dcp100168 Posted November 25, 2009 Posted November 25, 2009 100 de elevi gălăţeni se bat pentru cea mai bună fotografieAproape 100 de fotografii realizate de elevi din şcolile gălăţene vor intra mâine în concursul judeţean de fotografie "Salvaţi patrimoniul cultural gălăţean!" Activitatea este cuprinsă în subproiectul judeţean din cadrul C.E.T.A.T.E.- "Şcolile gălăţene şi patrimoniul cultural local" şi este coordonată de Inspectoratul Şcolar Galaţi. În cadrul acestei activităţi (care va începe joi la ora 13.00) se vor acorda premii şi diplome pentru cei care au realizat cele mai frumoase fotografii.Juriul va fi format din Nicolae Sburlan, Coneliu Stoica şi Cornel Corcăcel. În concurs s-au înscris 25 de concurenţi, la cele 3 secţiuni: Secţiunea I - "Reconstituiri ale trecutului - restituiri pentru viitor", Secţiunea II - „Inefabilul Galaţiului de ieri şi de azi" şi Secţiunea III - „Semnale iconice".Sponsorul activităţii este Primăria Galaţi, care va oferi cadouri câştigătorilor, iar din partea Bibliotecii fiecare participant va primi câte o carte. Concurenţii sunt elevi de la Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri", Colegiul Naţional „Al. I. Cuza", Colegiul Naţional „C. Negri"şi Seminarul Teologic „Sf. Ap. Andrei".http://www.adevarul.ro/locale/galati/10 ... 84197.html
Recommended Posts