu Steaua, intrînd pe teren în minutul 90+1. Comisia de Disciplina a FRF a decis ca Sorin Stratila sa fie suspendati doua etape si sa primeasca o amenda de 3.000 de lei, dupa ce în meciul din sferturile Cupei Romaniei a fost eliminati direct.Echipa probabila: B.Miron - Mihalache, Rohat, Oprsal, E.Craciun – Paulinho, V.Gheorghe, Takayuki, L.Ganea - Djokic, Miranda; Antrenor: Nicolo Napoli; Accidentati: Claudiu Tudor, Abel Valdez (AH1N1), Al.Stan; Suspendati: Stratila; Rezerve: Cr.Munteanu, Vlaicu, V. Sandu, Hatchi, Cornea, Gafita, PaunClubul de fotbal Astra Ploiesti a dat publicitatii un comunicat în care precizeaza ca doar doi jucatori din lotul sau sunt împrumutati de la Dinamo Bucuresti, atacantii Osvaldo Miranda si Liviu Ganea. "Jucatorii Georgian Paun si Eugen Craciun au încheiate contracte cu clubul nostru, pentru perioada 23 iulie 2009 - 30 iunie 2014. Paun este, de altfel, un produs al Astrei", se mai arata în comunicat. Portarul Cristian Munteanu a fost transferat de la CS Otopeni, conventia încheiata cu acesta fiind valabila pentru intervalul 30 iulie 2009 - 30 iunie 2010.Astra Ploiesti a dat lovitura etapa trecuta, reusind sa invinga pe Steaua cu 2-1, desi era condusa la pauza. Echipa lui Napoli va incerca sa obtina un rezultat bun si la Galati, pentru a se mentine deasupra locurilor retrogradante. Prahovenii sunt mereu imprevizibili, fiind capabili sa bata pe Steaua sau Rapid, sa faca egal cu Timisoara, dar sa si piarda in fata unor echipe mai slab cotate precum International. O victorrie la Galati ar fi ceva fantastic pentru ploiesteni, dar nici un egal nu ar fi rau. Astra va mai juca in acest an cu Dinamo (acasa) si Gaz Metan Medias (deplasare).Sport 365 va recomanda: Otelul Galati - Astra Ploiesti este meci de 1X. Gazdele vin dupa o infrangere la Alba-Iulia si trebuie sa faca tot posibilul sa castige meciul cu Astra, altfel vor intra serios in hora retrogradarii. "Otelarii" au mai jucat cu ploiestenii in perioada 1998-2003 de cinci ori la Galati, castigand de doua ori (1-0, 2-1), facand doua egaluri (1-1, 0-0) si pierzand o data (0-1). Oaspetii au reusit surpriza etapei a 14-a, invingand pe Steaua, au un moral bun si vor incerca sa plece de la Galati cu cel putin un punct. Otelul joaca slab acasa, avand doar o victorie in sapte partide; Astra are evolutii modeste in deplasari, unde nu a batut pe nimeni pana acum. Va fi un meci echilibrat, in care ne putem astepta la un scor precum 0-0, 1-1, 1-0, 2-1, nu si la o victorie a oaspetilor.01.12.2009, Galati, Stadium: "Otelul", ora: 14:00Referee: Augustus Constantin (Ramnicu-Valcea)Otelul Galati - Astra Ploiesti (GSP TV)Palmares: 10 2 4 4 7-11Primul meci: 1-1, la Galati, în 21 august 1998Singura victorie a oaspetilor la Galati: 1-0, la 16 octombrie 1999.http://www.sport365.ro/Avancronica_meci ... 11393.html
dcp100168 Posted December 1, 2009 Author Posted December 1, 2009 Live la GSPTv...1-0 Ibeh '191-1 G.Liviu '732-1 Pena '772-2 Seto '823-2 Iorga '90 FINAL
dcp100168 Posted December 1, 2009 Author Posted December 1, 2009 Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 3-2Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a învins, marţi, pe teren propriu, pe Astra Ploieşti, scro 3-2, într-un meci în care oaspeţii au egalat de două ori şi au pierdut după reuşita din prelungiri a lui Iorga, transmite corespondentul NewsIn.OŢELUL GALAŢI - ASTRA PLOIEŞTI 3-2 (Ibeh 20, Pena 79, Iorga 90+1 / L. Ganea 76, Seto 82)Oţelul: Baotic - Râpă, Sârghi, Costin, Sălăgean - Iorga, Viglianti (Mojsov 70), Giurgiu, Pătraş (S. Ilie 63), Ibeh - Axente (Pena 77). Antrenor: Dorinel Munteanu.Astra: Miron - Mihalache, Rohat, Oprsal, Crăciun - V. Gheorghe, Seto, Paulinho, Păun (Dokic 74) - Miranda, L. Ganea. Antrenor: Nicolo NapoliCartonaşe galbene: Viglianti 13, Giurgiu 57, Iorga 66, Râpă 74 / L. Ganea 30, Crăciun 56, Miranda 62, Oprsal 90+2Arbitri: Augustus Constantin - Sebastian Gheorghe, Sebastian StoianofStadion: Oţelul; Spectatori: 3.000Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 20: Viglianti a centrat de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Ibeh, iar acesta a înscris cu latul, de la 10 metri, pe sub portarul Miron.1-1, min. 76: Liviu Ganea a preluat mingea de la centrul terenului, a avansat şi a şutat plasat, de la peste 25 de metri, în dreapta lui Baotic.2-1, min. 79: Pena a adus-o din nou în avantaj pe Oţelul, la două minute după ce a fost introdus pe teren, atacantul a reluat din apropiere, în poartă.2-2, min. 82: În urma unui corner de pe partea stângă, mingea a fost prelungită cu capul pe spate de Miranda, iar Seto a împins balonul în poartă.3-2, min. 90+1: Iorga a primit mingea la marginea careului mic, l-a driblat pe Miron şi a marcat golul victoriei pentru gălăţeni.* Etapa viitoare, Oţelul va evolua în deplasare, cu FC Vaslui, iar Astra va juca pe teren propriu, împotriva lui Dinamo.* Deoarece au acumulat al patrulea cartonaş galben, Giurgiu şi Râpă vor fi suspendaţi în meciul cu FC Vaslui.* După acest meci, Oţelul a acumulat 18 puncte şi a urcat pe locul 10, în timp ce Astra a coborât pe locul 14, cu 16 puncte.
dcp100168 Posted December 1, 2009 Author Posted December 1, 2009 Dorinel Munteanu afirmă că punctele obţinute în meciul cu Astra sunt vitale pentru echipa saAntrenorul formaţiei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, marţi, după victoria cu Astra, scor 3-2, că punctele câştigate împotriva ploieştenilor sunt foarte importante pentru echipa sa, transmite corespondentul NewsIn. "Trei puncte vitale pentru noi. Astra a fost un adversar foarte puternic. A fost un meci foarte frumos, mi-aş dori să mai am asemenea partide şi să câştig trei puncte pe final. Atrag atenţia tuturor că situaţia la echipă este dificilă, nu catastrofală. Mai sunt două etape şi pleacă jucătorii în vacanţă şi ar fi bine ca şi cei din conducere să se gândească la asta", a spus Munteanu.Tehnicianul formaţiei Astra, Nicolo Napoli, nu îşi explică ce s-a întâmplat în prima repriză a meciului, pe care o consideră cea mai slabă de când a preluat echipa ploieşteană: "Prima repriză a aparţinut gazdelor , iar a doua ne-a aparţinut. Rezultatul mă nemulţumeşte, pentru că este dezarmant să pierdem în ultimul minut. N-am înţeles ce s-a întâmplat în repriza a doua, unii dintre jucători au făcut greşeli copilăreşti. A fost cea mai slabă repriză de când am venit la Astra".Marius Stan este de părere că echipa sa s-a impus cu şansă: "Am mai albit puţin după felul cum a decurs partida, am avut şi noroc. Sunt punctele care ne aduc linişte, pentru că ştiţi că jucătorii evoluează cu buzunarele goale. Baotic m-a albit în acest meci". Oficialul gălăţean a mai afirmat că situaţia echipei este una foarte dificilă din puncte de vedere financiar, iar din acest motiv se vede nevoit să recurgă la vânzări de jucători: "Trecem printr-o situaţie nu prea bună, sper să fie trecătoare, bani nu prea sunt, o să fim nevoiţi să vindem anumiţi jucători. Vom fim nevoiţi să umblăm şi la salarii, îi vom chema pe jucători la negocieri, cei care nu vor accepta vor pleca. Unii nu şi-au primit banii de 3 luni. După ce va trece această perioadă grea, nu cred că vom avea probleme cu retrogradarea".
Recommended Posts